git 2.47.0 - en to sv translation catalogue (5747 entries)

en: 
    (use --cached to keep the file, or -f to force removal)
sv: 
    (använd --cached för att behålla filen eller -f för att tvinga borttagning)

en: 
    (use -f to force removal)
sv: 
    (använd -f för att tvinga borttagning)

en: 
    *** Please tell me who you are.
    
    Run
    
      git config --global user.email "you@example.com"
      git config --global user.name "Your Name"
    
    to set your account's default identity.
    Omit --global to set the identity only in this repository.
sv: 
    *** Vänligen berätta vem du är.
    
    Kör
    
      git config --global user.email "du@example.com"
      git config --global user.name "Ditt Namn"
    
    för att ställa in ditt kontos standardidentitet.
    Kör utan --global för att endast ändra i aktuellt arkiv.

en: 
    After fixing the error cause you may try to fix up
    the remote tracking information by invoking:
sv: 
    När du har rättat felorsaken kan du försöka rätta
    fjärrspårningsinformationen genom att utföra:

en: 
    Commands:
    p, pick <commit> = use commit
    r, reword <commit> = use commit, but edit the commit message
    e, edit <commit> = use commit, but stop for amending
    s, squash <commit> = use commit, but meld into previous commit
    f, fixup [-C | -c] <commit> = like "squash" but keep only the previous
                       commit's log message, unless -C is used, in which case
                       keep only this commit's message; -c is same as -C but
                       opens the editor
    x, exec <command> = run command (the rest of the line) using shell
    b, break = stop here (continue rebase later with 'git rebase --continue')
    d, drop <commit> = remove commit
    l, label <label> = label current HEAD with a name
    t, reset <label> = reset HEAD to a label
    m, merge [-C <commit> | -c <commit>] <label> [# <oneline>]
            create a merge commit using the original merge commit's
            message (or the oneline, if no original merge commit was
            specified); use -c <commit> to reword the commit message
    u, update-ref <ref> = track a placeholder for the <ref> to be updated
                          to this position in the new commits. The <ref> is
                          updated at the end of the rebase
    
    These lines can be re-ordered; they are executed from top to bottom.
sv: 
    Kommandon:
    p, pick <incheckning> = använd incheckning
    r, reword <incheckning> = använd incheckning, men redigera incheckningsmeddelandet
    e, edit <incheckning> = använd incheckning, men stanna för tillägg
    s, squash <incheckning> = använd incheckning, men infoga i föregående incheckning
    f, fixup [-C | -c] <incheckning> = som ”squash” men behåll bara loggmeddelandet
                       från föregående incheckning, såvida inte -C används, då används
                       istället bara den här incheckningens meddelande; -c är samma
                       som -C, men öppnar redigeringsprogrammet
    f, fixup <incheckning> = som ”squash”, men förkasta incheckningsmeddelandet
    x, exec <kommando> = kör kommando (resten av raden) i skalet
    b, break = stoppa här (fortsätt ombaseringen senare med ”git rebase --continue”)
    d, drop <incheckning> = ta bort incheckning
    l, label <etikett> = ge aktuellt HEAD ett namn
    t, reset <etikett> = återställ HEAD till en etikett
    m, merge [-C <incheckning> | -c <incheckning>] <etikett> [# <enrads>]
            skapa en sammanslagning med ursprungligt meddelande (eller
            enrads, om inget incheckningsmeddelande angavs); använd
            -c <incheckning> för att skriva om meddelandet.
    u, update-ref <ref> = spåra en platshållare för <ref> att uppdatera
                          till denna position bland nya inchecknngar.
                          <ref> uppdateras i slutet av ombaseringen.
    
    Du kan byta ordning på raderna; de utförs uppifrån och ned.

en: 
    Did you mean this? | 
    Did you mean one of these?
sv[0]: 
    Menade du detta?
sv[1]: 
    Menade du ett av dessa?

en: 
    Disable this message with "git config advice.%s false"
sv: 
    Slå av meddelandet med ”git config advice.%s false”

en: 
    Do not remove any line. Use 'drop' explicitly to remove a commit.
sv: 
    Ta inte bort rader. Använd ”drop” för att specifikt förkasta en incheckning.

en: 
    However, if you remove everything, the rebase will be aborted.
sv: 
    Ombaseringen kommer dock att avbrytas om du tar bort allting.

en: 
    If you are planning on basing your work on an upstream
    branch that already exists at the remote, you may need to
    run "git fetch" to retrieve it.
    
    If you are planning to push out a new local branch that
    will track its remote counterpart, you may want to use
    "git push -u" to set the upstream config as you push.
sv: 
    Om du har tänkt basera ditt arbete på en uppströmsgren
    som redan finns på fjärren kan du behöva köra ”git fetch”
    för att hämta den.
    
    Om du har tänkt sända in en ny lokal gren som ska
    spåra dess fjärrmotsvarighet kan du använda ”git push -u”
    för att ställa in uppströmskonfigurationen när du sänder in.

en: 
    If you remove a line here THAT COMMIT WILL BE LOST.
sv: 
    Om du tar bort en rad KOMMER DEN INCHECKNINGEN ATT FÖRLORAS.

en: 
    It looks like you may be committing a cherry-pick.
    If this is not correct, please run
    	git update-ref -d CHERRY_PICK_HEAD
    and try again.
sv: 
    Det verkar som du checkar in en cherry-pick.
    Om det inte stämmer kör du
    	git update-ref -d CHERRY_PICK_HEAD
    och försöker igen.

en: 
    It looks like you may be committing a merge.
    If this is not correct, please run
    	git update-ref -d MERGE_HEAD
    and try again.
sv: 
    Det verkar som du checkar in en sammanslagning.
    Om det inte stämmer kör du
    	git update-ref -d MERGE_HEAD
    och försöker igen.

en: 
    It took %.2f seconds to compute the branch ahead/behind values.
    You can use '--no-ahead-behind' to avoid this.
sv: 
    Det tog %.2f sekunder att räkna före/bakom-värden.
    Du kan använda ”--no-ahead-behind” för undvika detta.

en: 
    No patch files specified!
sv: 
    Inga patchfiler angavs!

en: 
    Please try
    
    	git push --recurse-submodules=on-demand
    
    or cd to the path and use
    
    	git push
    
    to push them to a remote.
sv: 
    Testa
    
    	git push --recurse-submodules=on-demand
    
    eller cd till sökvägen och använd
    
    	git push
    
    för att sända dem till fjärren.

en: 
    The most similar command is | 
    The most similar commands are
sv[0]: 
    Mest likt kommando är
sv[1]: 
    Mest lika kommandon är

en: 
    To avoid automatically configuring an upstream branch when its name
    won't match the local branch, see option 'simple' of branch.autoSetupMerge
    in 'git help config'.
sv: 
    För att undvika att en uppströmsgren automatiskt konfigureras när dess namn
    inte motsvarar den lokala grenen, se värdet ”simple” i branch.autoSetupMerge
    i ”git help config”.

en: 
    To choose either option permanently, see push.default in 'git help config'.
sv: 
    För att välja ett av alternativen permanent, se push.default i ”git help config”.

en: 
    To have this happen automatically for branches without a tracking
    upstream, see 'push.autoSetupRemote' in 'git help config'.
sv: 
    För att detta ska ske automatiskt för grenar som saknar en spårande
    uppströmsgren, se ”push.autoSetupRemote” i ”git help config”.

en: 
    Write a message for tag:
      %s
    Lines starting with '%s' will be ignored.
sv: 
    Skriv ett meddelande för taggen:
      %s
    Rader som inleds med ”%s” ignoreras.

en: 
    Write a message for tag:
      %s
    Lines starting with '%s' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
sv: 
    Skriv ett meddelande för taggen:
      %s
    Rader som inleds med ”%s” kommer behållas; du kan själv ta bort dem om
    du vill.

en: 
    You are editing the todo file of an ongoing interactive rebase.
    To continue rebase after editing, run:
        git rebase --continue
sv: 
    Du redigerar ”todo”-filen för en pågående interaktiv ombasering.
    För att forsätta ombasera efter redigeringen, kör:
        git rebase --continue

en: 
    You have uncommitted changes in your working tree. Please, commit them
    first and then run 'git rebase --continue' again.
sv: 
    Du har ändringar i arbetskatalogen som inte checkats in. Checka in dem
    först och kör sedan ”git rebase --continue” igen.

en: 
    git encountered an error while preparing the patches to replay
    these revisions:
    
        %s
    
    As a result, git cannot rebase them.
sv: 
    git upptäckte ett fel när det skulle förbereda patchar för att
    återskapa dessa revisioner:
    
        %s
    
    Därför kan inte git ombasera dessa.

en:     %-*s forces to %-*s (%s)
sv:     %-*s tvingar till %-*s (%s)

en:     %-*s forces to %s
sv:     %-*s tvingar till %s

en:     %-*s pushes to %-*s (%s)
sv:     %-*s sänder till %-*s (%s)

en:     %-*s pushes to %s
sv:     %-*s sänder till %s

en:     The Cc list above has been expanded by additional
        addresses found in the patch commit message. By default
        send-email prompts before sending whenever this occurs.
        This behavior is controlled by the sendemail.confirm
        configuration setting.
    
        For additional information, run 'git send-email --help'.
        To retain the current behavior, but squelch this message,
        run 'git config --global sendemail.confirm auto'.
sv:     Kopielistan ovan har utökats av ytterligare adresser
        funna i patchens incheckningsmeddelande. Send-email
        frågar som standard innan sändning när detta sker.
        Beteendet styrs av konfigurationsinställningen
        sendemail.confirm
    
        För ytterligare information, kör ”git send-email --help”.
        För att behålla nuvarande beteende, men dölja detta
        meddelande, kör ”git config --global sendemail.confirm auto”.

en:    (%s has become dangling)
sv:    (%s har blivit dinglande)

en:    (%s will become dangling)
sv:    (%s kommer bli dinglande)

en:    or: %s
sv:      eller: %s

en:   (Once your working directory is clean, run "git rebase --continue")
sv:   (Så fort din arbetskatalog är ren, kör ”git rebase --continue”)

en:   (all conflicts fixed: run "git cherry-pick --continue")
sv:   (alla konflikter rättade: kör ”git cherry-pick --continue”)

en:   (all conflicts fixed: run "git rebase --continue")
sv:   (alla konflikter rättade: kör ”git rebase --continue”)

en:   (all conflicts fixed: run "git revert --continue")
sv:   (alla konflikter rättade: kör ”git revert --continue”)

en:   (commit or discard the untracked or modified content in submodules)
sv:   (checka in eller förkasta ospårat eller ändrat innehåll i undermoduler)

en:   (fix conflicts and run "git cherry-pick --continue")
sv:   (rätta konflikter och kör sedan ”git cherry-pick --continue”)

en:   (fix conflicts and run "git commit")
sv:   (rätta konflikter och kör ”git commit”)

en:   (fix conflicts and run "git revert --continue")
sv:   (rätta konflikter och kör sedan ”git revert --continue”)

en:   (fix conflicts and then run "git am --continue")
sv:   (rätta konflikter och kör sedan ”git am --continue”)

en:   (fix conflicts and then run "git rebase --continue")
sv:   (rätta konflikter och kör sedan ”git rebase --continue”)

en:   (run "git cherry-pick --continue" to continue)
sv:   (kör ”git cherry-pick --continue” för att fortsätta)

en:   (run "git revert --continue" to continue)
sv:   (kör ”git revert --continue” för att fortsätta)

en:   (see more in file %s)
sv:   (se fler i filen %s)

en:   (use "%s" for details)
sv:   (använd ”%s” för detaljer)

en:   (use "git %s <file>..." to include in what will be committed)
sv:   (använd ”git %s <fil>...” för att ta med i det som ska checkas in)

en:   (use "git add <file>..." to mark resolution)
sv:   (använd ”git add <fil>...” för att ange lösning)

en:   (use "git add <file>..." to update what will be committed)
sv:   (använd ”git add <fil>...” för att uppdatera vad som ska checkas in)

en:   (use "git add/rm <file>..." as appropriate to mark resolution)
sv:   (använd ”git add/rm <fil>...” som lämpligt för att ange lösning)

en:   (use "git add/rm <file>..." to update what will be committed)
sv:   (använd ”git add/rm <fil>...” för att uppdatera vad som ska checkas in)

en:   (use "git am --abort" to restore the original branch)
sv:   (använd ”git am --abort” för att återställa ursprungsgrenen)

en:   (use "git am --allow-empty" to record this patch as an empty commit)
sv:   (använd ”git am --allow-empty” för att registrera patchen som en tom incheckning)

en:   (use "git am --skip" to skip this patch)
sv:   (använd ”git am --skip” för att hoppa över patchen)

en:   (use "git bisect reset" to get back to the original branch)
sv:   (använd ”git bisect reset” för att komma tillbaka till ursprungsgrenen)

en:   (use "git branch --unset-upstream" to fixup)
sv:   (använd ”git branch --unset-upstream” för att rätta)

en:   (use "git cherry-pick --abort" to cancel the cherry-pick operation)
sv:   (använd ”git cherry-pick --abort” för att avbryta ”cherry-pick”-operationen)

en:   (use "git cherry-pick --skip" to skip this patch)
sv:   (använd ”git cherry-pick --skip” för att hoppa över patchen)

en:   (use "git commit --amend" to amend the current commit)
sv:   (använd ”git commit --amend” för att lägga till på aktuell incheckning)

en:   (use "git commit" to conclude merge)
sv:   (använd ”git commit” för att slutföra sammanslagningen)

en:   (use "git merge --abort" to abort the merge)
sv:   (använd ”git merge --abort” för att avbryta sammanslagningen)

en:   (use "git pull" if you want to integrate the remote branch with yours)
sv:   (använd ”git pull” om du vill integrera fjärrgrenen med din egen)

en:   (use "git pull" to update your local branch)
sv:   (använd ”git pull” för att uppdatera din lokala gren)

en:   (use "git push" to publish your local commits)
sv:   (använd ”git push” för att publicera dina lokala incheckningar)

en:   (use "git rebase --abort" to check out the original branch)
sv:   (använd ”git rebase --abort” för att checka ut ursprungsgrenen)

en:   (use "git rebase --continue" once you are satisfied with your changes)
sv:   (använd ”git rebase --continue” när du är nöjd med dina ändringar)

en:   (use "git rebase --edit-todo" to view and edit)
sv:   (använd ”git rebase --edit-todo” för att visa och redigera)

en:   (use "git rebase --skip" to skip this patch)
sv:   (använd ”git rebase --skip” för att hoppa över patchen)

en:   (use "git restore --source=%s --staged <file>..." to unstage)
sv:   (använd ”git restore --source=%s --staged <fil>...” för att ta bort från kö)

en:   (use "git restore --staged <file>..." to unstage)
sv:   (använd ”git restore --staged <fil>...” för att ta bort från kö)

en:   (use "git restore <file>..." to discard changes in working directory)
sv:   (använd ”git restore <fil>...” för att förkasta ändringar i arbetskatalogen)

en:   (use "git revert --abort" to cancel the revert operation)
sv:   (använd ”git revert --abort” för att avbryta ångrandet)

en:   (use "git revert --skip" to skip this patch)
sv:   (använd ”git revert --skip” för att hoppa över patchen)

en:   (use "git rm --cached <file>..." to unstage)
sv:   (använd ”git rm --cached <fil>...” för att ta bort från kö)

en:   (use "git rm <file>..." to mark resolution)
sv:   (använd ”git rm <fil>...” för att ange lösning)

en:   Failed to parse dirstat cut-off percentage '%s'
sv:   Misslyckades tolka dirstat-avskärningsprocentandel ”%s”

en:   Fetch URL: %s
sv:   Hämt-URL: %s

en:   HEAD branch (remote HEAD is ambiguous, may be one of the following):
sv:   HEAD-gren (HEAD på fjärr är tvetydig, kan vara en av följande):

en:   HEAD branch: %s
sv:   HEAD-gren: %s

en:   Local branch configured for 'git pull': |   Local branches configured for 'git pull':
sv[0]:   Lokal gren konfigurerad för ”git pull”:
sv[1]:   Lokala grenar konfigurerade för ”git pull”:

en:   Local ref configured for 'git push'%s: |   Local refs configured for 'git push'%s:
sv[0]:   Lokal referens konfigurerad för ”git push”%s:
sv[1]:   Lokala referenser konfigurerade för ”git push”%s:

en:   Local refs will be mirrored by 'git push'
sv:   Lokala referenser speglas av ”git push”

en:   Push  URL: %s
sv:   Sänd-URL: %s

en:   Remote branch:%s |   Remote branches:%s
sv[0]:   Fjärrgren:%s
sv[1]:   Fjärrgrenar:%s

en:   Unknown dirstat parameter '%s'
sv:   Okänd dirstat-parameter ”%s”

en:  %s has become dangling!
sv:  %s har blivit dinglande!

en:  %s will become dangling!
sv:  %s kommer bli dinglande!

en:  (left unresolved)
sv:  (lämnad olöst)

en:  (root-commit)
sv:  (rotincheckning)

en:  (status not queried)
sv:  (status inte förfrågad)

en:  (use -u option to show untracked files)
sv:  (använd flaggan -u för att visa ospårade filer)

en:  * [pruned] %s
sv:  * [rensad] %s

en:  * [would prune] %s
sv:  * [skulle rensa] %s

en:  - go to submodule (%s), and either merge commit %s
       or update to an existing commit which has merged those changes
sv:  - gå till undermodulen (%s), och slå antingen ihop incheckningen %s
       eller uppdatera till en befintlig incheckning som slagit ihop ändringarna

en:  ... and %d more.
sv:  ... och %d till.

en:  merges with remote %s
sv:  sammanslås med fjärren %s

en:  new (next fetch will store in remotes/%s)
sv:  ny (nästa hämtning sparar i remotes/%s)

en:  skipped
sv:  överhoppad

en:  stale (use 'git remote prune' to remove)
sv:  förlegad (använd ”git remote prune” för att ta bort)

en:  tracked
sv:  spårad

en: "git stash store" requires one <commit> argument
sv: ”git stash store” kräver ett <incheckning>-argument

en: # This is Git's per-user configuration file.
    [user]
    # Please adapt and uncomment the following lines:
    #	name = %s
    #	email = %s
sv: # Detta är Gits användarspecifika konfigurationsfil
    [user]
    # Justera och ta bort kommenteringsmärket från följande rader:
    #	name = %s
    #	email = %s

en: $HOME not set
sv: $HOME inte satt

en: %%(%.*s) does not take arguments
sv: %%(%.*s) tar inte argument

en: %-*s    and with remote %s
sv: %-*s    och med fjärren %s

en: %.*s is in index
sv: %.*s är i indexet

en: %.*s is not a valid attribute name
sv: %-*s är inte ett giltigt namn på attribut

en: %d (FSCK_IGNORE?) should never trigger this callback
sv: %d (FSCK_IGNORE?) skulle aldrig utlösa detta återanrop

en: %d bytes of body are still expected
sv: %d byte av kroppen väntas fortfarande

en: %d bytes of length header were received
sv: %d byte av längd-huvudet togs emot

en: %d line adds whitespace errors. | %d lines add whitespace errors.
sv[0]: %d rad lägger till fel i blanksteg.
sv[1]: %d rader lägger till fel i blanksteg.

en: %d line applied after fixing whitespace errors. | %d lines applied after fixing whitespace errors.
sv[0]: %d rad applicerade efter att ha rättat fel i blanksteg.
sv[1]: %d rader applicerade efter att ha rättat fel i blanksteg.

en: %llu day ago | %<PRIuMAX> days ago
sv[0]: %llu dag sedan
sv[1]: %llu dagar sedan

en: %llu hour ago | %<PRIuMAX> hours ago
sv[0]: %llu timme sedan
sv[1]: %llu timmar sedan

en: %llu minute ago | %<PRIuMAX> minutes ago
sv[0]: %llu minut sedan
sv[1]: %llu minuter sedan

en: %llu month ago | %<PRIuMAX> months ago
sv[0]: %llu månad sedan
sv[1]: %llu månader sedan

en: %llu second ago | %<PRIuMAX> seconds ago
sv[0]: %llu sekund sedan
sv[1]: %llu sekunder sedan

en: %llu week ago | %<PRIuMAX> weeks ago
sv[0]: %llu vecka sedan
sv[1]: %llu veckor sedan

en: %llu year | %<PRIuMAX> years
sv[0]: %llu år
sv[1]: %llu år

en: %llu year ago | %<PRIuMAX> years ago
sv[0]: %llu år sedan
sv[1]: %llu år sedan

en: %lu day ago | %<PRIuMAX> days ago
sv[0]: %lu dag sedan
sv[1]: %lu dagar sedan

en: %lu hour ago | %<PRIuMAX> hours ago
sv[0]: %lu timme sedan
sv[1]: %lu timmar sedan

en: %lu minute ago | %<PRIuMAX> minutes ago
sv[0]: %lu minut sedan
sv[1]: %lu minuter sedan

en: %lu month ago | %<PRIuMAX> months ago
sv[0]: %lu månad sedan
sv[1]: %lu månader sedan

en: %lu second ago | %<PRIuMAX> seconds ago
sv[0]: %lu sekund sedan
sv[1]: %lu sekunder sedan

en: %lu week ago | %<PRIuMAX> weeks ago
sv[0]: %lu vecka sedan
sv[1]: %lu veckor sedan

en: %lu year | %<PRIuMAX> years
sv[0]: %lu år
sv[1]: %lu år

en: %lu year ago | %<PRIuMAX> years ago
sv[0]: %lu år sedan
sv[1]: %lu år sedan

en: %s
    Please specify which branch you want to rebase against.
    See git-rebase(1) for details.
    
        git rebase '<branch>'
sv: %s
    Ange vilken gren du vill ombasera mot.
    Se git-rebase(1) för detaljer.
    
        git rebase '<gren>'

en: %s
    Your changes are safe in the stash.
    You can run "git stash pop" or "git stash drop" at any time.
sv: %s
    Dina ändringar är säkra i stashen.
    Du kan när som helst använda ”git stash pop” eller ”git stash drop”.

en: %s %s is not a commit!
sv: %s %s är inte en incheckning!

en: %s (or --work-tree=<directory>) not allowed without specifying %s (or --git-dir=<directory>)
sv: %s (eller --work-tree=<katalog>) inte tillåtet utan att ange %s (eller --git-dir=<katalog>)

en: %s - not something we can merge
sv: %s - inte något vi kan slå ihop

en: %s [bad object]
sv: %s [felaktig objekt].

en: %s [bad tag, could not parse it]
sv: %s [felaktig tagg, kunde inte tolka]

en: %s already exists
sv: %s finns redan

en: %s also locked %s
sv: %s låste också %s

en: %s cannot be resolved to branch
sv: %s kan inte slås upp till en gren

en: %s cannot contain newline
sv: %s kan inte innehålla nyradstecken

en: %s commit %s - %s
sv: %s incheckning %s - %s

en: %s did not send all necessary objects
sv: %s sände inte alla nödvändiga objekt

en: %s does not accept arguments: '%s'
sv: %s tar inte argument: ”%s”

en: %s does not point to a valid object!
sv: ”%s” pekar inte på ett giltigt objekt!

en: %s exists and is not a directory
sv: %s finns och är ingen katalog

en: %s exists but is a symbolic ref
sv: %s finns men är en symbolisk referens

en: %s expects <n>/<m> form
sv: %s förväntar formen <n>/<m>

en: %s expects a character, got '%s'
sv: %s förväntar ett tecken, fick ”%s”

en: %s expects a non-negative integer value with an optional k/m/g suffix
sv: %s förväntar ett icke-negativt heltalsvärde, med valfritt k/m/g-suffix

en: %s expects a numerical value
sv: %s förväntar ett numeriskt värde

en: %s failed
sv: %s misslyckades

en: %s has multiple values
sv: %s har flera värden

en: %s has type %o, expected %o
sv: %s har typen %o, förväntade %o

en: %s is a directory in %s adding as %s instead
sv: %s är en katalog i %s lägger till som %s istället

en: %s is neither a commit nor blob
sv: %s är varken incheckning eller blob

en: %s is not a valid '%s' object
sv: %s är inte ett giltigt ”%s”-objekt

en: %s is not a valid object
sv: %s är inte ett giltigt objekt

en: %s is not a valid reference
sv: %s är inte en giltigt referens

en: %s is okay
sv: %s är okej

en: %s isn't available
sv: %s är inte tillgängligt

en: %s must be between 0 and 1, using default
sv: %s måste vara mellan 0 och 1, använder förval

en: %s must be non-negative
sv: %s måste vara icke-negativt

en: %s must be non-negative, using default
sv: %s måste vara icke-negativt, använder förval

en: %s must be positive, using default
sv: %s måste vara positivt, använder förval

en: %s must have at least one character
sv: %s måste innehålla minst ett tecken

en: %s not allowed: %s:%d
sv: %s inte tillåtet: %s:%d

en: %s points nowhere!
sv: %s pekar ingenstans!

en: %s points to something strange (%s)
sv: %s pekar på något konstigt (%s)

en: %s process failed
sv: processen %s misslyckades

en: %s process failed to wait
sv: processen %s misslyckades vänta

en: %s requires a value
sv: %s behöver ett värde

en: %s requires arguments
sv: %s kräver ett argument

en: %s requires the merge backend
sv: %s kräver ”merge”-bakändan

en: %s reset is not allowed in a bare repository
sv: %s återställning tillåts inte i ett naket arkiv

en: %s scheduler is not available
sv: %s-schemaläggare är inte tillgänglig

en: %s tag %s - %s
sv: %s tagg %s - %s

en: %s takes no arguments
sv: %s tar inget argument

en: %s takes no value
sv: %s tar inget värde

en: %s thread failed
sv: %s-tråden misslyckades

en: %s thread failed to join: %s
sv: %s-tråden misslyckades ansluta: %s

en: %s tracks both %s and %s
sv: %s spårar både %s och %s

en: %s tree
sv: %s-träd

en: %s unexpectedly said: '%s'
sv: %s sade oväntat: ”%s”

en: %s usually tracks %s, not %s
sv: %s spårar vanligtvis %s, inte %s

en: %s was both %s and %s
sv: %s var både %s och %s

en: %s, %llu month ago | %s, %<PRIuMAX> months ago
sv[0]: %s, %llu månad sedan
sv[1]: %s, %llu månader sedan

en: %s, %lu month ago | %s, %<PRIuMAX> months ago
sv[0]: %s, %lu månad sedan
sv[1]: %s, %lu månader sedan

en: %s, source=%s, destination=%s
sv: %s, källa=%s, mål=%s

en: %s...%s: multiple merge bases, using %s
sv: %s...%s: flera sammanslagningsbaser, använder %s

en: %s...%s: no merge base
sv: %s...%s: ingen sammanslagningsbas

en: %s: %s cannot be used with %s
sv: %s: %s kan inte användas med %s

en: %s: '%s' is outside repository at '%s'
sv: %s: ”%s” är utanför arkivet på ”%s”

en: %s: 'literal' and 'glob' are incompatible
sv: %s: ”literal” och ”glob” är inkompatibla

en: %s: 'preserve' superseded by 'merges'
sv: %s: ”preserve” har ersatts av ”merges”

en: %s: Could not drop stash entry
sv: %s: Kunde inte kasta ”stash”-post

en: %s: Unable to write new index file
sv: %s: Kunde inte skriva ny indexfil

en: %s: already exists in index
sv: %s: finns redan i indexet

en: %s: already exists in working directory
sv: %s: finns redan i arbetskatalogen

en: %s: bad revision
sv: %s: felaktig revision

en: %s: can only add regular files, symbolic links or git-directories
sv: %s: kan bara lägga till vanliga filer, symboliska länkar och git-kataloger

en: %s: can't cherry-pick a %s
sv: %s: kan inte göra ”cherry-pick” på typen ”%s”

en: %s: cannot drop to stage #0
sv: %s: kan inte återgå till kö 0

en: %s: cannot parse parent commit %s
sv: %s: kan inte tolka föräldraincheckningen %s

en: %s: cannot stat the open index
sv: %s: kan inte ta startus på det öppna indexet

en: %s: clean filter '%s' failed
sv: %s: ”clean”-filtret ”%s” misslyckades

en: %s: detached HEAD points at nothing
sv: %s: frånkopplat HEAD pekar på ingenting

en: %s: does not exist in index
sv: %s: finns inte i indexet

en: %s: does not match index
sv: %s: motsvarar inte indexet

en: %s: failed to insert into database
sv: %s: misslyckades lägga in i databasen

en: %s: hash-path mismatch, found at: %s
sv: %s: hashsökväg stämmer inte överens, hittad vid: %s

en: %s: ignoring alternate object stores, nesting too deep
sv: %s: ignorerar supplerande objektlager, för djup nästling

en: %s: index file open failed
sv: %s: öppning av indexfilen misslyckades

en: %s: index file smaller than expected
sv: %s: indexfilen mindre än förväntat

en: %s: invalid cover from description mode
sv: %s: ogiltigt omslag från beskrivningsläge

en: %s: invalid reflog entry %s
sv: %s: ogiltig reflog-post %s

en: %s: invalid sha1 pointer %s
sv: %s: ogiltig sha1-pekare %s

en: %s: invalid sha1 pointer in cache-tree of %s
sv: %s: ogiltig sha1-pekare i cacheträd för %s

en: %s: invalid sha1 pointer in resolve-undo of %s
sv: %s: ogiltig sha1-pekare i resolve-undo för %s

en: %s: no such path in the working tree.
    Use 'git <command> -- <path>...' to specify paths that do not exist locally.
sv: %s: sökvägen finns inte i arbetskatalogen.
    Använd ”git <kommando> -- <sökväg>..” för att ange sökvägar som inte finns lokalt.

en: %s: not a commit
sv: %s: inte en incheckning!

en: %s: object corrupt or missing
sv: %s: objekt trasigt eller saknas

en: %s: object corrupt or missing: %s
sv: %s: objektet trasigt eller saknas: %s

en: %s: object could not be parsed: %s
sv: %s: objektet kunde inte tolkas: %s

en: %s: object is of unknown type '%s': %s
sv: %s: objektet har okänd typ ”%s”: %s

en: %s: object missing
sv: %s: objekt saknas

en: %s: patch does not apply
sv: %s: patchen kan inte tillämpas

en: %s: pathspec magic not supported by this command: %s
sv: %s: sökvägsuttrycket hanteras inte av det här kommandot: %s

en: %s: smudge filter %s failed
sv: %s: ”smudge”-filtret ”%s” misslyckades

en: %s: unable to map index file%s
sv: %s: kan inte koppla indexfilen%s

en: %s: unsupported file type
sv: %s: filtypen stöds ej

en: %s: wrong type
sv: %s: fel typ

en: %sAuthor:    %.*s <%.*s>
sv: %sFörfattare: %.*s <%.*s>

en: %sCommitter: %.*s <%.*s>
sv: %sIncheckare: %.*s <%.*s>

en: %sDate:      %s
sv: %sDatum:      %s

en: %shint:%s%.*s%s
sv: %stips:%s%.*s%s

en: %sinfo/refs not valid: is this a git repository?
sv: %sinfo/refs inte giltig: är detta ett git-arkiv?

en: %u.%2.2u GiB
sv: %u,%2.2u GiB

en: %u.%2.2u GiB/s
sv: %u,%2.2u GiB/s

en: %u.%2.2u KiB
sv: %u,%2.2u KiB

en: %u.%2.2u KiB/s
sv: %u,%2.2u KiB/s

en: %u.%2.2u MiB
sv: %u,%2.2u MiB

en: %u.%2.2u MiB/s
sv: %u,%2.2u MiB/s

en: '$%s' too big
sv: ”$%s” för stor

en: '%s' (mnemonic: '%c')
sv: ”%s” (minnesstöd: ”%c”)

en: '%s' already exists
sv: ”%s” finns redan

en: '%s' already exists and is not a valid git repo
sv: ”%s” finns redan och är inte ett giltigt git-arkiv

en: '%s' already exists in the index
sv: ”%s” finns redan i indexet

en: '%s' already exists in the index and is not a submodule
sv: ”%s” finns redan i indexet och är inte en undermodul

en: '%s' already specified as '%s'
sv: ”%s” har redan angivits som ”%s”

en: '%s' and pathspec arguments cannot be used together
sv: ”%s” kan inte användas tillsammans med sökvägsangivelser

en: '%s' appears as both a file and as a directory
sv: ”%s” finns både som en fil och en katalog

en: '%s' appears to be a git command, but we were not
    able to execute it. Maybe git-%s is broken?
sv: ”%s” verkar vara ett git-kommando, men vi kan inte
    köra det. Kanske git-%s är trasigt?

en: '%s' at main working tree is not the repository directory
sv: ”%s” i huvudarbetskatalogen är inte arkivkatalogen

en: '%s' cannot be used with '%s'
sv: ”%s” kan inte användas med ”%s”

en: '%s' cannot be used with switching branches
sv: ”%s” kan inte användas vid byte av gren

en: '%s' cannot be used with updating paths
sv: ”%s” kan inte användas vid uppdatering av sökvägar

en: '%s' cannot take <start-point>
sv: ”%s” kan inte ta <startpunkt>

en: '%s' contains an intermediate version of the email you were composing.
sv: ”%s” innehåller en mellanliggande version av e-postbrevet du skrev.

en: '%s' contains modified or untracked files, use --force to delete it
sv: ”%s” innehåller ändrade eller ospårade filer, använd --force för att ta bort det

en: '%s' could be both a local file and a tracking branch.
    Please use -- (and optionally --no-guess) to disambiguate
sv: ”%s” kan vara både en lokal fil och en spårande gren.
    Använd -- (och möjligen --no-guess) för att göra otvetydig

en: '%s' does not accept merge commits
sv: ”%s” godtar inte sammanslagningsincheckningar

en: '%s' does not appear to be a valid revision
sv: ”%s” verkar inte vara en giltig revision

en: '%s' does not exist
sv: ”%s” finns inte

en: '%s' does not have a commit checked out
sv: ”%s” har inte någon utcheckad incheckning

en: '%s' does not look like a v2 or v3 bundle file
sv: '%s' ser inte ut som en v2- eller v3-bunt-fil

en: '%s' does not point back to '%s'
sv: ”%s” pekar inte tillbaka till ”%s”

en: '%s' does not point to a commit
sv: ”%s” verkar inte peka på en incheckning

en: '%s' exists; cannot create '%s'
sv: ”%s” finns; kan inte skapa ”%s”

en: '%s' failed: no command provided.
sv: ”%s” misslyckades: inget kommando gavs.

en: '%s' file does not contain absolute path to the working tree location
sv: filen ”%s” innehåller inte absolut sökväg till arbetskatalogen

en: '%s' filter reported error
sv: filtret ”%s” rapporterade fel

en: '%s' for '%s' is not a valid timestamp
sv: ”%s” för ”%s” är inte en giltig tidsstämpel

en: '%s' for 'object:type=<type>' is not a valid object type
sv: ”%s” för ”object:type=<typ>” är inte en giltig objekttyp

en: '%s' is a main working tree
sv: ”%s” är inte en huvudarbetskatalog

en: '%s' is a missing but already registered worktree;
    use '%s -f' to override, or 'prune' or 'remove' to clear
sv: ”%s” är en saknad men redan registrerad arbetskatalog;
    använd ”%s -f” för att överstyra, eller ”prune” eller ”remove” för att rensa

en: '%s' is a missing but locked worktree;
    use '%s -f -f' to override, or 'unlock' and 'prune' or 'remove' to clear
sv: ”%s” är en saknad men låst arbetskatalog;
    använd ”%s -f -f” för att överstyra, eller ”unlock” och ”prune” eller ”remove” för att rensa

en: '%s' is a symlink, refusing to clone with --local
sv: ”%s” är en symbolisk länk, vägrar klona med --local

en: '%s' is aliased to '%s'
sv: ”%s” är ett alias för ”%s”

en: '%s' is already locked
sv: ”%s” är redan låst

en: '%s' is already locked, reason: %s
sv: ”%s” är redan låst, orsak: %s

en: '%s' is already used by worktree at '%s'
sv: ”%s” används redan av arbetskatalogen ”%s”

en: '%s' is not a .git file, error code %d
sv: ”%s” är inte en .git-fil, felkod %d

en: '%s' is not a commit and a branch '%s' cannot be created from it
sv: ”%s” är inte en incheckning och grenen ”%s” kan inte skapas från den

en: '%s' is not a directory; to treat it as a directory anyway, rerun with --skip-checks
sv: ”%s” är inte en katalog: för att ändå behandla det som en katalog, kör på nytt med --skip-checks

en: '%s' is not a stash reference
sv: ”%s” är inte en ”stash”-referens

en: '%s' is not a stash-like commit
sv: ”%s” är inte en ”stash”-liknande incheckning

en: '%s' is not a valid branch name
sv: ”%s” är inte ett giltigt grennamn

en: '%s' is not a valid commit
sv: ”%s” är inte en giltig incheckning

en: '%s' is not a valid label
sv: ”%s” är inte en giltig etikett

en: '%s' is not a valid ref name
sv: ”%s” är inte ett giltigt referensnamn

en: '%s' is not a valid ref.
sv: ”%s” är inte en giltig referens.

en: '%s' is not a valid refname
sv: ”%s” är inte ett giltigt referensnamn

en: '%s' is not a valid remote name
sv: ”%s” är inte ett giltigt namn på fjärrarkiv

en: '%s' is not a valid submodule name
sv: ”%s” är inte ett giltigt namn på undermodul

en: '%s' is not a valid tag name.
sv: ”%s” är inte ett giltigt taggnamn.

en: '%s' is not a valid task
sv: ”%s” är inte en giltig uppgift

en: '%s' is not a valid term
sv: ”%s” är inte en giltig term

en: '%s' is not a working tree
sv: ”%s” är inte en arbetskatalog

en: '%s' is not locked
sv: ”%s” är inte låst

en: '%s' is outside repository at '%s'
sv: ”%s” är utanför arkivet på ”%s”

en: '%s' is outside the directory tree
sv: ”%s” är utanför katalogträdet

en: '%s' matched multiple (%d) remote tracking branches
sv: ”%s” motsvarar flera (%d) spårade fjärrgrenar

en: '%s' must be used when '%s' is not specified
sv: ”%s” måste användas när ”%s” inte anges

en: '%s' needs the paths to check out
sv: ”%s” behöver sökvägar att checka ut

en: '%s' not recognized as a git repository
sv: ”%s” känns inte igen som ett git-arkiv

en: '%s' or '%s' cannot be used with %s
sv: ”%s” eller ”%s” kan inte användas med %s

en: '%s' outside a repository
sv: ”%s” utanför arkiv

en: '%s' requires 0 arguments
sv: ”%s” kräver noll argument

en: '%s' requires 0 or 1 argument
sv: ”%s” kräver noll eller ett argument

en: '%s' requires a batch mode
sv: ”%s” behöver ett buntläge

en: '%s' requires either no argument or a commit
sv: ”%s” kräver antingen inget argument eller en incheckning

en: '%s' was deleted by the applypatch-msg hook
sv: ”%s” togs bort av kroken applypatch-msg

en: '%s', '%s', or '%s' cannot be used when checking out of a tree
sv: ”%s”, ”%s” eller ”%s” kan inte användas när en katalog checkas ut

en: '%s': cmd for supported man viewer.
    Please consider using 'man.<tool>.path' instead.
sv: ”%s”: kommando för man-visare som stöds.
    Använd ”man.<verktyg>.path” istället.

en: '%s': need exactly one merge base
sv: ”%s”: behöver precis en sammanslagningsbas

en: '%s': need exactly one merge base with branch
sv: ”%s”: behöver precis en sammanslagningsbas med gren

en: '%s': not a regular file or symlink
sv: ”%s”: inte en normal fil eller symbolisk länk

en: '%s': path for unsupported man viewer.
    Please consider using 'man.<tool>.cmd' instead.
sv: ”%s”: sökväg för man-visare som ej stöds.
    Använd ”man.<verktyg>.cmd” istället.

en: '%s': short read
sv: ”%s”: kort läsning

en: '%s': unable to read %s
sv: ”%s”: kan inte läsa %s

en: '%s': unknown man viewer.
sv: ”%s”: okänd man-visare.

en: '%s'?? what are you talking about?
sv: ”%s”?? vad menar du?

en: '%s.final' contains the composed email.
sv: ”%s.final” innehåller det skrivna brevet.

en: '%s=<%s>' needs '%s' or '%s'
sv: '%s=<%s>' behöver '%s' eller '%s'

en: '' is not a valid term
sv: ”” är inte en giltig term

en: '-%c' is incompatible with batch mode
sv: ”-%c” är inkompatibel med buntläge

en: 'GIT_AUTHOR_DATE' already given
sv: ”GIT_AUTHOR_DATE” har redan angivits

en: 'GIT_AUTHOR_EMAIL' already given
sv: ”GIT_AUTHOR_EMAIL” har redan angivits

en: 'GIT_AUTHOR_NAME' already given
sv: ”GIT_AUTHOR_NAME” har redan angivits

en: 'crontab' died
sv: ”crontab” dog

en: 'edit' does not take a merge commit. If you wanted to
    replay the merge, use 'merge -C' on the commit, and then
    'break' to give the control back to you so that you can
    do 'git commit --amend && git rebase --continue'.
sv: ”edit” tar inte en sammanslagningsincheckning. Om du
    ville spela upp sammanslagningen på nytt använder du
    ”merge -C” på incheckningen och sedan ”break” för att
    lämna kontrollen tillbaka till dig så att du kan
    använda ”git commit --amend && git rebase --continue”.

en: 'git apply --cached' failed
sv: ”git apply --cached” misslyckades

en: 'git apply' failed
sv: ”git apply” misslyckades

en: 'git bisect %s' can take only one argument.
sv: ”git bisect %s” kan bara ta ett argument.

en: 'git help -a' and 'git help -g' list available subcommands and some
    concept guides. See 'git help <command>' or 'git help <concept>'
    to read about a specific subcommand or concept.
    See 'git help git' for an overview of the system.
sv: ”git help -a” och ”git help -g” visar tillgängliga underkommandon och
    några konceptvägledningar. Se ”git help <kommando>” eller ”git help
    <koncept>” för att läsa mer om specifika underkommandon och koncept.
    See ”git help git” för en översikt över systemet.

en: 'git help config' for more information
sv: ”git help config” för mer information

en: 'git multi-pack-index expire' failed
sv: ”git multi-pack-index expire” misslyckades

en: 'git multi-pack-index repack' failed
sv: ”git multi-pack-index repack” misslyckades

en: 'git pack-redundant' is nominated for removal.
    If you still use this command, please add an extra
    option, '--i-still-use-this', on the command line
    and let us know you still use it by sending an e-mail
    to <git@vger.kernel.org>.  Thanks.
sv: ”git pack-redundant” har nominerats för borttagning.
    Om du fortfarande använder kommandot, lägg till flaggan
    ”--i-still-use-this” på kommandoraden och berätta för
    oss att du fortfarande använder det på e-post till
    <git@vger.kernel.org>. Tack.

en: 'git refs verify' takes no arguments
sv: ”git refs verify” tar inget argument

en: 'git rerere forget' without paths is deprecated
sv: ”git rerere forget” utan sökvägar är föråldrat

en: 'git status --porcelain=2' failed in submodule %s
sv: ”git status --porcelain=2” misslyckades i undermodulen ”%s”

en: 'option' without a matching 'ok/error' directive
sv: ”option” utan mostsvarande ”ok/error”-direktiv

en: 'pick' does not take a merge commit. If you wanted to
    replay the merge, use 'merge -C' on the commit.
sv: ”pick” tar inte en sammanslagningsincheckning. Om du
    ville spela upp sammanslagningen på nytt använder du
    ”merge -C” på incheckningen.

en: 'prepare-commit-msg' hook failed
sv: kroken ”prepare-commit-msg” misslyckades

en: 'reword' does not take a merge commit. If you wanted to
    replay the merge and reword the commit message, use
    'merge -c' on the commit
sv: ”reword” tar inte en sammanslagningsincheckning. Om du
    ville spela upp sammanslagningen på nytt och ändra texten
    i incheckningsmeddelandet använder du ”merge -C” på
    incheckningen

en: (%s) Adding %s: %s from: '%s'
sv: (%s) Lägger till %s: %s från: ”%s”

en: (%s) Could not execute '%s'
sv: (%s) Kunde inte köra ”%s”

en: (%s) Malformed output from '%s'
sv: (%s) Felformaterad utdata från ”%s”

en: (%s) failed to close pipe to '%s'
sv: (%s) misslyckades stänga röret till ”%s”

en: (EXPERIMENTAL!) git replay ([--contained] --onto <newbase> | --advance <branch>) <revision-range>...
sv: (EXPERIMENTELLT!) git replay ([--contained] --onto <nybas> | --advance <gren>) <revisions-intervall>...

en: (HEAD detached at %s)
sv: (HEAD frånkopplat vid %s)

en: (HEAD detached from %s)
sv: (HEAD frånkopplat från %s)

en: (REMOVED) was: try to recreate merges instead of ignoring them
sv: (BORTTAGEN) var: försök återskapa sammanslagningar istället för att ignorera dem

en: (bad commit)
sv: (felaktig incheckning)

en: (body) Adding cc: %s from line '%s'
sv: (kropp) Lägger till cc: %s från raden ”%s”

en: (delete)
sv: (ta bort)

en: (empty) finish selecting
sv: (tomt) avsluta markering

en: (empty) select nothing
sv: (tomt) markera ingenting

en: (for porcelains) forget saved unresolved conflicts
sv: (för porslin) glöm sparade olösta konflikter

en: (internal use for git-rebase)
sv: (används internt av git-rebase)

en: (matching)
sv: (träffande)

en: (mbox) Adding cc: %s from line '%s'
sv: (mbox) Lägger till cc: %s från raden ”%s”

en: (mbox) Adding to: %s from line '%s'
sv: (mbox) Lägger till to: %s från raden ”%s”

en: (no URL)
sv: (ingen URL)

en: (no branch)
sv: (ingen gren)

en: (no branch, bisect started on %s)
sv: (ingen gren, ”bisect” startad på %s)

en: (no branch, rebasing %s)
sv: (ingen gren, ombaserar %s)

en: (no branch, rebasing detached HEAD %s)
sv: (ingen gren, ombaserar frånkopplat HEAD %s)

en: (non-mbox) Adding cc: %s from line '%s'
sv: (icke-mbox) Lägger till cc: %s från raden ”%s”

en: (none)
sv: (ingen)

en: (not queried)
sv: (inte förfrågad)

en: (reading log message from standard input)
sv: (läser loggmeddelande från standard in)

en: (roughly %d step) | (roughly %d steps)
sv[0]: (ungefär %d steg)
sv[1]: (ungefär %d steg)

en: (synonym to --stat)
sv: (synonym till --stat)

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: * %s %s(blob)->%s(submodule)
sv: * %s %s(blob)→%s(submodule)

en: * %s %s(submodule)->%s(blob)
sv: * %s %s(submodule)→%s(blob)

en: * Ignoring funny ref '%s' locally
sv: * Ignorerar märklig referens ”%s” lokalt

en: * remote %s
sv: * fjärr %s

en: ** warning: file %s becomes empty but is not deleted
sv: ** varning: filen %s blir tom men har inte tagits bort

en: *** Commands ***
sv: *** Kommandon ***

en: ---
    To remove '%c' lines, make them ' ' lines (context).
    To remove '%c' lines, delete them.
    Lines starting with %s will be removed.
sv: ---
    Ta bort ”%c” rader genom att göra dem ” ”-rader (sammanhang).
    Ta bort ”%c” rader genom att radera dem.
    Rader som börjar med %s kommer att tas bort.

en: --[no-]exclude-standard cannot be used for tracked contents
sv: --[no-]exclude-standard kan inte användas för spårat innehåll

en: --[no-]track can only be used if a new branch is created
sv: --[no-]track kan endast användas när ny gran skapas

en: --abort but leave index and working tree alone
sv: --abort men lämna index och arbetskatalog ensamma

en: --abort expects no arguments
sv: --abort tar inga argument

en: --add --delete doesn't make sense
sv: --add --delete ger ingen mening

en: --all can't be combined with refspecs
sv: --all kan inte kombineras med referensspecifikationer

en: --all or <enlistment>, but not both
sv: --all eller <enrollering>, men inte bägge

en: --anonymize-map token cannot be empty
sv: symbolen för --anonymize-map kan inte vara tom

en: --append cannot be used with --value=<pattern>
sv: --append kan inte användas med --value=<mönster>

en: --atomic can only be used when fetching from one remote
sv: --atomic kan bara användas vid hämtning från en fjärr

en: --author '%s' is not 'Name <email>' and matches no existing author
sv: --author '%s' är inte 'Namn <epost>' och motsvarar ingen befintlig författare

en: --blob can only be used inside a git repository
sv: --blob kan bara användas inuti ett git-arkiv

en: --branch or --default required
sv: --branch eller --default krävs

en: --check does not make sense
sv: kan inte använda --check

en: --chmod param '%s' must be either -x or +x
sv: ”--chmod”-parametern ”%s” måste antingen vara -x eller +x

en: --command must be the first argument
sv: --command måste vara första argument

en: --comment is only applicable to add/set/replace operations
sv: --comment gäller bara för ”get”/”set”/”replace”-operationerna

en: --contents and --reverse do not blend well.
sv: --contents och --reverse fungerar inte så bra tillsammans.

en: --continue expects no arguments
sv: --continue tar inga argument

en: --convert-graft-file takes no argument
sv: --convert-graft-file tar inga argument

en: --default is only applicable to --get
sv: --default gäller bara för --get

en: --default requires an argument
sv: --default kräver ett argument

en: --default= cannot be used with --all or --url=
sv: --default= kan inte användas med --all eller --url=

en: --delete doesn't make sense without any refs
sv: --delete kan inte användas utan referenser

en: --delete only accepts plain target ref names
sv: --delete godtar endast enkla målreferensnamn

en: --depth is ignored in local clones; use file:// instead.
sv: --depth ignoreras i lokala kloningar; använd file:// istället.

en: --dump-aliases and --translate-aliases are mutually exclusive
sv: --dump-aliases och --translate-aliases är ömsesidigt utelsutande

en: --dump-aliases incompatible with other options
sv: --dump-aliases är inkompatibelt med andra flaggor

en: --empty=ask is deprecated; use '--empty=stop' instead.
sv: --empty=ask rekommenderas inte; använd ”--empty=stop” istället.

en: --exclude-hidden= passed more than once
sv: --exclude-hidden= angavs mer än en gång

en: --filter can only be used with the remote configured in extensions.partialclone
sv: --filter kan endast användas med fjärren konfigurerad i extensions.partialclone

en: --filter is ignored in local clones; use file:// instead.
sv: --filter ignoreras i lokala kloningar; använd file:// istället.

en: --fixed-value only applies with 'value-pattern'
sv: --fixed-value gäller endast med ”värde-mönster”

en: --fixed-value only applies with --value=<pattern>
sv: --fixed-value gäller endast med --value=<mönster>

en: --follow requires exactly one pathspec
sv: --follow kräver exakt en sökvägsangivelse

en: --format can't be combined with other format-altering options
sv: --format kan inte kombineras med andra formatändrande flaggor

en: --format cannot be used when not listing
sv: --format kan inte användas utanför listning

en: --format cannot be used with -s, -o, -k, -t, --resolve-undo, --deduplicate, --eol
sv: --format kan inte användas med -s, -o, -k, -t, --resolve-undo, --deduplicate, --eol

en: --format=%.*s cannot be used with --python, --shell, --tcl
sv: --format=%.*s kan inte användas med --python, --shell, --tcl

en: --get-color and variable type are incoherent
sv: --get-color och variabeltyp stämmer inte överens

en: --git-path requires an argument
sv: --git-path kräver ett argument

en: --interdiff requires --cover-letter or single patch
sv: --interdiff kräver --cover-letter eller ensam patch

en: --local can only be used inside a git repository
sv: --local kan bara användas inuti ett git-arkiv

en: --local is ignored
sv: --local ignoreras

en: --max-pack-size cannot be used to build a pack for transfer
sv: --max-pack-size kan inte användas för att bygga ett paket som ska överföras

en: --merge requires one of the pseudorefs MERGE_HEAD, CHERRY_PICK_HEAD, REVERT_HEAD or REBASE_HEAD
sv: --merge kräver en av pseudoreferenserna MERGE_HEAD, CHERRY_PICK_HEAD, REVERT_HEAD eller REBASE_HEAD

en: --merge-base does not work with ranges
sv: --merge-base fungerar inte med intervall

en: --merge-base only works with two commits
sv: --merge-base fungerar endast med två incheckningar

en: --mirror can't be combined with refspecs
sv: --mirror kan inte kombineras med referensspecifikationer

en: --mirror is dangerous and deprecated; please
    	 use --mirror=fetch or --mirror=push instead
sv: --mirror är farlig och föråldrad; använd
    	 --mirror=fetch eller --mirror=push istället

en: --mixed with paths is deprecated; use 'git reset -- <paths>' instead.
sv: --mixed rekommenderas inte med sökvägar; använd ”git reset -- <sökvägar>”.

en: --name-only does not make sense
sv: kan inte använda --name-only

en: --name-only is only applicable to --list or --get-regexp
sv: --name-only gäller bara för --list eller --get-regexp

en: --name-status does not make sense
sv: kan inte använda --name-status

en: --negotiate-only needs one or more --negotiation-tip=*
sv: --negotiate-only behöver en eller flera --negotiation-tip=*

en: --negotiate-only requires protocol v2
sv: --negotiate-only kräver protokoll v2

en: --no-index or --untracked cannot be used with revs
sv: --no-index och --untracked kan inte användas med revisioner

en: --no-schedule is not allowed
sv: --no-schedule tillåts inte

en: --non-matching is only valid with --verbose
sv: --non-matching är endast giltig med --verbose

en: --onto and --advance are incompatible
sv: --onto och --advance kan inte kombineras

en: --open-files-in-pager only works on the worktree
sv: --open-files-in-pager fungerar endast i arbetskatalogen

en: --ours, --theirs, and --union require --3way
sv: --ours, --theirs, och --union kräver --3way

en: --path-format requires an argument
sv: --path-format kräver ett argument

en: --prefix requires an argument
sv: --prefix kräver ett argument

en: --preserve-merges was replaced by --rebase-merges
    Note: Your `pull.rebase` configuration may also be set to 'preserve',
    which is no longer supported; use 'merges' instead
sv: --preserve-merges ersattes av --rebase-merges
    Observera: Din inställning för ”pull.rebase” kan också vara satt till
    ”preserve”, som inte längre stöds; använd ”merges” istället

en: --progress can't be used with --incremental or porcelain formats
sv: --progress kan inte användas med --incremental eller porslinsformat

en: --quiet is only valid with a single pathname
sv: --quiet kan endast användas med ett enkelt sökvägsnamn

en: --quit expects no arguments
sv: --quit tar inga argument

en: --range-diff requires --cover-letter or single patch
sv: --range-diff kräver --cover-letter eller ensam patch

en: --raw only makes sense with --edit
sv: --raw kan bara användas med --edit

en: --rebase-merges with an empty string argument is deprecated and will stop working in a future version of Git. Use --rebase-merges without an argument instead, which does the same thing.
sv: --rebase-merges med en tom sträng som argument avråds från och kommer sluta fungera i en framtida version av Git. Använd istället --rebase-merges utan argument, vilket har samma effekt.

en: --recurse-submodules can only be used to create branches
sv: --recurse-submodules kan endast användas för att skapa grenar

en: --reflog option needs one branch name
sv: --reflog behöver ett namn på en gren

en: --remerge-diff does not make sense
sv: kan inte använda --remerge-diff

en: --reschedule-failed-exec requires --exec or --interactive
sv: --reschedule-failed-exec kräver --exec eller --interactive

en: --reset-author can be used only with -C, -c or --amend.
sv: --reset-author kan endast användas med -C, -c eller --amend.

en: --resolve-git-dir requires an argument
sv: --resolve-git-dir kräver ett argument

en: --reverse --first-parent together require range along first-parent chain
sv: --reverse --first-parent tillsammans kräver ett intervall på första-förälder-kedjan

en: --reverse and --first-parent together require specified latest commit
sv: --reverse och --first-parent tillsammans kräver att du anger senaste incheckningen

en: --separate-git-dir incompatible with bare repository
sv: --separate-git-dir är inkompatibelt med naket arkiv

en: --shallow-exclude is ignored in local clones; use file:// instead.
sv: --shallow-exclude ignoreras i lokala kloningar; använd file:// istället.

en: --shallow-since is ignored in local clones; use file:// instead.
sv: --shallow-since ignoreras i lokala kloningar; använd file:// istället.

en: --show-origin is only applicable to --get, --get-all, --get-regexp, and --list
sv: --show-origin gäller bara för --get, --get-all, --get-regexp och --list

en: --stdin can only be used when fetching from one remote
sv: --stdin kan bara användas vid hämtning fårn en fjärr

en: --stdin requires a git repository
sv: --stdin kräver ett git-arkiv

en: --thin cannot be used to build an indexable pack
sv: --thin kan inte användas för att bygga ett indexerbart paket

en: --track needs a branch name
sv: --track behöver ett namn på en gren

en: --trailer with --only-input does not make sense
sv: --trailer med --only-input ger ingen mening

en: --trivial-merge is incompatible with all other options
sv: --trivial-merge är inkompatibelt med andra flaggor

en: --unpacked=<packfile> no longer supported
sv: --unpacked=<paketfil> stöds inte längre

en: --unshallow on a complete repository does not make sense
sv: --unshallow kan inte användas på ett komplett arkiv

en: --untracked not supported with --recurse-submodules
sv: --untracked stöds inte med --recurse-submodules

en: --url= cannot be used with --all, --regexp or --value
sv: --url= kan inte användas med --all, --regexp eller --value

en: --verify with no packfile name given
sv: --verify angavs utan paketfilnamn

en: --worktree can only be used inside a git repository
sv: --worktree kan bara användas inuti ett git-arkiv

en: --worktree cannot be used with multiple working trees unless the config
    extension worktreeConfig is enabled. Please read "CONFIGURATION FILE"
    section in "git help worktree" for details
sv: --worktree kan inte användas med flera arbetskataloger om inte
    konfigurationsutöknignen worktreeConfig har aktiverats. Läsa stycket
    ”KONFIGURATIONSFIL” i ”git help worktree” för detaljer

en: -C requires a <directory>
sv: -C kräver en <katalog>

en: -L does not yet support diff formats besides -p and -s
sv: -L stöder ännu inte andra diff-format än -p och -s

en: -L<range>:<file> cannot be used with pathspec
sv: -L<intervall>:<fil> kan inte användas med sökvägsspecifikation

en: -NUM
sv: -TAL

en: -c expects a configuration string
sv: -c förväntar en konfigurationssträng

en: -c requires a <key>=<value> argument
sv: -c kräver ett argument på formen <nyckel>=<värde>

en: -d needs at least one argument
sv: -d behöver minst ett argument

en: -e needs exactly one argument
sv: -e tar exakt ett argument

en: -f only makes sense when writing a replacement
sv: -f kan endast användas vid skrivning av ersättning

en: -g needs at least one argument
sv: -g tar minst ett argument

en: -n requires an argument
sv: -n kräver ett argument

en: -z only makes sense with --stdin
sv: -z kan endast användas tillsammans med --stdin

en: .git file broken
sv: .git-filen är trasig

en: .git file incorrect
sv: .git-filen är felaktig

en: .git is not a file
sv: .git är inte en fil

en: 3-way merge if no file level merging required
sv: 3-vägssammanslagning om sammanslagning på filnivå ej krävs

en: 3-way merge in presence of adds and removes
sv: 3-vägssammanslagning när det finns tillägg och borttagningar

en: 4 years, 11 months ago
sv: 4 år, 11 månader sedan

en: : perhaps a D/F conflict?
sv: : kanske en K/F-konflikt?

en: <action>
sv: <åtgärd>

en: <algorithm>
sv: <algoritm>

en: <branch>
sv: <gren>

en: <char>
sv: <tecken>

en: <count>
sv: <antal>

en: <file>
sv: <fil>

en: <kind>
sv: <typ>

en: <mode>
sv: <läge>

en: <mode>,<object>,<path>
sv: <läge>,<objekt>,<sökväg>

en: <n>[,<base>]
sv: <n>[,<bas>]

en: <object-id>
sv: <objekt-id>

en: <object> required with '-%c'
sv: <objekt> krävs med ”-%c”

en: <object>:<path> required, only <object> '%s' given
sv: <objekt>:<sökväg> krävs, endast <objekt> ”%s” har angivits

en: <paragraph-break>
sv: <styckebrytning>

en: <path>
sv: <sökväg>

en: <refname>:<expect>
sv: <refnamn>:<förvänta>

en: <regex>
sv: <reguttr>

en: <remote>
sv: <fjärr>

en: <rev-opts> are documented in git-rev-list(1)
sv: <rev-flaggor> dokumenteras i git-rev-list(1)

en: <rev> required with '%s'
sv: <rev> krävs med ”%s”

en: <string>
sv: <sträng>

en: <subdirectory>/
sv: <underkatalog>/

en: <tree-ish>
sv: <träd-igt>

en: <when>
sv: <när>

en: <width>
sv: <bredd>

en: <width>[,<name-width>[,<count>]]
sv: <bredd>[,<namn-bredd>[,<antal>]]

en: A CVS server emulator for Git
sv: En CVS-serveremulator för Git

en: A Git Glossary
sv: En Git-ordlista

en: A Git core tutorial for developers
sv: Grundläggande Git-handledning för utvecklare

en: A git directory for '%s' is found locally with remote(s):
sv: En git-katalog för ”%s” hittades lokalt med fjärr(ar):

en: A portable graphical interface to Git
sv: Ett portabelt grafiskt gränssnitt för Git

en: A really simple server for Git repositories
sv: En riktigt enkel server för Git-arkiv

en: A tool for managing large Git repositories
sv: Verktyg för att hantera stora Git-arkiv

en: A tutorial introduction to Git
sv: Introduktion till Git

en: A tutorial introduction to Git: part two
sv: Introduktion till Git: del två

en: A useful minimum set of commands for Everyday Git
sv: Ett användbart minsta uppsättning kommandon för vardags-Git

en: Aborting
sv: Avbryter

en: Aborting commit due to empty commit message body.
sv: Avbryter på grund av tom incheckningsmeddelandekropp.

en: Aborting commit due to empty commit message.
sv: Avbryter på grund av tomt incheckningsmeddelande.

en: Aborting commit; you did not edit the message.
sv: Avbryter incheckning; meddelandet inte redigerat.

en: Aborting notes merge resolution
sv: Avbryt lösning av sammanslagning av anteckningar

en: Aborting.
sv: Avbryter.

en: Action
sv: Åtgärd

en: Add file contents to the index
sv: Lägg filinnehåll till indexet

en: Add file contents to the staging area
sv: Lägg filinnehållet till indexet

en: Add or inspect object notes
sv: Lägg till eller inspektera objektanteckningar

en: Add or parse structured information in commit messages
sv: Lägg till eller tolka strukturerad information i incheckningsmeddelanden

en: Add untracked
sv: Lägg till ospårad

en: Adding %s
sv: Lägger till %s

en: Adding as %s instead
sv: Lägger till som %s istället

en: Adding existing repo at '%s' to the index
sv: Lägger till befintligt arkiv i ”%s” i indexet

en: Adding packfiles to multi-pack-index
sv: Lägger till paketfiler till multi-pack-index

en: Additionally, your index contains uncommitted changes.
sv: Dessutom innehåller dit index ändringar som inte har checkats in.

en: After fixing the above paths, you may want to run `git sparse-checkout reapply`.
sv: Du bör köra ”git sparse-checkout reapply” efter att ha fixat sökvägarna ovan.

en: After resolving the conflicts, mark them with
    "git add/rm <pathspec>", then run
    "git cherry-pick --continue".
    You can instead skip this commit with "git cherry-pick --skip".
    To abort and get back to the state before "git cherry-pick",
    run "git cherry-pick --abort".
sv: Efter att ha löst konflikterna, märk dem med
    ”git add/rm <sökvägsangivelse>” och kör sedan
    ”git cherry-pick --continue”.
    Du kan hoppa över incheckningen istället med ”git cherry-pick --skip”
    För att avbryta och återgå till där du var före ”git cherry-pick”,
    kör ”git cherry-pick --abort”.

en: After resolving the conflicts, mark them with
    "git add/rm <pathspec>", then run
    "git revert --continue".
    You can instead skip this commit with "git revert --skip".
    To abort and get back to the state before "git revert",
    run "git revert --abort".
sv: Efter att ha löst konflikterna, märk dem med
    ”git add/rm <sökvägsangivelse>” och kör sedan
    ”git revert --continue”.
    Du kan hoppa över incheckningen istället med ”git revert --skip”
    För att avbryta och återgå till där du var före ”git revert”,
    kör ”git revert --abort”.

en: All conflicts fixed but you are still merging.
sv: Alla konflikter har rättats men du är fortfarande i en sammanslagning.

en: Already on '%s'
sv: Redan på ”%s”

en: Already up to date with $pretty_name
sv: Redan à jour med $pretty_name

en: Already up to date.
sv: Redan à jour.

en: Already up to date. (nothing to squash)
sv: Redan à jour. (inget att platta till)

en: An alternate computed from a superproject's alternate is invalid.
    To allow Git to clone without an alternate in such a case, set
    submodule.alternateErrorStrategy to 'info' or, equivalently, clone with
    '--reference-if-able' instead of '--reference'.
sv: En suppleant beräknad från huvudprojektets suppleant är ogiltig.
    För att i så fall låta Git klona utan ett suppleant, sätt
    submodule.alternateErrorStrategy till ”info” eller, likvärdigt, klona
    med ”--reference-if-able” istället för ”--reference”.

en: An empty message aborts the commit.
sv: Ett tomt meddelande avbryter incheckningen.

en: An overview of recommended workflows with Git
sv: Översikt över rekommenderade arbetsflöden med Git

en: Ancillary Commands / Interrogators
sv: Tilläggskommandon / frågare

en: Ancillary Commands / Manipulators
sv: Tilläggskommandon / manipulerare

en: Annotate file lines with commit information
sv: Kommentera filrader med incheckningsinformation

en: Applied autostash.
sv: Tillämpade autostash.

en: Applied patch %s cleanly.
sv: Tillämpade patchen %s rent.

en: Applied patch to '%s' cleanly.
sv: Tillämpade patchen på  ”%s” rent.

en: Applied patch to '%s' with conflicts.
sv: Applicerade patchen på ”%s” med konflikter.

en: Applies a quilt patchset onto the current branch
sv: Tillämpar en quilt-patchuppsättning på aktiv gren

en: Apply a patch to files and/or to the index
sv: Tillämpa en patch på filer och/eller indexet

en: Apply a series of patches from a mailbox
sv: Tillämpa en serie patchar från en brevlåda

en: Apply addition to index [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera tillägg på indexet [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply addition to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera tillägg på indexet och arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply addition to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera tillägg på arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to index [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera borttagning på indexet [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera borttagning på indexet och arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera borttagning på arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply mode change to index [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera ändrat läge på indexet [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply mode change to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera ändrat läge på indexet och arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply mode change to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera ändrat läge på arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply the changes introduced by some existing commits
sv: Applicera ändringarna introducerade av befintliga incheckningar

en: Apply them to the worktree anyway?
sv: Applicera dem på arbetskatalogen trots det?

en: Apply this hunk to index [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera stycket på indexet [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply this hunk to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera stycket på indexet och arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply this hunk to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Applicera stycket på arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply? [y]es/[n]o/[e]dit/[v]iew patch/[a]ccept all:
sv: Tillämpa? Y=ja/N=nej/E=redigera/V=visa patch/A=godta alla:

en: Applying autostash resulted in conflicts.
sv: Tillämpning av autostash gav konflikter.

en: Applying patch %%s with %d reject... | Applying patch %%s with %d rejects...
sv[0]: Tillämpade patchen %%s med %d refuserad...
sv[1]: Tillämpade patchen %%s med %d refuserade...

en: Applying: %.*s
sv: Tillämpar: %.*s

en: Are you sure [Y/n]?
sv: Är du säker [Y=ja/N=nej]?

en: Are you sure you want to use <%s> [y/N]?
sv: Är du säker på att du vill använda <%s> [Y=ja, N=nej]?

en: Argument not supported for format '%s': -%d
sv: Argumentet stöd inte för formatet ”%s”: -%d

en: Authentication failed for '%s'
sv: Autentisering misslyckades ”%s”

en: Author identity unknown
sv: Författar-identitet okänd

en: Auto packing the repository for optimum performance.
sv: Packar arkivet automatiskt för optimal prestanda.

en: Auto packing the repository in background for optimum performance.
sv: Packar arkivet automatiskt i bakgrunden för optimal prestanda.

en: Auto-merging %s
sv: Slår ihop %s automatiskt

en: Automated merge did not work.
sv: Automatisk sammanslagning misslyckades.

en: Automatic merge failed; fix conflicts and then commit the result.
sv: Kunde inte slå ihop automatiskt; fixa konflikter och checka in resultatet.

en: Automatic merge went well; stopped before committing as requested
sv: Automatisk sammanslagning lyckades; stoppar före incheckning som önskat

en: Automatic notes merge failed. Fix conflicts in %s and commit the result with 'git notes merge --commit', or abort the merge with 'git notes merge --abort'.
sv: Automatisk sammanslagning av anteckningar misslyckades. Rätta konflikter i %s och checka in resultatet med ”git notes merge --commit”, eller avbryt sammanslagningen med ”git notes merge --abort”.

en: Autostash exists; creating a new stash entry.
sv: Autostash finns; skapar ny stash-post.

en: Available custom strategies are:
sv: Tillgängliga skräddarsydda strategier är:

en: Available strategies are:
sv: Tillgängliga strategier är:

en: BHFI changed '%ls'
sv: BHFI ändrade ”%ls”

en: BOM is prohibited in '%s' if encoded as %s
sv: BOM är förbjudet i ”%s” om kodat som %s

en: BOM is required in '%s' if encoded as %s
sv: BOM krävs om ”%s” kodas som %s

en: Backend for fast Git data importers
sv: Bakända för snabba Git-dataimporterare

en: Bad %s value: '%s'
sv: Felaktigt värde på %s: ”%s”

en: Bad bisect_write argument: %s
sv: Felaktigt argument till bisect_write: %s

en: Bad branch.%s.mergeoptions string: %s
sv: Felaktig branch.%s.mergeoptions-sträng: %s

en: Bad notes.rewriteMode value: '%s'
sv: Felaktigt värde för notes.rewriteMode: '%s'

en: Bad rev input (not a commit): %s
sv: Felaktig rev-indata (ej incheckning): %s

en: Bad rev input: %s
sv: Felaktig rev-indata: %s

en: Bad value '%s' in environment '%s'
sv: Felaktigt värde ”%s” i miljövariabeln ”%s”

en: Badly quoted content in file '%s': %s
sv: Felaktigt citerat innehåll i filen ”%s”: %s

en: Batch objects requested on stdin (or --batch-all-objects)
sv: Buntobjekt ombeds på standard in (eller --batch-all-objects)

en: Bidirectional operation between a Subversion repository and Git
sv: Dubbelriktad verkan mellan ett Subversion-arkiv och Git

en: Bisecting: %d revision left to test after this %s
     | Bisecting: %d revisions left to test after this %s
sv[0]: Bisect: %d revision kvar att testa efter denna %s
sv[1]: Bisect: %d revisioner kvar att testa efter denna %s

en: Bisecting: a merge base must be tested
sv: Bisect: en sammanslagningsbas måste testas

en: Blaming lines
sv: Klandra rader

en: Build a tree-object from ls-tree formatted text
sv: Bygg ett trädobjekt från ls-tree-formaterad text

en: Build pack index file for an existing packed archive
sv: SKapa pack-indexfiler för ett befintligt packat arkiv

en: By default, deleting the current branch is denied, because the next
    'git clone' won't result in any file checked out, causing confusion.
    
    You can set 'receive.denyDeleteCurrent' configuration variable to
    'warn' or 'ignore' in the remote repository to allow deleting the
    current branch, with or without a warning message.
    
    To squelch this message, you can set it to 'refuse'.
sv: Normalt tillåts inte radering av aktuell gren, eftersom nästa
    ”git clone” inte kommer innebära att några filer checkas ut,
    vilket är förvirrande.
    
    Du kan ställa in variabeln ”receive.denyDeleteCurrent” till
    ”warn” eller ”ignore” i fjärrarkivet för att tillåta borttagning
    av aktuell gren, med eller utan varningsmeddelande.
    
    För att undvika detta meddelande kan du sätta det till ”refuse”.

en: By default, updating the current branch in a non-bare repository
    is denied, because it will make the index and work tree inconsistent
    with what you pushed, and will require 'git reset --hard' to match
    the work tree to HEAD.
    
    You can set the 'receive.denyCurrentBranch' configuration variable
    to 'ignore' or 'warn' in the remote repository to allow pushing into
    its current branch; however, this is not recommended unless you
    arranged to update its work tree to match what you pushed in some
    other way.
    
    To squelch this message and still keep the default behaviour, set
    'receive.denyCurrentBranch' configuration variable to 'refuse'.
sv: Normalt tillåts inte uppdatering av aktuell gren i ett icke-naket
    arkiv, då index och arbetskatalog inte kommer stämma med det du
    sände och ”git reset --hard” krävs för att få arbetskatalogen och
    HEAD att stämma överens.
    
    Du kan ställa in variabeln ”receive.denyCurrentBranch” till
    ”ignore” eller ”warn” i fjärrarkivet för att tillåta sändning till
    dess aktuella gren; detta rekommenderas dock inte såvida du inte
    sett till att dess arbetskatalog uppdateras till det tu sände in
    på annat sätt.
    
    För att undvika detta meddelande och fortfarande behålla det
    normala beteendet, sätt ”receive.denyCurrentBranch” till ”refuse”.

en: Bye.
sv: Hej då.

en: CA path "%s" does not exist
sv: CA-sökvägen ”%s” finns inte

en: CONFLICT (%s): Merge conflict in %s
sv: KONFLIKT (%s): Sammanslagningskonflikt i %s

en: CONFLICT (%s): There is a directory with name %s in %s. Adding %s as %s
sv: KONFLIKT (%s): Det finns en katalog med namnet %s i %s. Lägger till %s som %s

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s in %s. Version %s of %s left in tree at %s.
sv: KONFLIKT (%s/radera): %s raderad i %s och %s i %s. Versionen %s av %s lämnad i trädet vid %s.

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s in %s. Version %s of %s left in tree.
sv: KONFLIKT (%s/radera): %s raderad i %s och %s i %s. Versionen %s av %s lämnad i trädet.

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s to %s in %s. Version %s of %s left in tree at %s.
sv: KONFLIKT (%s/radera): %s raderad i %s och %s till %s i %s. Versionen %s av %s lämnad i trädet vid %s.

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s to %s in %s. Version %s of %s left in tree.
sv: KONFLIKT (%s/radera): %s raderad i %s och %s till %s i %s. Versionen %s av %s lämnad i trädet.

en: CONFLICT (add/add): Merge conflict in %s
sv: KONFLIKT (tillägg/tillägg): Sammanslagningskonflikt i %s

en: CONFLICT (directory rename split): Unclear where to place %s because directory %s was renamed to multiple other directories, with no destination getting a majority of the files.
sv: KONFLIKT (namnändrad delad katalog): Osäker på var %s ska placeras då katalogen %s bytte namn till flera andra kataloger, utan att någon destination fick en majoritet av filerna.

en: CONFLICT (directory rename split): Unclear where to rename %s to; it was renamed to multiple other directories, with no destination getting a majority of the files.
sv: KONFLIKT (namnändrad delad katalog): Osäker på var %s ska namnbytas till; den har namnbytts till flera andra kataloger, utan att någon destination fick en majoritet av filerna.

en: CONFLICT (distinct types): %s had different types on each side; renamed both of them so each can be recorded somewhere.
sv: KONFLIKT (olika typer): %s hade olika typer på varje sida; namnbytte bägge så att de kan protokollföras någonstans.

en: CONFLICT (distinct types): %s had different types on each side; renamed one of them so each can be recorded somewhere.
sv: KONFLIKT (olika typer): %s hade olika typer på varje sida; namnbytte den ena så att de kan protokollföras någonstans.

en: CONFLICT (file location): %s added in %s inside a directory that was renamed in %s, suggesting it should perhaps be moved to %s.
sv: KONFLIKT (filplacering): %s lade till %s inuti en katalog som bytte namn i %s, föreslår att den bör flyttas till %s.

en: CONFLICT (file location): %s renamed to %s in %s, inside a directory that was renamed in %s, suggesting it should perhaps be moved to %s.
sv: KONFLIKT (filplacering): %s bytte namn till %s i %s, inuti en katalog som bytte namn i %s; flyttar den till %s.

en: CONFLICT (file/directory): directory in the way of %s from %s; moving it to %s instead.
sv: KONFLIKT (fil/katalog): katalogen är i vägen för %s från %s; flyttar den till %s istället.

en: CONFLICT (implicit dir rename): Cannot map more than one path to %s; implicit directory renames tried to put these paths there: %s
sv: KONFLIKT (implicit namnändrad kat): Kan inte koppla mer än en sökväg till %s; implicita katalognamnändringar försökte lägga följande sökvägar där: %s

en: CONFLICT (implicit dir rename): Existing file/dir at %s in the way of implicit directory rename(s) putting the following path(s) there: %s.
sv: KONFLIKT (implicit nämnändrad kat): Befintlig fil/kat vid %s är i vägen för implicit namnändrad(e) katalog(er) som lägger dit följande sökväg(ar): %s.

en: CONFLICT (modify/delete): %s deleted in %s and modified in %s.  Version %s of %s left in tree.
sv: KONFLIKT (ändra/radera): %s raderad i %s och ändrad i %s. Versionen %s av %s lämnad i trädet.

en: CONFLICT (rename involved in collision): rename of %s -> %s has content conflicts AND collides with another path; this may result in nested conflict markers.
sv: KONFLIKT (namnbyte involverad i krock): namnbyte av %s → %s har innehållskonflikter OCH krockar med en annan sökväg; detta kan leda till nästlade konfliktmarkörer.

en: CONFLICT (rename/add): Rename %s->%s in %s.  Added %s in %s
sv: KONFLIKT (namnbyte/tillägg): Namnbyte %s→%s i %s. Lade till %s i %s

en: CONFLICT (rename/delete): %s renamed to %s in %s, but deleted in %s.
sv: KONFLIKT (namnbyte/radera): %s namnbytt till %s i %s, men borttagen i %s.

en: CONFLICT (rename/rename): %s renamed to %s in %s and to %s in %s.
sv: KONFLIKT (namnbyte/namnbyte): %s namnbytt till %s i %s och till %s i %s.

en: CONFLICT (rename/rename): Rename "%s"->"%s" in branch "%s" rename "%s"->"%s" in "%s"%s
sv: KONFLIKT (namnbyte/namnbyte): Namnbyte ”%s”→”%s” på grenen ”%s” namnbyte ”%s”→”%s” i ”%s”%s

en: CONFLICT (rename/rename): Rename %s->%s in %s. Rename %s->%s in %s
sv: KONFLIKT (namnbyte/namnbyte): Namnbyte %s→%s i %s. Namnbyte %s→%s i %s

en: CONFLICT (rename/rename): Rename directory %s->%s in %s. Rename directory %s->%s in %s
sv: KONFLIKT (namnbyte/namnbyte): Namnbytt katalog %s→%s i %s. Namnbytt katalog %s→%s i %s

en: CRLF would be replaced by LF in %s
sv: CRLF skulle ersättas av LF i %s

en: CURLSSLOPT_NO_REVOKE not supported with cURL < 7.44.0
sv: CURLSSLOPT_NO_REVOKE stöds inte av cURL < 7.44.0

en: Can merge only exactly one commit into empty head
sv: Kan endast slå ihop en enda incheckning i ett tomt huvud

en: Can not do reflog for '%s': %s
sv: Kan inte skapa referenslogg för ”%s”: %s

en: Can't use --patch and --include-untracked or --all at the same time
sv: Kan inte använda --patch och --include-untracked eller --all samtidigt

en: Can't use --staged and --include-untracked or --all at the same time
sv: Kan inte använda --staged och --include-untracked eller --all samtidigt

en: Cannot $action: You have unstaged changes.
sv: Kan inte $action: Du har oköade ändringar.

en: Cannot $action: Your index contains uncommitted changes.
sv: Kan inte $action: Ditt index innehåller ändringar som inte checkats in.

en: Cannot access work tree '%s'
sv: Kan inte komma åt arbetskatalogen ”%s”

en: Cannot add notes. Found existing notes for object %s. Use '-f' to overwrite existing notes
sv: Kan inte lägga till anteckningar. Hittade befintliga anteckningar för objektet %s. Använd ”-f” för att skriva över befintliga anteckningar

en: Cannot autostash
sv: Kan inte utföra ”autostash”

en: Cannot change unmerged .gitmodules, resolve merge conflicts first
sv: Kan inte ändra ”.gitmodules”-fil som inte slagits ihop, lös sammanslagningskonflikter först

en: Cannot chdir to $cdup, the toplevel of the working tree
sv: Kan inte byta katalog till $cdup, toppnivån på arbetskatalogen

en: Cannot come back to cwd
sv: Kan inte gå tillbaka till arbetskatalogen (cwd)

en: Cannot commit uninitialized/unreferenced notes tree
sv: Kan inte checka in oinitierat/orefererat anteckningsträd

en: Cannot copy notes. Found existing notes for object %s. Use '-f' to overwrite existing notes
sv: Kan inte kopiera anteckningar. Hittade befintliga anteckningar för objektet %s. Använd ”-f” för att skriva över befintliga anteckningar

en: Cannot determine remote HEAD
sv: Kan inte bestämma HEAD på fjärren

en: Cannot do %s reset with paths.
sv: Kan inte göra %s återställning med sökvägar.

en: Cannot do a %s reset in the middle of a merge.
sv: Kan inte utföra en %s återställning mitt i en sammanslagning.

en: Cannot fast-forward to multiple branches.
sv: Kan inte snabbspola till flera grenar.

en: Cannot fast-forward your working tree.
    After making sure that you saved anything precious from
    $ git diff %s
    output, run
    $ git reset --hard
    to recover.
sv: Kan inte snabbspola din arbetskatalog.
    När du är säker på att du har sparat allt värdefullt i utdata från
    $ git diff %s
    kör du
    $ git reset --hard
    för att återgå.

en: Cannot fetch both %s and %s to %s
sv: Kan inte hämta både %s och %s till %s

en: Cannot initialize stash
sv: Kan inte initiera ”stash”

en: Cannot merge multiple branches into empty head.
sv: Kan inte slå ihop flera grenar i ett tomt huvud.

en: Cannot open existing pack file '%s'
sv: Kan inte öppna befintlig paketfil ”%s”

en: Cannot open existing pack idx file for '%s'
sv: Kan inte öppna befintlig paket-idx-fil för ”%s”

en: Cannot overwrite
sv: Kan inte skriva över

en: Cannot prepare timestamp regexp %s
sv: Kan inte förbereda reguljärt uttryck för tidsstämpeln %s

en: Cannot read HEAD
sv: Kan inte läsa HEAD

en: Cannot read index
sv: Kan inte läsa indexet

en: Cannot rebase onto multiple branches.
sv: Kan inte ombasera ovanpå flera grenar.

en: Cannot record working tree state
sv: Kan inte registrera tillstånd för arbetskatalog

en: Cannot remove worktree changes
sv: Kan inte ta bort ändringar i arbetskatalogen

en: Cannot rewrite branches: You have unstaged changes.
sv: Kan inte skriva om grenar: Du har oköade ändringar.

en: Cannot run git format-patch from outside a repository
sv: Kan inte köra git format-patch från utanför arkivet

en: Cannot save the current index state
sv: Kan inte spara aktuellt tillstånd för indexet

en: Cannot save the current staged state
sv: Kan inte spara aktuellt tillstånd kö

en: Cannot save the current status
sv: Kan inte spara aktuell status

en: Cannot save the current worktree state
sv: Kan inte spara aktuellt tillstånd för arbetskatalogen

en: Cannot save the untracked files
sv: Kan inte spara ospårade filer

en: Cannot switch branch to a non-commit '%s'
sv: Kan inte växla gren till icke-incheckningen ”%s”

en: Cannot update %s with %s
sv: Kan inte uppdatera %s med %s

en: Cannot update paths and switch to branch '%s' at the same time.
sv: Kan inte uppdatera sökvägar och växla till grenen ”%s” samtidigt.

en: Cannot update submodule:
    %s
sv: Kan inte uppdatera undermodul:
    %s

en: Change or optimize batch output
sv: Ändra eller optimera buntutdata

en: Changes from %s to %s:
sv: Ändringar från %s till %s:

en: Changes not staged for commit:
sv: Ändringar ej i incheckningskön:

en: Changes to %s:
sv: Ändringar till %s:

en: Changes to be committed:
sv: Ändringar att checka in:

en: Check object existence or emit object contents
sv: Kontrollera om objektet finns eller mata ut objektets innehåll

en: Check the GPG signature of commits
sv: Kontrollera GPG-signaturer för incheckningar

en: Check the GPG signature of tags
sv: Kontrollera GPG-signaturer i taggar

en: Checking %s
sv: Kontrollerar %s

en: Checking %s %s
sv: Kontrollerar %s %s

en: Checking %s link
sv: Kontrollerar %s-länk

en: Checking cache tree of %s
sv: Kontrollerar cacheträd för %s

en: Checking connectivity
sv: Kontrollerar konnektivitet

en: Checking connectivity (%d objects)
sv: Kontrollerar konnektivitet (%d objekt)

en: Checking object directories
sv: Kontrollerar objektkataloger

en: Checking object directory
sv: Kontrollerar objektkatalog

en: Checking objects
sv: Kontrollerar objekt

en: Checking patch %s...
sv: Kontrollerar patchen %s...

en: Checking references consistency
sv: Kontrollerar konsistens för referenser

en: Checking reflog %s->%s
sv: Kontrollerar reflog %s→%s

en: Checking rename of '%s' to '%s'
sv: Kontrollerar namnbyte av ”%s” till ”%s”

en: Cherry-pick currently in progress.
sv: Cherry-pick pågår.

en: Cherry-picking is not possible because you have unmerged files.
sv: Du kan inte utföra en ”cherry-pick” eftersom du har filer som inte slagits samman.

en: Chunk-based file formats
sv: Styckebaserade filformat

en: Cleanup unnecessary files and optimize the local repository
sv: Städa onödiga filer och optimera det lokala arkivet

en: Cleared directory '%s'
sv: Rensade katalogen ”%s”

en: Clearing commit marks in commit graph
sv: Rensar incheckningsmärken i incheckningsgraf

en: Clone a repository into a new directory
sv: Klona ett arkiv till en ny katalog

en: Clone succeeded, but checkout failed.
    You can inspect what was checked out with 'git status'
    and retry with 'git restore --source=HEAD :/'
sv: Klonen lyckades, men utcheckningen misslyckades.
    Du kan inspektera det som checkades ut med ”git status”
    och försöka med ”git restore --source=HEAD :/”

en: Cloning into '%s'...
sv: Klonar till ”%s”...

en: Cloning into bare repository '%s'...
sv: Klonar till ett naket arkiv ”%s”...

en: Collect information for user to file a bug report
sv: Samla information från användaren för att sända en felrapport

en: Collecting commits from input
sv: Hämtar incheckningar från indata

en: Collecting referenced commits
sv: Samlar refererade incheckningar

en: Command aliases
sv: Kommadoalias

en: Commit %s does not have a GPG signature.
sv: Incheckning %s har inte någon GPG-signatur.

en: Commit %s has a bad GPG signature allegedly by %s.
sv: Incheckningen %s har en felaktig GPG-signatur som påstås vara gjord av %s.

en: Commit %s has a good GPG signature by %s
sv: Incheckningen %s har en korrekt GPG-signatur av %s

en: Commit %s has an untrusted GPG signature, allegedly by %s.
sv: Incheckningen %s har en obetrodd GPG-signatur som påstås vara gjord av %s.

en: Commit Body is:
sv: Incheckningskroppen är:

en: Commit contents options
sv: Alternativ för incheckningens innehåll

en: Commit message options
sv: Alternativ för incheckningsmeddelande

en: Committer identity unknown
sv: Incheckar-identitet okänd

en: Committing is not possible because you have unmerged files.
sv: Du kan inte checka in eftersom du har filer som inte slagits samman.

en: Committing unmerged notes
sv: Checkar in ej sammanslagna anteckningar

en: Common Git shell script setup code
sv: Gemensam skriptstartkod för Git

en: Compare a tree to the working tree or index
sv: Jämför en träd med arbetskatalogen eller indexet

en: Compare two commit ranges (e.g. two versions of a branch)
sv: Jämför två incheckningsintervall (dvs. två versioner av en gren)

en: Compares files in the working tree and the index
sv: Jämför filer i arbetskatalogen och indexet

en: Compares the content and mode of blobs found via two tree objects
sv: Visar innehåll och läge för blobbar som hittats via två trädobjekt

en: Compressing objects
sv: Komprimerar objekt

en: Compute object ID and optionally create an object from a file
sv: Beräkna objekt-ID och möjligen skapa ett objekt från en fil

en: Compute unique ID for a patch
sv: Beräkna unik ID för en patch

en: Computing commit changed paths Bloom filters
sv: Beräknar Bloom-filter för sökvägar ändrade av incheckningen

en: Computing commit graph generation numbers
sv: Beräknar generationsvärden för incheckningsgraf

en: Computing commit graph topological levels
sv: Beräknar topografiska nivåer för incheckningsgraf

en: Config file location
sv: Konfigurationsfilens plats

en: ConnectNamedPipe failed for '%s' (%lu)
sv: ConnectNamedPipe misslyckades för ”%s” (%lu)

en: Context reduced to (%ld/%ld) to apply fragment at %d
sv: Sammanhang reducerat till (%ld/%ld) för att tillämpa fragment vid %d

en: Continuing in %0.1f seconds, assuming that you meant '%s'.
sv: Fortsätter om %0.1f sekunder, under förutsättningen att du menade ”%s”.

en: Continuing under the assumption that you meant '%s'.
sv: Fortsätter under förutsättningen att du menade ”%s”.

en: Copy files from the index to the working tree
sv: Kopiera filer från indexet till arbetskatalogen

en: Corrupt MERGE_HEAD file (%s)
sv: Trasig MERGE_HEAD-fil (%s)

en: Could not access submodule '%s'
sv: Kunde inte komma åt undermodulen ”%s”

en: Could not access submodule '%s' at commit %s
sv: Kunde inte komma åt undermodulen ”%s” vid incheckningen %s

en: Could not apply %s... %.*s
sv: Kunde inte tillämpa %s... %.*s

en: Could not create directory for '%s'
sv: Kunde inte skapa katalog för ”%s”

en: Could not create new root commit
sv: kunde inte skapa ny rotincheckning

en: Could not delete %s
sv: Kunde inte ta bort %s

en: Could not detach HEAD
sv: Kunde inte koppla från HEAD

en: Could not execute the todo command
    
        %.*s
    It has been rescheduled; To edit the command before continuing, please
    edit the todo list first:
    
        git rebase --edit-todo
        git rebase --continue
sv: Kunde inte köra todo-kommandot
    
        %.*s
    Det har lagts tillbaka i kön; För att redigera kommandot innan du
    fortsätter, redigera först attgöra-listan:
    
        git rebase --edit-todo
        git rebase --continue

en: Could not fetch %s
sv: Kunde inte hämta %s

en: Could not find a tracked remote branch, please specify <upstream> manually.
sv: Kunde inte hitta en spårad fjärrgren, ange <uppström> manuellt.

en: Could not find merge strategy '%s'.
sv: Kunde inte hitta sammanslagningsstrategin ”%s”.

en: Could not find remote branch %s to clone.
sv: Kunde inte hitta fjärrgrenen %s för att klona.

en: Could not find section in .gitmodules where path=%s
sv: Hittade inte någon sektion i .gitmodules där sökväg=%s

en: Could not get fetch map for refspec %s
sv: Kunde inte hämta mappning för referensspecifikation %s

en: Could not make %s writable by group
sv: Kunde inte göra %s skrivbar för gruppen

en: Could not merge %.*s
sv: Kunde inte slå ihop %.*s

en: Could not open commit-graph '%s'
sv: Kunde inte öppna incheckningsgrafen ”%s”

en: Could not parse HEAD^{tree}
sv: kunde inte tolka HEAD^{tree}

en: Could not parse object '%s'
sv: Kunde inte tolka objektet ”%s”

en: Could not parse object '%s'.
sv: Kan inte tolka objektet ”%s”.

en: Could not read from '%s'
sv: Kunde inte läsa från ”%s”

en: Could not read from remote repository.
    
    Please make sure you have the correct access rights
    and the repository exists.
sv: Kunde inte läsa från fjärrarkiv.
    
    Se till att du har korrekt åtkomstbehörighet
    och att arkivet existerar.

en: Could not read the index
sv: Kunde inte läsa indexet

en: Could not remove .gitmodules entry for %s
sv: Kunde inte ta bort ”.gitmodules”-posten för %s

en: Could not remove config section '%s'
sv: Kunde inte ta bort konfigurationssektionen ”%s”

en: Could not remove submodule work tree '%s'
sv: Kunde inte ta bort undermodulens arbetskatalog ”%s”

en: Could not rename config section '%s' to '%s'
sv: Kunde inte byta namn på konfigurationssektionen ”%s” till ”%s”

en: Could not reset index file to revision '%s'.
sv: Kunde inte återställa indexfilen till versionen ”%s”.

en: Could not resolve HEAD to a commit
sv: Kunde inte bestämma en incheckning för HEAD

en: Could not run 'git rev-list <commits> --not --remotes -n 1' command in submodule %s
sv: kunde inte köra ”git rev-list <incheckningar> --not --remotes -n 1” i undermodulen ”%s”

en: Could not run 'git rev-list'
sv: Kunde inte köra ”git rev-list”

en: Could not run 'git status --porcelain=2' in submodule %s
sv: Kunde inte köra ”git status --porcelain=2” i undermodulen ”%s”

en: Could not set SSL backend to '%s': already set
sv: Kunde inte sätta SSL-bakända till ”%s”: redan valt

en: Could not set SSL backend to '%s': cURL was built without SSL backends
sv: Kan inte sätta SSL-bakända till ”%s”: cURL byggdes utan SSL-bakändor

en: Could not setup %s
sv: Kunde inte ställa in %s

en: Could not setup master '%s'
sv: Kunde inte skapa master ”%s”

en: Could not spawn pack-objects
sv: Kunde inte starta pack-objects

en: Could not unset core.worktree setting in submodule '%s'
sv: Kunde inte ta bort inställningen core.worktree i undermodulen ”%s”

en: Could not update .gitmodules entry %s
sv: Kunde inte uppdatera ”.gitmodules”-posten %s

en: Could not write new index file.
sv: Kunde inte skriva ny indexfil.

en: Could not write object file
sv: Kunde inte skriva objektfilen

en: Count unpacked number of objects and their disk consumption
sv: Räkna antal opackade objekt och mängd diskutrymme

en: Counting objects
sv: Räknar objekt

en: Counting referenced objects
sv: Räknar refererade objekt

en: Create a new commit object
sv: Skapa ett nytt incheckningsobjekt

en: Create a packed archive of objects
sv: Skapa ett packat arkiv med objekt

en: Create a tree object from the current index
sv: Skapa ett trädobjekt från aktuellt index

en: Create an archive of files from a named tree
sv: Skapa ett arkiv över filer från ett namngivet träd

en: Create an empty Git repository or reinitialize an existing one
sv: Skapa tomt Git-arkiv eller ominitiera ett befintligt

en: Create, list, delete or verify a tag object signed with GPG
sv: Skapa, visa, ta bort eller verifiera GPG-signerat taggobjekt

en: Create, list, delete refs to replace objects
sv: Skapa, visa, ta bort referenser för att ersätta objekt

en: Created autostash: %s
sv: Skapade autostash: %s

en: Created new report at '%s'.
sv: Skapade ny rapport på ”%s”

en: Creates a tag object with extra validation
sv: skapar ett taggobjekt med extra validering

en: Creates a temporary file with a blob's contents
sv: Skapar temporära filer med innehållet från en blob

en: Creating an empty commit: %.*s
sv: Skapar en tom incheckningar: %.*s

en: Current branch %s is up to date, rebase forced.
sv: Aktuell gren %s är à jour, ombasering framtvingad.

en: Current branch %s is up to date.
sv: Aktuell gren %s är à jour.

en: Debug gitignore / exclude files
sv: Felsök gitignore / exkluderings-filer

en: Defining attributes per path
sv: Definierar attribut per sökväg

en: Defining submodule properties
sv: Ange egenskaper för undermoduler

en: Delegation control is not supported with cURL < 7.22.0
sv: Delegerad styrning stöds inte av cURL < 7.22.0

en: Deleted branch %s (was %s).
sv: Tog bort grenen %s (var %s).

en: Deleted remote-tracking branch %s (was %s).
sv: Tog bort fjärrspårande grenen %s (var %s).

en: Deleted replace ref '%s'
sv: Tog bort ersättningsreferensen ”%s”

en: Deleted tag '%s' (was %s)
sv: Tog bort tagg ”%s” (var %s)

en: Delta compression using up to %d threads
sv: Deltakomprimering använder upp till %d trådar

en: Developer-facing file formats, protocols and other interfaces
sv: Filformat, protokoll och andra gränssnitt tänkta för utvecklare

en: Did you forget to 'git add'?
sv: Glömde du använda ”git add”?

en: Did you hand edit your patch?
    It does not apply to blobs recorded in its index.
sv: Har du handredigerat din patch?
    Den kan inte tillämpas på blobbar som antecknats i dess index.

en: Diff algorithm options
sv: Alternativ för diff-algoritm

en: Diff output format options
sv: Formatflaggor för diff-utdata

en: Diff rename options
sv: Diff-namnbytesflaggor

en: Directory %s is in index and no submodule?
sv: Katalogen %s är i indexet och inte en undermodul?

en: Dirty index: cannot apply patches (dirty: %s)
sv: Smutsigt index: kan inte tillämpa patchar (smutsiga: %s)

en: Discard addition from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Kasta tillägg från indexet och arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard addition from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Kasta tillägg från arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard deletion from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Kasta borttagning från indexet och arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard deletion from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Kasta borttagning från arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard mode change from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Kasta ändrat läge från indexet och arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard mode change from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Kasta ändrat läge från arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard this hunk from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Kasta stycket från indexet och arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard this hunk from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Kasta stycket från arbetskatalogen [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Display data in columns
sv: Visa data i kolumner

en: Display gitattributes information
sv: Visa information från gitattributes

en: Display help information about Git
sv: Visa hjälpinformation om Git

en: Display options
sv: Visningsflaggor

en: Display version information about Git
sv: Visa versionsinformation om Git

en: Diverging branches can't be fast-forwarded, you need to either:
    
    	git merge --no-ff
    
    or:
    
    	git rebase
sv: Divergerande grenar kan inte snabbspolas, du måste antingen använda:
    
    	git merge --no-ff
    
    eller:
    
    	git rebase

en: Do not modify or remove the line above.
    Everything below it will be ignored.
sv: Raden ovan får inte ändras eller tas bort.
    Allt under den kommer tas bort.

en: Do you really want to send %s? [y|N]:
sv: Vill du verkligen sända %s? [y=ja, n=nej]:

en: Do you want me to do it for you [Y/n]?
sv: Vill du att jag ska göra det åt dig [Y=ja/N=nej]?

en: Does not point to a valid commit '%s'
sv: Pekar inte på en giltig incheckning: ”%s”

en: Download from a remote Git repository via HTTP
sv: Hämta objekt och referenser från annat Git-arkiv över HTTP

en: Download objects and refs from another repository
sv: Hämta objekt och referenser från annat arkiv

en: Dropped %s (%s)
sv: Kastade %s (%s)

en: Dry-OK. Log says:
sv: Test-OK. Loggen säger:

en: Dry-Sent %s
sv: Test-Sände %s

en: EXPERIMENTAL: Replay commits on a new base, works with bare repos too
sv: EXPERIMENTELLT: Spela om incheckningar ovanpå en ny bas, fungerar även med nakna arkiv

en: Emit [broken] object attributes
sv: Skriv ut [trasiga] objektattribut

en: Emit object (blob or tree) with conversion or filter (stand-alone, or with batch)
sv: Mata ut objekt (blob eller träd) med konvertering eller filter (fristående eller med bunt)

en: Empty commit message.
sv: Tomt incheckningsmeddelande.

en: Enabled Hooks
sv: Aktiverade krokar

en: Ensures that a reference name is well formed
sv: Se till att referensen är välformad

en: Entering '%s'
sv: Går in i ”%s”

en: Entry '%s' overlaps with '%s'.  Cannot bind.
sv: Posten ”%s” överlappar ”%s”. Kan inte binda.

en: Enumerating cruft objects
sv: Räknar upp onödiga objekt

en: Enumerating objects
sv: Räknar upp objekt

en: Error building trees
sv: Fel vid byggande av träd

en: Error: Cannot export nested tags unless --mark-tags is specified.
sv: Fel: Kan inte exportera nästlade taggar såvida inte --mark-tags anges.

en: Error: Refusing to lose untracked file at %s; writing to %s instead.
sv: Fel: Vägrar förlora ospårad fil vid %s; skriver till %s istället.

en: Error: Your local changes to the following files would be overwritten by merge
sv: Fel: Dina lokala ändringar av följande filer skulle skrivas över av sammanslagning

en: Errors during submodule fetch:
    %s
sv: Fel vid hämtning av undermodul:
    %s

en: Escape character '\' not allowed as last character in attr value
sv: Specialtecknet ”\” tillåts inte som sista tecken i attributvärde

en: Executing: %s
sv: Kör: %s

en: Execution of '%s %s' failed in submodule path '%s'
sv: Misslyckades köra ”%s %s” i undermodulsökvägen ”%s”

en: Exiting because of an unresolved conflict.
sv: Avslutar på grund av olöst konflikt.

en: Exiting because of unfinished merge.
sv: Avslutar på grund av ofullbordad sammanslagning.

en: Expanding reachable commits in commit graph
sv: Expanderar nåbara incheckningar i incheckningsgraf

en: Expected 'mark' command, got %s
sv: Förväntade ”mark”-kommando, fick %s

en: Expected 'to' command, got %s
sv: Förväntade ”to”-kommando, fick %s

en: Expected format name:filename for submodule rewrite option
sv: Förvändae formatet namn:filnamn för undermodul-omskrivningsflaggan

en: Expected git repo version <= %d, found %d
sv: Förväntade git-arkivversion <= %d, hittade %d

en: Expecting a full ref name, got %s
sv: Förväntade fullt referensnamn, fick %s

en: Export a single commit to a CVS checkout
sv: Exportera en enkel incheckning i en CVS-utcheckning

en: External commands
sv: Externa kommandon

en: Extract commit ID from an archive created using git-archive
sv: Hämta inchecknings-id från ett arkiv skapat med git-archive

en: Extracts patch and authorship from a single e-mail message
sv: Hämta patch och ägarskap från ett enkelt e-postmeddelande

en: Failed to add submodule '%s'
sv: Misslyckades lägga till undermodulen ”%s”

en: Failed to clone '%s' a second time, aborting
sv: Misslyckades klona ”%s” för andra gången, avbryter

en: Failed to clone '%s'. Retry scheduled
sv: Misslyckades klona ”%s”. Nytt försök planlagt

en: Failed to convert object from %s to %s
sv: Misslyckades konvertera objekt från %s till %s

en: Failed to copy notes from '%s' to '%s'
sv: Misslyckades kopiera anteckningar från ”%s” till ”%s”

en: Failed to find tree of %s.
sv: Misslyckades hitta trädet för %s.

en: Failed to find tree of HEAD.
sv: Misslyckades hitta trädet för HEAD.

en: Failed to fstat %s: %s
sv: Misslyckades ta status (fstat) på %s: %s

en: Failed to merge in the changes.
sv: Misslyckades slå ihop ändringarna.

en: Failed to merge submodule %s
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s

en: Failed to merge submodule %s (commits don't follow merge-base)
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s (incheckningar följer inte sammanslagningsbasen)

en: Failed to merge submodule %s (commits not present)
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s (incheckningar saknas)

en: Failed to merge submodule %s (merge following commits not found)
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s (sammanslagning efter incheckningar hittades inte)

en: Failed to merge submodule %s (multiple merges found)
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s (flera sammanslagningar hittades)

en: Failed to merge submodule %s (no merge base)
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s (ingen sammanslagningsbas)

en: Failed to merge submodule %s (not checked out)
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s (ej utcheckad)

en: Failed to merge submodule %s (not fast-forward)
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s (ej snabbspolning)

en: Failed to merge submodule %s (repository corrupt)
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s (arkivet är trasigt)

en: Failed to merge submodule %s, but a possible merge resolution exists: %s
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s, men en möjlig lösning finns: %s

en: Failed to merge submodule %s, but multiple possible merges exist:
    %s
sv: Misslyckades slå ihop undermodulen %s, men flera möjliga sammanslagningar finns:
    %s

en: Failed to open %s.final: %s
sv: Misslyckades öppna %s.final: %s

en: Failed to open %s: %s
sv: Misslyckades öppna %s: %s

en: Failed to open for writing %s: %s
sv: Misslyckades öppna för skrivning %s: %s

en: Failed to opendir %s: %s
sv: Misslyckades utföra opendir %s: %s

en: Failed to parse --dirstat/-X option parameter:
    %s
sv: Misslyckades tolka argument till flaggan --dirstat/-X;
    %s

en: Failed to parse emacsclient version.
sv: Misslyckades tolka emacsclient-version.

en: Failed to perform three-way merge...
sv: Misslyckades utföra trevägssammanslagning...

en: Failed to recurse into submodule path '%s'
sv: Misslyckades rekursera in i undermodulsökväg ”%s”

en: Failed to register submodule '%s'
sv: Misslyckades registrera undermodulen ”%s”

en: Failed to register update mode for submodule path '%s'
sv: Misslyckades registrera uppdateringsläge för undermodulsökväg ”%s”

en: Failed to register url for submodule path '%s'
sv: Misslyckades registrera url för undermodulsökväg ”%s”

en: Failed to resolve '%s' as a valid ref.
sv: Misslyckades slå upp ”%s” som en giltig referens.

en: Failed to resolve '%s' as a valid revision.
sv: Misslyckades slå upp ”%s” som en giltig revision.

en: Failed to resolve '%s' as a valid tree.
sv: Misslyckades slå upp ”%s” som ett giltigt träd.

en: Failed to resolve HEAD as a valid ref.
sv: Misslyckades slå upp HEAD som giltig referens.

en: Failed to send %s
sv: Misslyckades sända %s

en: Failed to split patches.
sv: Misslyckades dela patchar.

en: Failed to start emacsclient.
sv: Misslyckades starta emacsclient.

en: Failed to start the FSEventStream
sv: Misslyckades starta FSEventStream:en

en: Failed to update main cache tree
sv: Misslyckades uppdatera huvud-cacheträdet

en: Failed to update the following refs with %s:
    %s
sv: Misslyckades uppdatera följande referenser med %s:
    %s

en: Falling back to direct application...
sv: Faller tillbaka på direkt tillämpning...

en: Falling back to patching base and 3-way merge...
sv: Faller tillbaka på att patcha grundversionen och trevägssammanslagning...

en: Fast-forwarded %s to %s.
sv: Snabbspolade %s till %s.

en: Fast-forwarding submodule %s
sv: Snabbspolar undermodulen %s

en: Fast-forwarding submodule %s to the following commit:
sv: Snabbspolar undermodulen %s till följande incheckning:

en: Fast-forwarding to: $pretty_name
sv: Snabbspolar till: $pretty_name

en: Fetch from and integrate with another repository or a local branch
sv: Hämta från och integrera med annat arkiv eller en lokal gren

en: Fetched in submodule path '%s', but it did not contain %s. Direct fetching of that commit failed.
sv: Hämtade i undermodulssökvägen ”%s”, men den innehöll inte %s. Direkt hämtning av incheckningen misslyckades.

en: Fetching %s
sv: Hämtar %s

en: Fetching objects
sv: Hämtar objekt

en: Fetching submodule %s%s
sv: Hämtar undermodulen %s%s

en: Fetching submodule %s%s at commit %s
sv: Hämtar undermodulen %s%s vid incheckningen %s

en: File '%s' exists but it could also be the range of commits
    to produce patches for.  Please disambiguate by...
    
        * Saying "./%s" if you mean a file; or
        * Giving --format-patch option if you mean a range.
sv: Filen ”%s” finns men kan också vara ett incheckningsintervall
    att skapa patchar för. Gör otvetydigt genom att...
    
        * Säga ”./%s” om du menar en fil; eller
        * Ange flaggan --format-patch om du menar ett intervall.

en: File formats, protocols and other developer interfaces:
sv: Filformat, protokoll och andra utvecklargränssnitt:

en: File not found: %s
sv: Hittar inte filen: %s

en: Filter options
sv: Filterflaggor

en: Filtering content
sv: Filtrerar innehåll

en: Final output: %d %s
sv: Slututdata: %d %s

en: Find as good common ancestors as possible for a merge
sv: Hitta en så bra anfader som möjligt för sammanslagning

en: Find commits yet to be applied to upstream
sv: Hitta incheckningar som ännu inte applicerats uppströms

en: Find redundant pack files
sv: Hitta redundanta pack-filer

en: Find symbolic names for given revs
sv: Hitta symboliska namn för givna referenser

en: Finding and deleting unreferenced packfiles
sv: Ser efter och tar bort orefererade packfiler

en: Finding commits for commit graph among packed objects
sv: Söker incheckningar för incheckingsgraf i packade objekt

en: Finding commits for commit graph in %llu pack | Finding commits for commit graph in %<PRIuMAX> packs
sv[0]: Söker incheckningar för incheckingsgraf i %llu paket
sv[1]: Söker incheckningar för incheckingsgraf i %llu paket

en: Finding commits for commit graph in %lu pack | Finding commits for commit graph in %<PRIuMAX> packs
sv[0]: Söker incheckningar för incheckingsgraf i %lu paket
sv[1]: Söker incheckningar för incheckingsgraf i %lu paket

en: Finding extra edges in commit graph
sv: Söker ytterligare kanter i incheckingsgraf

en: Finished dry-run migration of refs, the result can be found at '%s'
sv: Avslutade testkörning av referensmigrering, resultatet hittas i ”%s”

en: First, rewinding head to replay your work on top of it...
sv: Först, spolar tillbaka huvudet för att spela av ditt arbete ovanpå det...

en: Fix them up in the work tree, and then use 'git add/rm <file>'
    as appropriate to mark resolution and make a commit.
sv: Rätta dem i din arbetskatalog och använd sedan ”git add/rm <fil>”
    som lämpligt för att ange lösning och checka in.

en: Forgot resolution for '%s'
sv: Glömde lösning för ”%s”

en: Found a possible merge resolution for the submodule:
sv: Hittade en möjlig lösning av sammanslagning för undermodulen:

en: Found errors in 'diff.dirstat' config variable:
    %s
sv: Hittade fel i konfigurationsvariabeln ”diff.dirstat”:
    %s

en: Frequently asked questions about using Git
sv: Ofta ställda frågor om att använda Git

en: From %.*s
sv: Från %.*s

en: GIT_INDEX_VERSION set, but the value is invalid.
    Using version %i
sv: GIT_INDEX_VERSION satt, men värdet är ogiltigt.
    Använder version %i

en: GPG sign commit
sv: GPG-signera incheckning

en: GPG sign the push
sv: GPG-signera insändningen

en: GPG-sign commits
sv: GPG-signera incheckningar

en: General options
sv: Allmänna flaggor

en: Generally this means that you provided a wildcard refspec which had no
    matches on the remote end.
sv: Det betyder vanligtvis att du använt en jokertecken-refspec som inte
    motsvarade något i fjärränden.

en: Generate a zip archive of diagnostic information
sv: Skapa ett zip-arkiv med diagnostisk information

en: Generates a summary of pending changes
sv: Skapar en sammanfattning av väntande ändringar

en: Generating patches
sv: Skapar patchar

en: Generic options
sv: Allmänna flaggor

en: Get and set repository or global options
sv: Läs och skriv alternativ för arkiv eller globalt

en: GetOverlappedResult failed on '%s' [GLE %ld]
sv: GetOverlappedResult misslyckades på ”%s” [GLE %ld]

en: Git HTTP-based protocols
sv: HTTP-baserade Git-protokoll

en: Git Repository Layout
sv: Gits arkivlayout

en: Git Wire Protocol, Version 2
sv: Gits linjeprotokoll, version 2

en: Git command-line interface and conventions
sv: Gits kommandoradsgränssnitt och -konventioner

en: Git commit-graph format
sv: Format för Git-incheckningsgraf

en: Git cryptographic signature formats
sv: Format för kryptografiska signaturer i Git

en: Git data exporter
sv: Exporterare för Git-data

en: Git for CVS users
sv: Git för CVS-användare

en: Git index format
sv: Format för Git-index

en: Git namespaces
sv: Git-namnrymder

en: Git normally never creates a ref that ends with 40 hex characters
    because it will be ignored when you just specify 40-hex. These refs
    may be created by mistake. For example,
    
      git switch -c $br $(git rev-parse ...)
    
    where "$br" is somehow empty and a 40-hex ref is created. Please
    examine these refs and maybe delete them. Turn this message off by
    running "git config advice.objectNameWarning false"
sv: Git skapar normalt aldrig referenser som slutar med 40 hexadecimala
    tecken, då detta ignoreras när du anger 40-hex enbart. Dessa
    referenser kan skapas av misstag. Till exempel, för
    
      git switch -c $br $(git rev-parse ...)
    
    där ”$br” på något sätt blivit tomt och en 40-hex-referens skapats.
    Undersök referenserna och ta kanske bort dem. Stäng av meddelandet
    genom att köra ”git config advice.objectNameWarning false”

en: Git pack format
sv: Format för Git-paket

en: Git web interface (web frontend to Git repositories)
sv: Git-webbgränssnitt (webbframända för Git-arkiv)

en: Git's i18n setup code for shell scripts
sv: Git:s i18n-startkod för skalskript

en: Give an object a human readable name based on an available ref
sv: Ge ett objekt användarläsbara namn baserade på en tillgänglig referens

en: Graphical alternative to git-commit
sv: Grafiskt alternativ till git-commit

en: HEAD %s is not a commit!
sv: HEAD %s är inte en incheckning!

en: HEAD (%s) points outside of refs/heads/
sv: HEAD (%s) pekar utenför refs/heads/

en: HEAD (no branch)
sv: HEAD (ingen gren)

en: HEAD detached at
sv: HEAD frånkopplad vid

en: HEAD detached from
sv: HEAD frånkopplad från

en: HEAD does not point to a branch
sv: HEAD pekar inte på en gren

en: HEAD is now at
sv: HEAD är nu på

en: HEAD is now at %s
sv: HEAD är nu på %s

en: HEAD is up to date, rebase forced.
sv: HEAD är à jour, ombasering framtvingad.

en: HEAD is up to date.
sv: HEAD är à jour.

en: HEAD not found below refs/heads!
sv: HEAD hittades inte under refs/heads!

en: HEAD of working tree %s is not updated
sv: HEAD i arbetskatalogen %s har inte uppdaterats

en: HEAD points to an invalid (or orphaned) reference.
    HEAD path: '%s'
    HEAD contents: '%s'
sv: HEAD pekar på en ogiltig (eller övergiven) referens.
    HEAD-sökväg: ”%s”
    HEAD-innehåll: ”%s”

en: Helper programs to interact with remote repositories
sv: Hjälpprogram för att interagera med fjärrarkiv

en: Helper to store credentials on disk
sv: Hjälpprogram för att lagra användarreferenser på disk

en: Helper to temporarily store passwords in memory
sv: Hjälpprogram för att tillfälligt lagra lösenord i minnet

en: Hooks used by Git
sv: Krokar som används av Git

en: How packs are transferred over-the-wire
sv: Hur paket överförs på linjen

en: Huh (%s)?
sv: Vadå (%s)?

en: Huh (%s)?
sv: Vadå (%s)?

en: Hunk #%d applied cleanly.
sv: Stycke %d tillämpades rent.

en: Hunk #%d succeeded at %d (offset %d line). | Hunk #%d succeeded at %d (offset %d lines).
sv[0]: Stycke %d lyckades på %d (offset %d rad).
sv[1]: Stycke %d lyckades på %d (offset %d rader).

en: If it does not apply cleanly, you will be given an opportunity to
    edit again.  If all lines of the hunk are removed, then the edit is
    aborted and the hunk is left unchanged.
sv: Om patchen inte kan appliceras rent kommer du få en möjlighet att
    redigera den igen. Om alla rader i ett stycke tas bort avbryts
    redigeringen och stycket lämnas oförändrat.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for applying.
sv: Om patchen kan appliceras rent kommer det redigerade stycket att markeras för applicering omedelbart.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for discarding.
sv: Om patchen kan appliceras rent kommer det redigerade stycket att markeras för kasta omedelbart.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for staging.
sv: Om patchen kan appliceras rent kommer det redigerade stycket att köas omedelbart.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for stashing.
sv: Om patchen kan appliceras rent kommer det redigerade stycket att läggas till i ”stash” omedelbart.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for unstaging.
sv: Om patchen kan appliceras rent kommer det redigerade stycket att tas bort från kön omedelbart.

en: If this is correct simply add it to the index for example
    by using:
    
      git update-index --cacheinfo 160000 %s "%s"
    
    which will accept this suggestion.
sv: Om detta är riktigt lägger du bara till det i indexet, till
    exempel så här:
    
      git update-index --cacheinfo 160000 %s "%s"
    
    vilket godtar lösningen.

en: If you are sure you want to delete it, run 'git branch -D %s'
sv: Om du är säker på att du vill ta bort den, kör ”git branch -D %s”

en: If you intend to update such entries, try one of the following:
    * Use the --sparse option.
    * Disable or modify the sparsity rules.
sv: Om du har tänkt uppdatera sådana poster, försök något av följande:
    * Använd flaggan --sparse.
    * Inaktivera eller ändra reglerna för gles utcheckning.

en: If you meant to check out a remote tracking branch on, e.g. 'origin',
    you can do so by fully qualifying the name with the --track option:
    
        git checkout --track origin/<name>
    
    If you'd like to always have checkouts of an ambiguous <name> prefer
    one remote, e.g. the 'origin' remote, consider setting
    checkout.defaultRemote=origin in your config.
sv: Om du menade checka ut en spårad fjärrgren på t.ex ”origin”, kan du
    göra det genom att ange hela namnet med flaggan --track:
    
        git checkout --track origin/<namn>
    
    Om du alltid vill att utcheckningar med tvetydiga <namn> ska
    föredra en fjärr, t.ex fjärren ”origin” kan du ställa in
    checkout.defaultRemote=origin i din konfiguration.

en: If you meant to create a worktree containing a new unborn branch
    (branch with no commits) for this repository, you can do so
    using the --orphan flag:
    
        git worktree add --orphan %s
sv: Om meningen var att skapa en arbetskatalog från en ny ofödd
    gren (gren utan incheckningar) för det här arkivet kan du göra
    det med flaggan --orphan:
    
        git worktree add --orphan %s

en: If you meant to create a worktree containing a new unborn branch
    (branch with no commits) for this repository, you can do so
    using the --orphan flag:
    
        git worktree add --orphan -b %s %s
sv: Om meningen var att skapa en arbetskatalog från en ny ofödd
    gren (gren utan incheckningar) för det här arkivet kan du göra
    det med flaggan --orphan:
    
        git worktree add --orphan -b %s %s

en: If you prefer to skip this patch, run "%s --skip" instead.
sv: Om du hellre vill hoppa över patchen, kör ”%s --skip” i stället.

en: If you want to detach HEAD at the commit, try again with the --detach option.
sv: Om du vill koppla från HEAD vid incheckningen, försök igen med flaggan --detach.

en: If you want to keep it by creating a new branch, this may be a good time
    to do so with:
    
     git branch <new-branch-name> %s
    
     | If you want to keep them by creating a new branch, this may be a good time
    to do so with:
    
     git branch <new-branch-name> %s
sv[0]: Om du vill behålla den genom att skapa en ny gren är nu en bra tidpunkt
    att göra så, med:
    
     git branch <nytt_grennamn> %s
sv[1]: Om du vill behålla dem genom att skapa en ny gren är nu en bra tidpunkt
    att göra så, med:
    
     git branch <nytt_grennamn> %s

en: If you want to reuse this local git directory instead of cloning again from
      %s
    use the '--force' option. If the local git directory is not the correct repo
    or you are unsure what this means choose another name with the '--name' option.
sv: Om du vill återanvända den lokala git-katalogen istället för att klona på nytt från
      %s
    kan du använda flaggan ”--force”. Om den lokala git-katalogen inte är korrekt
    arkiv eller om du är osäker på vad det här betyder, välj ett annat namn med
    flaggan ”--name”.

en: If you wish to set tracking information for this branch you can do so with:
sv: Om du vill ange spårningsinformation för grenen kan du göra det med:

en: If you wish to set tracking information for this branch you can do so with:
    
        git branch --set-upstream-to=%s/<branch> %s
sv: Om du vill ange spårningsinformation för grenen kan du göra det med:
    
        git branch --set-upstream-to=%s/<gren> %s

en: Ignored files
sv: Ignorerade filer

en: Import a GNU Arch repository into Git
sv: Importera ett GNU Arch-arkiv till Git

en: Import from and submit to Perforce repositories
sv: Importera från eller sänd till Perforce-arkiv

en: Incremental repacks are incompatible with bitmap indexes.  Use
    --no-write-bitmap-index or disable the pack.writeBitmaps configuration.
sv: Inkrementella ompackningar är inte kompatibla med bitmapp-index.
    Använd --no-write-bitmap-index eller inaktivera inställningen
    pack.writeBitmaps.

en: Index was not unstashed.
sv: Indexet har inte tagits upp ur ”stash”:en

en: Indexing objects
sv: Skapar index för objekt

en: Initial commit
sv: Första incheckning

en: Initialize, update or inspect submodules
sv: Initiera, uppdatera eller inspektera undermoduler

en: Initialized empty Git repository in %s%s
sv: Initierade tomt Git-arkiv i %s%s

en: Initialized empty shared Git repository in %s%s
sv: Initierade tomt delat Git-arkiv i %s%s

en: Input ignore patterns>>
sv: Ange ignoreringsmönster>>

en: Instantly browse your working repository in gitweb
sv: Omedelbart bläddra i din arbetskatalog med gitweb

en: Integer value expected refname:lstrip=%s
sv: Heltalsvärde förväntades refname:lstrip=%s

en: Integer value expected refname:rstrip=%s
sv: Heltalsvärde förväntades refname:rstrip=%s

en: Interacting with Others
sv: Interaktion med andra

en: Interdiff against v%d:
sv: Interdiff mot v%d:

en: Invalid %s: '%s'
sv: Felaktigt %s: ”%s”

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Invalid character class name
sv: Ogiltiga teckenklassnamn

en: Invalid cleanup mode %s
sv: Felaktigt städningsläge %s

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt kollationeringstecken

en: Invalid command: you're currently in a %s/%s bisect
sv: Ogiltigt kommando: du utför just nu en ”bisect” med %s/%s.

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid ignored mode '%s'
sv: Ogiltigt ignorerat läge ”%s”

en: Invalid number: '%s'
sv: Ogiltigt siffervärde: ”%s”

en: Invalid old URL pattern: %s
sv: Felaktig gammalt URL-mönster: %s

en: Invalid path: %s
sv: ogiltig sökväg: %s

en: Invalid pathspec magic '%.*s' in '%s'
sv: Felaktigt sökvägsuttryck ”%.*s” i ”%s”

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt inledande reguljärt uttryck

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid untracked files mode '%s'
sv: Ogiltigt läge för ospårade filer: ”%s”

en: Invalid update mode '%s' configured for submodule path '%s'
sv: Ogiltigt uppdateringsläge ”%s” konfigurerat för undermodulsökväg ”%s”

en: It looks like 'git am' is in progress. Cannot rebase.
sv: Det verkar som en ”git am” körs. Kan inte ombasera.

en: It seems that there is already a %s directory, and
    I wonder if you are in the middle of another rebase.  If that is the
    case, please try
    	%s
    If that is not the case, please
    	%s
    and run me again.  I am stopping in case you still have something
    valuable there.
sv: Det verkar som katalogen %s redan existerar, och
    jag undrar om du redan är mitt i en annan ombasering. Om så är
    fallet, försök
    	%s
    Om så inte är fallet, kör
    	%s
    och kör programmet igen. Jag avslutar ifall du fortfarande har
    något av värde där.

en: It took %.2f seconds to enumerate untracked files,
    but the results were cached, and subsequent runs may be faster.
sv: Det tog %.2f sekunder att räkna upp ospårade filer,
    men resultaten cachelagrades och senare körningar kan bli snabbare.

en: It took %.2f seconds to enumerate untracked files.
sv: Det tog %.2f sekunder att räkna upp ospårade filer.

en: It took %.2f seconds to refresh the index after reset.  You can use
    '--no-refresh' to avoid this.
sv: Det tog %.2f sekunder att uppdatera indexet efter återställning.
    Du kan använda ”--no-refresh” för undvika detta.

en: Join two or more development histories together
sv: Slå ihop två eller flera utvecklingshistorier

en: LF would be replaced by CRLF in %s
sv: LF skulle ersättas av CRLF i %s

en: Last command done (%llu command done): | Last commands done (%<PRIuMAX> commands done):
sv[0]: Sista kommandot utfört (%llu kommando utfört):
sv[1]: Sista kommandot utfört (%llu kommandon utförda):

en: Last command done (%lu command done): | Last commands done (%<PRIuMAX> commands done):
sv[0]: Sista kommandot utfört (%lu kommando utfört):
sv[1]: Sista kommandot utfört (%lu kommandon utförda):

en: Lines beginning in "GIT:" will be removed.
    Consider including an overall diffstat or table of contents
    for the patch you are writing.
    
    Clear the body content if you don't wish to send a summary.
sv: Rader som börjar med ”GIT:” kommer tas bort.
    Överväg att ta med en övergripande diffstatus eller
    innehållsförteckning för patchen du skriver.
    
    Rensa brevkroppen om du inte vill sända någon sammanfattning.

en: Lines starting with '%s' will be ignored, and an empty message aborts
    the commit.
sv: Rader som inleds med ”%s” kommer ignoreras, och ett tomt meddelande
    avbryter incheckningen.

en: List references in a local repository
sv: Visa referenser i ett lokalt arkiv

en: List references in a remote repository
sv: Lista referenser i ett fjärrarkiv

en: List the contents of a tree object
sv: Visa innehållet i ett trädobjekt

en: List, create, or delete branches
sv: Visa, skapa eller ta bort grenar

en: Lists commit objects in reverse chronological order
sv: Visa incheckningsobjekt i omvänd kronologisk ordning

en: Loading known commits in commit graph
sv: Läser in kända incheckningar i incheckningsgraf

en: Lockfile created but not reported: %s
sv: Låsfil skapad men inte rapporterad: %s

en: Looking for referenced packfiles
sv: Ser efter refererade packfiler

en: Looking up %s ...
sv: Slår upp %s...

en: Low-level Commands / Internal Helpers
sv: Lågnivåkommandon / interna hjälpare

en: Low-level Commands / Interrogators
sv: Lågnivåkommandon / frågare

en: Low-level Commands / Manipulators
sv: Lågnivåkommandon / maniupulerare

en: Low-level Commands / Syncing Repositories
sv: Lågnivåkommandon / synka arkiv

en: Low-level access to refs
sv: Lågnivååtkomst till referenser

en: MIDX does not contain the BTMP chunk
sv: MIDX innehåller inte BTMP-stycket

en: Main Porcelain Commands
sv: Huvudsakliga porslinskommandon

en: Malformed input line: '%s'.
sv: Felaktig indatarad: ”%s”.

en: Malformed search regexp %s: %s
sv: Felaktigt format på reguljärt sökuttryck %s: %s

en: Manage multiple working trees
sv: Hantera ytterligare arbetskataloger

en: Manage reflog information
sv: Hantera referenslogg-information

en: Manage set of tracked repositories
sv: Hantera uppsättningen spårade arkiv

en: Manual hunk edit mode -- see bottom for a quick guide.
sv: Manuellt styckeredigeringsläge -- se nederst för snabbguide.

en: Map author/committer names and/or E-Mail addresses
sv: Kopplar författar-/incheckarnamn och/eller -e-postadresser

en: Marked %d islands, done.
sv: Markerade %d öar, klar.

en: Marking %s as complete
sv: Markerar %s som komplett

en: Marking reachable objects...
sv: Markerar nåbara objekt...

en: Maybe you want to use 'update --init'?
sv: Kanske menade du att använda ”update --init”?

en: Maybe you wanted to say 'git add .'?
sv: Tänkte du kanske säga ”git add .”?

en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: Merge options
sv: Flaggor för sammanslagning

en: Merge with strategy %s failed.
sv: Sammanslagning med strategin %s misslyckades.

en: Merging
sv: Sammanslagning

en: Merging %s with %s
sv: Slår ihop %s med %s

en: Merging %s with %s
sv: Slår ihop %s med %s

en: Merging commit-graph
sv: Slår ihop incheckningsgraf

en: Merging is not possible because you have unmerged files.
sv: Du kan inte utföra en sammanslagning eftersom du har filer som inte slagits samman.

en: Merging:
sv: Slår ihop:

en: Message-ID to be used as In-Reply-To for the first email (if any)?
sv: Message-ID att använda som In-Reply-To för det första brevet (om något)?

en: Messaging
sv: E-post

en: Migrating git directory of '%s%s' from
    '%s' to
    '%s'
sv: Migrerar git-katalogen för ”%s%s” från
    ”%s” till
    ”%s”

en: Missing ')' at the end of pathspec magic in '%s'
sv: ”)” saknas i slutet av sökvägsuttrycket för ”%s”

en: Missing from marks for submodule '%s'
sv: Saknar från-märken för undermodulen ”%s”

en: Missing to marks for submodule '%s'
sv: Saknar till-märken för undermodulen ”%s”

en: Mounting one repository inside another
sv: Monterar ett arkiv inuti ett annat

en: Move objects and refs by archive
sv: Flytta objekt och referenser efter arkiv

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
sv: Flytta eller byt namn på en fil, katalog eller symbolisk länk

en: Multiple remote HEAD branches. Please choose one explicitly with:
sv: Flera HEAD-grenar på fjärren. Välj en explicit med:

en: Need a repository to create a bundle.
sv: Behöver ett arkiv för att skapa en bunt.

en: Need a repository to unbundle.
sv: Behöver ett arkiv för att packa upp en bunt.

en: Need to specify how to reconcile divergent branches.
sv: Måste ange hur avvikande grenar skall förlikas.

en: Needed a single revision
sv: Behövde ensam revision

en: Negative patterns are ignored in git attributes
    Use '\!' for literal leading exclamation.
sv: Negativa mönster ignoreras i git-attribut
    Använd '\!' för att inleda med ett utropstecken.

en: Next command to do (%llu remaining command): | Next commands to do (%<PRIuMAX> remaining commands):
sv[0]: Nästa kommando att utföra (%llu kommando återstår):
sv[1]: Följande kommandon att utföra (%llu kommandon återstår):

en: Next command to do (%lu remaining command): | Next commands to do (%<PRIuMAX> remaining commands):
sv[0]: Nästa kommando att utföra (%lu kommando återstår):
sv[1]: Följande kommandon att utföra (%lu kommandon återstår):

en: No annotated tags can describe '%s'.
    However, there were unannotated tags: try --tags.
sv: Inga annoterade taggar kan beskriva ”%s”.
    Det finns dock oannoterade taggar: testa --tags.

en: No branch name specified
sv: Inget grennamn angavs

en: No changes
sv: Inga ändringar

en: No changes - did you forget to use 'git add'?
    If there is nothing left to stage, chances are that something else
    already introduced the same changes; you might want to skip this patch.
sv: Inga ändringar - glömde du att använda ”git add”?
    Om det inte är något kvar att köa kan det hända att något annat redan
    introducerat samma ändringar; kanske du bör hoppa över patchen.

en: No changes - recorded it as an empty commit.
sv: Inga ändringar - sparat som en tom incheckning.

en: No changes -- Patch already applied.
sv: Inga ändringar -- Patchen har redan tillämpats.

en: No changes selected
sv: Inga ändringar valda

en: No changes.
sv: Inga ändringar.

en: No changes.
sv: Inga ändringar.

en: No commands done.
sv: Inga kommandon utförda.

en: No commands remaining.
sv: Inga kommandon återstår.

en: No commit specified and merge.defaultToUpstream not set.
sv: Ingen incheckning angiven och merge.defaultToUpstream är ej satt.

en: No commits yet
sv: Inga incheckningar ännu

en: No commits yet on
sv: Inga incheckningar ännu på

en: No configured push destination.
    Either specify the URL from the command-line or configure a remote repository using
    
        git remote add <name> <url>
    
    and then push using the remote name
    
        git push <name>
sv: Ingen destination har angivits.
    Ange antingen URL:en på kommandoraden eller ställ in ett uppströmsarkiv med
    
        git remote add <namn> <url>
    
    och sänd sedan med hjälp av fjärrnamnet
    
        git push <namn>

en: No current branch.
sv: Inte på någon gren.

en: No default upstream defined for the current branch.
sv: Ingen standarduppström angiven för aktuell gren.

en: No directory name could be guessed.
    Please specify a directory on the command line
sv: Kunde inte gissa katalognamn.
    Ange en katalog på kommandoraden

en: No exact match on refs or tags, searching to describe
sv: Ingen exakt träff mot referenser eller taggar, söker för att beskriva

en: No hunk matches the given pattern
sv: Inga stycken motsvarar givet mönster

en: No local changes to save
sv: Inga lokala ändringar att spara

en: No local or remote refs exist despite at least one remote
    present, stopping; use 'add -f' to override or fetch a remote first
sv: Ingen lokal eller fjärr-referens finns trots att åtminstone en fjärr
    finns, avslutar; använd ”add -f” för att överstyra eller hämta från en fjärr först

en: No match
sv: Ingen träff

en: No merge message -- not updating HEAD
sv: Inget sammanslagningsmeddelande -- uppdaterar inte HEAD

en: No merge strategy handled the merge.
sv: Ingen sammanslagningsstrategi hanterade sammanslagningen.

en: No more files to clean, exiting.
sv: Inga fler filer att städa, avslutar.

en: No names found, cannot describe anything.
sv: Inga namn hittades, kan inte beskriva något.

en: No next hunk
sv: Inget följande stycke

en: No other hunks to goto
sv: Inga andra stycken att gå till

en: No other hunks to search
sv: Inga andra stycken att söka efter

en: No paths with --include/--only does not make sense.
sv: Du måste ange sökvägar tillsammans med --include/--only.

en: No pathspec was given. Which files should I remove?
sv: Ingen sökvägsangivelse gavs. Vilka filer ska jag ta bort?

en: No possible source branch, inferring '--orphan'
sv: Ingen möjlig källgren, använder ”--orphan”

en: No previous hunk
sv: Inget föregående stycke

en: No previous regular expression
sv: Inga tidigare reguljära uttryck

en: No refs in common and none specified; doing nothing.
    Perhaps you should specify a branch.
sv: Inga gemensamma referenser och inga angavs; gör inget.
    Du kanske borde ange en gren.

en: No remote for the current branch.
sv: Ingen fjärr för aktuell gren.

en: No remote-tracking branch for %s from %s
sv: Ingen fjärrspårande gren för %s från %s

en: No staged changes
sv: Inga köade ändringar

en: No stash entries found.
sv: Inga ”stash”-poster hittades.

en: No subject line in %s?
sv: Ingen ärenderad i %s?

en: No such URL found: %s
sv: Ingen sådan URL hittades: %s

en: No such path '%s' in the diff
sv: Sökvägen ”%s” finns inte i diffen

en: No such ref: %s
sv: Ingen sådan referens: %s

en: No such remote '%s'
sv: Ingen sådan fjärr ”%s”

en: No such remote: '%s'
sv: Ingen sådan fjärr: ”%s”

en: No tags can describe '%s'.
    Try --always, or create some tags.
sv: Inga taggar kan beskriva ”%s”.
    Testa --always, eller skapa några taggar.

en: No testable commit found.
    Maybe you started with bad path arguments?
sv: Ingen testbar incheckning hittades.
    Kanske du startade med felaktiga sökvägsargument?

en: No untracked files.
sv: Inga ospårade filer.

en: No url found for submodule path '%s' in .gitmodules
sv: Hittade ingen url för undermodulsökvägen ”%s” i .gitmodules

en: No valid patches in input (allow with "--allow-empty")
sv: Inga giltiga patchar i indata (tillåt med ”--allow-empty”)

en: Non-fast-forward commit does not make sense into an empty head
sv: Icke-snabbspolad incheckning kan inte användas med ett tomt huvud

en: Nope.
sv: Nej.

en: Not a git repository
sv: Inte ett git-arkiv

en: Not a git repository. Use --no-index to compare two paths outside a working tree
sv: Inte ett git-arkiv. Använd --no-index för att jämföra två sökvägar utanför en arbetskatalog.

en: Not a regular file: %s
sv: Inte en vanlig fil: %s

en: Not a valid commit name %s
sv: Namnet på incheckningen är inte giltigt: %s

en: Not a valid object name %s
sv: Objektnamnet är inte giltigt: %s

en: Not a valid ref: %s
sv: Inte en giltig referens: %s

en: Not all child objects of %s are reachable
sv: Inte alla barnobjekt för %s kan nås

en: Not committing merge; use 'git commit' to complete the merge.
sv: Checkar inte in sammanslagningen; använd ”git commit” för att slutföra den.

en: Not currently on any branch.
sv: Inte på någon gren för närvarande.

en: Not handling anything other than two heads merge.
sv: Hanterar inte något annat än en sammanslagning av två huvuden.

en: Not possible to fast-forward, aborting.
sv: Kan inte snabbspola, avbryter.

en: Not updating non-default fetch refspec
    	%s
    	Please update the configuration manually if necessary.
sv: Uppdaterar inte icke-standard hämtningsreferensspecifikation
    	%s
    	Uppdatera konfigurationen manuellt om nödvändigt.

en: Note: A branch outside the refs/remotes/ hierarchy was not removed;
    to delete it, use: | Note: Some branches outside the refs/remotes/ hierarchy were not removed;
    to delete them, use:
sv[0]: Observera: En gren utanför hierarkin refs/remotes/ togs inte bort;
    för att ta bort den, använd:
sv[1]: Observera: Några grenar utanför hierarkin refs/remotes/ togs inte bort;
    för att ta bort dem, använd:

en: Note: Fast-forwarding submodule %s to %s
sv: Obs: Snabbspolar undermodulen %s till %s

en: Note: switching to '%s'.
    
    You are in 'detached HEAD' state. You can look around, make experimental
    changes and commit them, and you can discard any commits you make in this
    state without impacting any branches by switching back to a branch.
    
    If you want to create a new branch to retain commits you create, you may
    do so (now or later) by using -c with the switch command. Example:
    
      git switch -c <new-branch-name>
    
    Or undo this operation with:
    
      git switch -
    
    Turn off this advice by setting config variable advice.detachedHead to false
sv: Observera: checkar ut ”%s”.
    
    Du har nu ett ”frånkopplat HEAD”. Du kan se dig omkring, experimentera
    med ändringar och checka in dem, och du kan kasta incheckningar du gör
    i det här läget utan att det påverkar grenar genom att växla tillbaka
    till en gren.
    
    Om du vill skapa en ny gren för att behålla ändringarna du skapar, kan
    du göra det (nu eller senare) genom att använda switch-kommandot med -c.
    Exempel:
    
      git switch -c <namn-på-ny-gren>
    
    Eller gör den här ändringen ogjord med:
    
      git switch -
    
    Stäng av den här hjälptexten genom att sätta konfigurationsvariabeln
    advice.detachedHead till false

en: Nothing new to pack.
sv: Inget nytt att packa.

en: Nothing specified, nothing added.
sv: Inget angivet, inget tillagt.

en: Nothing was applied.
sv: Ingenting applicerades.

en: OK. Log says:
sv: OK. Loggen säger:

en: Object %s has no note
sv: Objektet %s har ingen anteckning

en: Objects must be of the same type.
    '%s' points to a replaced object of type '%s'
    while '%s' points to a replacement object of type '%s'.
sv: Objekt måste vara av samma typ.
    ”%s” pekar på ett ersatt objekt med typen ”%s”
    medan ”%s” pekar på ett ersättningsobjekt av typen ”%s”.

en: On branch
sv: På grenen

en: Only binary files changed.
sv: Endast binära filer ändrade.

en: Only binary files changed.
sv: Endast binära filer ändrade.

en: Only one 'attr:' specification is allowed.
sv: Endast en ”attr:”-angivelse tillåten.

en: Only one StGIT patch series can be applied at once
sv: Endast en StGIT-patchserie kan tillämpas åt gången

en: Only one letter is expected, got '%s'
sv: Förväntade endast en bokstav, fick ”%s”

en: Options related to fetching
sv: Alternativ gällande hämtningar

en: Options related to merging
sv: Alternativ gällande sammanslagning

en: Other
sv: Andra

en: Other diff options
sv: Andra diff-flaggor

en: Otherwise, please use 'git cherry-pick --skip'
sv: Använd annars ”git cherry-pick --skip”

en: Otherwise, please use 'git rebase --skip'
sv: Använd annars ”git rebase --skip”

en: Output information on each ref
sv: Visa information för varje referens

en: Overwriting existing notes for object %s
sv: Skriver över befintliga anteckningar för objektet %s

en: Pack heads and tags for efficient repository access
sv: Packa huvuden och taggar för effektiv arkivåtkomst

en: Pack unpacked objects in a repository
sv: Packa opackade objekt i ett arkiv

en: Patch failed at %s %.*s
sv: Patch misslyckades på %s %.*s

en: Patch format detection failed.
sv: Misslyckades detektera patchformat.

en: Patch is empty.
sv: Patchen är tom.

en: Patch sent with format=flowed; space at the end of lines might be lost.
sv: Patch sänd med format=flowed; blanksteg på slut av rader kan ha tappats.

en: Patch update
sv: Uppdatera patch

en: Path updated: %s added in %s inside a directory that was renamed in %s; moving it to %s.
sv: Uppdaterad sökväg: %s lade till %s inuti en katalog som bytte namn i %s; flyttar den till %s.

en: Path updated: %s renamed to %s in %s, inside a directory that was renamed in %s; moving it to %s.
sv: Uppdaterad sökväg: %s bytte namn till %s i %s, inuti en katalog som bytte namn i %s; flyttar den till %s.

en: Pathspec '%s' is in submodule '%.*s'
sv: Sökvägsangivelsen ”%s” är i undermodulen ”%.*s”

en: Perform merge without touching index or working tree
sv: Utför sammanslagning utan att röra index eller arbetskatalog

en: Performing inexact rename detection
sv: Utför onöjaktig namnbytesdetektering

en: Performing three-way merge...
sv: Utför trevägssammanslagning...

en: Pick out and massage parameters
sv: Plocka ut och massera parametrar

en: Please call `--bisect-state` with at least one argument
sv: Anropa ”--bisect-state” med minst ett argument.

en: Please commit or stash them.
sv: Checka in eller använd ”stash” på dem.

en: Please edit the description for the branch
      %s
    Lines starting with '%s' will be stripped.
sv: Redigera beskrivningen för grenen
      %s
    Rader som inleds med ”%s” ignoreras.

en: Please enter a commit message to explain why this merge is necessary,
    especially if it merges an updated upstream into a topic branch.
sv: Ange ett incheckningsmeddelande för att förklara varför sammanslagningen
    är nödvändig, speciellt om den slår in en uppdaterad uppström i en
    temagren.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%s' will be ignored, and an empty message aborts the commit.
sv: Ange incheckningsmeddelandet för dina ändringar. Rader som inleds
    med ”%s” kommer ignoreras, och ett tomt meddelande avbryter incheckningen.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%s' will be ignored.
sv: Ange incheckningsmeddelandet för dina ändringar. Rader som inleds
    med ”%s” kommer ignoreras.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%s' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
sv: Ange incheckningsmeddelandet för dina ändringar. Rader som inleds
    med ”%s” kommer behållas; du kan själv ta bort dem om du vill.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%s' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
    An empty message aborts the commit.
sv: Ange incheckningsmeddelandet för dina ändringar. Rader som inleds
    med ”%s” kommer behållas; du kan själv ta bort dem om du vill.
    Ett tomt meddelande avbryter incheckningen.

en: Please specify which branch you want to merge with.
sv: Ange vilken gren du vill slå samman med.

en: Please specify which branch you want to rebase against.
sv: Ange vilken gren du vill ombasera mot.

en: Please stage your changes to .gitmodules or stash them to proceed
sv: Köa dina ändringar i .gitmodules eller använd ”stash” för att fortsätta

en: Please supply the message using either -m or -F option.
sv: Ange meddelandet en av flaggorna -m eller -F.

en: Please, commit your changes before merging.
sv: Checka in dina ändringar innan du utför sammanslagningen.

en: Premature end of regular expression
sv: Förtida slut på reguljärt uttryck

en: Prepare patches for e-mail submission
sv: Förbered patchar för insändning via e-post

en: Preparing worktree (checking out '%s')
sv: Förbereder arbetskatalog (checkar ut ”%s”)

en: Preparing worktree (detached HEAD %s)
sv: Förbereder arbetskatalog (frånkopplat HEAD %s)

en: Preparing worktree (new branch '%s')
sv: Förbereder arbetskatalog (ny gren ”%s”)

en: Preparing worktree (resetting branch '%s'; was at %s)
sv: Förbereder arbetskatalog (återställer gren ”%s”; var på %s)

en: Previous HEAD position was
sv: Tidigare position för HEAD var

en: Print lines matching a pattern
sv: Visa rader som motsvarar mönster

en: Produce a merge commit message
sv: Skapa incheckningsmeddelande för en sammanslagning

en: Prompt help:
sv: Kommandoradshjälp:

en: Prompt help:
    1          - select a numbered item
    foo        - select item based on unique prefix
               - (empty) select nothing
sv: Kommandohjälp:
    1          - markera en numrerad post
    foo        - markera post baserad på unikt prefix
               - (tomt) markera ingenting

en: Prompt help:
    1          - select a single item
    3-5        - select a range of items
    2-3,6-9    - select multiple ranges
    foo        - select item based on unique prefix
    -...       - unselect specified items
    *          - choose all items
               - (empty) finish selecting
sv: Kommandohjälp:
    1          - markera en ensam post
    3-5        - markera ett intervall med poster
    2-3,6-9    - markera flera intervall
    foo        - markera post baserad på unikt prefix
    -...       - avmarkera specifika poster
    *          - välj alla poster
               - (tomt) avsluta markering

en: Propagating island marks
sv: Sprider ö-markeringar

en: Protocol v0 and v1 capabilities
sv: Kapabiliteter i protokoll v0 och v1

en: Provide contents or details of repository objects
sv: Visa innehåll eller detaljer för objekt i arkivet

en: Providing usernames and passwords to Git
sv: Tillhandahåll användarnamn och lösenord till Git

en: Prune all unreachable objects from the object database
sv: Ta bort alla onåbara objekt från objektdatabasen

en: Pruning %s
sv: Rensar %s

en: Public key pinning not supported with cURL < 7.39.0
sv: Fastnålning av öppen nyckel stöds inte av cURL < 7.39.0

en: Pulling is not possible because you have unmerged files.
sv: Du kan inte utföra en ”pull” eftersom du har filer som inte slagits samman.

en: Push objects over Git protocol to another repository
sv: Sänd objekt över Git-protokollet till annat arkiv

en: Push objects over HTTP/DAV to another repository
sv: Sänd objekt över HTTP/DAV till ett annat arkiv

en: Pushing submodule '%s'
sv: Sänder undermodulen ”%s”

en: Pushing to %s
sv: Sänder till %s

en: RPC failed; %s
sv: RPC misslyckades; %s

en: Range-diff against v%d:
sv: Intervall-diff mot v%d:

en: Range-diff:
sv: Intervall-diff:

en: Reactivating local git directory for submodule '%s'
sv: Aktiverar lokal git-katalog för undermodulen ”%s” på nytt.

en: Read, modify and delete symbolic refs
sv: Läs, modifiera eller ta bort symbolisk referens

en: ReadDirectoryChangedW failed on '%s' [GLE %ld]
sv: ReadDirectoryChangedW misslyckades på ”%s” [GLE %ld]

en: Reads tree information into the index
sv: Läser trädinformation in i indexet

en: Reapply commits on top of another base tip
sv: Applicera incheckningar på nytt ovanpå en annan bastopp

en: Rebase %s onto %s (%d command) | Rebase %s onto %s (%d commands)
sv[0]: Ombasera %s på %s (%d kommando)
sv[1]: Ombasera %s på %s (%d kommandon)

en: Rebasing (%d/%d)%s
sv: Ombaserar (%d/%d)%s

en: Rebasing is not possible because you have unmerged files.
sv: Du kan inte ombasera eftersom du har filer som inte slagits samman.

en: Receive missing objects from another repository
sv: Ta emot saknade objekt från annat arkiv

en: Receive what is pushed into the repository
sv: Ta emot det som sänds till arkivet

en: Receiving objects
sv: Tar emot objekt

en: Record changes to the repository
sv: Protokollför ändringar i arkivet

en: Recorded preimage for '%s'
sv: Sparade förhandsbild för ”%s”

en: Recorded resolution for '%s'.
sv: Sparade lösning för ”%s”.

en: Recreated %d merge conflict | Recreated %d merge conflicts
sv[0]: Återskapade %d sammanslagningskonflikt
sv[1]: Återskapade %d sammanslagningskonflikter

en: Recursive merging with submodules currently only supports trivial cases.
    Please manually handle the merging of each conflicted submodule.
    This can be accomplished with the following steps:
    %s - come back to superproject and run:
    
          git add %s
    
       to record the above merge or update
     - resolve any other conflicts in the superproject
     - commit the resulting index in the superproject
sv: Rekursiv sammanslaning med undermoduler stöder för närvarande endast enkla fall.
    Du måste hantera sammanslagning av undermoduler i konflikt manuellt.
    Detta kan göras genom att utföra följande steg:
    %s - kom tillbaka till huvudprojektet och kör:
    
          git add %s
    
       för att registrera sammanslagningen över eller uppdatera
     - lös eventuella andra konflikter i huvudprojektet
     - checka in det slutförda indexet i huvudprojektet

en: Reduce your working tree to a subset of tracked files
sv: Reducera din arbetskatalog till en undermängd av de spårade filerna

en: Refresh index
sv: Uppdatera indexet

en: Refreshing index
sv: Uppdaterar indexet

en: Refusing to create empty bundle.
sv: Vägrar skapa en tom bunt.

en: Refusing to lose dirty file at %s
sv: Vägrar förlora lortig fil vid ”%s”

en: Refusing to lose untracked file at %s, even though it's in the way.
sv: Vägrar förlora ospårad fil vid %s, trots att den är i vägen.

en: Refusing to lose untracked file at %s; adding as %s instead
sv: Vägrar förlora ospårad fil vid %s; lägger till som %s istället

en: Refusing to remove current working directory
sv: Vägrar ta bort aktuell arbetskatalog

en: Refusing to remove the current working directory:
    %s
sv: Vägrar ta bort aktuell arbetskatalog:
    %s

en: Refusing to rewrite notes in %s (outside of refs/notes/)
sv: Vägrar skriva över anteckningar i %s (utanför refs/notes/)

en: Refusing to send because the patch
    	%s
    has the template subject '*** SUBJECT HERE ***'. Pass --force if you really want to send.
sv: Vägrar sända eftersom patchen
    	%s
    har mallärendet ”*** SUBJECT HERE ***”. Använd --force om du verkligen vill sända.

en: Register file contents in the working tree to the index
sv: Registrera filinnehållet från arbetskatalogen i indexet

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck för stort

en: Reinitialized existing Git repository in %s%s
sv: Ominitierade befintligt Git-arkiv i %s%s

en: Reinitialized existing shared Git repository in %s%s
sv: Ominitierade befintligt delat Git-arkiv i %s%s

en: Rejected hunk #%d.
sv: Refuserar stycke %d.

en: Relative path can only be used from the toplevel of the working tree
sv: Relativ sökväg kan endast användas från arbetskatalogens toppnivå

en: Remote branch %s not found in upstream %s
sv: Fjärrgrenen %s hittades inte i uppströmsarkivet %s

en: Remove %s [y/N]?
sv: Ta bort %s [Y=ja / N=nej]?

en: Remove extra objects that are already in pack files
sv: Ta bort extraobjekt som redan finns i pack-filerna

en: Remove files from the working tree and from the index
sv: Ta bort filer från arbetskatalogen och från indexet

en: Remove unnecessary whitespace
sv: Ta bort onödiga blanksteg

en: Remove untracked files from the working tree
sv: Ta bort ospårade filer från arbetskatalogen

en: Removing %s
sv: Tar bort %s

en: Removing %s
sv: Tar bort %s

en: Removing %s to make room for subdirectory
sv: Tar bort %s för att göra plats för underkatalog

en: Removing %s/%s: %s
sv: Tar bort %s/%s: %s

en: Removing duplicate objects
sv: Tar bort duplicerade objekt

en: Removing note for object %s
sv: Tar bort anteckning för objektet %s

en: Renaming %s to %s
sv: Byter namn på %s till %s

en: Renaming remote references
sv: Byter namn på fjärreferenser

en: Repository lacks necessary blobs to fall back on 3-way merge.
sv: Arkivet saknar objekt som behövs för att falla tillbaka på 3-vägssammanslagning.

en: Repository lacks these prerequisite commits:
sv: Arkivet saknar dessa nödvändiga incheckningar:

en: Reset branch '%s'
sv: Återställ gren ”%s”

en: Reset current HEAD to the specified state
sv: Återställ aktuell HEAD till angivet tillstånd

en: Resolve all conflicts manually, mark them as resolved with
    "git add/rm <conflicted_files>", then run "git rebase --continue".
    You can instead skip this commit: run "git rebase --skip".
    To abort and get back to the state before "git rebase", run "git rebase --abort".
sv: Lös alla konflikter manuellt, märk dem som lösta med
    ”git add/rm <filer_i_konflikt>”, kör sedan ”git rebase --continue”.
    Du kan hoppa över incheckningen istället: kör ”git rebase --skip”.
    För att avbryta och återgå till där du var före ombaseringen, kör ”git rebase --abort”.

en: Resolve operation not in progress, we are not resuming.
sv: Lösningsoperation pågår inte, vi återupptar inte.

en: Resolved '%s' using previous resolution.
sv: Löste ”%s” med tidigare lösning.

en: Resolving deltas
sv: Analyserar delta

en: Restore working tree files
sv: Återställ filer i arbetskatalogen

en: Restricted login shell for Git-only SSH access
sv: Begränsat inloggningsskal för SSH-åtkomst till bara Git

en: Result:
sv: Resultat:

en: Result: OK
sv: Resultat: OK

en: Retrieve and store user credentials
sv: Hämta och spara användarreferenser

en: Reuse recorded resolution of conflicted merges
sv: Återanvänd sparad lösning av sammanslagningskonflikter

en: Revert
sv: Återställ

en: Revert currently in progress.
sv: Ångring pågår.

en: Revert some existing commits
sv: Återställ några befintliga incheckningar

en: Reverting is not possible because you have unmerged files.
sv: Du kan inte återställa eftersom du har filer som inte slagits samman.

en: Review diff
sv: Granska diff

en: Rewinding the tree to pristine...
sv: Återspolar trädet till orört...

en: Rewrite branches
sv: Skriv om grenar

en: Run '%s' instead [y/N]?
sv: Köra ”%s” istället (j/N)?

en: Run a Git command on a list of repositories
sv: Kör ett Git-kommando på en lista över arkiv

en: Run a merge for files needing merging
sv: Kör en sammanslagning för filer som behöver det

en: Run a three-way file merge
sv: Kör en trevägs-filsammanslagning

en: Run git hooks
sv: Kör git-krokar

en: Run merge conflict resolution tools to resolve merge conflicts
sv: Kör verktyg för lösning av sammanslagningskonflikter

en: Run tasks to optimize Git repository data
sv: Utför uppgifter för att optimera Git-arkivdata

en: SHA1 COLLISION FOUND WITH %s !
sv: SHA1-KOLLISION UPPTÄCKT VID %s !

en: STARTTLS failed! %s
sv: STARTTLS misslyckades! %s

en: Salvage your data out of another SCM people love to hate
sv: Rädda dina data ut ur andra SCM folk älskar att hata

en: Saved working directory and index state %s
sv: Sparade arbetskatalogen och indexstatus %s

en: Scalar enlistments require a worktree
sv: Scalar-enrolleringar kräver en arbetskatalog

en: Scanning merged commits
sv: Söker sammanslagna incheckningar

en: See "git help gc" for manual housekeeping.
sv: Se ”git help gc” för manuell hushållning.

en: See 'git help <command>' to read about a specific subcommand
sv: Se ”git help <kommando>” för att läsa om ett specifikt underkommando

en: See 'git help status' for information on how to improve this.
sv: Se ”git help status” för information om hur du kan förbättra detta.

en: See `man git check-ref-format`
sv: Se ”man git check-ref-format”

en: See git-pull(1) for details.
sv: Se git-pull(1) för detaljer.

en: Select items to delete
sv: Välj poster att ta bort

en: Send a collection of patches as emails
sv: Sänd en uppsättning patchar som e-post

en: Send a collection of patches from stdin to an IMAP folder
sv: Sänd en samling patchar från stdin till en IMAP-mapp

en: Send archive back to git-archive
sv: Sänd arkivet tillbaka till git-archive

en: Send objects packed back to git-fetch-pack
sv: Sänd packade objekt tillbaka till git-fetch-pack

en: Send this email reply required
sv: Svar krävs på frågan ”Sända brevet?”

en: Send this email? ([y]es|[n]o|[e]dit|[q]uit|[a]ll):
sv: Sända brevet? (y=ja, n=nej, e=redigera, q=avsluta, a=alla):

en: Sent %s
sv: Sände %s

en: Server does not allow request for unadvertised object %s
sv: Servern tillåter inte förfrågan om ej tillkännagivet objekt %s

en: Server does not support --deepen
sv: Servern stöder inte --deepen

en: Server does not support --shallow-exclude
sv: Servern stöder inte --shallow-exclude

en: Server does not support --shallow-since
sv: Servern stöder inte --shallow-since

en: Server does not support STARTTLS! %s
sv: Servern stöder inte SMARTTLS! %s

en: Server does not support shallow clients
sv: Servern stöder inte klienter med grunda arkiv

en: Server does not support shallow requests
sv: Servern stöder inte grunda förfrågningar

en: Server does not support this repository's object format
sv: Servern stöder inte det här arkivets objektformat

en: Server side implementation of Git over HTTP
sv: Serversideimplementation av Git över HTTP

en: Server supports %s
sv: Servern stöder %s

en: Server supports filter
sv: Servern stöder filter

en: Server version is %.*s
sv: Serverversionen är %.*s

en: Should not be doing an octopus.
sv: Borde inte använda octopus.

en: Show a Git logical variable
sv: Visa en logisk Git-variabel

en: Show branches and their commits
sv: Visa grenar och deras incheckningar

en: Show canonical names and email addresses of contacts
sv: Visa kanoniska namn och e-postadresser för kontakter

en: Show changes between commits, commit and working tree, etc
sv: Visa ändringar mellan incheckningar, med arbetskatalogen, osv

en: Show changes using common diff tools
sv: Visa ändringar med vanliga diff-verktyg

en: Show commit logs
sv: Visa incheckningsloggar

en: Show information about files in the index and the working tree
sv: Visa information om filer i indexet och arbetskatalogen

en: Show logs with differences each commit introduces
sv: Visa loggar med ändringarna varje incheckning introducerar

en: Show packed archive index
sv: Skapa packat arkivindex

en: Show the working tree status
sv: Visa status för arbetskatalogen

en: Show various types of objects
sv: Visa olika sorters objekt

en: Show what revision and author last modified each line of a file
sv: Visa version och författare som sist modifierade varje rad i en fil

en: Simple UNIX mbox splitter program
sv: Enkelt program för att dela en UNIX mbox

en: Simple merge did not work, trying automatic merge.
sv: Enkel sammanslagning misslyckades, försöker automatisk sammanslagning.

en: Skipped %s (merged same as existing)
sv: Hoppade över %s (sammanslagen samma som befintlig)

en: Skipped patch '%s'.
sv: Ignorerar patch ”%s”.

en: Skipping %s with backup suffix '%s'.
sv: Hoppar över %s med filnamnstillägget ”%s” som används för säkerhetskopior.

en: Skipping repository %s
sv: Hoppar över arkivet %s

en: Skipping submodule '%s'
sv: Hoppar över undermodulen ”%s”

en: Skipping unmerged submodule %s
sv: Hoppar över ej sammanslagen undermodul %s

en: Skipping: %.*s
sv: Hoppar över: %.*s

en: Some %s revs are not ancestors of the %s rev.
    git bisect cannot work properly in this case.
    Maybe you mistook %s and %s revs?
sv: Några %s-revisioner är inte föräldrar till %s-revisionen.
    git bisect kan inte fungera korrekt i detta fall.
    Kanske du skrev fel %s- och %s-revisioner?

en: Sorry, cannot edit this hunk
sv: Beklagar, kan inte redigera stycket

en: Sorry, cannot split this hunk
sv: Beklagar, kan inte dela stycket

en: Sorry, only %d hunk available. | Sorry, only %d hunks available.
sv[0]: Beklagar, det finns bara %d stycke.
sv[1]: Beklagar, det finns bara %d stycken.

en: Sorting objects by packfile
sv: Sorterar objekt efter packfil

en: Specific git-branch actions:
sv: Specifika git-branch-åtgärder:

en: Specifies intentionally untracked files to ignore
sv: Ange avsiktligen ospårade filer att ignorera

en: Specifying revisions and ranges for Git
sv: Ange versioner och intervall i Git

en: Split into %d hunks.
sv: Dela i %d stycken.

en: Squash commit -- not updating HEAD
sv: Tillplattningsincheckning -- uppdaterar inte HEAD

en: Squash commit into empty head not supported yet
sv: Stöder inte en tillplattningsincheckning på ett tomt huvud ännu

en: Stage addition [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Köa tillägg [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Köa borttagning [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Köa ändrat läge [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Köa stycket [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Staged '%s' using previous resolution.
sv: Köade ”%s” med sparad lösning.

en: Stash addition [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Stash:a tillägg [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Stash:a borttagning [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Stash:a ändrat läge [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash the changes in a dirty working directory away
sv: Spara undan ändringar i en lortig arbetskatalog

en: Stash this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Stash:a stycket [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stopped at %s
sv: Stoppade på %s

en: Stopped at %s...  %.*s
sv: Stoppade på %s... %.*s

en: Stopped at HEAD
sv: Stoppade på HEAD

en: Stray %s directory found.
    Use "git am --abort" to remove it.
sv: Kvarbliven katalog %s hittades.
    Använd ”git am --abort” för att ta bort den.

en: Submodule '%s' (%s) registered for path '%s'
sv: Undermodulen ”%s” (%s) registrerad för sökvägen ”%s”

en: Submodule '%s' (%s) unregistered for path '%s'
sv: Undermodulen ”%s” (%s) registrerad för sökvägen ”%s”

en: Submodule '%s' could not be updated.
sv: Undermoduler ”%s” kunde inte uppdateras.

en: Submodule (%s) branch configured to inherit branch from superproject, but the superproject is not on any branch
sv: Undermodulens (%s) gren inställd på att ärva gren från huvudprojektet, men huvudprojektet är inte på någon gren

en: Submodule changes to be committed:
sv: Undermodulers ändringar att checka in:

en: Submodule in commit %s at path: '%s' collides with a submodule named the same. Skipping it.
sv: Undermodulen i incheckning %s på sökvägen: ”%s” krockar med en undermodul med samma namn. Hoppar över den.

en: Submodule path '%s' not initialized
sv: Undermodulsökvägen ”%s” har inte initierats

en: Submodule path '%s': '%s %s'
sv: Undermodulsökvägen ”%s”: ”%s %s”

en: Submodule path '%s': checked out '%s'
sv: Undermodulsökvägen ”%s”: checkade ut ”%s”

en: Submodule path '%s': merged in '%s'
sv: Undermodulsökvägen ”%s”: sammanslagen i ”%s”

en: Submodule path '%s': rebased into '%s'
sv: Undermodulsökvägen ”%s”: ombaserade in i ”%s”

en: Submodule work tree '%s' contains a .git directory. This will be replaced with a .git file by using absorbgitdirs.
sv: Undermodulsarbetskatalogen ”%s” innehåller en .git-katalog. Denna kommer ersättas med en .git-fil med absorbgitdirs.

en: Submodule work tree '%s' contains local modifications; use '-f' to discard them
sv: Undermodulens arbetskatalog ”%s” har lokala ändringar; ”-f” kastar bort dem

en: Submodules changed but not updated:
sv: Undermoduler ändrade men inte uppdaterade:

en: Success
sv: Lyckades

en: Successfully rebased and updated %s.
sv: Lyckades ombasera och uppdatera %s.

en: Summarize 'git log' output
sv: Summera ”git log”-utdata

en: Summary email is empty, skipping it
sv: Sammanfattande brev tomt, hoppar över

en: Support for <GIT_DIR>/info/grafts is deprecated
    and will be removed in a future Git version.
    
    Please use "git replace --convert-graft-file"
    to convert the grafts into replace refs.
    
    Turn this message off by running
    "git config advice.graftFileDeprecated false"
sv: Stöd för <GIT_DIR>/info/grafts avråds från och
    kommer tas bort i en framtida version av Git.
    
    Använd ”git replace --convert-graft-file”
    för att omvandla grafts till ersättningsreferenser.
    
    Slå av detta meddelande genom att skriva
    ”git config advice.graftFileDeprecated false”

en: Switch branches
sv: Byt gren

en: Switch branches or restore working tree files
sv: Byt till en ny gren eller återställ filer i arbetskatalogen

en: Switched to a new branch '%s'
sv: Växlade till en ny gren ”%s”

en: Switched to and reset branch '%s'
sv: Växlade till och nollställde grenen ”%s”

en: Switched to branch '%s'
sv: Växlade till grenen ”%s”

en: Synchronizing submodule url for '%s'
sv: Synkroniserar undermodul-url för ”%s”

en: System Info
sv: Systeminfo

en: Tag creation options
sv: Alternativ för att skapa taggar

en: Tag listing options
sv: Alternativ för listning av taggar

en: Testing mtime in '%s'
sv: Testar mtime i ”%s”

en: Thank you for filling out a Git bug report!
    Please answer the following questions to help us understand your issue.
    
    What did you do before the bug happened? (Steps to reproduce your issue)
    
    What did you expect to happen? (Expected behavior)
    
    What happened instead? (Actual behavior)
    
    What's different between what you expected and what actually happened?
    
    Anything else you want to add:
    
    Please review the rest of the bug report below.
    You can delete any lines you don't wish to share.
sv: Tack för att du skriver en buggraport för Git!
    Om du svarar på följande frågor är det lättare för oss att första problemet.
    Skriv gärna på engelska
    
    Vad gjorde du innan felet uppstod? (Steg för att återskapa problemet)
    
    Vad förväntade du skulle hända? (Förväntat beteende)
    
    Vad hände istället? (Faktiskt beteende)
    
    Vad är skillnaden mellan det du förväntade dig och vad som faktiskt hände?
    
    Något mer du vill lägga till:
    
    Se över resten av felrapporten nedan.
    Du kan ta bort rader du inte vill dela.

en: The %s configuration remote.pushDefault in:
    	%s:%d
    now names the non-existent remote '%s'
sv: Konfigurationen för %s för remote.pushDefault i:
    	%s:%d
    anger nu den icke-existerande fjärren ”%s”

en: The '%s' hook was ignored because it's not set as executable.
    You can disable this warning with `git config advice.ignoredHook false`.
sv: Kroken ”%s” ignorerades eftersom den inte är markerad som körbar.
    Du kan inaktivera varningen med ”git config advice.ignoredHook false”.

en: The --edit-todo action can only be used during interactive rebase.
sv: Åtgärden --edit-todo kan endast användas under interaktiv ombasering.

en: The -b/--binary option has been a no-op for long time, and
    it will be removed. Please do not use it anymore.
sv: Flaggan -b/--binary har varit utan funktion länge, och
    kommer tas bort. Vi ber dig att inte använda den längre.

en: The -m/-F/-c/-C options have been deprecated for the 'edit' subcommand.
    Please use 'git notes add -f -m/-F/-c/-C' instead.
sv: Flaggorna -m/-F/-c/-C rekommenderas inte för underkommandot ”edit”.
    Använd ”git notes add -f -m/-F/-c/-C” istället.

en: The 1st commit message will be skipped:
sv: 1:a incheckningsmeddelandet kommer hoppas över:

en: The <src> part of the refspec is a blob object.
    Did you mean to tag a new blob by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
sv: <Källa>-delen av ref.spec-en är ett blobobjekt.
    Var det meningen att tagga en ny blob genom att sända
    till ”%s:refs/tags/%s”?

en: The <src> part of the refspec is a commit object.
    Did you mean to create a new branch by pushing to
    '%s:refs/heads/%s'?
sv: <Källa>-delen av ref.spec-en är ett incheckningsobjekt.
    Var det meningen att skapa en ny gren genom att sända
    till ”%s:refs/heads/%s”?

en: The <src> part of the refspec is a tag object.
    Did you mean to create a new tag by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
sv: <Källa>-delen av ref.spec-en är ett taggobjekt.
    Var det meningen att skapa en ny tagg genom att sända
    till ”%s:refs/tags/%s”?

en: The <src> part of the refspec is a tree object.
    Did you mean to tag a new tree by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
sv: <Källa>-delen av ref.spec-en är ett trädobjekt.
    Var det meningen att tagga ett nytt träd genom att sända
    till ”%s:refs/tags/%s”?

en: The Git concept guides are:
sv: Vägledningar för Git-koncept:

en: The Git repository browser
sv: Bläddraren för Git-arkiv

en: The bundle contains this ref: | The bundle contains these %<PRIuMAX> refs:
sv[0]: Bunten innehåller denna referens:
sv[1]: Bunten innehåller dessa %llu referenser:

en: The bundle file format
sv: Filformat för bunt

en: The bundle records a complete history.
sv: Bunten beskriver en komplett historik.

en: The bundle requires this ref: | The bundle requires these %<PRIuMAX> refs:
sv[0]: Bunten kräver denna referens:
sv[1]: Bunten kräver dessa %llu referenser:

en: The bundle uses this filter: %s
sv: Bunten använder detta filter. %s

en: The bundle uses this hash algorithm: %s
sv: Bunten använder denna hashningsalgoritm: %s

en: The candidates are:
    %s
sv: Kandidaterna är:
    %s

en: The commit message #%d will be skipped:
sv: Incheckningsmeddelande %d kommer hoppas över:

en: The current branch %s has multiple upstream branches, refusing to push.
sv: Den aktuella grenen %s har flera uppströmsgrenar, vägrar sända.

en: The current branch %s has no upstream branch.
    To push the current branch and set the remote as upstream, use
    
        git push --set-upstream %s %s
    %s
sv: Den aktuella grenen %s har ingen uppströmsgren.
    För att sända aktuell gren och ange fjärrarkiv som uppström använder du
    
        git push --set-upstream %s %s
    %s

en: The current patch is empty.
sv: Aktuell patch är tom.

en: The destination you provided is not a full refname (i.e.,
    starting with "refs/"). We tried to guess what you meant by:
    
    - Looking for a ref that matches '%s' on the remote side.
    - Checking if the <src> being pushed ('%s')
      is a ref in "refs/{heads,tags}/". If so we add a corresponding
      refs/{heads,tags}/ prefix on the remote side.
    
    Neither worked, so we gave up. You must fully qualify the ref.
sv: Målet du angav är inte ett komplett referensamn (dvs.,
    startar med ”refs/”). Vi försökte gissa vad du menade genom att:
    
    - Se efter en referens som motsvarar ”%s” på fjärrsidan.
    - Se om <källan> som sänds (”%s”)
      är en referens i ”refs/{heads,tags}/”. Om så lägger vi till
      motsvarande ”refs/{heads,tags}/”-prefix på fjärrsidan.
    
    Inget av dem fungerade, så vi gav upp. Ange fullständig referens.

en: The file '%s' contains a byte order mark (BOM). Please use UTF-%.*s as working-tree-encoding.
sv: Filen ”%s” innehåller byte order mark (BOM). Använd UTF-%.*s som teckenkodning i arbetskatalogen.

en: The file '%s' is missing a byte order mark (BOM). Please use UTF-%sBE or UTF-%sLE (depending on the byte order) as working-tree-encoding.
sv: Filen ”%s” saknar byte order mark (BOM). Använd UTF-%sBE eller UTF-%sLE (beroende på byteordning) som teckenkodning i arbetskatalogen.

en: The following files are 8bit, but do not declare a Content-Transfer-Encoding.
sv: Följande filer är åttabitars, men anger inte en Content-Transfer-Encoding.

en: The following paths and/or pathspecs matched paths that exist
    outside of your sparse-checkout definition, so will not be
    updated in the index:
sv: Följande sökvägar och/eller sökvägsangivelser motsvarar sökvägar
    utanför din ”sparse-checkout”-definition, så de kommer inte
    uppdateras i indexet:

en: The following paths are ignored by one of your .gitignore files:
sv: Följande sökvägar ignoreras av en av dina .gitignore-filer:

en: The following paths are not up to date and were left despite sparse patterns:
    %s
sv: Följande sökvägar är inte àjour och lämnades till trots för gles-mönster:
    %s

en: The following paths are unmerged and were left despite sparse patterns:
    %s
sv: Följande sökvägar har inte slagits ihop och lämnades till trots för gles-mönster:
    %s

en: The following paths have been moved outside the
    sparse-checkout definition but are not sparse due to local
    modifications.
sv: Följande sökvägar har flyttats ut från din
    ”sparse-checkout”-definition, men är inte glesa på grund av
    lokala ändringar.

en: The following paths were already present and thus not updated despite sparse patterns:
    %s
sv: Följande sökvägar fanns redan och har därför inte uppdaterats till trots för gles-mönster:
    %s

en: The following submodule paths contain changes that can
    not be found on any remote:
sv: Följande undermodulsökvägar innehåller ändringar som
    inte kan hittas av fjärrarna:

en: The following untracked working tree files would be overwritten by %s:
    %%s
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle skrivas över av ”%s”:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by %s:
    %%sPlease move or remove them before you %s.
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle skrivas över av ”%s”:
    %%sFlytta eller ta bort dem innan du ”%s”.

en: The following untracked working tree files would be overwritten by checkout:
    %%s
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle skrivas över av utcheckningen:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by checkout:
    %%sPlease move or remove them before you switch branches.
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle skrivas över av utcheckningen:
    %%sFlytta eller ta bort dem innan du byter gren.

en: The following untracked working tree files would be overwritten by merge:
    %%s
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle skrivas över av sammanslagningen:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by merge:
    %%sPlease move or remove them before you merge.
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle skrivas över av sammanslagningen:
    %%sFlytta eller ta bort dem innan du byter gren.

en: The following untracked working tree files would be removed by %s:
    %%s
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle tas bort av ”%s”:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be removed by %s:
    %%sPlease move or remove them before you %s.
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle tas bort av ”%s”:
    %%sFlytta eller ta bort dem innan du ”%s”.

en: The following untracked working tree files would be removed by checkout:
    %%s
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle tas bort av utcheckningen:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be removed by checkout:
    %%sPlease move or remove them before you switch branches.
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle tas bort av utcheckningen:
    %%sFlytta eller ta bort dem innan du byter gren.

en: The following untracked working tree files would be removed by merge:
    %%s
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle tas bort av sammanslagningen:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be removed by merge:
    %%sPlease move or remove them before you merge.
sv: Följande ospårade filer i arbetskatalogen skulle tas bort av sammanslagningen:
    %%sFlytta eller ta bort dem innan du slår samman.

en: The last gc run reported the following. Please correct the root cause
    and remove %s
    Automatic cleanup will not be performed until the file is removed.
    
    %s
sv: Senaste körningen av git gc rapporterade följande. Fixa grundproblemet
    och ta bort %s
    Automatisk städning kommer inte utföras förrän filen tas bort.
    
    %s

en: The main working tree cannot be locked or unlocked
sv: Huvudarbetskatalogen kan inte låsas eller låsas upp

en: The merge base %s is %s.
    This means the first '%s' commit is between %s and [%s].
sv: Sammanslagningsbasen %s är %s.
    Det betyder att den första ”%s” incheckningen är mellan %s och [%s].

en: The merge base %s is bad.
    This means the bug has been fixed between %s and [%s].
sv: Sammanslagningsbasen %s är trasig.
    Det betyder att felet har rättats mellan %s och [%s].

en: The merge base %s is new.
    The property has changed between %s and [%s].
sv: Sammanslagningsbasen %s är ny.
    Egenskapen har ändrats mellan %s och [%s].

en: The permissions on your socket directory are too loose; other
    users may be able to read your cached credentials. Consider running:
    
    	chmod 0700 %s
sv: Behörigheten på din uttags-katalog (socket) är för lös; andra
    användare kan läsa dina cachade inloggningsuppgifter. Du bör köra:
    
    	chmod 0700 %s

en: The pre-rebase hook refused to rebase.
sv: Kroken pre-rebase vägrade ombaseringen.

en: The previous cherry-pick is now empty, possibly due to conflict resolution.
    If you wish to commit it anyway, use:
    
        git commit --allow-empty
sv: Den tidigare ”cherry-pick”:en är nu tom, kanske på grund av en löst
    konflikt. Om du vill checka in den ändå använder du:
    
        git commit --allow-empty

en: The required SMTP server is not properly defined.
sv: Nödvändig SMTP-server har inte angivits korrekt.

en: The selected hunks do not apply to the index!
sv: Markerade stycken kan inte appliceras på indexet!

en: The standard helper program to use with git-merge-index
sv: Förvalt hjälpprogram att använda tillsammans med git-merge-index

en: The stash entry is kept in case you need it again.
sv: Stash-posten behålls ifall du behöver den igen.

en: The tag message has been left in %s
sv: Taggmeddelandet har lämnats i %s

en: The upstream branch of your current branch does not match
    the name of your current branch.  To push to the upstream branch
    on the remote, use
    
        git push %s HEAD:%s
    
    To push to the branch of the same name on the remote, use
    
        git push %s HEAD
    %s%s
sv: Uppströmsgrenen för din nuvarande gren stämmer inte överens
    med namnet på din aktuella gren. För att sända till uppströmsgrenen
    i fjärrarkivet använder du
    
        git push %s HEAD:%s
    
    För att sända till grenen med samma namn i fjärrarkivet använder du
    
        git push %s HEAD
    %s%s

en: There are multiple remotes whose fetch refspecs map to the remote
    tracking ref '%s':
    %s
    This is typically a configuration error.
    
    To support setting up tracking branches, ensure that
    different remotes' fetch refspecs map into different
    tracking namespaces.
sv: Flera fjärrars hämtnings-referensspecifikationer motsvarar fjärr-
    spårningsreferensen ”%s”:
    %s
    Detta är vanligtvis ett fel i konfigurationen.
    
    För att möjliggöra konfiguration av spårande grenar, se till att
    olika fjärrars hämtnings-referensspecifikationer kopplas till
    olika spårningsnamnrymder.

en: There are no candidates for merging among the refs that you just fetched.
sv: Det finns ingen kandidat för sammanslagning bland referenserna du precis har hämtat.

en: There are too many unreachable loose objects; run 'git prune' to remove them.
sv: Det finns för många onåbara lösa objekt; kör ”git prune” för att ta bort dem.

en: There is no candidate for rebasing against among the refs that you just fetched.
sv: Det finns ingen kandidat för ombasering bland referenserna du precis har hämtat.

en: There is no merge in progress (MERGE_HEAD missing).
sv: Ingen sammanslagning pågår (MERGE_HEAD saknas).

en: There is no merge to abort (MERGE_HEAD missing).
sv: Ingen sammanslagning att avbryta (MERGE_HEAD saknas).

en: There is no tracking information for the current branch.
sv: Det finns ingen spårningsinformation för aktuell gren.

en: These are common Git commands used in various situations:
sv: Dessa vanliga Git-kommandon används i olika situationer:

en: Things common to various protocols
sv: Vad är gemensamt i de olika protokollen

en: This is a combination of %d commits.
sv: Det här är en kombination av %d incheckningar.

en: This is the 1st commit message:
sv: Det här är 1:a incheckningsmeddelandet:

en: This is the commit message #%d:
sv: Det här är incheckningsmeddelande %d:

en: To avoid this message, use "drop" to explicitly remove a commit.
    
    Use 'git config rebase.missingCommitsCheck' to change the level of warnings.
    The possible behaviours are: ignore, warn, error.
sv: För att undvika det här meddelandet kan du använda ”drop” för att explicit
    kasta en incheckning.
    
    Använd ”git config rebase.missingCommitsCheck” för att ändra varningsnivån.
    Möjliga bettenden är: ”ignore” (ignorera), ”warn” (varna), ”error” (fel).

en: To correct the sparsity of these paths, do the following:
    * Use "git add --sparse <paths>" to update the index
    * Use "git sparse-checkout reapply" to apply the sparsity rules
sv: För att korrigera glesheten för dessa sökvägar, gör följande:
    * Använd ”git add --sparse <sökväg>” för att uppdatera indexet
    * Använd ”git sparse-checkout reapply” för att tillämpa gleshetsreglerna

en: To record the empty patch as an empty commit, run "%s --allow-empty".
sv: För att registrera den tomma patchen som en tom incheckning, kör ”%s --allow-empty”.

en: To restore the original branch and stop patching, run "%s --abort".
sv: För att återgå till ursprunglig gren och sluta patcha, kör ”%s --abort”.

en: To whom should the emails be sent (if anyone)?
sv: Till vem ska breven sändas (om någon)?

en: Too many arguments.
sv: För många argument.

en: Too many revisions specified:%s
sv: För många revisioner angivna:%s

en: Total %u (delta %u), reused %u (delta %u), pack-reused %u (from %llu)
sv: Totalt %u (delta %u), återanvände %u (delta %u), paket-återanvända %u (från %llu)

en: Total %u (delta %u), reused %u (delta %u), pack-reused %u (from %lu)
sv: Totalt %u (delta %u), återanvände %u (delta %u), paket-återanvända %u (från %lu)

en: Trailing backslash
sv: Avslutande omvänt snedstreck

en: Traversing cruft objects
sv: Traverserar onödiga objekt

en: Trying merge strategy %s...
sv: Försöker sammanslagningsstrategin %s...

en: Trying really trivial in-index merge...
sv: Försöker riktigt enkel sammanslagning i indexet...

en: Trying simple merge with $pretty_name
sv: Försök enkel sammanslagning med $pretty_name

en: Tweaking diff output
sv: Justrea diff-utdata

en: Type
sv: Typ

en: URL '%s' uses plaintext credentials
sv: URL ”%s” använder inloggningsuppgifter i klartext

en: Uh oh. Your system reports no Git commands at all.
sv: Oj då. Ditt system rapporterar inga Git-kommandon alls.

en: Unable to add merge result for '%s'
sv: Kan inte lägga till sammanslagningsresultat för ”%s”

en: Unable to checkout '%s' in submodule path '%s'
sv: Kan inte checka ut ”%s” i undermodulsökvägen ”%s”

en: Unable to create '%s.lock': %s
sv: Kunde inte skapa ”%s.lock”: %s

en: Unable to create '%s.lock': %s.
    
    Another git process seems to be running in this repository, e.g.
    an editor opened by 'git commit'. Please make sure all processes
    are terminated then try again. If it still fails, a git process
    may have crashed in this repository earlier:
    remove the file manually to continue.
sv: Kunde inte skapa ”%s.lock”: %s.
    
    Det verkar som en annan git-process kör i det här arkivet, t.ex.
    ett textredigeringsprogram startat av ”git commit”. Se till att
    alla processer avslutats och försök sedan igen. Om det fortfarande
    misslyckas kanske en git-process har kraschat i det här arkivet
    tidigare:
    ta bort filen manuellt för att fortsätta.

en: Unable to create FSEventStream.
sv: kunde inte skapa FSEventStream.

en: Unable to determine absolute path of git directory
sv: Kunde inte bestämma absolut sökväg till git-katalogen

en: Unable to fetch in submodule path '%s'
sv: Kan inte hämta i undermodulsökväg ”%s”

en: Unable to fetch in submodule path '%s'; trying to directly fetch %s:
sv: Kan inte hämta i undermodulsökväg ”%s”; försökte hämta %s direkt:

en: Unable to find %s revision in submodule path '%s'
sv: Kan inte hitta %s revision i undermodulsökvägen ”%s”

en: Unable to find common commit with $pretty_name
sv: Kunde inte hitta gemensam incheckning med $pretty_name

en: Unable to find current revision in submodule path '%s'
sv: Kan inte hitta aktuell revision i undermodulsökvägen ”%s”

en: Unable to initialize SMTP properly. Check config and use --smtp-debug.
sv: Kan inte initiera SMTP korrekt. Kontrollera inställningarna och använd --smtp-debug.

en: Unable to merge '%s' in submodule path '%s'
sv: Kan inte slå ihop ”%s” i undermodulsökvägen ”%s”

en: Unable to push submodule '%s'
sv: Kunde inte sända undermodulen ”%s”

en: Unable to read current working directory
sv: Kan inte läsa aktuell arbetskatalog

en: Unable to rebase '%s' in submodule path '%s'
sv: Kan inte ombasera ”%s” i undermodulsökvägen ”%s”

en: Unable to write index.
sv: Kan inte skriva indexet.

en: Unable to write new index file
sv: Kan inte skriva ny indexfil

en: Unbundling objects
sv: Packar upp objektbunt

en: Unexpected option --output
sv: Oväntad flagga --output

en: Unexpected option --remote
sv: Oväntad flagga --remote

en: Unexpected stash response: '%s'
sv: Oväntat svar från stash: ”%s”

en: Unexpected tail checksum for %s (disk corruption?)
sv: Oväntad svanskontrollsumma för %s (trasig disk?)

en: Unhandled subcommand '%s'
sv: Ej hanterat underkommando ”%s”

en: Unimplemented pathspec magic '%c' in '%s'
sv: Ej implementerat sökvägsuttryckmagi ”%c” i ”%s”

en: Unknown --confirm setting: '%s'
sv: Okänd inställning i --confirm: ”%s”

en: Unknown --suppress-cc field: '%s'
sv: Okänt fält i --suppress-cc: ”%s”

en: Unknown archive format '%s'
sv: Okänt arkivformat ”%s”

en: Unknown command '%s' (use '?' for help)
sv: Okänt kommando ”%s” (använd ”?” för hjälp)

en: Unknown hash algorithm
sv: okänd hashningsalgoritm

en: Unknown rebase backend: %s
sv: Okänd rebase-bakända: %s

en: Unknown rebase-merges mode: %s
sv: Okänd rebase-merges-läge: %s

en: Unknown value for 'diff.submodule' config variable: '%s'
sv: Okänt värde för konfigurationsvariabeln ”diff.submodule”: ”%s”

en: Unknown value for http.proactiveauth
sv: Okänt värde för http.proactiveauth

en: Unmatched ( or \(
sv: Ensam ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
sv: Ensam ) eller \)

en: Unmatched [ or [^
sv: Ensam [ eller [^

en: Unmatched \{
sv: Ensam \{

en: Unmerged paths:
sv: Ej sammanslagna sökvägar:

en: Unpack objects from a packed archive
sv: Packa upp objekt från ett pakat arkiv

en: Unpacking objects
sv: Packar upp objekt

en: Unstage addition [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Ta bort tillägg från kön [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Ta bort borttagning från kön [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Ta bort ändrat läge från kön [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
sv: Ta bort stycket från kön [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstaged changes after refreshing the index:
sv: Oköade ändringar efter att ha uppdaterat indexet:

en: Unstaged changes after reset:
sv: Oköade ändringar efter återställning:

en: Unsupported SSL backend '%s'. Supported SSL backends:
sv: SSL-bakändan ”%s” stöds inte. Dessa SSL-bakändor stöds:

en: Unsupported combination of ignored and untracked-files arguments
sv: Kombinationen av argument för ignorerade och ospårade filer stöds ej

en: Untracked cache disabled
sv: Ospårad cache är inaktiverad

en: Untracked cache enabled for '%s'
sv: Ospårad cache är aktiverad för ”%s”

en: Untracked files
sv: Ospårade filer

en: Untracked files not listed%s
sv: Ospårade filer visas ej%s

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update auxiliary info file to help dumb servers
sv: Uppdatera tilläggsinfofil för att hjälpa dumma servrar

en: Update remote refs along with associated objects
sv: Uppdatera fjärr-referenser och tillhörande objekt

en: Update the object name stored in a ref safely
sv: Uppdatera objektnamnet i en referens på ett säkert sätt

en: Updated %d path from %s | Updated %d paths from %s
sv[0]: Uppdaterade %d sökväg från %s
sv[1]: Uppdaterade %d sökvägar från %s

en: Updated %d path from the index | Updated %d paths from the index
sv[0]: Uppdaterade %d sökväg från indexet
sv[1]: Uppdaterade %d sökvägar från indexet

en: Updated preimage for '%s'
sv: Uppdaterade förhandsbild för ”%s”

en: Updated tag '%s' (was %s)
sv: Uppdaterad tagg ”%s” (var %s)

en: Updated the following refs with %s:
    %s
sv: Uppdaterade följande referenser med %s:
    %s

en: Updates were rejected because a pushed branch tip is behind its remote
    counterpart. If you want to integrate the remote changes, use 'git pull'
    before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
sv: Uppdateringar avvisades då änden på en gren som sänds in är bakom dess
    fjärrmotsvarighet. Om du vill integrera fjärrändringarna, använd ”git pull”
    innan du sänder igen.
    Se avsnittet ”Note about fast-forward” i ”git push --help” för detaljer.

en: Updates were rejected because the remote contains work that you do not
    have locally. This is usually caused by another repository pushing to
    the same ref. If you want to integrate the remote changes, use
    'git pull' before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
sv: Uppdateringar avvisades då fjärren innehåller ändringar som du inte
    har lokalt. Det beror oftast på att ett annat arkiv har sänt in samma
    referenser. Om du vill integrera fjärrändringarna, använd ”git pull”
    innan du sänder igen.
    Se avsnittet ”Note about fast-forwards” i ”git push --help” för detaljer.

en: Updates were rejected because the tag already exists in the remote.
sv: Uppdateringarna avvisades eftersom taggen redan finns på fjärren.

en: Updates were rejected because the tip of the remote-tracking branch has
    been updated since the last checkout. If you want to integrate the
    remote changes, use 'git pull' before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
sv: Uppdateringar avvisades då änden på din befintliga gren är bakom
    dess fjärrmotsvarighet. Om du vill integrera fjärrändringarna,
    använd ”git pull” innan du sänder igen.
    Se avsnittet ”Note about fast-forward” i ”git push --help” för detaljer.

en: Updates were rejected because the tip of your current branch is behind
    its remote counterpart. If you want to integrate the remote changes,
    use 'git pull' before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
sv: Uppdateringar avvisades då änden på din befintliga gren är bakom
    dess fjärrmotsvarighet. Om du vill integrera fjärrändringarna,
    använd ”git pull” innan du sänder igen.	
    Se avsnittet ”Note about fast-forward” i ”git push --help” för detaljer.

en: Updating %s
sv: Uppdaterar %s

en: Updating %s..%s
sv: Uppdaterar %s..%s

en: Updating an unborn branch with changes added to the index.
sv: Uppdaterar en ofödd gren med ändringar som lagts till i indexet.

en: Updating files
sv: Uppdaterar filer

en: Updating index flags
sv: Uppdaterar indexflaggor

en: Updating the following directories would lose untracked files in them:
    %s
sv: Uppdatering av följande kataloger gör att ospårade filer går förlorade i dem:
    %s

en: Use '--all' if you really want to deinitialize all submodules
sv: Använd ”--all” om du verkligen vill avinitiera alla undermoduler

en: Use 'git am --show-current-patch=diff' to see the failed patch
sv: Använd ”git am --show-current-patch=diff” för att se patchen som misslyckades

en: Use -f if you really want to add them.
sv: Använd -f om du verkligen vill lägga till dem.

en: Use binary search to find the commit that introduced a bug
sv: Använd binärsökning för att hitta ändringen som introducerade ett fel

en: User-facing repository, command and file interfaces
sv: Arkiv-, kommando- och filgränssnitt tänkta för användare

en: User-facing repository, command and file interfaces:
sv: Arkiv-, kommando- och filgränssnitt tänkta för användare:

en: Using '%s' as the name for the initial branch. This default branch name
    is subject to change. To configure the initial branch name to use in all
    of your new repositories, which will suppress this warning, call:
    
    	git config --global init.defaultBranch <name>
    
    Names commonly chosen instead of 'master' are 'main', 'trunk' and
    'development'. The just-created branch can be renamed via this command:
    
    	git branch -m <name>
sv: Använder ”%s” som namn för den inledande grenen. Detta förvalda grennamn
    kan ändras i framtiden. För att välja vilket namn som ska användas på
    den inledande grenen i alla nya arkiv, och dölja denna varning, kör du:
    
    	git config --global init.defaultBranch <namn>
    
    Namn som ofta används istället för ”master” är ”main”, ”trunk” och
    ”development”. Den nyskapade grenen kan ges nytt namn med kommandot:
    
    	git branch -m <namn>

en: Using index info to reconstruct a base tree...
sv: Använder indexinfo för att återskapa ett basträd...

en: Using the %s strategy to prepare resolving by hand.
sv: Använder strategin %s för att förbereda lösning för hand.

en: Validate packed Git archive files
sv: Bekräfta packade Git-arkivfiler

en: Value '%s' for submodule.alternateErrorStrategy is not recognized
sv: Värdet ”%s” i submodule.alternateErrorStrategy förstås inte

en: Value '%s' for submodule.alternateLocation is not recognized
sv: Värdet ”%s” i submodule.alternateLocation förstås inte

en: Verifies the connectivity and validity of the objects in the database
sv: Bekräftar konnektivitet och validitet för objektet i databasen

en: Verifying OID order in multi-pack-index
sv: Bekräftar OID-ordning i multi-pack-index

en: Verifying commits in commit graph
sv: Bekräftar incheckningar i incheckningsgrafen

en: Verifying object offsets
sv: Bekräftar offset för objekt

en: WARNING: Avoiding applying %s -> %s rename to %s, because %s itself was renamed.
sv: VARNING: Undviker att applicera namnändring %s → %s på %s, då %s själv har bytt namn.

en: WARNING: Cannot find items matched by: %s
sv: VARNING: Hittar inte poster som motsvarar: %s

en: WARNING: Untracked file in way of tracked file!  Renaming
                %s -> %s
             to make room.
sv: VARNING: En ospårad fil är i vägen för en spårad fil! Byter namn
                %s → %s
             för att lämna plats.

en: WARNING: You called a Git command named '%s', which does not exist.
sv: VARNING: Du anropade ett Git-kommando vid namn ”%s”, som inte finns.

en: Warning: commit message did not conform to UTF-8.
    You may want to amend it after fixing the message, or set the config
    variable i18n.commitEncoding to the encoding your project uses.
sv: Varning: incheckningsmeddelandet är inte korrekt UTF-8.
    Uppdatera det efter att ha rättat meddelandet, eller ändra variabeln
    i18n.commitEncoding till den teckenkodning som används i ditt projekt.

en: Warning: some commits may have been dropped accidentally.
    Dropped commits (newer to older):
sv: Varning: vissa incheckningar kan av misstag ha tappats.
    Tappade incheckningar (nyaste först):

en: Warning: you are leaving %d commit behind, not connected to
    any of your branches:
    
    %s
     | Warning: you are leaving %d commits behind, not connected to
    any of your branches:
    
    %s
sv[0]: Varning: du lämnar %d incheckning bakom dig som inte är ansluten till
    någon av dina grenar:
    
    %s
sv[1]: Varning: du lämnar %d incheckningar bakom dig som inte är ansluta till
    någon av dina grenar:
    
    %s

en: We are not bisecting.
sv: Vi utför ingen bisect för tillfället.

en: We are not bisecting.
sv: Vi utför ingen bisect för tillfället.

en: We cannot bisect more!
sv: Det finns inte mer att göra ”bisect” på!

en: What now
sv: Vad nu

en: What to do with this address? ([q]uit|[d]rop|[e]dit):
sv: Vad vill du göra med adressen? (q=avsluta, d=kasta, e=redigera):

en: When finished, apply stashed changes with `git stash pop`
sv: När färdig, applicerade sparade ändringar med ”git stash pop”

en: When you have resolved this problem, run "%s --continue".
sv: När du har löst problemet, kör ”%s --continue”.

en: Which 8bit encoding should I declare [UTF-8]?
sv: Vilken åttabitarsteckenkodning ska jag ange [UTF-8]?

en: Will not delete all non-push URLs
sv: Kommer inte ta bort alla icke-sänd-URL:er

en: Wonderful.
sv: Underbart.

en: Would refuse to remove current working directory
sv: Skulle vägra ta bort aktuell arbetskatalog

en: Would remove %s
sv: Skulle ta bort %s

en: Would remove the following item: | Would remove the following items:
sv[0]: Skulle ta bort följande post:
sv[1]: Skulle ta bort följande poster:

en: Would set upstream of '%s' to '%s' of '%s'
sv: Skulle sätta uppströms för ”%s” till ”%s” från ”%s”

en: Would skip repository %s
sv: Skulle hoppa över arkivet %s

en: Write and verify Git commit-graph files
sv: Skriv och verifiera Git-incheckningsgraffiler

en: Write and verify multi-pack-indexes
sv: Skriv och verifiera multi-pack-index

en: Write/edit the notes for the following object:
sv: Skriv/redigera anteckningar för följande objekt:

en: Writing objects
sv: Skriver objekt

en: Writing out commit graph in %d pass | Writing out commit graph in %d passes
sv[0]: Skriver ut incheckningsgraf i %d pass
sv[1]: Skriver ut incheckningsgraf i %d pass

en: You appear to have cloned an empty repository.
sv: Du verkar ha klonat ett tomt arkiv.

en: You are currently bisecting, started from branch '%s'.
sv: Du håller på med en ”bisect”, startad från grenen ”%s”.

en: You are currently bisecting.
sv: Du håller på med en ”bisect”.

en: You are currently cherry-picking commit %s.
sv: Du håller på med en ”cherry-pick” av incheckningen %s.

en: You are currently editing a commit during a rebase.
sv: Du håller på att redigera en incheckning under en ombasering.

en: You are currently editing a commit while rebasing branch '%s' on '%s'.
sv: Du håller på att redigera en incheckning medan du ombaserar grenen ”%s” ovanpå ”%s”.

en: You are currently rebasing branch '%s' on '%s'.
sv: Du håller på att ombasera grenen ”%s” ovanpå ”%s”.

en: You are currently rebasing.
sv: Du håller på med en ombasering.

en: You are currently reverting commit %s.
sv: Du håller på med att ångra incheckningen %s.

en: You are currently splitting a commit during a rebase.
sv: Du håller på att dela upp en incheckning i en ombasering.

en: You are currently splitting a commit while rebasing branch '%s' on '%s'.
sv: Du håller på att dela upp en incheckning medan du ombaserar grenen ”%s” ovanpå ”%s”.

en: You are in a sparse checkout with %d%% of tracked files present.
sv: Du är i en gles utcheckning med %d%% spårade filer på plats.

en: You are in a sparse checkout.
sv: Du är i en gles utcheckning.

en: You are in the middle of a cherry-pick -- cannot amend.
sv: Du är i mitten av en cherry-pick -- kan inte utöka.

en: You are in the middle of a cherry-pick -- cannot reword.
sv: Du är i mitten av en cherry-pick -- kan inte omformulera.

en: You are in the middle of a merge -- cannot amend.
sv: Du är i mitten av en sammanslagning -- kan inte utöka.

en: You are in the middle of a merge -- cannot reword.
sv: Du är i mitten av en sammanslagning -- kan inte omformulera.

en: You are in the middle of a rebase -- cannot amend.
sv: Du är i mitten av en ombasering -- kan inte utöka.

en: You are in the middle of an am session.
sv: Du är i mitten av en körning av ”git am”.

en: You are not currently on a branch.
sv: Du är inte på någon gren för närvarande.

en: You are not currently on a branch.
    To push the history leading to the current (detached HEAD)
    state now, use
    
        git push %s HEAD:<name-of-remote-branch>
sv: Du är inte på någon gren för närvarande.
    För att sända in historiken som leder till den aktuella (frånkopplat
    HEAD) situationen använder du
    
        git push %s HEAD:<namn-på-fjärrgren>

en: You are on a branch yet to be born
sv: Du är på en gren som ännu inte är född

en: You are pushing to remote '%s', which is not the upstream of
    your current branch '%s', without telling me what to push
    to update which remote branch.
sv: Du sänder till fjärren ”%s”, som inte är uppströms för den
    aktuella grenen ”%s”, utan att tala om för mig vad som
    ska sändas för att uppdatera fjärrgrenen.

en: You asked to amend the most recent commit, but doing so would make
    it empty. You can repeat your command with --allow-empty, or you can
    remove the commit entirely with "git reset HEAD^".
sv: Du bad om att utöka den senaste incheckningen, men om du gör det
    blir den tom. Du kan köra kommandot på nytt med --allow-empty, eller
    så kan du ta bort incheckningen helt med ”git reset HEAD^”.

en: You asked to pull from the remote '%s', but did not specify
    a branch. Because this is not the default configured remote
    for your current branch, you must specify a branch on the command line.
sv: Du bad om att hämta från fjärren ”%s”, men angav inte någon
    gren. Eftersom det inte är den fjärr som är konfigurerad som
    standard för aktuell gren måste du ange en gren på kommandoraden.

en: You can amend the commit now, with
    
      git commit --amend %s
    
    Once you are satisfied with your changes, run
    
      git rebase --continue
sv: Du kan utöka incheckningen nu, med
    
    	git commit --amend %s
    
    När du är nöjd med dina ändringar kör du
    
    	git rebase --continue

en: You can fix this with 'git rebase --edit-todo' and then run 'git rebase --continue'.
    Or you can abort the rebase with 'git rebase --abort'.
sv: Du kan rätta detta med ”git rebase --edit-todo” följt av ”git rebase --continue”.
    Avbryt ombaseringen med ”git rebase --abort”.

en: You cannot update a remote ref that points at a non-commit object,
    or update a remote ref to make it point at a non-commit object,
    without using the '--force' option.
sv: Du kan inte uppdatera en fjärr-referens som pekar på ett objekt som
    inte är en incheckning, eller uppdatera en fjärr-referens så att den
    pekar på något som inte är en incheckning, utan att använda flaggan
    ”--force”.

en: You didn't specify any refspecs to push, and push.default is "nothing".
sv: Du angav inga referensspecifikationer att sända, och push.default är ”nothing”.

en: You do not have a valid HEAD.
sv: Du har inte en giltig HEAD.

en: You do not have the initial commit yet
sv: Du har inte den första incheckningen ännu

en: You have created a nested tag. The object referred to by your new tag is
    already a tag. If you meant to tag the object that it points to, use:
    
    	git tag -f %s %s^{}
sv: Du har skapat en nästlad tagg. Objektet som refereras av din nya tagg är
    redan en tagg. Om du skulle tagga objektet den pekar på, använd:
    
    	git tag -f %s %s^{}

en: You have divergent branches and need to specify how to reconcile them.
    You can do so by running one of the following commands sometime before
    your next pull:
    
      git config pull.rebase false  # merge
      git config pull.rebase true   # rebase
      git config pull.ff only       # fast-forward only
    
    You can replace "git config" with "git config --global" to set a default
    preference for all repositories. You can also pass --rebase, --no-rebase,
    or --ff-only on the command line to override the configured default per
    invocation.
sv: Du har avvikande grenar och måste ange hur de skall förlikas.
    Du kan göra detta genom att köra ett av följande kommando innan du
    gör ”pull” nästa gång: 
    
      git config pull.rebase false  # sammanslagning
      git config pull.rebase true   # ombasering
      git config pull.ff only       # endast snabbspolning
    
    Du kan ersätta ”git config” med ”git config --global” för att välja en
    förvald inställning för alla arkiv. Du kan också ange --rebase, --no-rebase
    eller --ff-only på kommandoraden för att överstyra det konfigurerade
    förvalet vid körning.

en: You have not concluded your cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD exists).
sv: Du har inte avslutat din ”cherry-pick” (CHERRY_PICK_HEAD finns).

en: You have not concluded your cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD exists).
    Please, commit your changes before you merge.
sv: Du har inte avslutat din ”cherry-pick” (CHERRY_PICK_HEAD finns).
    Checka in dina ändringar innan du slår ihop.

en: You have not concluded your merge (MERGE_HEAD exists).
sv: Du har inte avslutat sammanslagningen (MERGE_HEAD finns).

en: You have not concluded your merge (MERGE_HEAD exists).
    Please, commit your changes before you merge.
sv: Du har inte avslutat sammanslagningen (MERGE_HEAD finns).
    Checka in dina ändringar innan du slår ihop.

en: You have not concluded your notes merge (%s exists).
sv: Du har inte avslutat antecknings-sammanslagningen (%s finns).

en: You have not concluded your previous notes merge (%s exists).
    Please, use 'git notes merge --commit' or 'git notes merge --abort' to commit/abort the previous merge before you start a new notes merge.
sv: Du har inte avslutat föregående antecknings-sammanslagning (%s finns).
    Använd ”git notes merge --commit” eller ”git notes merge --abort” för att checka in eller avbryta föregående sammanslagning innan du påbörjar en ny antecknings-sammanslagning.

en: You have nothing to amend.
sv: Du har inget att utöka.

en: You have unmerged paths.
sv: Du har ej sammanslagna sökvägar.

en: You may try updating the submodules using 'git checkout --no-recurse-submodules %s && git submodule update --init'
sv: Du kan försöka uppdatera undermodulerna med ”git checkout --no-recurse-submodules %s && git submodule update --init”

en: You must edit all merge conflicts and then
    mark them as resolved using git add
sv: Du måste redigera alla sammanslagningskonflikter och
    därefter markera dem som lösta med git add

en: You must specify a repository to clone.
sv: Du måste ange ett arkiv att klona.

en: You need to give me at least one %s and %s revision.
    You can use "git bisect %s" and "git bisect %s" for that.
sv: Du måste ange åtminstone en %s och en %s version.
    (Du kan använda ”git bisect %s” och ”git bisect %s” för detta.)

en: You need to resolve your current index first
sv: Du måste lösa ditt befintliga index först

en: You need to run this command from the toplevel of the working tree.
sv: Du måste köra kommandot från arbetskatalogens toppnivå.

en: You need to start by "git bisect start"
sv: Du måste starta med ”git bisect start”

en: You need to start by "git bisect start".
    You then need to give me at least one %s and %s revision.
    You can use "git bisect %s" and "git bisect %s" for that.
sv: Du måste starta med ”git bisect start”.
    Du måste sedan ange åtminstone en %s och en %s version.
    (Du kan använda ”git bisect %s” och ”git bisect %s” för detta.)

en: You seem to have moved HEAD since the last 'am' failure.
    Not rewinding to ORIG_HEAD
sv: Du verkar ha flyttat HEAD sedan ”am” sist misslyckades.
    Återställer inte till ORIG_HEAD

en: You seem to have moved HEAD. Not rewinding, check your HEAD!
sv: Du verkar ha flyttat HEAD.
    Spolar inte tillbaka, kontrollera HEAD!

en: You still have unmerged paths in your index.
    You should 'git add' each file with resolved conflicts to mark them as such.
    You might run `git rm` on a file to accept "deleted by them" for it.
sv: Du har fortfarande ej sammanslagna sökvägar i indexet.
    Du bör köra ”git add” på filer med lösta konflikter för att ange dem som lösta.
    Du kan köra ”git rm” för att godta ”borttagen av dem” för den.

en: You've added another git repository inside your current repository.
    Clones of the outer repository will not contain the contents of
    the embedded repository and will not know how to obtain it.
    If you meant to add a submodule, use:
    
    	git submodule add <url> %s
    
    If you added this path by mistake, you can remove it from the
    index with:
    
    	git rm --cached %s
    
    See "git help submodule" for more information.
sv: Du har lagt till ett annat git-arkiv inuti aktuellt arkiv.
    Kloner av det yttre arkivet kommer inte innehålla innehållet från
    det inbäddade arkivet eller veta hur man får tag på det.
    Om du tänkte lägga till en undermodul, skrev:
    
    	git submodule add <url> %s
    
    Om du lade till sökvägen av misstag tar du bort den från indexet
    med:
    
    	git rm --cached %s
    
    Se ”git help submodule” för ytterligare information.

en: Your branch and '%s' have diverged,
    and have %d and %d different commit each, respectively.
     | Your branch and '%s' have diverged,
    and have %d and %d different commits each, respectively.
sv[0]: Din gren och ”%s” har divergerat,
    och har %d respektive %d olika incheckning.
sv[1]: Din gren och ”%s” har divergerat,
    och har %d respektive %d olika incheckningar.

en: Your branch and '%s' refer to different commits.
sv: Din gren och ”%s” pekar på olika incheckningar.

en: Your branch is ahead of '%s' by %d commit.
     | Your branch is ahead of '%s' by %d commits.
sv[0]: Din gren ligger före ”%s” med %d incheckning.
sv[1]: Din gren ligger före ”%s” med %d incheckningar.

en: Your branch is based on '%s', but the upstream is gone.
sv: Din gren är baserad på ”%s”, men den har försvunnit uppströms.

en: Your branch is behind '%s' by %d commit, and can be fast-forwarded.
     | Your branch is behind '%s' by %d commits, and can be fast-forwarded.
sv[0]: Din gren ligger efter ”%s” med %d incheckning, och kan snabbspolas.
sv[1]: Din gren ligger efter ”%s” med %d incheckningar, och kan snabbspolas.

en: Your branch is up to date with '%s'.
sv: Din gren är à jour med ”%s”.

en: Your configuration specifies to merge with the ref '%s'
    from the remote, but no such ref was fetched.
sv: Dina inställningar anger sammanslagning med referensen ”%s”
    från fjärren, men någon sådan referens togs inte emot.

en: Your current terms are %s for the old state
    and %s for the new state.
sv: Aktuella termer är %s för det gamla tillståndet
    och %s för det nya tillståndet.

en: Your edited hunk does not apply. Edit again (saying "no" discards!) [y/n]?
sv: Ditt redigerade stycke kan inte appliceras. Redigera igen (”nej” kastar!) [y/n]?

en: Your filter must maintain a one-to-one correspondence
    between its input and output lines.
sv: Alla rader i indata måste ha en motsvarande rad i utdata från
    ditt filter.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by %s:
    %%s
sv: Dina lokala ändringar av följande filer skulle skrivas över av ”%s”:
    %%s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by %s:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you %s.
sv: Dina lokala ändringar av följande filer skulle skrivas över av ”%s”:
    %%sChecka in dina ändringar eller använd ”stash” innan du ”%s”.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by checkout:
    %%s
sv: Dina lokala ändringar av följande filer skulle skrivas över av utcheckning:
    %%s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by checkout:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you switch branches.
sv: Dina lokala ändringar av följande filer skulle skrivas över av utcheckning:
    %%sChecka in dina ändringar eller använd ”stash” innan du byter gren.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
      %s
sv: Dina lokala ändringar av följande filer skulle skrivas över av sammanslagning:
      %s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
    %%s
sv: Dina lokala ändringar av följande filer skulle skrivas över av sammanslagning:
    %%s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you merge.
sv: Dina lokala ändringar av följande filer skulle skrivas över av sammanslagning:
    %%sChecka in dina ändringar eller använd ”stash” innan du byter gren.

en: Your name and email address were configured automatically based
    on your username and hostname. Please check that they are accurate.
    You can suppress this message by setting them explicitly. Run the
    following command and follow the instructions in your editor to edit
    your configuration file:
    
        git config --global --edit
    
    After doing this, you may fix the identity used for this commit with:
    
        git commit --amend --reset-author
sv: Ditt namn och e-postadress konfigurerades automatiskt baserat på
    ditt användar-id och värdnamn. Kontrollera att de är riktiga. Du
    kan förhindra det här meddelandet genom att ställa dem explicit.
    Kör följande kommandon och följ instruktionerna i textredigeraren
    för att redigera din konfigurationsfil:
    
        git config --global --edit
    
    När du gjort det kan du rätta identiteten som användes för den här
    incheckningen med:
    
        git commit --amend --reset-author

en: Your name and email address were configured automatically based
    on your username and hostname. Please check that they are accurate.
    You can suppress this message by setting them explicitly:
    
        git config --global user.name "Your Name"
        git config --global user.email you@example.com
    
    After doing this, you may fix the identity used for this commit with:
    
        git commit --amend --reset-author
sv: Ditt namn och e-postadress konfigurerades automatiskt baserat på
    ditt användar-id och värdnamn. Kontrollera att de är riktiga. Du
    kan förhindra det här meddelandet genom att ställa dem explicit:
    
        git config --global user.name "Ditt namn"
        git config --global user.email du@example.com
    
    När du gjort det kan du rätta identiteten som användes för den här
    incheckningen med:
    
        git commit --amend --reset-author

en: Your stash currently has %d entry | Your stash currently has %d entries
sv[0]: Stashen innehåller just nu %d post
sv[1]: Stashen innehåller just nu %d poster

en: [(amend|reword):]commit
sv: [(amend|reword):]incheckning

en: [GLE %ld] could not convert path to UTF-8: '%.*ls'
sv: [GLE %ld] kunde inte konvertera sökväg till UTF-8: ”%.*ls”

en: [GLE %ld] could not get longname of '%s'
sv: [GLE %ld] kunde inte hämta långt namn för ”%s”

en: [GLE %ld] could not watch '%s'
sv: [GLE %ld] kunde inte övervaka ”%s”

en: [GLE %ld] health thread could not open '%ls'
sv: [GLE %ld] hälsotråden kunde inte öppna ”%ls”

en: [GLE %ld] health thread getting BHFI for '%ls'
sv: [GLE %ld] hälsotråden hämtar BHFI för ”%ls”

en: [GLE %ld] unable to get protocol information for '%ls'
sv: [GLE %ld] kan inte hämta protokollinformation för ”%ls”

en: [GLE %ld] unable to open for read '%ls'
sv: [GLE %ld] kan inte öppna ”%ls” för läsning

en: [deleted]
sv: [borttagen]

en: [new branch]
sv: [ny gren]

en: [new ref]
sv: [ny ref]

en: [new tag]
sv: [ny tagg]

en: [rejected]
sv: [refuserad]

en: [tag update]
sv: [uppdaterad tagg]

en: [up to date]
sv: [àjour]

en: `batch-size` and `relogin` must be specified together (via command-line or configuration option)
sv: ”batch-size” och ”relogin” måste anges tillsammans (via kommandorad eller konfigurationsflagga)

en: `rebase --preserve-merges` (-p) is no longer supported.
    Use `git rebase --abort` to terminate current rebase.
    Or downgrade to v2.33, or earlier, to complete the rebase.
sv: ”rebase --preserve-merges” (-p) stöds ej längre.
    Använd ”git rebase --abort” för att avsluta aktuell ombasering.
    Eller nedgradera till v2.33 eller tidigare för att slutföra ombaseringen.

en: `scalar list` does not take arguments
sv: ”scalar list” tar inte argument

en: a %s revision is needed
sv: en %s-revision behövs

en: a 'file:' URL may not have a port number
sv: en ”file:”-URL kan inte innehålla portnummer

en: a URI for downloading bundles before fetching from origin remote
sv: en URI för att hämta buntar innan de hämtas från ursprungsfjärr

en: a base commit must be provided with --upstream or --onto
sv: en basincheckning måste anges med --upstream eller --onto

en: a branch is expected, got '%s'
sv: förväntade gren, fick ”%s”

en: a branch is expected, got commit '%s'
sv: förväntade gren, fick incheckningen ”%s”

en: a branch is expected, got remote branch '%s'
sv: förväntade gren, fick fjärrgrenen ”%s”

en: a branch is expected, got tag '%s'
sv: förväntade gren, fick taggen ”%s”

en: a branch named '%s' already exists
sv: det finns redan en gren som heter ”%s”

en: a notes merge into %s is already in-progress at %s
sv: sammanslagning av anteckningar till %s är redan igångsatt på %s

en: abbrev length out of range: %d
sv: förkortningslängd utanför intervallet: %d

en: abort and check out the original branch
sv: avbryt och checka ut ursprungsgrenen

en: abort but keep HEAD where it is
sv: avbryt men behåll HEAD där det är

en: abort if fast-forward is not possible
sv: avbryt om snabbspolning inte är möjlig

en: abort notes merge
sv: avbryt sammanslagning av anteckningar

en: abort the current in-progress merge
sv: avbryt den pågående sammanslagningen

en: abort the patching operation but keep HEAD where it is
sv: avbryt patchningen men behåll HEAD där det är

en: accept a patch that touches outside the working area
sv: godta en patch som rör filer utanför arbetskatalogen

en: accept refs that update .git/shallow
sv: tar emot referenser som uppdaterar .git/shallow

en: accept refspecs from stdin
sv: ta emot referenser från standard in

en: act on remote-tracking branches
sv: arbeta på fjärrspårande grenar

en: action
sv: åtgärd

en: action if trailer already exists
sv: att göra om släprader redan finns

en: action if trailer is missing
sv: att göra om släprader saknas

en: action when quoted CR is found
sv: åtgärd när citerad vagnretur hittas

en: add 'prunable' annotation to worktrees older than <time>
sv: lägg till ”prunable”-annoteringar till arbetskataloger äldre än <tid>

en: add (at most <n>) entries from shortlog to merge commit message
sv: lägg till (som mest <n>) poster från shortlog till incheckningsmeddelandet

en: add <pattern> to ignore rules
sv: lägg till <mönster> till ignoreringsregler

en: add <rfc> (default 'RFC') before 'PATCH'
sv: lägg till <rfc> (förval ”RFC”) före ”PATCH”

en: add Cc: header
sv: lägg till kopiehuvud (”Cc:”)

en: add To: header
sv: lägg till mottagarhuvud (”To:”)

en: add URL
sv: lägg till URL

en: add a Signed-off-by trailer
sv: lägg till Signed-off-by-släprad

en: add a Signed-off-by trailer to each commit
sv: lägg ”Signed-off-by:”-släprad till varje incheckning

en: add a Signed-off-by trailer to the commit message
sv: lägg till ”Signed-off-by”-släprad i incheckningsmeddelandet

en: add a new line without altering any existing values
sv: lägg till ny rad utan att ändra befintliga värden

en: add a new variable: name value
sv: lägg till en ny variabel: namn värde

en: add a signature
sv: lägg till signatur

en: add a signature from a file
sv: lägg till signatur från fil

en: add branch
sv: lägg till gren

en: add changes from all tracked and untracked files
sv: lägg till ändringar från alla spårade och ospårade filer

en: add contents of untracked files to the staged set of changes
sv: lägg innehåll i ospårade filer till köade ändringar

en: add custom trailer(s)
sv: använd skräddarsydd(a) släprad(er)

en: add email header
sv: lägg till e-posthuvud

en: add entries from standard input to the index
sv: lägg poster från standard in till indexet

en: add exec lines after each commit of the editable list
sv: lägg till exec-rader efter varje incheckning i den redigerbara listan

en: add prerequisite tree info to the patch series
sv: lägg till förhandskrävd trädinfo i patchserien

en: add specified files to index for commit
sv: lägg till angivna filer till indexet för incheckning

en: add the specified entry to the index
sv: lägg till angiven post i indexet

en: add the standard git exclusions
sv: lägg till git:s standardexkluderingar

en: add to index only; do not add content to object database
sv: lägg endast till indexet; lägg inte till innehållet i objektdatabasen

en: add untracked file to archive
sv: ta med ospårade filer i arkivet

en: add working tree state to the staged set of changes
sv: lägg arbetskatalogens tillstånd till köade ändringar

en: add/add
sv: tillägg/tillägg

en: add_cacheinfo failed for path '%s'; merge aborting.
sv: add_cacheinfo misslyckades för sökvägen ”%s”; avslutar sammanslagningen.

en: add_cacheinfo failed to refresh for path '%s'; merge aborting.
sv: add_cacheinfo misslyckades uppdatera för sökvägen ”%s”; avslutar sammanslagningen.

en: added %d path
     | added %d paths
sv[0]: lade till %d sökväg
sv[1]: lade till %d sökvägar

en: added by them:
sv: tillagt av dem:

en: added by us:
sv: tillagt av oss:

en: added with --lock
sv: lagt till med --lock

en: adding embedded git repository: %s
sv: lägger till inbäddat git-arkiv: %s

en: adding files failed
sv: misslyckades lägga till filer

en: additionally, your index contains uncommitted changes.
sv: dessutom innehåller dit index ändringar som inte har checkats in.

en: advance all branches contained in revision-range
sv: flytta alla grenar som finns i revisionsintervallet framåt

en: affected file '%s' is beyond a symbolic link
sv: den berörda filen ”%s” är på andra sidan av en symbolisk länk

en: after resolving the conflicts, mark the corrected paths
    with 'git add <paths>' or 'git rm <paths>'
sv: efter att ha löst konflikterna, markera de rättade sökvägarna
    med ”git add <sökvägar>” eller ”git rm <sökvägar>”

en: ahead
sv: före

en: ahead %d
sv: före %d

en: ahead %d, behind %d
sv: före %d, bakom %d

en: alias '%s' changes environment variables.
    You can use '!git' in the alias to do this
sv: aliaset ”%s” ändrar miljövariabler.
    Du kan använda ”!git” i aliaset för att göra det

en: alias for --log (deprecated)
sv: alias för --log (avråds)

en: alias for --only-trailers --only-input --unfold
sv: alias för --only-trailers --only-input --unfold

en: alias loop detected: expansion of '%s' does not terminate:%s
sv: alias-slinga detekterades: expansionen av ”%s” avslutas aldrig:%s

en: alias of --%s
sv: alias för --%s

en: all positive revisions given must be references
sv: alla positiva revisioner som anges måste vara referenser

en: allow -s and -t to work with broken/corrupt objects
sv: låter -s och -t att fungera med trasiga/sönderskrivna objekt

en: allow adding an otherwise ignored submodule path
sv: tillåt lägga till en annars ignorerad undermodulsökväg

en: allow adding otherwise ignored files
sv: tillåt lägga till annars ignorerade filer

en: allow an external diff helper to be executed
sv: tillåt köra en extern diff-hjälpare

en: allow calling of grep(1) (ignored by this build)
sv: tillåt anropa grep(1) (ignoreras av detta bygge)

en: allow commits with empty messages
sv: tillåt incheckningar med tomt meddelande

en: allow creation of more than one tree
sv: tillåt skapa mer än ett träd

en: allow explicitly ignored files to be overwritten
sv: tillåt explicit ignorerade filer att skrivas över

en: allow fall back on 3way merging if needed
sv: tillåt falla tillbaka på trevägssammanslagning om nödvändigt

en: allow fast-forward
sv: tillåt snabbspolning

en: allow fast-forward (default)
sv: tillåt snabbspolning (standard)

en: allow merging unrelated histories
sv: tillåt sammanslagning av orelaterade historier

en: allow missing objects
sv: tillåt saknade objekt

en: allow overlapping hunks
sv: tillåt överlappande stycken

en: allow pre-rebase hook to run
sv: tillåt pre-rebase-krok att köra

en: allow rebasing commits with empty messages
sv: tillåt ombasering av incheckningar med tomt meddelande

en: allow recursive removal
sv: tillåt rekursiv borttagning

en: allow storing empty note
sv: tillåt lagra tom anteckning

en: allow to print `undefined` names (default)
sv: tillåt att skriva ”odefinierade” namn (standard)

en: allow updating entries outside of the sparse-checkout cone
sv: tillåt uppdatera poster utanför området angivet i ”sparse-checkout”

en: allow updating of HEAD ref
sv: tillåt uppdatering av HEAD-referens

en: allow writing an incremental commit-graph file
sv: tillåt skriva en inkrementell incheckningsgraffil

en: already have %s (%s)
sv: har redan %s (%s)

en: also apply the patch (use with --stat/--summary/--check)
sv: tillämpa också patchen (använd med --stat/--summary/--check)

en: also consider packs and alternate objects
sv: ta även hänsyn till paket och supplerande objekt

en: also include HEAD ref and pseudorefs
sv: ta också med HEAD- och pseudo-referenser

en: also read contacts from stdin
sv: läs även kontakter från standard in

en: also show informational/conflict messages
sv: visa även informations-/konfliktmeddelanden

en: alternative anchor for relative paths
sv: alternativa ankare för relativa sökvägar

en: always use long format
sv: använd alltid långt format

en: ambiguous argument '%s': both revision and filename
    Use '--' to separate paths from revisions, like this:
    'git <command> [<revision>...] -- [<file>...]'
sv: tvetydigt argument ”%s”: både revision och filnamn
    Använd ”--” för att skilja sökvägar från revisioner, så här:
    ”git <kommando> [<revision>...] -- [<fil>...]”

en: ambiguous argument '%s': unknown revision or path not in the working tree.
    Use '--' to separate paths from revisions, like this:
    'git <command> [<revision>...] -- [<file>...]'
sv: tvetydigt argument ”%s”: okänd revision eller sökväg inte i arbetskatalogen.
    Använd ”--” för att skilja sökvägar från revisioner, så här:
    ”git <kommando> [<revision>...] -- [<fil>...]”

en: ambiguous object name: '%s'
sv: objektnamnet är tvetydigt: ”%s”

en: ambiguous option: %s (could be --%s%s or --%s%s)
sv: tvetydig flagga: %s (kan vara --%s%s eller --%s%s)

en: amend previous commit
sv: lägg till föregående incheckning

en: and made changes to the index and/or the working tree.
sv: och gjorde ändringar till indexet och/eller arbetskatalogen.

en: and then use:
    
        git cherry-pick --continue
    
    to resume cherry-picking the remaining commits.
    If you wish to skip this commit, use:
    
        git cherry-pick --skip
sv: och sedan:
    
        git cherry-pick --continue
    
    för att fortsätta ”cherry-pick” med resterande incheckningar.
    Om du vill hoppa över den här incheckningen, använd:
    
        git cherry-pick --skip

en: annotate text from stdin
sv: annotera text från standard in

en: annotated
sv: annoterad

en: annotated and GPG-signed tag
sv: annoterad och GPG-signerad tagg

en: annotated tag %s not available
sv: den annoterade taggen %s inte tillgänglig

en: annotated tag, needs a message
sv: annoterad tagg, behöver meddelande

en: anonymize output
sv: anonymisera utdata

en: another 'rebase' process appears to be running; '%s.lock' already exists
sv: en annan ”rebase”-process verkar vara aktiv; ”%s.lock” finns redan

en: another process is scheduling background maintenance
sv: en annan process schemalägger bakgrundsunderhåll

en: any cloned submodules will be shallow
sv: klonade undermoduler kommer vara grunda

en: any cloned submodules will use their remote-tracking branch
sv: klonade undermoduler kommer använda sin fjärrspårningsgren

en: append <mark> on broken working tree (default: "-broken")
sv: lägg till <märke> på trasigt arbetsträd (standard: ”-broken”)

en: append <mark> on dirty working tree (default: "-dirty")
sv: lägg till <märke> på lortigt arbetsträd (standard: ”-dirty”)

en: append commit name
sv: lägg till incheckningsnamn

en: append to .git/FETCH_HEAD instead of overwriting
sv: lägg till i .git/FETCH_HEAD istället för att skriva över

en: apply a patch without touching the working tree
sv: tillämpa en patch utan att röra arbetskatalogen

en: apply all changes, even those already present upstream
sv: applicera alla ändringar, även de som redan finns uppströms

en: apply changes matching the given path
sv: tillämpa ändringar som motsvarar given sökväg

en: apply options and merge options cannot be used together
sv: appliceringsflaggor och sammanslagningsflaggor kan inte användas tillsammans

en: apply options are incompatible with rebase.rebaseMerges.  Consider adding --no-rebase-merges
sv: argument för ”apply” är inkompatibla med rebase.rebaseMerges. Överväg att lägga till --no-rebase-merges

en: apply options are incompatible with rebase.updateRefs.  Consider adding --no-update-refs
sv: argument för ”apply” är inkompatibla med rebase.updateRefs. Överväg att lägga till --no-update-refs

en: apply partial clone filters to submodules
sv: tillämpa delvisa klonfilter på undermoduler

en: apply refspec to exported refs
sv: applicera referensspecifikation på exporterade referenser

en: apply the patch in reverse
sv: tillämpa patchen baklänges

en: applying to an empty history
sv: tillämpar på en tom historik

en: approxidate
sv: cirkadatum

en: archive format
sv: arkivformat

en: args
sv: argument

en: argument expected for %s
sv: argument förväntades för %s

en: argument to --advance must be a reference
sv: argumentet till --advance måste vara en referens

en: argument to --packfile must be a valid hash (got '%s')
sv: argumentet till --packfile måste vara ett giltigt hashvärde (fick '%s')

en: asked to inherit tracking from '%s', but no merge configuration is set
sv: bad om att ärva spårning från ”%s”, men ingen sammanslagningsinställning är vald

en: asked to inherit tracking from '%s', but no remote is set
sv: bad om att ärva spårning från ”%s”, men ingen fjärr är vald

en: attach the patch
sv: bifoga patchen

en: attempt three-way merge, fall back on normal patch if that fails
sv: försök en trevägssammanslagning, fall tillbaka på normal patch om det misslyckas

en: attempt to recreate the index
sv: försök återskapa indexet

en: attempt to reinitialize repository with different hash
sv: försöker initiera arkivet på nytt med annan hash

en: attempt to reinitialize repository with different reference storage format
sv: försöker initiera arkivet på nytt med annat referenslagringsformat

en: attempt to remove non-existent note is not an error
sv: försök att ta bort icke-existerande anteckningar är inte ett fel

en: attempted to store non-selected commit: '%s'
sv: försökta lagra icke-vald incheckning: ”%s”

en: attempting to mmap %llu over limit %llu
sv: försök att utföra ”mmap” på %llu över gränsen %llu

en: attempting to mmap %lu over limit %lu
sv: försök att utföra ”mmap” på %lu över gränsen %lu

en: attempting to write a commit-graph, but 'commitGraph.changedPathsVersion' (%d) is not supported
sv: försöker skriva en incheckningsgraf, men ”commitGraph.changedPathsVersion” (%d) stöds inte

en: attempting to write a commit-graph, but 'core.commitGraph' is disabled
sv: försöker skriva en incheckningsgraf, men ”core.commitGraph” är inaktiverad

en: attr spec must not be empty
sv: attr-angivelse kan inte vara tom

en: author
sv: författare

en: auto-pack refs as needed
sv: packa referenser automatiskt om nödvändigt

en: automatically re-schedule any `exec` that fails
sv: kör automatiskt alla ”exec” som misslyckas på nytt

en: automatically stash/stash pop before and after
sv: utför automatiskt stash/stash pop före och efter

en: autostash reference is a symref
sv: autostash-referensen är en symbolisk referens

en: available git commands in '%s'
sv: git-kommandon tillgängliga i ”%s”

en: bad %s
sv: felaktig %s

en: bad %s format: %%%.*s
sv: felaktigt %s-format: %%%.*s

en: bad %s format: element '%s' does not end in ')'
sv: felaktigt %s-format: elementet ”%s” slutar inte med ”)”

en: bad %s format: element '%s' does not start with '('
sv: felaktigt %s-format: elementet ”%s” börjar inte med ”(”

en: bad %s in commit
sv: felaktig %s i incheckning

en: bad --attr-source or GIT_ATTR_SOURCE
sv: felaktig --attr-source eller GIT_ATTR_SOURCE

en: bad --color-moved argument: %s
sv: felaktigt argument till --color-moved: %s

en: bad --ignore-submodules argument: %s
sv: felaktigt argument till --ignore-submodules: %s

en: bad --word-diff argument: %s
sv: felaktigt argument --word-diff: %s

en: bad HEAD - I need a HEAD
sv: felaktigt HEAD - Jag behöver ett HEAD

en: bad HEAD - strange symbolic ref
sv: felaktigt HEAD - konstig symbolisk referens

en: bad action '%s' for '%s'
sv: felaktig funktion ”%s” för ”%s”

en: bad alias.%s string: %s
sv: felaktig alias.%s-sträng: %s

en: bad boolean config value '%s' for '%s'
sv: felaktigt booleskt konfigurationsvärde ”%s” för ”%s”

en: bad boolean environment value '%s' for '%s'
sv: felaktigt booleskt miljövariabelvärde ”%s” för ”%s”

en: bad config line %d in %s
sv: felaktig konfigurationsfil rad %d i %s

en: bad config line %d in blob %s
sv: felaktig konfigurationsfil rad %d i blob:en %s

en: bad config line %d in command line %s
sv: felaktig konfigurationsfil rad %d i kommandoraden %s

en: bad config line %d in file %s
sv: felaktig konfigurationsfil rad %d i filen %s

en: bad config line %d in standard input
sv: felaktig konfigurationsfil rad %d i standard in

en: bad config line %d in submodule-blob %s
sv: felaktig konfigurationsfil rad %d i undermoduls-blob:en %s

en: bad config variable '%s' in file '%s' at line %d
sv: felaktig konfigurationsvariabel ”%s” i filen ”%s” på rad %d

en: bad git namespace path "%s"
sv: felaktig git-namnrymdssökväg ”%s”

en: bad index file sha1 signature
sv: felaktig sha1-signatur för indexfil

en: bad index version %d
sv: felaktig indexversion %d

en: bad index version '%s'
sv: felaktig indexversion ”%s”

en: bad mergetag in commit '%s'
sv: felaktig sammanslagningstagg i incheckningen ”%s”

en: bad number of arguments
sv: fel antal argument

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in %s: %s
sv: felaktigt numeriskt konfigurationsvärde ”%s” för ”%s” i %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in blob %s: %s
sv: felaktigt numeriskt konfigurationsvärde ”%s” för ”%s” i blob:en %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in command line %s: %s
sv: felaktigt numeriskt konfigurationsvärde ”%s” för ”%s” i kommandoraden %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in file %s: %s
sv: felaktigt numeriskt konfigurationsvärde ”%s” för ”%s” i filen %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in standard input: %s
sv: felaktigt numeriskt konfigurationsvärde ”%s” för ”%s” i standard in: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in submodule-blob %s: %s
sv: felaktigt numeriskt konfigurationsvärde ”%s” för ”%s” i undermodul-blob:en %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s': %s
sv: felaktigt numeriskt konfigurationsvärde ”%s” för ”%s”: %s

en: bad object type.
sv: felaktig objekttyp.

en: bad pack compression level %d
sv: felaktig paketkomprimeringsgrad %d

en: bad pack-int-id: %u (%u total packs)
sv: bad pack-int-id: %u (%u paket totalt)

en: bad pack.indexVersion=%u
sv: felaktig pack.indexVersion=%u

en: bad packed object CRC for %s
sv: felaktig CRC för packat objekt %s

en: bad replace ref name: %s
sv: felaktig ersättningsreferensnamn: %s

en: bad repository '%s'
sv: felaktigt arkiv ”%s”

en: bad revision '%s'
sv: felaktig revision ”%s”

en: bad sha1 file: %s
sv: ogiltig sha1-fil: %s

en: bad signature 0x%08x
sv: felaktig signatur 0x%08x

en: bad source
sv: felaktig källa

en: bad tree object %s
sv: felaktigt trädobjektet %s

en: bad zlib compression level %d
sv: felaktigt zlib-komprimeringsgrad %d

en: bad/incompatible signature '%s'
sv: felaktig/inkompatibel signatur ”%s”

en: ballast character
sv: ballasttecken

en: bare repository '%s' is incompatible with fsmonitor
sv: naket arkiv ”%s” är inkompatibelt med fsmonitor

en: base commit should be the ancestor of revision list
sv: basincheckningen bör vara förfader till revisionslistan

en: base commit shouldn't be in revision list
sv: basincheckningen bör inte vara i revisionslistan

en: base-commit
sv: basincheckning

en: batch modes take no arguments
sv: buntlägen inte några argument

en: be more quiet
sv: var mer tyst

en: be more thorough (increased runtime)
sv: var mer grundlig (ökar körtiden)

en: be more verbose
sv: var mer pratsam

en: be quiet
sv: var tyst

en: be quiet, only report errors
sv: var tyst, rapportera endast fel

en: be quiet. implies --no-stat
sv: var tyst. implicerar --no-stat

en: be verbose
sv: var pratsam

en: be verbose; must be placed before a subcommand
sv: var pratsam; måste skrivas före ett underkommando

en: behind
sv: efter

en: behind %d
sv: bakom %d

en: binary
sv: binär

en: binary patch does not apply to '%s'
sv: binärpatchen kan inte tillämpas på ”%s”

en: binary patch to '%s' creates incorrect result (expecting %s, got %s)
sv: binärpatchen på ”%s” ger felaktigt resultat (förväntade %s, fick %s)

en: bisect found first bad commit
sv: bisect hittade första trasiga incheckning

en: bisect run cannot continue any more
sv: ”bisect”-körningen kan inte fortsätta längre

en: bisect run failed: 'git bisect %s' exited with error code %d
sv: ”bisect”-körningen misslyckades: ”git bisect %s” avslutades med felkoden %d

en: bisect run failed: exit code %d from %s is < 0 or >= 128
sv: ”bisect”-körningen misslyckades: felkod %d från %s är < 0 eller >= 128

en: bisect run failed: no command provided.
sv: bisect-körning misslyckades: inget kommando gavs.

en: bisect run success
sv: ”bisect”-körningen lyckades

en: bisecting only with a %s commit
sv: utför bisect med endast en %s incheckning

en: bitmap file '%s' has invalid checksum
sv: bitkartefilen ”%s” har ogiltig kontrollsumma

en: blob expected for %s '%s'
sv: blob förväntades för %s ”%s”

en: blob|tree
sv: blob|träd

en: bogus config parameter: %s
sv: falsk konfigureringsparameter: %s

en: bogus count in %s
sv: felaktigt antal i %s

en: bogus exit code %d for good revision
sv: falsk slutkod %d för bra revision

en: bogus format in %s
sv: felaktigt format i %s

en: borrow the objects from reference repositories
sv: låna objekt från referensarkiv

en: both --cached and trees are given
sv: både --cached och träd angavs

en: both added:
sv: tillagt av bägge:

en: both deleted:
sv: borttaget av bägge:

en: both files modified: '%s' and '%s'.
sv: bägge filerna ändrade: ”%s” och ”%s”.

en: both modified:
sv: ändrat av bägge:

en: boundary
sv: gräns

en: branch
sv: gren

en: branch %s is being bisected at %s
sv: grenen %s är i en ”bisect” på %s

en: branch %s is being rebased at %s
sv: grenen %s ombaseras på %s

en: branch '%s' does not exist
sv: grenen ”%s” finns inte

en: branch '%s' has no remote for pushing
sv: grenen ”%s” har ingen fjärr för ”push”

en: branch '%s' has no upstream information
sv: grenen ”%s” har ingen uppströmsinformation

en: branch '%s' not found
sv: grenen ”%s” hittades inte

en: branch '%s' not found.
    Did you forget --remote?
sv: grenen ”%s” hittades inte.
    Glömde du --remote?

en: branch '%s' set up to track '%s' by rebasing.
sv: grenen ”%s” inställd på att spåra ”%s” genom ombasering.

en: branch '%s' set up to track '%s'.
sv: grenen ”%s” inställd på att spåra ”%s”.

en: branch '%s' set up to track:
sv: grenen ”%s” inställd på att spåra:

en: branch copy failed
sv: misslyckades kopiera gren

en: branch is copied, but update of config-file failed
sv: grenen kopierades, men misslyckades uppdatera konfigurationsfilen

en: branch is renamed, but update of config-file failed
sv: grenen namnbytt, men misslyckades uppdatera konfigurationsfilen

en: branch name required
sv: grennamn krävs

en: branch of repository to add as submodule
sv: gren från arkivet att lägga till som undermodul

en: branch rename failed
sv: misslyckades byta namn på gren

en: branch renamed to %s, but HEAD is not updated
sv: grenen namnbytt till %s, men HEAD har inte uppdaterats

en: branch to checkout after clone
sv: gren att checka ut efter kloning

en: branch with --recurse-submodules can only be used if submodule.propagateBranches is enabled
sv: gren med --recurse-submodules kan endast användas om submodule.propagateBranches har aktiverats

en: branch(es) to track
sv: gren(ar) att spåra

en: break complete rewrite changes into pairs of delete and create
sv: dela upp kompletta omskrivningar till ta bort och skapa-par

en: broken index, expect %s in %s, got %s
sv: trasigt index, förväntade %s i %s, fick %s

en: broken link from %7s %s
sv: trasig länk från %7s %s

en: broken link from %7s %s
                  to %7s %s
sv: trasig länk från %7s %s
                till %7s %s

en: broken links
sv: trasiga länkar

en: buffer --batch output
sv: buffra utdata från --batch

en: build a temporary index based on embedded index information
sv: bygg ett temporärt index baserat på inbyggd indexinformation

en: bundle list at '%s' has no mode
sv: buntlistan på ”%s” har inget läge

en: bundle-uri operation not supported by protocol
sv: bundle-uri-funktionen stöds inte av protokollet

en: bundle-uri: expected flush after arguments
sv: bundle-uri: förväntade ”flush” efter argument

en: bundle-uri: got an empty line
sv: bunt-uri: fick en tom rad

en: bundle-uri: line has empty key or value
sv: bunt-uri: raden har tom nyckel eller värde

en: bundle-uri: line is not of the form 'key=value'
sv: bunt-uri: raden är inte på formen ”nyckel=värde”

en: bundle-uri: unexpected argument: '%s'
sv: bundle-uri: okänt argument: ”%s”

en: bypass post-rewrite hook
sv: förbigå post-rewrite-krok

en: bypass pre-applypatch and applypatch-msg hooks
sv: förbigå pre-applypatch- och applypatch-msg-krokar

en: bypass pre-commit and commit-msg hooks
sv: förbigå pre-commit- och commit-msg-krokar

en: bypass pre-merge-commit and commit-msg hooks
sv: förbigå pre-merge-commit- och commit-msg-krokar

en: bypass pre-push hook
sv: förbigå pre-push-krok

en: bytes
sv: byte

en: can not move directory into itself
sv: kan inte flytta katalog till sig själv

en: can't change the meaning of the term '%s'
sv: kan inte ändra betydelsen av termen ”%s”

en: can't connect to subservice %s
sv: kan inte ansluta till undertjänsten %s

en: can't dup helper output fd
sv: kunde inte duplicera utdata-filhandtag

en: can't fetch into checked-out branch
sv: kan inte hämta i utcheckad gren

en: can't open file %s
sv: kan inte öppna filen %s

en: can't open patch '%s': %s
sv: kan inte öppna patchen ”%s”: %s

en: can't revert as initial commit
sv: kan inte ångra som första incheckning

en: can't start thread for copying data
sv: kan inte skapa tråd för kopiering av data

en: can't start thread for copying data: %s
sv: kan inte starta tråd för kopiering av data: %s

en: can't use the builtin command '%s' as a term
sv: kan inte använda det inbyggda kommandot ”%s” som term

en: cancel revert or cherry-pick sequence
sv: avbryt revert- eller cherry-pick-sekvens

en: cancelling a cherry picking in progress
sv: avbryter pågående ”cherry-pick”

en: cancelling a revert in progress
sv: avbryter pågående ”revert”

en: cannot %s: You have unstaged changes.
sv: kan inte %s: Du har oköade ändringar.

en: cannot %s: Your index contains uncommitted changes.
sv: kan inte %s: Ditt index innehåller ändringar som inte checkats in.

en: cannot '%s' without a previous commit
sv: kan inte utföra ”%s” utan en föregående incheckning

en: cannot abort from a branch yet to be born
sv: kan inte avbryta från en gren som ännu inte är född

en: cannot advance target with multiple source branches because ordering would be ill-defined
sv: kan inte flytta målet framåt när det finns flera källgrenar eftersom ordningen inte kan fastställas

en: cannot advance target with multiple sources because ordering would be ill-defined
sv: kan inte flytta målet framåt när det finns flera källor eftersom ordningen inte kan fastställas

en: cannot amend non-existing commit
sv: kan inte lägga till incheckning som inte finns

en: cannot apply a stash in the middle of a merge
sv: kan inte tillämpa en ”stash” mitt i en sammanslagning

en: cannot apply binary patch to '%s' without full index line
sv: kan inte applicera binärpatch på ”%s” utan den fullständiga indexraden

en: cannot both write and verify reverse index
sv: kan inte både skriva och bekräfta reverse-index

en: cannot change to '%s'
sv: kan inte byta till ”%s”

en: cannot chdir to %s
sv: kan inte byta katalog (chdir) till %s

en: cannot chdir to '%s'
sv: kan inte byta katalog (chdir) till ”%s”

en: cannot checkout %s
sv: kan inte checka ut %s

en: cannot cherry-pick during a revert.
sv: kan inte utföra ”cherry-pick” under en ”revert”.

en: cannot chmod %cx '%s'
sv: kan inte utföra chmod %cx ”%s”

en: cannot clone from filtered bundle
sv: kan inte klona från filtrerad bunt

en: cannot clone submodule '%s' without a URL
sv: kan inte klona undermodulen ”%s” utan en URL

en: cannot close written %s file '%s'
sv: kan inte stänga skriven %s-fil ”%s”

en: cannot come back to cwd
sv: kan inte gå tillbaka till arbetskatalogen (cwd)

en: cannot compare a named pipe to a directory
sv: kan inte jämföra ett namngivet rör med en katalog

en: cannot compare stdin to a directory
sv: kan inte jämföra standard in med en katalog

en: cannot continue with staged changes in the following files:
    %s
sv: kan inte fortsätta med köade ändringar i följande filer:
    %s

en: cannot copy '%s' to '%s'
sv: kan inte kopiera ”%s” till ”%s”

en: cannot copy the current branch while not on any
sv: kunde inte kopiera aktuell gren när du inte befinner dig på någon

en: cannot create '%s'
sv: kan inte skapa ”%s”

en: cannot create an empty blob in the object database
sv: kan inte skapa tom blob i objektdatabasen

en: cannot create async thread: %s
sv: kan inte skapa asynkron tråd: %s

en: cannot create configuration file %s
sv: kan inte skapa konfigurationsfilen ”%s”

en: cannot deduce worktree name from '%s'
sv: Kan inte härleda arbetsträdsnamn från ”%s”

en: cannot deflate request; zlib deflate error %d
sv: kan inte packa upp anrop; zlib-deflate-fel %d

en: cannot deflate request; zlib end error %d
sv: kan inte packa upp anrop; zlib-slutfel %d

en: cannot delete branch '%s' used by worktree at '%s'
sv: kan inte ta bort grenen ”%s” som används av arbetskatalogen på ”%s”

en: cannot delete packs in a precious-objects repo
sv: kan inte ta bort paket i ett ”precious-objects”-arkiv

en: cannot do a partial commit during a cherry-pick.
sv: kan inte utföra en delvis incheckning under en cherry-pick.

en: cannot do a partial commit during a merge.
sv: kan inte utföra en delvis incheckning under en sammanslagning.

en: cannot do a partial commit during a rebase.
sv: kan inte utföra en delvis incheckning under en ombasering.

en: cannot edit description of more than one branch
sv: kan inte redigera beskrivning för mer än en gren

en: cannot expire packs from an incremental multi-pack-index
sv: kan inte låta tid gå ut för paket från inkrementellt multi-pack-index

en: cannot feed the input to external filter '%s'
sv: kunde inte skicka indata till externt filter ”%s”

en: cannot fetch by sha1 over smart http
sv: kan inte hämta med sha1 över smart http

en: cannot fill %d byte | cannot fill %d bytes
sv[0]: kan inte fylla %d byte
sv[1]: kan inte fylla %d byte

en: cannot find commit %s (%s)
sv: hittar inte incheckning %s (%s)

en: cannot find revision %s to ignore
sv: kan inte hitta revision %s att ignorera

en: cannot fix permission bits on '%s'
sv: kan inte rätta behörighetsbitar på ”%s”

en: cannot fixup root commit
sv: kan inte göra ”fixup” på rotincheckning

en: cannot force update the branch '%s' used by worktree at '%s'
sv: kan inte tvinga uppdatering av grenen ”%s” som används av arbetskatalogen på ”%s”

en: cannot fork to run external filter '%s'
sv: kan inte grena (fork) av för att köra externt filter ”%s”

en: cannot fstat bitmap file
sv: kan inte utföra ”fstat” på bitkartefil

en: cannot fstat gitattributes file '%s'
sv: kan inte utföra fstat på gitattributes-filen ”%s”

en: cannot fstat packfile
sv: kan inte utföra ”fstat” på paketfil

en: cannot fully parse %s=%s
sv: kan inte helt tolka %s=%s

en: cannot get commit message for %s
sv: kan inte hämta incheckningsmeddelande för %s

en: cannot get patch id
sv: kan inte hämta patch-id

en: cannot give description to detached HEAD
sv: kan inte beskriva frånkopplad HEAD

en: cannot handle %s as a builtin
sv: kan inte hantera %s som inbyggd

en: cannot handle more than %d base. Ignoring %s. | cannot handle more than %d bases. Ignoring %s.
sv[0]: kan inte hantera mer än %d bas. Ignorerar %s.
sv[1]: kan inte hantera mer än %d baser. Ignorerar %s.

en: cannot handle more than %d rev. | cannot handle more than %d revs.
sv[0]: kan inte hantera mer än %d revision.
sv[1]: kan inte hantera mer än %d revisioner.

en: cannot handle pushes this big
sv: kan inte hantera så stora sändningar

en: cannot have both --quiet and --verbose
sv: kan inte använda både --quiet och --verbose

en: cannot implicitly determine correct base for --onto
sv: kan inte avgöra den underförstådda basen för --onto

en: cannot implicitly determine whether this is an --advance or --onto operation
sv: kan inte avgöra om den underförstådda processen är --advance eller --onto

en: cannot inherit upstream tracking configuration of multiple refs when rebasing is requested
sv: kan inte ärva uppströmsspårningsinformation från flera referenser när ombasering är vald

en: cannot lock ref '%s': error reading reference
sv: kan inte låsa referensen ”%s”: fel vid läsning av referensen

en: cannot lock ref '%s': expected symref with target '%s': but is a regular ref
sv: kan inte läsa referensen ”%s”: förväntade symbolisk referens med målet ”%s”: men är en vanlig referens

en: cannot lock ref '%s': is at %s but expected %s
sv: kan inte låsa referensen ”%s”: är vid %s men förväntade %s

en: cannot lock ref '%s': reference already exists
sv: kan inte låsa referensen ”%s”: referensen finns redan

en: cannot lock ref '%s': reference is missing but expected %s
sv: kan inte låsa referensen ”%s”: referensen saknas men förväntade %s

en: cannot lock ref '%s': unable to resolve reference '%s'
sv: kan inte låsa referensen ”%s”: kan inte slå upp referensen ”%s”

en: cannot map object %s to %s
sv: kan inte koppla objektet %s till %s

en: cannot merge graph %s, too many commits: %llu
sv: kan inte slå ihop grafen %s, med för många incheckningar: %llu

en: cannot merge graph %s, too many commits: %lu
sv: kan inte slå ihop grafen %s, med för många incheckningar: %lu

en: cannot merge graphs with %llu, %llu commits
sv: kan inte slå ihop grafer med %llu, %llu incheckningar

en: cannot merge graphs with %lu, %lu commits
sv: kan inte slå ihop grafer med %lu, %lu incheckningar

en: cannot merge without a current revision
sv: kan inte slå ihop utan en aktuell incheckning

en: cannot mix --commit, --abort or -s/--strategy
sv: kan inte blanda --commit, --abort eller -s/--strategy

en: cannot mkdir %s
sv: kan inte skapa katalogen (mkdir) %s

en: cannot move a locked working tree, lock reason: %s
    use 'move -f -f' to override or unlock first
sv: kan inte flytta en låst arbetskatalog, orsak till lås: %s
    använd ”move -f -f” för att överstyra, eller lås upp först

en: cannot move a locked working tree;
    use 'move -f -f' to override or unlock first
sv: kan inte flytta en låst arbetskatalog;
    använd ”move -f -f” för att överstyra, eller lås upp först

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: cannot open '%s'
sv: kan inte öppna ”%s”

en: cannot open directory %s
sv: kunde inte öppna katalogen %s

en: cannot open file '%s' for reading
sv: kan inte öppna filen ”%s” för läsning

en: cannot open file '%s' for writing
sv: kan inte öppna ”%s” för skrivning

en: cannot open file '%s' in mode '%s'
sv: kan inte kopiera filen ”%s” i läget ”%s”

en: cannot open index for %s
sv: kunde inte öppna indexet för %s

en: cannot open pack index
sv: kan inte öppna paketfilen

en: cannot open patch file %s
sv: kan inte öppna patchfilen %s

en: cannot opendir '%s'
sv: kan inte öppna katalogen (opendir) ”%s”

en: cannot overwrite multiple values with a single value
           Use a regexp, --add or --replace-all to change %s.
sv: kan inte skriva över flera värden med ett ensamt värde
           Använd en regexp, --add eller --replace-all för att ändra %s.

en: cannot parse color '%s'
sv: kan inte tolka färgen ”%s”

en: cannot parse expected object name '%s'
sv: kan inte tolka förväntat objektnamn ”%s”

en: cannot pread pack file
sv: kan inte utföra ”pread” på paketfil

en: cannot process '%s' and '%s' at the same time
sv: kan inte hantera ”%s” och ”%s” samtidigt

en: cannot prune in a precious-objects repo
sv: kan inte rensa i ett ”precious-objekt”-arkiv

en: cannot read '%s'
sv: kunde inte läsa ”%s”

en: cannot read '%s': %s
sv: kan inte läsa ”%s”: %s

en: cannot read HEAD
sv: kan inte läsa HEAD

en: cannot read blob %s for path %s
sv: kan inte läsa objektet %s för sökvägen %s

en: cannot read existing object %s
sv: kan inte läsa befintligt objekt %s

en: cannot read existing object info %s
sv: kan inte läsa information om befintligt objekt %s

en: cannot read file '%s' for replaying
sv: kan inte läsa filen ”%s” för återuppspelning

en: cannot read note data from non-blob object '%s'.
sv: kan inte läsa anteckningsdata från icke-blob-objektet ”%s”.

en: cannot read object %s
sv: kan inte läsa objektet %s

en: cannot read object %s '%s'
sv: kan inte läsa objektet %s: ”%s”

en: cannot read object for %s
sv: kan inte läsa objekt för %s

en: cannot read the current contents of '%s'
sv: kunde inte läsa aktuellt innehåll i ”%s”

en: cannot read the index
sv: kan inte läsa indexet

en: cannot readlink '%s'
sv: kan inte läsa länk (readlink) ”%s”

en: cannot rebase with locally recorded submodule modifications
sv: kan inte ombasera med lokalt lagrade ändringar i undermoful

en: cannot rebase: You have unstaged changes.
sv: kan inte ombasera: Du har oköade ändringar.

en: cannot remove a locked working tree, lock reason: %s
    use 'remove -f -f' to override or unlock first
sv: kan inte ta bort en låst arbetskatalog, orsak till låset: %s
    använd ”remove -f -f” för att överstyra, eller lås upp först

en: cannot remove a locked working tree;
    use 'remove -f -f' to override or unlock first
sv: kan inte ta bort en låst arbetskatalog;
    använd ”remove -f -f” för att överstyra, eller lås upp först

en: cannot rename the current branch while not on any
sv: kunde inte byta namn på aktuell gren när du inte befinner dig på någon

en: cannot repack an incremental multi-pack-index
sv: kunde packa om ett inkrementellt multi-pack-index

en: cannot repack to clean up
sv: kan inte packa om för att städa upp

en: cannot resolve 'simple' push to a single destination
sv: ”enkel push” motsvarar flera olika mål

en: cannot resolve HEAD
sv: kan inte bestämma HEAD

en: cannot restore terminal settings
sv: kan inte återställa terminalinställningar

en: cannot resume in the background, please use 'fg' to resume
sv: kan inte fortsätta i bakgrunden, använd ”fg” för att återuppta

en: cannot resume: %s does not exist.
sv: kan inte återuppta: %s finns inte.

en: cannot reverse-apply a binary patch without the reverse hunk to '%s'
sv: kan inte applicera en binärpatch baklänges utan den omvända patchen för ”%s”

en: cannot revert during a cherry-pick.
sv: kan inte utföra ”revert” under en ”cherry-pick”.

en: cannot select preferred pack %s with no objects
sv: kan inte välja föredraget paket %s som inte har några objekt

en: cannot send message as 7bit
sv: kan inte sända brev som sjubitars

en: cannot set up tracking information; starting point '%s' is not a branch
sv: kan inte ställa in spårningsinformation; startpunkten ”%s” är inte en gren

en: cannot specify pathnames with --stdin
sv: kan inte ange sökvägsnamn med --stdin

en: cannot squash merge commit into another commit
sv: kan inte slå ihop en sammanslagningsincheckning med en annan incheckning

en: cannot start proxy %s
sv: kan inte starta mellanserver (proxy) %s

en: cannot stat '%s'
sv: kan inte ta status på ”%s”

en: cannot stat template '%s'
sv: kan inte ta status på mallen ”%s”

en: cannot store %s
sv: kan inte spara %s

en: cannot store reverse index file
sv: kan inte spara reverse-index-fil

en: cannot stream blob %s
sv: kan inte strömma blob:en %s

en: cannot strip one component off url '%s'
sv: kan inte ta bort en komponent från url:en ”%s”

en: cannot switch branch in the middle of an am session
    Consider "git am --quit" or "git worktree add".
sv: kan inte växla gren mitt i en ”am”-körning
    Överväg ”git am --quit” eller ”git worktree add”.

en: cannot switch branch while cherry-picking
    Consider "git cherry-pick --quit" or "git worktree add".
sv: kan inte växla gren i en ”cherry-pick”
    Överväg ”git cherry-pick --quit” eller ”git worktree add”.

en: cannot switch branch while merging
    Consider "git merge --quit" or "git worktree add".
sv: kan inte växla gren vid sammanslagning
    Överväg ”git merge --quit” eller ”git worktree add”.

en: cannot switch branch while rebasing
    Consider "git rebase --quit" or "git worktree add".
sv: kan inte växla gren vid ombasering
    Överväg ”git rebase --quit” eller ”git worktree add”.

en: cannot switch branch while reverting
    Consider "git revert --quit" or "git worktree add".
sv: kan inte växla gren i en ”revert”
    Överväg ”git revert --quit” eller ”git worktree add”.

en: cannot symlink '%s' '%s'
sv: kan inte skapa symbolisk länk ”%s” ”%s”

en: cannot unlink '%s'
sv: kan inte ta bort länken ”%s”

en: cannot unlink stray '%s'
sv: kan inte ta bort lös länk ”%s”

en: cannot unlink temporary alternates file
sv: kunde inte ta bort temporär ”alternates”-fil

en: cannot use %s as an exclude file
sv: kan inte använda %s som exkluderingsfil

en: cannot use --attr-source or GIT_ATTR_SOURCE without repo
sv: kan inte använda --attr-source eller GIT_ATTR_SOURCE utan arkiv

en: cannot use --filter with --stdin-packs
sv: kan inte använda --filter med --stdin-packs

en: cannot use --stdin-packs with --cruft
sv: kan inte använda --stdin-packs med --cruft

en: cannot use -a with -d
sv: kan inte ange -a med -d

en: cannot use bare repository '%s' (safe.bareRepository is '%s')
sv: kan inte använda naket arkiv ”%s” (safe.bareRepository är ”%s”)

en: cannot use internal rev list with --cruft
sv: kan inte använda intern revisionslista med --cruft

en: cannot use internal rev list with --stdin-packs
sv: kan inte använda intern revisionslista med --stdin-packs

en: cannot use split index with a sparse index
sv: kan inte dela indexet med ett glest index

en: cannot write %s file '%s'
sv: kan inte ta skriva %s-fil ”%s”

en: cannot write '%s'
sv: kan inte skriva ”%s”

en: cannot write bundle version %d with algorithm %s
sv: kan inte skriva bunt med version %d med algoritmen %s

en: cannot write incremental MIDX with bitmap
sv: kan inte skriva inkrementell MIDX med bitkarta

en: cannot write split index for a sparse index
sv: kan inte skriva delat index för ett glest index

en: case insensitive matching
sv: skiftlägesokänslig sökning

en: cat-file reported failure
sv: cat-file rapporterade misslyckande

en: chain length = %d: %lu object | chain length = %d: %lu objects
sv[0]: kedjelängd = %d: %lu objekt
sv[1]: kedjelängd = %d: %lu objekt

en: change a commit's parents
sv: ändra en inchecknings föräldrar

en: change the upstream info
sv: ändra uppströmsinformationen

en: check for forced-updates on all updated branches
sv: se efter tvingade uppdateringar i alla uppdaterade grenar

en: check for reference existence without resolving
sv: kontrollerar att referensen existerar utan att slå upp dem

en: check if - even missing - files are ignored in dry run
sv: se om - även saknade - filer ignoreras i testkörning

en: check if <object> exists
sv: kontrollera om <objekt> finns

en: check only connectivity
sv: kontrollera endast konnektivitet

en: check out all files in the index
sv: checka ut alla filer i indexet

en: checking out '%s' failed. Try 'git bisect start <valid-branch>'.
sv: misslyckades checka ut ”%s”. Försök ”git bisect reset <giltig_gren>”.

en: checkout <branch> even if already checked out in other worktree
sv: checka ut <gren> även om den redan är utcheckad i en annan arbetskatalog

en: checkout <branch> instead of the remote's HEAD
sv: checka ut <gren> istället för fjärrens HEAD

en: checkout our version for unmerged files
sv: checka ut vår version för ej sammanslagna filer

en: checkout their version for unmerged files
sv: checka ut deras version för ej sammanslagna filer

en: checksum doesn't match in MIDX and bitmap
sv: checksumman stämmer inte i MIDX och bitkarta

en: cherry-pick all commits, even if unchanged
sv: utför cherry-pick på alla incheckningar, även om oändrad

en: cherry-pick failed
sv: ”cherry-pick” misslyckades

en: cherry-pick is already in progress
sv: en ”cherry-pick” pågår redan

en: chmod on %s failed
sv: chmod misslyckades på %s

en: choose a diff algorithm
sv: välj en diff-algoritm

en: choose all items
sv: välj alla poster

en: chunk id %x not %d-byte aligned
sv: stycke-id %x är inte %d-byte-justerad

en: clean               - start cleaning
    filter by pattern   - exclude items from deletion
    select by numbers   - select items to be deleted by numbers
    ask each            - confirm each deletion (like "rm -i")
    quit                - stop cleaning
    help                - this screen
    ?                   - help for prompt selection
sv: clean               - börja städa
    filter by pattern   - uteslut poster från borttagning
    select by numbers   - markera poster som ska tas bort med siffror
    ask each            - bekräfta varje borttagning (som ”rm -i”)
    quit                - sluta städa
    help                - denna skärm
    ?                   - hjälp för kommandoval

en: clean.requireForce is true and -f not given: refusing to clean
sv: clean.requireForce är true och -f angavs inte: vägrar städa

en: clear all previously-defined decoration filters
sv: rensa alla tidigare definierade dekorationsfilter

en: clear assumed-unchanged bit
sv: rensa ”assume-unchanged”-biten

en: clear fsmonitor valid bit
sv: töm ”fsmonitor valid”-bit

en: clear skip-worktree bit
sv: töm ”skip-worktree”-biten

en: clear the cache tree before each iteration
sv: töm cacheträdet före varje iteration

en: clone --recursive is not compatible with both --reference and --reference-if-able
sv: clone --recursive är inte kompatibel med --reference och --reference-if-able

en: clone of '%s' into submodule path '%s' failed
sv: misslyckades klona ”%s” till undermodulsökvägen ”%s”

en: clone only one branch, HEAD or --branch
sv: klona endast en gren, HEAD eller --branch

en: close failed on standard output
sv: stäng misslyckades på standard ut

en: closedir('%s') failed
sv: closedir('%s') misslyckades

en: closing file '%s'
sv: stänger filen ”%s”

en: cmdline ends with \
sv: kommandorad avslutas med \

en: collaborate (see also: git help workflows)
sv: samarbeta (se också: git help workflows)

en: collecting merge info failed for trees %s, %s, %s
sv: samling av sammanslagningsinfo misslyckades för träden %s, %s, %s

en: color '*!+-' corresponding to the branch
sv: färga ”*!+-” enligt grenen

en: color lines by age
sv: färglägg rader efter ålder

en: color moved setting must be one of 'no', 'default', 'blocks', 'zebra', 'dimmed-zebra', 'plain'
sv: färginställningen för flyttade block måste vara en av ”no”, ”default”, ”blocks”, ”zebra”, ”dimmed-zebra”, ”plain”

en: color redundant metadata from previous line differently
sv: färglägg redundant metadata från tidigare rader annorlunda

en: color-moved-ws: allow-indentation-change cannot be combined with other whitespace modes
sv: color-moved-ws: allow-indentation-change kan inte kombineras med andra blankstegslägen

en: combine patterns specified with -e
sv: kombinera mönster som anges med -e

en: combined diff formats ('-c' and '--cc') are not supported in
    directory diff mode ('-d' and '--dir-diff').
sv: kombinerade diff-format (”-c” och ”--cc”) stöds inte i
    katalogdiffläge (”-d” och ”--dir-diff”).

en: command
sv: kommando

en: command token to send to the server
sv: igenkänningstecken för kommando att sända till servern

en: commit
sv: incheckning

en: commit %s does not have parent %d
sv: incheckning %s har inte förälder %d

en: commit %s exists in commit-graph but not in the object database
sv: incheckningen %s finns i incheckningsgrafen, men inte i objektdatabasen

en: commit %s is a merge but no -m option was given.
sv: incheckning %s är en sammanslagning, men flaggan -m angavs inte.

en: commit %s is not marked reachable
sv: incheckning %s är inte märkt nåbar

en: commit '%s' doesn't have an indexed bitmap
sv: incheckningen ”%s” har inte en indexerad bitkarta

en: commit '%s' has malformed author line
sv: incheckningen ”%s” har felformaterat författarhuvud

en: commit '%s' lacks author header
sv: incheckningen ”%s” saknar författarhuvud

en: commit all changed files
sv: checka in alla ändrade filer

en: commit count in base graph too high: %llu
sv: antalet incheckningar i basgrafen för högt: %llu

en: commit count in base graph too high: %lu
sv: antalet incheckningar i basgrafen för högt: %lu

en: commit date for commit %s in commit-graph is %llu != %llu
sv: incheckningsdatumet för incheckningen %s i incheckningsgrafen är %llu != %llu

en: commit date for commit %s in commit-graph is %lu != %lu
sv: incheckningsdatumet för incheckningen %s i incheckningsgrafen är %lu != %lu

en: commit message
sv: incheckningsmeddelande

en: commit only specified files
sv: checka endast in angivna filer

en: commit your changes or stash them to proceed.
sv: checka in dina ändringar eller använd ”stash” för att fortsätta.

en: commit-graph OID lookup chunk is the wrong size
sv: incheckningsgrafens OID-uppslagningsstycket har fel storlek

en: commit-graph base graphs chunk is too small
sv: incheckningsgrafens bas-graf-stycken är för små

en: commit-graph chain does not match
sv: incheckningsgrafens kedja stämmer inte

en: commit-graph chain file too small
sv: incheckningsgrafens kedjefil är för liten

en: commit-graph changed-path index chunk is too small
sv: incheckningsgrafens ändrade-sökvägar-indexstycke är förö litet

en: commit-graph commit data chunk is wrong size
sv: incheckningsgrafens incheckningsdatastycke har fel storlek

en: commit-graph extra-edges pointer out of bounds
sv: incheckningsgrafens extra-kant-pekare är utanför intervallet

en: commit-graph fanout values out of order
sv: incheckningsgrafens utbredningsvärden är i fel ordning

en: commit-graph file is too small
sv: incheckningsgraffilen %s är för liten

en: commit-graph file is too small to hold %u chunks
sv: incheckningsgraffilen är för liten för att innehålla %u stycken

en: commit-graph generation for commit %s is %llu < %llu
sv: incheckningsgrafens generation för incheckningen %s är %llu < %llu

en: commit-graph generation for commit %s is %lu < %lu
sv: incheckningsgrafens generation för incheckningen %s är %lu < %lu

en: commit-graph generations chunk is wrong size
sv: incheckningsgrafens generationsstycke har fel storlek

en: commit-graph has both zero and non-zero generations (e.g., commits '%s' and '%s')
sv: incheckningsgrafen har generationsnummer som både är noll och icke-noll (dvs, incheckningarna ”%s” och ”%s”)

en: commit-graph has incorrect OID order: %s then %s
sv: incheckningsgrafen har felaktig OID-ordning: %s så %s

en: commit-graph has incorrect fanout value: fanout[%d] = %u != %u
sv: incheckningsgrafen har felaktig utbredningsvärde: fanout[%d] = %u != %u

en: commit-graph has no base graphs chunk
sv: incheckningsgrafen har inga bas-graf-stycken

en: commit-graph hash version %X does not match version %X
sv: incheckningsgrafens hashversion %X stämmer inte med versionen %X

en: commit-graph oid fanout chunk is wrong size
sv: incheckningsgrafens oid-utbredningsstycke har fel storlek

en: commit-graph overflow generation data is too small
sv: incheckningsgrafens spillgenerationsdata är för liten

en: commit-graph parent for %s is %s != %s
sv: incheckningsgrafens förälder för %s är %s != %s

en: commit-graph parent list for commit %s is too long
sv: incheckningsgrafens föräldralista för incheckningen %s är för lång

en: commit-graph parent list for commit %s terminates early
sv: incheckningsgrafens föräldralista för incheckningen %s avslutas för tidigt

en: commit-graph required OID fanout chunk missing or corrupted
sv: incheckningsgrafens nödvändiga OID-utbredningsstycke saknas eller är trasigt

en: commit-graph required OID lookup chunk missing or corrupted
sv: incheckningsgrafens nödvändiga OID-uppslagningsstycke saknas eller är trasigt

en: commit-graph required commit data chunk missing or corrupted
sv: incheckningsgrafens nödvändiga incheckningsdatastycke saknas eller är trasigt

en: commit-graph requires overflow generation data but has none
sv: incheckningsgraf kräver spillgenerationsdata, men har ingen

en: commit-graph signature %X does not match signature %X
sv: incheckningsgrafens signatur %X stämmer inte med signaturen %X

en: commit-graph version %X does not match version %X
sv: incheckningsgrafens version %X stämmer inte med versionen %X

en: compare the commit in the index with that in the submodule HEAD
sv: jämför incheckningen i indexet med den i undermodulens HEAD

en: compiler info:
sv: kompilatorinfo:

en: completed with %d local object | completed with %d local objects
sv[0]: slutfördes med %d lokalt objekt
sv[1]: slutfördes med %d lokala objekt

en: compute full ahead/behind values
sv: beräkna fullständiga före-/efter-värden

en: condensed summary such as creations, renames and mode changes
sv: kortfattad summering såsom skapade, namnbyten och ändrade lägen

en: config
sv: konfig

en: config key storing a list of repository paths
sv: konfigurationsnyckel som innehåller en lista över arkivsökvägar

en: config remote shorthand cannot begin with '/': %s
sv: konfigurerad kortform för fjärr kan inte börja med ”/”: %s

en: conflict style (merge, diff3, or zdiff3)
sv: konfliktstil (merge, diff3 eller zdiff3)

en: conflicted
sv: i konflikt

en: conflicts in index. Try without --index.
sv: konflikter i indexet. Testa utan --index.

en: confused by unstable object source data for %s
sv: förvirrad av instabil objektkälldata för %s

en: confusion beyond insanity
sv: förvirrad bortom vanvett

en: confusion beyond insanity in parse_pack_objects()
sv: förvirrad bortom vanvett i parse_pack_objects()

en: consider <n> most recent tags (default: 10)
sv: överväg de <n> nyaste taggarna (standard: 10)

en: content
sv: innehåll

en: continue
sv: fortsätt

en: continue applying patches after resolving a conflict
sv: fortsätt applicera patchar efter att ha löst en konflikt

en: continue listing the history of a file beyond renames
sv: fortsätt lista historiken för en fil bortom namnändringar

en: continue refresh even when index needs update
sv: fortsätt uppdatera även när index inte är àjour

en: continue the current in-progress merge
sv: fortsätt den pågående sammanslagningen

en: control for recursive fetching of submodules
sv: styrning för rekursiv hämtning av undermoduler

en: control recursive fetching of submodules
sv: styr rekursiv hämtning av undermoduler

en: control recursive pushing of submodules
sv: styr rekursiv insändning av undermoduler

en: control the order in which files appear in the output
sv: styr ordningen i vilken filer visas i utdata

en: control use of pre-merge-commit and commit-msg hooks
sv: styr användning av pre-merge-commit- och commit-msg-krokar

en: convert <from> to <to> in anonymized output
sv: konvertera <från> till <till> i anonymiserad utdata

en: convert existing graft file
sv: konvertera befintlig ympningsfil

en: convert to a complete repository
sv: konvertera till komplett arkiv

en: copied:
sv: kopierad:

en: copy Message-ID to the end of commit message
sv: kopiera Message-ID till slutet av incheckningsmeddelandet

en: copy a branch and its reflog
sv: kopiera en gren och dess reflogg

en: copy a branch, even if target exists
sv: kopiera en gren, även om målet finns

en: copy out the files from named stage
sv: kopiera ut filer från namngiven etapp

en: core.fsmonitor is set; remove it if you really want to disable fsmonitor
sv: core.fsmonitor är satt; ta bort om du verkligen vill inaktivera fsmonitor

en: core.fsmonitor is unset; set it if you really want to enable fsmonitor
sv: core.fsmonitor inte satt; sätt om du verkligen vill aktivera fsmonitor

en: core.fsyncMethod = batch is unsupported on this platform
sv: core.fsyncMethod = batch stöds inte på denna plattform

en: core.fsyncObjectFiles is deprecated; use core.fsync instead
sv: core.fsyncObjectFiles avråds från; använd core.fsync istället

en: core.splitIndex is set to false; remove or change it, if you really want to enable split index
sv: core.splitIndex är satt till false; ta bort eller ändra det om du verkligen vill aktivera delat index

en: core.splitIndex is set to true; remove or change it, if you really want to disable split index
sv: core.splitIndex är satt till true; ta bort eller ändra det om du verkligen vill inaktivera delat index

en: core.untrackedCache is set to false; remove or change it, if you really want to enable the untracked cache
sv: core.untrackedCache är satt till false; ta bort eller ändra det om du verkligen vill aktivera den ospårade cachen

en: core.untrackedCache is set to true; remove or change it, if you really want to disable the untracked cache
sv: core.untrackedCache är satt till true; ta bort eller ändra det om du verkligen vill inaktivera den ospårade cachen

en: corrupt MERGE_RR
sv: trasig MERGE_RR

en: corrupt author: missing date information
sv: trasig författare: saknar datuminformation

en: corrupt binary patch at line %d: %.*s
sv: trasig binärpatch på rad %d: %.*s

en: corrupt bitmap lookup table: commit index %u out of range
sv: trasig bitkarteuppslagstabell: incheckningsindexet %u utanför intervallet

en: corrupt bitmap lookup table: triplet position out of index
sv: trasig bitkarteuppslagstabell: trippelposition utanför indexet

en: corrupt bitmap lookup table: xor chain exceeds entry count
sv: trasig bitkarteuppslagstabell: xor-kedja överskrider postantalet

en: corrupt ewah bitmap: commit index %u out of range
sv: trasig ewah-bitkarta: incheckningsindex %u utanför intervall

en: corrupt ewah bitmap: truncated header for bitmap of commit "%s"
sv: trasig ewah-bitkarta: avhugget huvud för bitkarta för incheckning ”%s”

en: corrupt ewah bitmap: truncated header for entry %d
sv: trasig ewah-bitkarta: avhugget huvud för post %d

en: corrupt loose object '%s'
sv: trasigt löst objekt ”%s”

en: corrupt packed object for %s
sv: trasigt packat objekt för %s

en: corrupt patch at line %d
sv: trasig patch på rad %d

en: corrupt patch for submodule %s
sv: trasig patch för undermodulen %s

en: corrupted bitmap index (too small)
sv: trasigt bitkarteindex (för litet)

en: corrupted bitmap index file (too short to fit hash cache)
sv: trasigt bitkarteindex (för kort för att få plats för hash-cache)

en: corrupted bitmap index file (too short to fit lookup table)
sv: trasigt bitkarteindex (för kort för att få plats för uppslagstabell)

en: corrupted bitmap index file (too short to fit pseudo-merge table header)
sv: trasig bitkarteindexfil (för kort för att få plats för pseudo-sammanslagningsatbellhuvudet)

en: corrupted bitmap index file (too short to fit pseudo-merge table)
sv: trasig bitkarteindexfil (för kort för att få plats för pseudo-sammanslagningstabell)

en: corrupted bitmap index file (wrong header)
sv: trasigt bitkarteindex (felaktigt huvud)

en: corrupted bitmap index file, pseudo-merge table too short
sv: trasig bitkarteindexfil, pseudosammanslagningstabellen är för kort

en: corrupted bitmap pack index
sv: trasigt bitkarte-packindex

en: could not add %s to temporary index
sv: kunde inte lägga till %s till temporärt index

en: could not add directory '%s' to archiver
sv: kunde inte lägga till katalogen ”%s” till arkiveraren

en: could not add enlistment
sv: kunde inte lägga till enrollering

en: could not apply %s... %s
sv: kunde inte tillämpa %s... %s

en: could not apply '%s'
sv: kunde inte tillämpa ”%s”

en: could not archive missing directory '%s'
sv: kunde inte arkivera saknad katalog ”%s”

en: could not cd home '%s'
sv: kunde inte byta katalog hem ”%s”

en: could not change to '%s'
sv: kunde inte byta till ”%s”

en: could not check out original HEAD '%s'. Try 'git bisect reset <commit>'.
sv: kan inte checka ut original-HEAD ”%s”. Försök ”git bisect reset <incheckning>”.

en: could not close '%s'
sv: kunde inte stänga ”%s”

en: could not close refs snapshot tempfile
sv: kunde inte stänga temporär fil för refs-ögonblicksbild

en: could not commit staged changes.
sv: kunde inte checka in köade ändringar.

en: could not configure %s=%s
sv: kunde inte ställa in %s=%s

en: could not configure '%s'
sv: kunde inte ställa in ”%s”

en: could not configure for full clone
sv: kunde inte ställa in för komplett klon

en: could not configure log.excludeDecoration
sv: kunde inte ställa in log.excludeDecoration

en: could not configure remote in '%s'
sv: kunde inte ställa in fjärr i ”%s”

en: could not convert the following graft(s):
    %s
sv: kunde inte konvertera följande ympning(ar):
    %s

en: could not convert to wide characters: '%s'
sv: kunde inte konvertera till breda tecken: ”%s”

en: could not copy '%s' to '%s'
sv: kunde inte kopiera in ”%s” till ”%s”

en: could not create directories for %s
sv: kunde inte skapa kataloger för %s

en: could not create directory '%s'
sv: kunde inte skapa katalogen ”%s”

en: could not create directory of '%s'
sv: kunde inte skapa katalogen ”%s”

en: could not create empty submodule directory %s
sv: kunde inte skapa tom undermodulskatalog %s

en: could not create fd from pipe for '%s'
sv: kunde inte skapa filhandtag från rör för %s

en: could not create file '%s'
sv: kunde inte skapa filen ”%s”

en: could not create fsmonitor cookie '%s'
sv: kunde inte skapa fsmonitor-kaka ”%s”

en: could not create leading directories for '%s'
sv: kunde inte skapa inledande kataloger för ”%s”

en: could not create leading directories of '%s'
sv: kunde inte skapa inledande kataloger för ”%s”

en: could not create lost-found
sv: kunde inte skapa lost-found

en: could not create sequencer directory '%s'
sv: kunde inte skapa ”sequencer”-katalogen ”%s”

en: could not create temporary %s
sv: kunde inte skapa temporär %s

en: could not create temporary file
sv: kunde inte skapa temporära fil

en: could not create work tree dir '%s'
sv: kunde inte skapa arbetskatalogen ”%s”

en: could not delete '%s'
sv: kunde inte ta bort ”%s”

en: could not delete reference %s: %s
sv: kunde inte ta bort referensen %s: %s

en: could not delete references: %s
sv: kunde inte ta bort referenser: %s

en: could not detach HEAD
sv: kunde inte koppla från HEAD

en: could not determine HEAD revision
sv: kunde inte bestämma HEAD-revision

en: could not determine MIDX preferred pack
sv: kunde inte bestämma det föredragna MIDX-paketet

en: could not determine free disk size for '%s'
sv: kunde inte ta reda på ledigt diskutrymme för ”%s”

en: could not determine preferred pack
sv: kunde inte bestämma föredraget paket

en: could not disable tags in '%s'
sv: kunde inte inaktivera taggar i ”%s”

en: could not discard worktree changes
sv: kunde inte kasta ändringar i arbetskatalogen

en: could not duplicate stdout
sv: kunde inte duplicera standard ut

en: could not edit '%s'
sv: kunde inte redigera ”%s”

en: could not even attempt to merge '%.*s'
sv: kunde inte ens försöka slå ihop ”%.*s”

en: could not expand include path '%s'
sv: kunde inte expandera inkluderingssökväg ”%s”

en: could not fetch %s
sv: kunde inte hämta %s

en: could not fetch %s from promisor remote
sv: kunde inte hämta %s från kontraktsfjärr

en: could not fetch '%s' (exit code: %d)
sv: kunde inte hämta ”%s” (felkod: %d)

en: could not fetch a revision for HEAD
sv: kunde inte hämta en version för HEAD

en: could not figure out destination name from '%s'
sv: kunde inte lista ut målnamn från ”%s”

en: could not find '%s' in pack '%s' at offset %llu
sv: kunde inte hitta ”%s” i paketet ”%s” på offset %llu

en: could not find '%s' in pack '%s' at offset %lu
sv: kunde inte hitta ”%s” i paketet ”%s” på offset %lu

en: could not find commit %s
sv: kunde inte hitta incheckningen %s

en: could not find commit from NOTES_MERGE_PARTIAL.
sv: kunde inte hitta incheckning från NOTES_MERGE_PARTIAL.

en: could not find created worktree '%s'
sv: kunde inte hitta den skapade arbetskatalogen ”%s”

en: could not find exact merge base
sv: kunde inte hitta exakt sammanslagningsbas

en: could not find object directory matching %s
sv: kunde inte hitta objektkatalog för %s

en: could not find pack '%s'
sv: kunde inte hitta paketet ”%s”

en: could not find pseudo-merge for commit %s at offset %llu
sv: kunde inte hitta pseudosammanslagning för incheckningen %s på offset %llu

en: could not find pseudo-merge for commit %s at offset %lu
sv: kunde inte hitta pseudosammanslagning för incheckningen %s på offset %lu

en: could not finish '%s'
sv: kunde inte avsluta ”%s”

en: could not finish pack-objects
sv: kunde inte avsluta pack-objects

en: could not finish pack-objects to repack promisor objects
sv: kunde inte avsluta pack-objects för att packa om kontraktsobjekt

en: could not freshen shared index '%s'
sv: kunde inte uppdatera delat index ”%s”

en: could not generate diff %s^!.
sv: kunde inte skapa diff %s^!.

en: could not generate todo list
sv: kunde inte skapa attgöra-lista

en: could not get a repository handle for gitdir '%s'
sv: kunde inte få tag i arkivhandtag för gitkatalogen ”%s”

en: could not get a repository handle for submodule '%s'
sv: kunde inte få tag i arkivhandtag för undermodulen ”%s”

en: could not get commit for --ancestry-path argument %s
sv: kunde inte hämta incheckning för ”--ancestry-path”-argumentet %s

en: could not get commit message of '%s'
sv: kunde inte läsa incheckningsmeddelande för ”%s”

en: could not get info for '%s'
sv: kunde inte hämta info för ”%s”

en: could not get object info about '%s'
sv: kunde inte hämta objektinfo om ”%s”

en: could not get submodule directory for '%s'
sv: kunde inte få tag i undermodulkatalog för ”%s”

en: could not get the bundle-uri list
sv: kunde inte hämta bundle-uri-listan

en: could not get type of object %s in pack %s
sv: kunde inte hämta typ för objektet %s i paketet %s

en: could not initialize health thread
sv: kunde inte initiera hälsotråd

en: could not initialize listener thread
sv: kunde inte initiera lyssnartråd

en: could not initialize submodule at path '%s'
sv: kunde inte initiera undermodul i sökvägen ”%s”

en: could not load bitmapped pack %u
sv: kunde inte läsa det bitmappade paketet %u

en: could not load cruft pack .mtimes
sv: kunde inte läsa .mtimes från onödiga paket

en: could not load pack
sv: kunde inte läsa paket{

en: could not lock '%s'
sv: kunde inte låsa ”%s”

en: could not lock config file %s
sv: kunde inte låsa konfigurationsfilen %s

en: could not look up configuration '%s'. Assuming this repository is its own authoritative upstream.
sv: kunde inte slå upp konfigurationen ”%s”. Antar att arkivet är sin eget officiella uppström.

en: could not lookup commit '%s'
sv: kunde inte slå upp incheckningen ”%s”

en: could not lookup name for submodule '%s'
sv: kunde inte slå upp namnet för undermodulen ”%s”

en: could not lstat %s
sv: kunde inte ta status (”lstat”) på %s

en: could not mark as interactive
sv: kunde inte markera som interaktiv

en: could not migrate git directory from '%s' to '%s'
sv: kunde inte migrera git-katalog från ”%s” till ”%s”

en: could not move back to %s
sv: kunde inte flytta tillbaka till %s

en: could not normalize path %s
sv: kunde inte normalisera sökvägen ”%s”

en: could not open '%s'
sv: kunde inte öppna ”%s”

en: could not open '%s' for appending
sv: kunde inte öppna ”%s” för tillägg

en: could not open '%s' for reading
sv: kunde inte öppna ”%s” för läsning

en: could not open '%s' for reading and writing
sv: kunde inte öppna ”%s” för läsning och skrivning

en: could not open '%s' for writing
sv: kunde inte öppna ”%s” för skrivning

en: could not open commit-graph chain '%s'
sv: kunde inte öppna incheckningsgrafen ”%s”

en: could not open directory '%s'
sv: kunde inte öppna katalogen ”%s”

en: could not open index for %s
sv: kunde inte öppna indexet för %s

en: could not open or read '%s'
sv: kunde inte öppna eller läsa ”%s”

en: could not open pack %s
sv: kunde inte öppna paketfilen %s

en: could not open tempfile %s for writing
sv: kunde inte öppna temporär fil %s för skrivning

en: could not open temporary file
sv: kunde inte öppna temporär fil

en: could not parse %s
sv: kunde inte tolka %s

en: could not parse %s as a commit
sv: kunde inte tolka %s som incheckning

en: could not parse '%s'
sv: kunde inte tolka ”%s”

en: could not parse HEAD
sv: kunde inte tolka HEAD

en: could not parse HEAD commit
sv: kunde inte tolka HEAD:s incheckning

en: could not parse as tree '%s'
sv: kunde inte tolka som träd ”%s”

en: could not parse author script
sv: kunde inte tolka författarskript

en: could not parse bundle list key %s with value '%s'
sv: kunde inte tolka listnyckeln %s med värdet ”%s”

en: could not parse colored diff
sv: kunde inte tolka färgad diff

en: could not parse commit %s
sv: kunde inte tolka incheckningen %s

en: could not parse commit '%s'
sv: kunde inte tolka incheckningen ”%s”

en: could not parse commit from NOTES_MERGE_PARTIAL.
sv: kunde inte tolka incheckning från NOTES_MERGE_PARTIAL.

en: could not parse conflict hunks in '%s'
sv: kunde inte tolka konflikt-stycket i ”%s”

en: could not parse diff
sv: kunde inte tolka diff

en: could not parse first line of `log` output: did not start with 'commit ': '%s'
sv: kunde inte tolka första raden i ”log”-updata: börjar inte med ”commit ”: ”%s”

en: could not parse git header '%.*s'
sv: kunde inte tolka git-huvudet ”%.*s”

en: could not parse hunk header
sv: kunde inte tolka styckehuvud

en: could not parse hunk header '%.*s'
sv: kunde inte tolka styckehuvudet ”%.*s”

en: could not parse line: %s
sv: kunde inte tolka rad: %s

en: could not parse log for '%s'
sv: kunde inte tolka loggen för ”%s”

en: could not parse newly created commit
sv: kunde inte tolka en precis skapad incheckning

en: could not parse object '%s'
sv: kunde inte tolka objektet ”%s”

en: could not parse parent commit %s
sv: kunde inte tolka föräldraincheckningen %s

en: could not parse patch '%s'
sv: kunde inte tolka patchen ”%s”

en: could not parse transport.color.* config
sv: kunde inte tolka inställningen för transport.color.*

en: could not read '%s'
sv: kunde inte läsa ”%s”

en: could not read '%s'.
sv: kunde inte läsa ”%s”.

en: could not read 'onto'
sv: kunde inte läsa ”onto”

en: could not read 'show' output
sv: kan inte läsa utdata från ”show”

en: could not read HEAD
sv: kunde inte läsa HEAD

en: could not read HEAD's commit message
sv: kunde inte läsa HEAD:s incheckningsmeddelande

en: could not read IPC response
sv: kunde inte läsa IPC-svar

en: could not read MERGE_MODE
sv: kunde inte läsa MERGE_MODE

en: could not read MERGE_MSG
sv: kunde inte läsa MERGE_MSG

en: could not read SQUASH_MSG
sv: kunde inte läsa SQUASH_MSG

en: could not read `log` output
sv: kunde inte läsa utdata från ”log”

en: could not read bundle '%s'
sv: kunde inte läsa bunten ”%s”

en: could not read commit message of %s
sv: kunde inte läsa incheckningsmeddelande för %s

en: could not read commit message: %s
sv: kunde inte läsa incheckningsmeddelande: %s

en: could not read directory changes [GLE %ld]
sv: kunde inte läsa katalogändringar [GLE %ld]

en: could not read extended pseudo-merge table for commit %s
sv: kunde inte läsa utökad pseudosammanslagningstabell för incheckning %s

en: could not read file '%s'
sv: kunde inte läsa filen ”%s”

en: could not read from stdin
sv: kunde inte läsa från standard in

en: could not read index
sv: kunde inte läsa indexet

en: could not read input file '%s'
sv: kunde inte läsa indatafilen ”%s”

en: could not read log file '%s'
sv: kunde inte läsa loggfilen ”%s”

en: could not read log from standard input
sv: kunde inte läsa logg från standard in

en: could not read object %s
sv: kunde inte läsa objektet %s

en: could not read object %s for symlink %s
sv: kunde inte läsa objektet %s för symboliska länken %s

en: could not read orig-head
sv: kunde inte läsa orig-head

en: could not read ref %s
sv: kunde inte läsa referensen %s

en: could not read symlink %s
sv: kunde inte läsa symboliska länken %s

en: could not read symlink file %s
sv: kunde inte läsa symbolisk länk-fil %s

en: could not read tagged object '%s'
sv: kunde inte läsa det taggade objektet ”%s”

en: could not read the index
sv: kunde inte läsa indexet

en: could not recurse into submodule '%s'
sv: kunde inte rekursera in i undermodulen ”%s”

en: could not redirect output
sv: kunde inte omdirigera utdata

en: could not refresh index
sv: kunde inte uppdatera indexet

en: could not remove '%s'
sv: kunde inte ta bort ”%s”

en: could not remove CHERRY_PICK_HEAD
sv: kunde inte ta bort CHERRY_PICK_HEAD

en: could not remove enlistment
sv: kunde inte ta bort enrollering

en: could not remove stale bitmap: %s
sv: kunde inte ta bort gammal bitkarta: %s

en: could not remove stale scalar.repo '%s'
sv: kunde inte ta bort gammal scalar.repo ”%s”

en: could not remove temporary migration directory '%s'
sv: kunde ta bort temporär migreringskatalog ”%s”

en: could not rename temporary file to %s
sv: kunde inte byta namn på temporär fil till %s

en: could not reset --hard
sv: kunde inte utföra ”reset --hard”

en: could not reset submodule index
sv: kunde inte återställa indexet i undermodul

en: could not resolve %s
sv: kunde inte upplösa %s

en: could not resolve '%s'
sv: kunde inte upplösa ”%s”

en: could not resolve HEAD
sv: kunde inte slå upp HEAD

en: could not resolve HEAD commit
sv: kunde inte bestämma HEAD:s incheckning

en: could not resolve HEAD ref inside the submodule '%s'
sv: kunde inte bestämma HEAD:s incheckning i undermodulen ”%s”

en: could not resolve ref '%s'
sv: kunde inte bestämma referensen ”%s”

en: could not restore untracked files from stash
sv: kunde inte återställa ospårade filer från stash-post

en: could not retrieve `%s`
sv: kunde inte hämta ”%s”

en: could not retrieve server-advertised bundle-uri list
sv: kunde inte hämta bundle-uri-listan som servern annonserade

en: could not revert %s... %s
sv: kunde inte ångra %s... %s

en: could not run 'git status' in submodule '%s'
sv: kunde inte köra ”git status” i undermodulen ”%s”

en: could not run stash.
sv: kunde köra stash.

en: could not save index tree
sv: kunde inte spara indexträd

en: could not send '%s' command to fsmonitor--daemon
sv: kunde inte sända kommandot ”%s” till fsmonitor--daemon

en: could not send IPC command
sv: kunde inte sända IPC-kommando

en: could not set '%s'
sv: kunde inte ställa in ”%s”

en: could not set '%s' to '%s'
sv: kunde inte ställa in ”%s” till ”%s”

en: could not set recommended config
sv: kan inte ange rekommenderad konfiguration

en: could not set upstream of HEAD to %s when it does not point to any branch
sv: kunde inte sätta uppström för HEAD till %s när det inte pekar mot någon gren

en: could not set upstream of HEAD to '%s' from '%s' when it does not point to any branch.
sv: kunde inte sätta uppström för HEAD till ”%s” från ”%s” när det inte pekar mot någon gren.

en: could not setenv '%s'
sv: kunde inte lagra miljövariabeln ”%s”

en: could not skip unnecessary pick commands
sv: kunde inte hoppa över onödiga ”pick”-kommandon

en: could not stage '%s'
sv: kunde inte köa ”%s”

en: could not start 'git column'
sv: kunde inte starta ”git column”

en: could not start 'git status' in submodule '%s'
sv: kunde inte starta ”git status” i undermodulen ”%s”

en: could not start IPC thread pool on '%s'
sv: kunde inte starta IPC-trådpol på ”%s”

en: could not start `log`
sv: kunde inte starta ”log”

en: could not start accept_thread '%s'
sv: kunde inte ta status ”accept_thread” ”%s”

en: could not start fsmonitor health thread
sv: kunde inte starta fsmonitor-hälsotråd

en: could not start fsmonitor listener thread
sv: kunde inte starta fsmonitor-lyssnartråd

en: could not start ls-files in ..
sv: kunde inte starta ls-files i ..

en: could not start pack-objects
sv: kunde inte starta pack-objects

en: could not start pack-objects to repack promisor objects
sv: kunde inte starta pack-objects för att packa om kontraktsobjekt

en: could not start the FSMonitor daemon
sv: kunde inte starta FSMonitor-server

en: could not start thread[0] for '%s'
sv: kunde inte starta thread[0] för ”%s”

en: could not start worker[0] for '%s'
sv: kunde inte starta ”worker[0]” för ”%s”

en: could not stat %s
sv: kunde inte ta status på %s

en: could not stat '%s'
sv: kunde inte ta status på ”%s”

en: could not stat file '%s'
sv: kunde inte ta status på filen ”%s”

en: could not stat: %s
sv: kunde inte ta status: %s

en: could not switch to %s
sv: kunde inte växla till %s

en: could not switch to '%s'
sv: kunde inte växla till ”%s”

en: could not turn off maintenance
sv: kunde inte slå av underhåll

en: could not turn on maintenance
sv: kunde inte aktivera underhåll

en: could not unlink: %s
sv: kunde inte ta bort: ”%s”

en: could not unset '%s'
sv: kunde inte ta bort inställning för ”%s”

en: could not unset upstream of HEAD when it does not point to any branch
sv: kunde inte ta bort uppström för HEAD när det inte pekar mot någon gren

en: could not update %s
sv: kunde inte uppdatera %s

en: could not update HEAD to %s
sv: kunde inte uppdatera HEAD till %s

en: could not write '%s'
sv: kunde inte skriva ”%s”

en: could not write '%s' promisor file
sv: kunde inte skriva kontraktsfilen ”%s”

en: could not write '%s'.
sv: kunde inte skriva ”%s”.

en: could not write commit message file
sv: kunde inte skriva fil för incheckningsmeddelande

en: could not write commit template
sv: kunde inte skriva incheckningsmall

en: could not write config file %s
sv: kunde inte skriva konfigurationsfilen %s

en: could not write eol to '%s'
sv: kunde inte skriva radslut till ”%s”

en: could not write file: '%s'
sv: kunde inte skriva fil: ”%s”

en: could not write index
sv: kunde inte skriva indexet

en: could not write loose object index %s
sv: kunde inte skriva löst objektindex %s

en: could not write multi-pack bitmap
sv: kunde inte skriva fler-paketsbitkarta

en: could not write multi-pack-index
sv: kunde inte skriva flerpakets-index

en: could not write replacement commit for: '%s'
sv: kunde inte skriva ersättningsincheckning för: ”%s”

en: could not write temporary index to %s
sv: kunde inte skriva temporärt index till %s

en: could not write to '%s'
sv: kunde inte skriva till ”%s”

en: could not write to file '%s'
sv: kunde inte skriva till filen ”%s”

en: couldn't find remote ref %s
sv: kunde inte hitta fjärr-referensen %s

en: couldn't find remote ref HEAD
sv: kunde inte hitta fjärr-referensen HEAD

en: couldn't get the oid of the rev '%s'
sv: kan inte läsa oid för referensen ”%s”

en: couldn't hash object from '%s'
sv: kunde inte hasha objekt från ”%s”

en: couldn't look up commit object for '%s'
sv: kunde inte slå upp incheckningsobjekt för ”%s”

en: couldn't look up newly created commit
sv: kunde inte slå upp en precis skapad incheckning

en: couldn't open the file '%s'
sv: kunde inte öppna filen ”%s”

en: couldn't run fast-export
sv: kunde inte köra fast-export

en: couldn't run fast-import
sv: kunde inte köra fast-import

en: cover letter needs email format
sv: omslagsbrevet behöver e-postformat

en: cover-from-description-mode
sv: cover-from-description-läge

en: create
sv: skapa

en: create a bare repository
sv: skapa ett naket (”bare”) arkiv

en: create a cruft pack
sv: skapa ett onödigt paket

en: create a mirror repository (implies --bare)
sv: skapa ett spegelarkiv (implicerar --bare)

en: create a new branch
sv: skapa en ny gren

en: create a reflog
sv: skapa en reflog

en: create a shallow clone of that depth
sv: skapa en grund klon på detta djup

en: create a shallow clone since a specific time
sv: skapa en grund klon från en angiven tidpunkt

en: create a shallow clone truncated to the specified number of revisions
sv: skapa en grund klon trunkerad till angivet antal revisioner

en: create a single commit instead of doing a merge
sv: skapa en ensam incheckning istället för en sammanslagning

en: create an additional zip archive of detailed diagnostics (default 'stats')
sv: skapa ett ytterligare zip-arkiv med detaljerad diagnostik (förval är ”stats”)

en: create and checkout a new branch
sv: skapa och checka ut en ny gren

en: create and switch to a new branch
sv: skapa och växla till en ny gren

en: create or reset a branch
sv: skapa eller återställ en gren

en: create packs suitable for shallow fetches
sv: skapa packfiler lämpade för grunda hämtningar

en: create reflog for new branch
sv: skapa reflogg för ny gren

en: create repository within 'src' directory
sv: skapa arkiv inuti katalogen ”src”

en: create the branch's reflog
sv: skapa grenens reflogg

en: create thin packs
sv: skapa tunna paket

en: create unborn branch
sv: skapa en ofödd gren

en: create/reset and checkout a branch
sv: skapa/nollställ och checka ut en gren

en: create/reset and switch to a branch
sv: skapa/nollställ och växla till en gren

en: created a copy of a misnamed branch '%s'
sv: skapade kopia av felaktigt namngiven gren ”%s”

en: creating '%s' failed
sv: misslyckades skapa ”%s”

en: creating branch '%s'
sv: skapar grenen ”%s”

en: credential url cannot be parsed: %s
sv: kan inte tolka url för inloggingsuppgifter: %s

en: credential-cache unavailable; no unix socket support
sv: ”credential-cache” ej tillgänglig; stöd för unix-uttag saknas

en: credential-cache--daemon unavailable; no unix socket support
sv: ”credential-cache--daemon” ej tillgänglig; stöd för unix-uttag saknas

en: daemon failed to start
sv: serverprocessen kunde inte startas

en: daemon not online yet
sv: serverprocessen ännu inte operativ

en: daemon terminated
sv: serverprocessen avslutades

en: dangling %s %s
sv: hängande %s %s

en: date
sv: datum

en: debug search strategy on stderr
sv: felsök sökstrategin på standard fel

en: debug unpack-trees
sv: felsök unpack-trees

en: decorate options
sv: dekoreringsflaggor

en: deepen history of shallow clone
sv: fördjupa historik för grund klon

en: deepen history of shallow clone, excluding rev
sv: fördjupa historik för grund klon, exkludera revisionen

en: deepen history of shallow repository based on time
sv: fördjupa historik för grund klon baserad på tid

en: default for recursive fetching of submodules (lower priority than config files)
sv: standard för rekursiv hämtning av undermoduler (lägre prioritet än konfigurationsfiler)

en: deflate error (%d)
sv: fel i deflate (%d)

en: deflateEnd on object %s failed (%d)
sv: ”deflateEnd” på objektet %s misslyckades (%d)

en: deflateEnd on stream object failed (%d)
sv: ”deflatEend” på strömobjektet misslyckades (%d)

en: delete
sv: ta bort

en: delete URLs
sv: ta bort URL:ar

en: delete branch (even if not merged)
sv: ta bort gren (även om inte helt sammanslagen)

en: delete fully merged branch
sv: ta bort helt sammanslagen gren

en: delete refs
sv: ta bort referenser

en: delete refs/remotes/<name>/HEAD
sv: ta bort refs/remotes/<namn>/HEAD

en: delete replace refs
sv: ta bort ersättningsreferenser

en: delete symbolic ref
sv: ta bort symbolisk referens

en: delete tags
sv: ta bort taggar

en: delete the reference
sv: ta bort referensen

en: deleted by them:
sv: borttaget av dem:

en: deleted by us:
sv: borttaget av oss:

en: deleted file %s still has contents
sv: borttagna filen %s har fortfarande innehåll

en: deleted file still has contents
sv: borttagen fil har fortfarande innehåll

en: deleted:
sv: borttagen:

en: deleting '%s' failed
sv: misslyckades ta bort ”%s”

en: deleting branch '%s' that has been merged to
             '%s', but not yet merged to HEAD
sv: tar bort grenen ”%s” som har slagits ihop med
             ”%s”, men ännu inte slagits ihop med HEAD

en: delta base offset is out of bound
sv: deltabasindex utanför gränsen

en: delta base offset out of bound for %s
sv: deltabasoffset utanför gränsvärden för %s

en: delta base offset overflow in pack for %s
sv: deltabasoffset utanför gränsen i pack för %s

en: delta chain depth %d is too deep, forcing %d
sv: deltakedjedjupet %d är för djupt, påtvingar %d

en: deprecated synonym for --branches
sv: föråldrad synonym till --branches

en: deprecated: use --annotate-stdin instead
sv: avråds: använd --annotate-stdin istället

en: deprecated: use --empty=keep instead
sv: avråds: använd --empty=keep istället

en: depth
sv: djup

en: depth %s is not a positive number
sv: djupet %s är inte ett positivt tal

en: depth for shallow clones
sv: djup för grunda kloner

en: dereference tags in the input (internal use)
sv: avreferera taggar i indata (används internt)

en: dereference tags into object IDs
sv: avreferera taggar till objekt-id

en: descend at most <n> levels
sv: gå som mest ned <n> nivåer

en: describe %s
sv: beskriva %s

en: destination '%s' is not a directory
sv: destinationen ”%s” är ingen katalog

en: destination already exists
sv: destinationen finns redan

en: destination directory does not exist
sv: destinationskatalogen finns inte

en: destination exists
sv: destinationen finns

en: destination exists in the index
sv: destinationen finns i indexet

en: destination path '%s' already exists and is not an empty directory.
sv: destinationssökvägen ”%s” finns redan och är inte en tom katalog.

en: detach HEAD at named commit
sv: koppla från HEAD vid namngiven incheckning

en: detach from console
sv: koppla från konsolen

en: detached HEAD
sv: frånkopplad HEAD

en: detect copies
sv: detektera kopior

en: detect new or modified lines that have whitespace errors
sv: detektera nya eller ändrade rader som har fel i blanktecken

en: detect renames
sv: detektera namnändringar

en: detect renames, optionally set similarity index
sv: detektera namnändringar, möjligen sätt likhetsindex

en: detected dubious ownership in repository at '%s'
    %sTo add an exception for this directory, call:
    
    	git config --global --add safe.directory %s
sv: upptäckte tveksamt ägarskap i arkivet i ”%s”
    %sFör att lägga till ett undantag för denna katalog, kör:
    
    	git config --global --add safe.directory %s

en: did not receive expected object %s
sv: emottog inte det förväntade objektet %s

en: did not see pack-file %s to drop
sv: såg inte paketfilen %s som skulle kastas

en: did you mean `--%s` (with two dashes)?
sv: menade du ”--%s” (med två bindestreck)?

en: different
sv: olika

en: difftool requires worktree or --no-index
sv: difftool kräver en arbetskatalog eller --no-index

en: dir
sv: kat

en: directory
sv: katalog

en: directory '%s' contains untracked files, but is not in the sparse-checkout cone
sv: katalogen ”%s” innehåller ospårade filer, men är inte i området som ages i ”sparse-checkout”

en: directory '%s' exists already
sv: katalogen ”%s” finns redan

en: directory from which templates will be used
sv: katalog att använda mallar från

en: directory not empty: '%s'
sv: katalogen inte tom: ”%s”

en: directory stat info changes after adding a file inside subdirectory
sv: stat-informationen för en katalog ändras när filer läggs till i en underkatalog

en: directory stat info changes after updating a file
sv: stat-informationen för en katalog ändras när filer uppdateras

en: directory stat info does not change after adding a new directory
sv: stat-informationen för en katalog ändras inte när nya kataloger läggs till

en: directory stat info does not change after adding a new file
sv: stat-informationen för en katalog ändras inte när nya filer läggs till

en: directory stat info does not change after deleting a directory
sv: stat-informationen för en katalog ändras inte när en katalog tas bort

en: directory stat info does not change after deleting a file
sv: stat-informationen för en katalog ändras inte när en fil tas bort

en: directory/file
sv: katalog/fil

en: disable all output of the program
sv: slå av alla utdata från programmet

en: disable charset re-coding of metadata
sv: inaktivera omkodning av metadata

en: disable rename detection
sv: inaktivera detektering av namnbyten

en: disabling Bloom filters for commit-graph layer '%s' due to incompatible settings
sv: inaktivera Bloom-filter för incheckningsgraflager ”%s” på grund av inkompatibla inställningar

en: disabling bitmap writing, as some objects are not being packed
sv: inaktiverar skrivning av bitkarta då några objekt inte packas

en: disabling bitmap writing, packs are split due to pack.packSizeLimit
sv: inaktiverar skrivning av bitkarta, paket delas på grund av pack.packSizeLimit

en: disabling cone pattern matching
sv: inaktiverar konmönstermatchning

en: disallow cloning into non-empty directory
sv: förhindra kloning till icke-tom katalog

en: disallow cloning into non-empty directory, implies --init
sv: förhindra kloning till icke-tom katalog, implicerar --init

en: display a diffstat of what changed upstream
sv: vis diffstat för vad som ändrats uppströms

en: do a real merge instead of a trivial merge
sv: gör en riktig sammanslagning istället för en enkel sammanslagning

en: do a trivial merge only
sv: gör endast en enkel sammanslagning

en: do not actually prune any entries
sv: rensa faktiskt inte några poster

en: do not apply trailer.* configuration variables
sv: tillämpa inte konfigurationsvariablerna trailer.*

en: do not check if another worktree is holding the given ref
sv: kontrollera inte om en annan arbetskatalog håller den angivna referensen

en: do not consider tags matching <pattern>
sv: överväg inte taggar som motsvarar <mönster>

en: do not create an empty pack output
sv: försök inte skapa tom paketutdata

en: do not decorate refs that match <pattern>
sv: dekorera inte referenser som motsvarar <mönster>

en: do not detect renames
sv: detektera inte namnändringar

en: do not fetch a packfile; instead, print ancestors of negotiation tips
sv: hämta inte paketfil; skriv istället förfäder till förhandlingstips

en: do not fetch all tags (--no-tags)
sv: hämta inte alla taggar (--no-tags)

en: do not hide commits by grafts
sv: göm inte incheckningar med ympningar (”grafts”)

en: do not ignore new files
sv: ignorera inte nya filer

en: do not know what to do with %06o %s '%s'
sv: vet inte hur %06o %s ”%s” ska hanteras

en: do not limit pathspecs to sparse entries only
sv: begränsa inte sökvägar till endast glesa poster

en: do not list removed files
sv: lista inte borttagna filer

en: do not munge pathnames and use NULs as output field terminators in --raw or --numstat
sv: skriv inte om sökvägsnamn och använd NUL-tecken som fältseparerare i --raw eller --numstat

en: do not order objects before emitting them
sv: sortera inte objekt innan de matas ut

en: do not output a newline after empty formatted refs
sv: skriv inte ut ett nyradstecken efter tomma formaterade referenser

en: do not pack objects in promisor packfiles
sv: packa inte objekt i kontraktspackfiler

en: do not pretty-print contents for --edit
sv: använd inte snygg visning av innehåll för --edit

en: do not print names of files removed
sv: skriv inte ut namn på borttagna filer

en: do not print remote URL
sv: visa inte fjärr-URL

en: do not print results to stdout (useful with --verify)
sv: visa inte resultat på standard ut (användbart med --verify)

en: do not prompt before launching a diff tool
sv: fråga inte vid start av diff-verktyg

en: do not query remotes
sv: fråga inte fjärrar

en: do not remove, show only
sv: ta inte bort, bara visa

en: do not repack this pack
sv: packa inte om detta paket

en: do not report progress or other information over stderr
sv: rapportera inte framgång eller annan information över standard fel

en: do not run git-update-server-info
sv: kör inte git-update-server-info

en: do not show a diffstat at the end of the merge
sv: visa inte en diffstat när sammanslagningen är färdig

en: do not show any source or destination prefix
sv: visa inte käll- eller målprefix

en: do not show bundle details
sv: visa inte buntdetaljer

en: do not show diffstat of what changed upstream
sv: visa inte en diffstat för vad som ändrats uppströms

en: do not show object names of boundary commits (Default: off)
sv: visa inte objektnamn för gränsincheckningar (Standard: av)

en: do not show peeled tags
sv: visa inte avskalade taggar

en: do not show progress meter
sv: visa inte förloppsindikator

en: do not skip files with skip-worktree set
sv: hoppa inte över filer med skip-worktree satt

en: do not touch index-only entries
sv: rör inte ”endast index”-poster

en: do not treat "---" as the end of input
sv: tolka inte ”---” som slut på indata

en: do not treat root commits as boundaries (Default: off)
sv: behandla inte rotincheckningar som gränser (Standard: av)

en: do not trust the line counts in the hunk headers
sv: lite inte på antalet linjer i styckehuvuden

en: do not try <directory>/.git/ if <directory> is no Git directory
sv: testa inte <katalog>/.git/ om <katalog> inte är en Git-katalog

en: do not use
sv: använd ej

en: do not warn about conflicts
sv: varna inte om konflikter

en: don't add, only refresh the index
sv: lägg inte till, uppdatera endast indexet

en: don't apply changes matching the given path
sv: tillämpa inte ändringar som motsvarar given sökväg

en: don't automatically commit
sv: checka inte in automatiskt

en: don't check the working tree after merging
sv: kontrollera inte arbetskatalogen efter sammanslagning

en: don't checkout new files
sv: checka inte ut nya filer

en: don't clone any tags, and make later fetches not to follow them
sv: klona inga taggar och gör att senare hämtningar inte följer dem

en: don't clone shallow repository
sv: klona inte grunt arkiv

en: don't create a checkout
sv: skapa inte någon utcheckning

en: don't expect at least one line of context
sv: förvänta inte minst en rad sammanhang

en: don't fetch new objects from the remote site
sv: hämta inte nya objekt från fjärrplatsen

en: don't include a patch matching a commit upstream
sv: ta inte med patchar som motsvarar en uppströmsincheckning

en: don't match patterns in binary files
sv: träffa inte mönster i binärfiler

en: don't output binary diffs
sv: skriv inte binära diffar

en: don't print cloning progress
sv: skriv inte klonförlopp

en: don't print the patch filenames
sv: visa inte filnamn för patchar

en: don't return error for empty patches
sv: ge inte någon felkod för tomma patchar

en: don't show empty directories
sv: visa inte tomma kataloger

en: don't show filenames
sv: visa inte filnamn

en: don't strip whitespace from the patch
sv: ta inte bort blanksteg från patchen

en: don't strip/add [PATCH]
sv: ta inte bort eller lägg till [PATCH]

en: don't update the index or the work tree
sv: uppdatera inte indexet eller arbetskatalogen

en: don't use local hardlinks, always copy
sv: skapa inte lokala hårda länkar, kopiera alltid

en: done
sv: klart

en: done.
sv: klart.

en: done.
sv: klart.

en: done.
    Connecting to %s (port %s) ...
sv: klart.
    Ansluter till %s (port %s)...

en: dropping %s %s -- patch contents already upstream
sv: utelämnar %s %s -- patchinnehållet finns redan uppströms

en: dry run
sv: testkörning

en: dst ref %s receives from more than one src
sv: fjärr-referensen ”%s” hämtar från mer än en källa

en: dst refspec %s matches more than one
sv: fjärr-referensspecifikationen ”%s” motsvarar mer än en

en: dumb http transport does not support shallow capabilities
sv: dum http-transport stöder inte grunda arkiv

en: dump marks to this file
sv: dumpa märken till filen

en: duplicate chunk ID %x found
sv: dubblerat stycke-ID %x upptäckt

en: duplicate entry in bitmap index: '%s'
sv: duplicerad post i bitkarteindex: ”%s”

en: duplicate entry when writing bitmap index: %s
sv: duplicerad post när bitkarteindex skulle skrivas: %s

en: duplicate parent %s ignored
sv: duplicerad förälder %s ignorerades

en: duplicate replace ref: %s
sv: duplicerat ersättningsreferensnamn: %s

en: during repack, collect pack-files of smaller size into a batch that is larger than this size
sv: vid ompackning, samla mindre paketfiler i en bunt som är större än denna storlek

en: early EOF
sv: tidigt filslut

en: edit current diff and apply
sv: redigera aktuell diff och applicera

en: edit existing object
sv: redigera befintligt objekt

en: edit files in place
sv: redigera filer på plats

en: edit message before committing
sv: redigera meddelande innan incheckning

en: edit the commit message
sv: redigera incheckningsmeddelandet

en: edit the description for the branch
sv: redigera beskrivning för grenen

en: edit the todo list during an interactive rebase
sv: redigera attgöra-listan under interaktiv ombasering.

en: editing blobs is not supported
sv: redigering av blobbar stöds ej

en: editing object file failed
sv: misslyckades redigera objektfilen

en: editing patch failed
sv: redigering av patch misslyckades

en: editing stdin is not supported
sv: redigering av standard in stöds ej

en: either user.signingkey or gpg.ssh.defaultKeyCommand needs to be configured
sv: måste konfigurera antingen user.signingkey eller gpg.ssh.defaultKeyCommand

en: emacsclient version '%d' too old (< 22).
sv: emacsclient version ”%d” för gammal (< 22).

en: email
sv: epost

en: empty alias for %s
sv: tomt alias för %s

en: empty command in input
sv: tomt kommando i indata

en: empty commit set passed
sv: den angivna uppsättningen incheckningar är tom

en: empty config key
sv: tom konfigurationsnyckel

en: empty exec command
sv: tomt exec-kommando

en: empty file name: '%s'
sv: tomt filnamn: ”%s”

en: empty filename in tree entry
sv: tomt filnamn i trädpost

en: empty ident name (for <%s>) not allowed
sv: tomt ident-namn (för <%s>) ej tillåtet

en: empty mbox: '%s'
sv: tom mbox: ”%s”

en: empty patch. aborted
sv: tom patch. avbryter

en: empty trailer token in trailer '%.*s'
sv: tom släpradssymbol i släpraden ”%.*s”

en: enable auto-gc mode
sv: aktivera auto-gc-läge

en: enable computation for changed paths
sv: aktivera beräkning av ändrade sökvägar

en: enable message threading, styles: shallow, deep
sv: aktivera brevtrådning, typer: shallow, deep

en: enable more strict checking
sv: aktivera striktare kontroll

en: enable or disable file system monitor
sv: aktivera eller inaktivera filsystemsövervakning

en: enable or disable split index
sv: aktivera eller inaktivera delat index

en: enable strict checking
sv: aktivera strikt kontroll

en: enable untracked cache without testing the filesystem
sv: aktivera ospårad cache utan att testa filsystemet

en: enable/disable untracked cache
sv: aktivera/inaktivera ospårad cache

en: encoding
sv: teckenkodning

en: encoding '%s' from %s to %s and back is not the same
sv: omkodning av ”%s” från %s till %s och tillbaka ger inte samma resultat

en: end revert or cherry-pick sequence
sv: avsluta revert- eller cherry-pick-sekvens

en: ensure at least <n> lines of context match
sv: se till att åtminstone <n> rader sammanhang är lika

en: entry '%s' in tree %s has blob mode, but is not a blob
sv: posten ”%s” i trädet %s har blob-läge, men är inte en blob

en: entry '%s' in tree %s has tree mode, but is not a tree
sv: posten ”%s” i trädet %s har träd-läge, men är inte ett träd

en: equivalent to --word-diff=color --word-diff-regex=<regex>
sv: motsvarar --word-diff=color --word-diff-regex=<reguttr>

en: error adding pack %s
sv: fel vid tillägg av paketet %s

en: error in %s %s: %s
sv: fel i %s %s: %s

en: error in object: %s
sv: fel i objekt: %s

en: error in sideband demultiplexer
sv: fel i sidbands-avmultiplexare

en: error on bundle-uri response line %d: %s
sv: fel på bundle-uri-svar rad %d: %s

en: error opening '%s'
sv: fel vid öppning av ”%s”

en: error opening index for %s
sv: fel vid öppning av indexet för %s

en: error preparing revisions
sv: fel när revisioner skulle förberedas

en: error processing acks: %d
sv: fel vid hantering av bekräftelser: %d

en: error processing config file(s)
sv: fel vid hantering av konfigurationsfil(er)

en: error processing shallow info: %d
sv: fel vid hantering av grund (”shallow”) info: %d

en: error processing wanted refs: %d
sv: fel vid hantering av önskade referenser: %d

en: error reading %s
sv: fel vid läsning av %s

en: error when closing loose object file
sv: fel vid stängning av fil för löst objekt

en: error while closing pack file
sv: fel vid stängning av paketfil

en: error while refreshing working directory
sv: fel vid uppdatering av arbetskatalog

en: error while running fast-export
sv: fel vid körning av fast-export

en: error while running fast-import
sv: fel när fast-import kördes

en: error:
sv: fel:

en: error: %s: %s
sv: fel: %s: %s

en: error: cannot read object %s
sv: fel: kan inte läsa objektet %s

en: error: failed to execute internal merge for %s
sv: fel: misslyckades exekvera intern sammanslagning för %s

en: error: failed to merge submodule %s (repository corrupt)
sv: fel: misslyckades slå ihop undermodulen %s (arkivet är trasigt)

en: error: object %s is not a blob
sv: fel: objektet %s är inte en blob

en: error: tag input does not pass fsck: %s
sv: fel: taggindata godkänns inte av fsck: %s

en: error: unable to add %s to database
sv: fel: kan inte lägga till %s till databasen

en: error: unable to extract a valid address from: %s
sv: fel: kan inte få fram en giltig adress från: %s

en: error: unable to format message: %s
sv: fel: kan inte formatera meddelande: %s

en: examine the history and state (see also: git help revisions)
sv: utforska historiken och tillståndet (se också: git help revisions)

en: exceeded bundle URI recursion limit (%d)
sv: överskred buntens URI-rekursionsgräns (%d)

en: exceeded maximum include depth (%d) while including
    	%s
    from
    	%s
    This might be due to circular includes.
sv: överskred maximalt inkluderingsdjup (%d) när
    	%s
    inkluderades från
    	%s
    Det kan bero på cirkulära inkluderingar.

en: exclude any configured uploadpack.blobpackfileuri with this protocol
sv: uteslut redan konfigurerade uploadpack.blobpackfileuri med detta protokoll

en: exclude guides
sv: uteslut vägledningar

en: exclude refs which match pattern
sv: uteslut referenser som motsvarar mönster

en: exclude test suite <suite>
sv: uteslut testsviten <svit>

en: exec commands cannot contain newlines
sv: exec-kommandon kan inte innehålla nyradstecken

en: execution failed: %s
    %sYou can fix the problem, and then run
    
      git rebase --continue
sv: körningen misslyckades: %s
    %sDu kan rätta problemet och sedan köra
    
    	git rebase --continue

en: execution succeeded: %s
    but left changes to the index and/or the working tree.
    Commit or stash your changes, and then run
    
      git rebase --continue
sv: körningen lyckades: %s
    men lämnade kvar ändringar i indexet och/eller arbetskatalogen.
    Checka in eller utför ”stash” på ändringarna och kör sedan
    
    	git rebase --continue

en: exhaustive rename detection was skipped due to too many files.
sv: uttömmande namnbytesdetektering hoppades över på grund av för många filer.

en: existing sparse-checkout patterns do not use cone mode
sv: befintliga filter för gles utcheckning använder inte konläge

en: exit immediately after advertising capabilities
sv: avsluta omedelbart efter kungörelse av kapabiliteter

en: exit with 1 if there were differences, 0 otherwise
sv: avsluta med 1 vid ändringar, annars 0

en: exit with a zero status even if nothing matched
sv: avsluta med nollstatus även om inget träffades

en: exit with exit code 2 if no matching refs are found
sv: avsluta med felkod 2 om motsvarande referenser inte hittas

en: expansion of alias '%s' failed; '%s' is not a git command
sv: expandering av alias ”%s” misslyckades; ”%s” är inte ett git-kommando

en: expected %%(trailers:key=<value>)
sv: förväntade %%(trailers:key=<värde>)

en: expected '%.*s' in submodule path '%s' not to be a symbolic link
sv: förväntade att ”%.*s” i undermodulsökvägen ”%s” inte ska vara en symbolisk länk

en: expected '%s'
sv: förväntade ”%s”

en: expected '%s', received '%s'
sv: förväntade ”%s”, tog emot ”%s”

en: expected 'tree:<depth>'
sv: förväntade ”tree:<djup>”

en: expected context line #%d in
    %.*s
sv: förväntade sammanhangsrad %d i
    %.*s

en: expected edge object ID, got garbage:
     %s
sv: förväntade kant-objekt-id, fick skräp:
     %s

en: expected flush after bundle-uri listing
sv: förväntade ”flush” efter bundle-uri-listan

en: expected flush after capabilities
sv: förväntade ”flush” efter förmågor

en: expected flush after fetch arguments
sv: förväntade ”flush” efter ”fetch”-argument

en: expected flush after ls-refs arguments
sv: förväntade ”flush” efter ls-refs-argument

en: expected flush after ref listing
sv: förväntade ”flush” efter ref-listan

en: expected format: %%(ahead-behind:<committish>)
sv: förväntat format: %%(ahead-behind:<incheckning-igt>)

en: expected format: %%(align:<width>,<position>)
sv: förväntat format: %%(align:<bredd>,<position>)

en: expected format: %%(color:<color>)
sv: förväntat format: %%(color:<color>)

en: expected format: %%(is-base:<committish>)
sv: förväntat format: %%(is-base:<incheckning-igt>)

en: expected no other sections to be sent after no '%s'
sv: väntade inte att några ytterligare sektioner skulle sändas efter ”%s”

en: expected object ID, got garbage:
     %s
sv: förväntade objekt-id, fick skräp:
     %s

en: expected object at offset %llu in pack %s
sv: förväntade objekt på position %llu i paketet %s

en: expected object at offset %lu in pack %s
sv: förväntade objekt på position %lu i paketet %s

en: expected ok/error, helper said '%s'
sv: förväntade ok/error, hjälpprogrammet svarade ”%s”

en: expected packfile to be sent after '%s'
sv: väntade att paketfil skulle sändas efter ”%s”

en: expected response end packet after ref listing
sv: förväntade svarsavslutningspaket efter ref-listan

en: expected shallow/unshallow, got %s
sv: förväntade shallow/unshallow, fick %s

en: expected something after combine:
sv: förväntade någonting efter combine:

en: expected submodule path '%s' not to be a symbolic link
sv: förväntade att undermodulsökvägen ”%s” inte ska vara en symbolisk länk

en: expected wanted-ref, got '%s'
sv: förväntade wanted-ref, fick %s

en: expecting a color: %s
sv: förväntade en färg: %s

en: expire cruft objects older than <time>
sv: låt tid gå ut för onödiga objekt äldre än <tid>

en: expire objects older than <time>
sv: låt tid gå ut för objekt äldre än <tid>

en: expire working trees older than <time>
sv: låt tid gå ut för arbetskataloger äldre än <tid>

en: expiry-date
sv: giltig-till

en: extended pseudo-merge entry is too short (%llu >= %llu)
sv: posten för utökad pseudosammanslagning är för kort (%llu ≥ %llu)

en: extended pseudo-merge entry is too short (%lu >= %lu)
sv: posten för utökad pseudosammanslagning är för kort (%lu ≥ %lu)

en: extended pseudo-merge lookup out-of-bounds (%u >= %u)
sv: uppslagning utanför intervallet för utökad pseudosammanslagning (%u ≥ %u)

en: extended pseudo-merge read out-of-bounds (%llu >= %llu)
sv: läsning utanför intervallet för utökad pseudosammanslagning (%llu ≥ %llu)

en: extended pseudo-merge read out-of-bounds (%lu >= %lu)
sv: läsning utanför intervallet för utökad pseudosammanslagning (%lu ≥ %lu)

en: external diff died, stopping at %s
sv: extern diff dog, stannar vid %s

en: external filter '%s' failed
sv: externt filter ”%s” misslyckades

en: external filter '%s' failed %d
sv: externt filter ”%s” misslyckades %d

en: external filter '%s' is not available anymore although not all paths have been filtered
sv: externt filter ”%s” är inte längre tillgängligt trots att alla sökvägar inte har filtrerats

en: extra command line parameter '%s'
sv: falsk konfigureringsparameter: ”%s”

en: failed reading ssh signing data buffer from '%s'
sv: misslyckades läsa ssh-signeringsdatabuffert från ”%s”

en: failed to add packfile '%s'
sv: misslyckades läsa paketfilen ”%s”

en: failed to add repo to global config
sv: misslyckades lägga till arkiv till global konfiguration

en: failed to apply delta
sv: misslyckades tillämpa delta

en: failed to bootstrap service %s
sv: misslyckades starta tjänsten %s

en: failed to clean index
sv: misslyckades städa upp indexet

en: failed to clear multi-pack-index at %s
sv: misslyckades städa multi-pack-index på %s

en: failed to close rev-list's stdin
sv: misslyckades stänga rev-list:s standard in

en: failed to convert to a sparse-index
sv: misslyckades omvandla till glest index

en: failed to copy '%s' to '%s'; sparse-checkout may not work correctly
sv: misslyckades kopiera ”%s” till ”%s”; sparse-checkout kanske inte kommer att fungera korrekt

en: failed to copy SID (%ld)
sv: misslyckades kopiera SID (%ld)

en: failed to copy file to '%s'
sv: misslyckades kopiera filen till ”%s”

en: failed to copy notes from '%s' to '%s'
sv: misslyckades kopiera anteckningar från ”%s” till ”%s”

en: failed to copy worktree config from '%s' to '%s'
sv: misslyckades kopiera arbetskatalogkonfiguration från ”%s” till ”%s”

en: failed to create cover-letter file
sv: misslyckades skapa fil för omslagsbrev

en: failed to create crontab temporary file
sv: misslyckades skapa temporär crontab-fil

en: failed to create directories for '%s'
sv: misslyckades skapa kataloger för ”%s”

en: failed to create directory %s
sv: misslyckades skapa katalogen %s

en: failed to create directory '%s'
sv: misslyckades skapa katalogen ”%s”

en: failed to create directory for sparse-checkout file
sv: misslyckades skapa katalog för ”sparse-checkout”-filen

en: failed to create link '%s'
sv: misslyckades skapa länken ”%s”

en: failed to create output files
sv: misslyckades skapa utdatafiler

en: failed to create path '%s'%s
sv: misslyckades skapa sökvägen ”%s”%s

en: failed to create temp xml file
sv: misslyckades skapa temporär xml-fil

en: failed to create temporary file
sv: misslyckades skapa temporär fil

en: failed to decode tree entry
sv: misslyckades avkoda trädposten

en: failed to delete '%s'
sv: misslyckades ta bort ”%s”

en: failed to delete directory %s
sv: misslyckades ta bort katalogen %s

en: failed to delete enlistment directory
sv: misslyckades ta bort enrolleringskatalogen

en: failed to delete file %s
sv: misslyckades ta bort filen %s

en: failed to delete ref NOTES_MERGE_PARTIAL
sv: misslyckades ta bort referensen NOTES_MERGE_PARTIAL

en: failed to delete ref NOTES_MERGE_REF
sv: misslyckades ta bort referensen NOTES_MERGE_REF

en: failed to download bundle from URI '%s'
sv: misslyckades hämta bunt från URI:en ”%s”

en: failed to download file at URL '%s'
sv: misslyckades hämta filen på URL ”%s”

en: failed to encode '%s' from %s to %s
sv: misslyckades omkoda ”%s” från %s till %s

en: failed to exec '%s'
sv: ”exec” misslyckades för ”%s”

en: failed to execute internal merge
sv: misslyckades exekvera intern sammanslagning

en: failed to expand path '%s'
sv: misslyckades expandera sökvägen ”%s”

en: failed to expand user dir in: '%s'
sv: misslyckades expandera användarkatalog i: ”%s”

en: failed to feed promisor objects to pack-objects
sv: misslyckades sända kontraktsobjekt till pack-objects

en: failed to fetch advertised bundles
sv: misslyckades hämta annonserade buntar

en: failed to fetch bundles from '%s'
sv: misslyckades hämta buntar från ”%s”

en: failed to fetch objects from bundle URI '%s'
sv: misslyckades hämta objekt från bunt-URI ”%s”

en: failed to finalize '%s'
sv: misslyckades färdigställa ”%s”

en: failed to finalize notes merge
sv: misslyckades färdigställa sammanslagning av anteckningar

en: failed to find exact merge base
sv: misslyckades hitta exakt sammanslagningsbas

en: failed to find tree of %s
sv: misslyckades hitta trädet för %s.

en: failed to finish 'git pack-objects' process
sv: misslyckades att avsluta ”git pack-objects”-process

en: failed to finish 'show' for object '%s'
sv: misslyckades att avsluta ”show” för objektet ”%s”

en: failed to flush '%s'
sv: misslyckades spola ”%s”

en: failed to format default config value: %s
sv: misslyckades formatera standardkonfigurationsvärde: %s

en: failed to generate diff
sv: misslyckades skapa diff

en: failed to get default branch for '%s'
sv: misslyckades hämta standardgren för ”%s”

en: failed to get default branch name
sv: misslyckades hämta namn på standardgren

en: failed to get default branch name from remote; using local default
sv: misslyckades hämta namn på standardgren för fjärr; använder lokalt förval

en: failed to get kernel name and information
sv: misslyckades hämta kärnans namn och information

en: failed to get owner for '%s' (%ld)
sv: misslyckades hämta ägaren för ”%s” (%ld)

en: failed to get the ssh fingerprint for key '%s'
sv: misslyckades hämta ssh-fingeravtrycket för nyckeln ”%s”

en: failed to get upstream, if you want to record base commit automatically,
    please use git branch --set-upstream-to to track a remote branch.
    Or you could specify base commit by --base=<base-commit-id> manually
sv: misslyckades hämta uppström, om du vill lagra basincheckningen automatiskt,
    använd git branch --set-upstream-to för att spåra en fjärrgren.
    Eller så kan du ange basincheckning med --base=<bas-inchecknings-id> manuellt

en: failed to infer range-diff origin of current series
sv: misslyckades räkna ut intervalldiff-ursprung för aktuell serie

en: failed to initialize sparse-checkout
sv: misslyckades initiera sparse-checkout

en: failed to initialize the repo, skipping bundle URI
sv: misslyckades initiera arkivet, hoppar över bunt-URI

en: failed to initialize worktree config
sv: misslyckades initiera arbetskataloginställning

en: failed to iterate over '%s'
sv: misslyckades iterera över ”%s”

en: failed to load bitmap index (corrupted?)
sv: misslyckade läsa in bitkarteindex (trasigt?)

en: failed to load bitmap indexes
sv: misslyckade läsa in bitkarteindex

en: failed to load island regex for '%s': %s
sv: misslyckades hämta ö-regex för ”%s”: %s

en: failed to load pack entry for oid[%d] = %s
sv: misslyckades läsa paketpost för oid[%d] = %s

en: failed to load pack-index for packfile %s
sv: misslyckades läsa paketindex för paketfil %s

en: failed to load pseudo-merge regex for %s: '%s'
sv: misslyckades läsa reguljärt uttryck för pseudosammanslagning för ”%s”: %s

en: failed to locate object %d in packfile
sv: misslyckades hitta objekt %d i paketfilen

en: failed to look up reference
sv: misslyckades slå upp referensen

en: failed to lstat '%s'
sv: misslyckades ta status (lstat) på ”%s”

en: failed to make %s readable
sv: misslyckades göra %s läsbar

en: failed to map tree entry for %s
sv: misslyckades koppla trädpost för %s

en: failed to modify sparse-index config
sv: misslyckades ändra inställning för sparse-index

en: failed to move '%s' to '%s'
sv: misslyckades flytta ”%s” till ”%s”

en: failed to open '%s'
sv: misslyckades öppna ”%s”

en: failed to open '%s': %s
sv: misslyckades öppna ”%s”: %s

en: failed to open pack-index '%s'
sv: misslyckades öppna paketindexet ”%s”

en: failed to open temporary file
sv: misslyckades öppna temporär fil

en: failed to parse %s
sv: misslyckades tolka %s

en: failed to parse '%s' value '%s'
sv: misslyckades tolka ”%s” värde ”%s”

en: failed to parse --submodule option parameter: '%s'
sv: misslyckades tolka argument till flaggan --submodule: ”%s”

en: failed to parse commit %s from commit-graph
sv: misslyckades tolka incheckningen %s från incheckningsgraf

en: failed to parse commit %s from object database for commit-graph
sv: misslyckades tolka incheckningen %s från objektdatabasen för incheckningsgraf

en: failed to parse gc.logExpiry value %s
sv: misslyckades tolka värdet %s för gc.logExpiry

en: failed to parse prune expiry value %s
sv: misslyckades tolka värdet %s för prune expiry

en: failed to parse tree
sv: misslyckades tolka träd

en: failed to prefetch remotes
sv: misslyckades förhämta fjärrar

en: failed to push all needed submodules
sv: misslyckades sända alla nödvändiga undermoduler

en: failed to push some refs to '%s'
sv: misslyckades sända vissa referenser till ”%s”

en: failed to read %s
sv: misslyckades läsa %s

en: failed to read '%s'
sv: misslyckades läsa ”%s”

en: failed to read object '%s'.
sv: misslyckades läsa objektet ”%s”.

en: failed to read orderfile '%s'
sv: misslyckades läsa orderfilen ”%s”

en: failed to read patch
sv: misslyckades läsa patchen

en: failed to read ref NOTES_MERGE_PARTIAL
sv: misslyckades läsa references NOTES_MERGE_PARTIAL

en: failed to read the cache
sv: misslyckades läsa cachen

en: failed to read the index
sv: misslyckades läsa indexet

en: failed to recurse into submodule '%s'
sv: misslyckades rekursera in i undermodulen ”%s”

en: failed to register url for submodule path '%s'
sv: misslyckades registrera url för undermodulsökväg ”%s”

en: failed to remove %s
sv: misslyckades ta bort %s

en: failed to remove 'git notes merge' worktree
sv: misslyckades ta bort arbetskatalogen för ”git notes merge”

en: failed to remove directory '%s'
sv: misslyckades ta bort katalogen ”%s”

en: failed to rename base commit-graph file
sv: misslyckades byta namn på bas-incheckingsgraffilen

en: failed to rename temporary commit-graph file
sv: misslyckades byta namn på temporär incheckningsgraffil

en: failed to resolve '%s' as a valid ref
sv: misslyckades slå upp ”%s” som en giltig referens

en: failed to resolve '%s' as a valid ref.
sv: misslyckades slå upp ”%s” som en giltig referens.

en: failed to resolve HEAD as a valid ref
sv: misslyckades slå upp HEAD som giltig referens

en: failed to resolve NOTES_MERGE_REF
sv: misslyckades bestämma NOTES_MERGE_REF

en: failed to run '%s'
sv: misslyckades att köra ”%s”

en: failed to run 'crontab -l'; your system might not support 'cron'
sv: misslyckades köra ”crontab -l”; ditt system kanske inte stöder ”cron”

en: failed to run 'crontab'; your system might not support 'cron'
sv: misslyckades köra ”crontab”; ditt system kanske inte stöder ”cron”

en: failed to run 'describe'
sv: misslyckades att köra ”describe”

en: failed to run 'git status' on '%s'
sv: misslyckades köra ”git status” på ”%s”

en: failed to run 'git status' on '%s', code %d
sv: misslyckades köra ”git status” på ”%s”, kod %d

en: failed to run command '%s': %s
sv: misslyckades köra kommandot ”%s”: %s

en: failed to run systemctl
sv: misslyckades att köra systemctl

en: failed to set extensions.worktreeConfig setting
sv: misslyckades ändra inställningen extensions.worktreeConfig

en: failed to set up maintenance schedule
sv: misslyckades uppdatera underhållsschema

en: failed to sign the push certificate
sv: misslyckades underteckna push-certifikatet

en: failed to skip the commit
sv: misslyckades hoppa över incheckningen

en: failed to start 'git pack-objects' process
sv: misslyckades starta ”git pack-objects”-process

en: failed to start iterator over '%s'
sv: misslyckades starta iterator över ”%s”

en: failed to start launchctl
sv: misslyckades starta launchctl

en: failed to start schtasks
sv: misslyckades starta schtasks

en: failed to start systemctl
sv: misslyckades starta systemctl

en: failed to stat %s
sv: misslyckades ta status på %s

en: failed to stat '%*s%s%s'
sv: misslyckades ta status på ”%*ss%s%s”

en: failed to stat '%s'
sv: misslyckades ta status på ”%s”

en: failed to stop the FSMonitor daemon
sv: misslyckades stoppa FSMonitor-server

en: failed to store link to current notes ref (%s)
sv: misslyckades lagra länk till aktuell anteckningsreferens (%s)

en: failed to store maximum creation token
sv: misslyckades lagra maximal skaparsymbol

en: failed to symlink '%s': %s
sv: misslyckades skapa symboliska länken ”%s”: %s

en: failed to unlink '%s'
sv: misslyckades ta bort länken ”%s”

en: failed to unpack HEAD tree object
sv: misslyckades packa upp HEAD:s trädobjekt

en: failed to unpack trees
sv: misslyckades packa upp träd

en: failed to unregister repository
sv: misslyckades avregistrera arkivet

en: failed to unset '%s' in '%s'
sv: misslyckades slå av ”%s” i ”%s”

en: failed to update conflicted state in '%s'
sv: misslyckades uppdatera tillstånd för sammanslagningsproblem i ”%s”

en: failed to update remote for submodule '%s'
sv: misslyckades uppdatera fjärr för undermodulsökväg ”%s”

en: failed to write archive
sv: misslyckades skriva arkiv

en: failed to write bitmap index
sv: misslyckade skriva bitkarteindex

en: failed to write commit object
sv: misslyckades skriva incheckningsobjekt

en: failed to write commit-graph
sv: misslyckades skriva incheckningsgraf

en: failed to write correct number of base graph ids
sv: misslyckades skriva korrekt antal bas-graf-id:n

en: failed to write loose object index %s
sv: misslyckades skriva löst objektindex %s

en: failed to write multi-pack-index
sv: misslyckades skriva multi-pack-index

en: failed to write new configuration file %s
sv: misslyckades skriva nya konfigurationsfilen ”%s”

en: failed to write object in stream
sv: misslyckades skriva objekt i ström

en: failed to write to '%s'
sv: misslyckades skriva till ”%s”

en: failed utime() on %s
sv: ”utime()” misslyckades på %s

en: failed utime() on '%s'
sv: ”utime()” misslyckades på ”%s”

en: failed write to rev-list
sv: misslyckades skriva till rev-list

en: failed writing detached signature to '%s'
sv: misslyckades skriva fristående signatur till ”%s”

en: failed writing ssh signing key buffer to '%s'
sv: misslyckades skriva ssh-signeringsnyckelbuffert till ”%s”

en: failed writing ssh signing key to '%s'
sv: misslyckades skriva ssh-signeringsnyckel till ”%s”

en: failed: %d
sv: misslyckades: %d

en: failure to merge
sv: misslyckades slå ihop

en: fake a tagger when tags lack one
sv: fejka taggare när taggen saknar en

en: fast-forwardable
sv: kan snabbspolas

en: fatal:
sv: ödesdigert:

en: fatal: $program_name cannot be used without a working tree.
sv: ödesdigetrt: $program_name kan inte användas utan arbetskatalog.

en: fatal: %s: rejected by %s hook
    %s
    warning: no patches were sent
sv: ödesdigert: %s: refuserad av kroken %s
    %s
    varning: inga patchar har sänts

en: fatal: %s:%d is longer than 998 characters
    warning: no patches were sent
sv: ödesdigert: %s:%d är längre än 998 tecken
    varning: inga patchar har sänts

en: fatal: alias '%s' expands to itself
sv: ödesdigert: aliaset ”%s” expanderar till sig själv

en: fatal: command '%s' died with exit code %d
sv: ödesdigert: kommandot ”%s” dog med slutkoden %d

en: fatal: found configuration options for 'sendmail'
    git-send-email is configured with the sendemail.* options - note the 'e'.
    Set sendemail.forbidSendmailVariables to false to disable this check.
sv: ödesdigert: hittade konfigurationsflaggor för ”sendmail”
    git-send-email konfigureras med ”sendemail.*”-flaggor - lägg märke till ”e”.
    Sätt sendemail.forbidSendmailVariables till false för att inaktivera denna kontroll.

en: feature '%s' forbidden in input without --allow-unsafe-features
sv: funktionen ”%s” förbjuden i indata utan --allow-unsafe-features

en: fetch --all does not make sense with refspecs
sv: fetch --all kan inte anges med referensspecifikationer

en: fetch --all does not take a repository argument
sv: fetch --all tar inte namnet på ett arkiv som argument

en: fetch all tags and associated objects
sv: hämta alla taggar och associerade objekt

en: fetch failed.
sv: mottagning misslyckades.

en: fetch from all remotes
sv: hämta från alla fjärrar

en: fetch from multiple remotes
sv: hämta från flera fjärrar

en: fetch normally indicates which branches had a forced update,
    but that check has been disabled; to re-enable, use '--show-forced-updates'
    flag or run 'git config fetch.showForcedUpdates true'
sv: fetch visar normalt vilka grenar som tvångsuppdaterats, men testet har slagits
    av; för att slå på igen, använd flaggan ”--show-forced-updates” eller kör
    ”git config fetch.showForcedUpdates true”

en: fetch the remote branches
sv: hämta fjärrgrenarna

en: fetch updated the current branch head.
    fast-forwarding your working tree from
    commit %s.
sv: fetch uppdaterade huvudet för aktuell gren.
    snabbspolar din arbetskatalog från
    incheckningen %s.

en: fetch-pack: invalid index-pack output
sv: fetch-patch: ogiltig utdata från index-pack

en: fetch-pack: unable to fork off %s
sv: fetch-patch: kan inte grena (fork) av %s

en: fetch-pack: unable to fork off sideband demultiplexer
sv: fetch-patch: kan inte grena (fork) av sidbandsmultiplexare

en: fetch.parallel cannot be negative
sv: fetch.parallel kan inte vara negativt

en: fetching a group and specifying refspecs does not make sense
sv: kan inte hämta från grupp och ange referensspecifikationer

en: field
sv: föt

en: field name to sort on
sv: fältnamn att sortera på

en: file
sv: fil

en: file %s has only %lu line | file %s has only %lu lines
sv[0]: filen %s har bara %lu rad
sv[1]: filen %s har bara %lu rader

en: file %s is not a regular file
sv: filen %s är inte en normal fil

en: file %s is not writable by user
sv: filen %s är inte skrivbar av användaren

en: file at URI '%s' is not a bundle or bundle list
sv: filen på URI:en ”%s” är inte en bunt eller buntlista

en: file downloaded from '%s' is not a bundle
sv: filen hämtad från ”%s” är inte en bunt

en: file to read from
sv: fil att läsa från

en: file to read into hooks' stdin
sv: misslyckades läsa till krokens standard in

en: file/directory
sv: fil/katalog

en: final chunk has non-zero id %x
sv: avslutande stycke har id %x som inte är noll

en: finalize notes merge by committing unmerged notes
sv: färdigställ sammanslagning av anteckningar genom att checka in ej sammanslagna anteckningar

en: find a geometric progression with factor <N>
sv: hitta ett geometrisk förlopp med faktor <N>

en: find ancestors for a single n-way merge
sv: hitta anfader för enkel n-vägssammanslagning

en: find in contents not managed by git
sv: sök i innehåll som inte hanteras av git

en: find line copies within and across files
sv: hitta kopierade rader inuti och mellan filer

en: find line movements within and across files
sv: hitta flyttade rader inuti och mellan filer

en: find the color configured: slot [<default>]
sv: hitta den inställda färgen: lucka <förval>

en: find the color setting: slot [<stdout-is-tty>]
sv: hitta färginställningen: lucka <stdout-är-tty>

en: find the tag that comes after the commit
sv: hitta taggen som kommer efter incheckningen

en: find where <commit> forked from reflog of <ref>
sv: se var <incheckning> grenades av från referensloggen från <ref>

en: finished search at %s
sv: avslutade sökning på %s

en: flush is only for --buffer mode
sv: flush är endast till för ”--buffer”-läge

en: flush packet write failed
sv: fel vid skrivning av ”flush”-paket

en: follow in-tree symlinks
sv: följ symboliska länkar inom trädet

en: for conflicts, use a union version
sv: för konflikter, använd en förenad version

en: for conflicts, use our version
sv: för konflikter, använd vår version

en: for conflicts, use their version
sv: för konflikter, använd deras version

en: for conflicts, use this marker size
sv: för konflikter, använd denna markörstorlek

en: force
sv: tvinga

en: force checkout (throw away local modifications)
sv: tvinga utcheckning (kasta bort lokala ändringar)

en: force checkout updates
sv: tvinga utcheckningsuppdateringar

en: force cloning progress
sv: tvinga kloningsförlopp

en: force creation
sv: tvinga skapande

en: force creation, move/rename, deletion
sv: tvinga skapande, flytt/namnändring, borttagande

en: force edit of commit
sv: tvinga redigering av incheckning

en: force edit of tag message
sv: tvinga redigering av incheckningsmeddelande

en: force move even if worktree is dirty or locked
sv: tvinga flyttning även om arbetskatalogen är smutsig eller låst

en: force move/rename even if target exists
sv: tvinga flytta/ändra namn även om målet finns

en: force overwrite of existing files
sv: tvinga överskrivning av befintliga filer

en: force overwrite of local branch
sv: tvinga överskrivning av lokal gren

en: force overwrite of local reference
sv: tvinga överskrivning av lokal referens

en: force progress reporting
sv: tvinga förloppsrapportering

en: force removal even if worktree is dirty or locked
sv: tvinga ta bort även om arbetskatalogen är smutsig eller låst

en: force running gc even if there may be another gc running
sv: tvinga gc-körning även om en annan gc kanske körs

en: force updates
sv: tvinga uppdateringar

en: forced update
sv: tvingad uppdatering

en: fork failed
sv: ”fork” misslyckades

en: format the patch(es) are in
sv: format för patch(ar)

en: format to use for the output
sv: format att använda för utdata

en: format.headers without value
sv: format.headers utan värde

en: format: %%(%s) atom used without a %%(%s) atom
sv: format: atomen %%(%s) använd utan en %%(%s)-atom

en: format: %%(else) atom used more than once
sv: format: atomen %%(else) använd mer än en gång

en: format: %%(end) atom missing
sv: format: atomen %%(end) saknas

en: format: %%(end) atom used without corresponding atom
sv: format: atomen %%(end) använd utan motsvarande atom

en: format: %%(then) atom used after %%(else)
sv: format: atomen %%(then) använd efter %%(else)

en: format: %%(then) atom used more than once
sv: format: atomen %%(then) använd mer än en gång

en: found %u common ancestor: | found %u common ancestors:
sv[0]: hittade %u gemensam förfader:
sv[1]: hittade %u gemensamma förfäder:

en: frequency
sv: frekvens

en: from:to
sv: från:till

en: fsck error in pack objects
sv: fsck-fel i packat objekt

en: fsck error in packed object
sv: fsck-fel i packat objekt

en: fseek failed
sv: ”fseek” misslyckades

en: fsmonitor disabled
sv: fsmonitor inaktiverat

en: fsmonitor enabled
sv: fsmonitor aktiverat

en: fsmonitor--daemon is already running '%s'
sv: fsmonitor--daemon körs redan på ”%s”

en: fsmonitor--daemon is not running
sv: fsmonitor--daemon kör inte

en: fsmonitor--daemon not supported on this platform
sv: fsmonitor--daemon stöds inte på denna plattform

en: fsmonitor-daemon is not watching '%s'
sv: fsmonitor-daemon bevakar inte ”%s”

en: fsmonitor-daemon is watching '%s'
sv: fsmonitor-daemon bevakar ”%s”

en: fsmonitor_ipc__send_query: invalid path '%s'
sv: fsmonitor_ipc__send_query: ogilitg sökväg ”%s”

en: fsmonitor_ipc__send_query: unspecified error on '%s'
sv: fsmonitor_ipc__send_query: ospecificerat fel på ”%s”

en: fstat on %s failed
sv: fstat misslyckades på %s

en: full write to remote helper failed
sv: komplett skrivning till fjärrhjälpare misslyckades

en: garbage at end of loose object '%s'
sv: skräp i slutet av löst objekt ”%s”

en: gc is already running on machine '%s' pid %llu (use --force if not)
sv: gc körs redan på maskinen ”%s” pid %llu (använd --force om så inte är fallet)

en: gc is already running on machine '%s' pid %lu (use --force if not)
sv: gc körs redan på maskinen ”%s” pid %lu (använd --force om så inte är fallet)

en: generate a cover letter
sv: generera ett följebrev

en: generate compact summary in diffstat
sv: skapa kompakt översikt i diffstat

en: generate diff using the "anchored diff" algorithm
sv: skapa diffar med algoritmen ”anchored diff”

en: generate diff using the "histogram diff" algorithm
sv: skapa diffar med algoritmen ”histogram diff”

en: generate diff using the "patience diff" algorithm
sv: skapa diffar med algoritmen ”patience diff”

en: generate diffs with <n> lines context
sv: skapa diffar med <n> rader sammanhang

en: generate diffstat
sv: skapa diffstat

en: generate diffstat with a given graph width
sv: generera en diffstat med given grafbredd

en: generate diffstat with a given name width
sv: generera en diffstat med given namnbredd

en: generate diffstat with a given width
sv: generera en diffstat med given bredd

en: generate diffstat with limited lines
sv: generera diffstat med begränsade rader

en: generate parts of a cover letter based on a branch's description
sv: skapa delar av omslagsbrevet baserat på grenbeskrivelsen

en: generate patch
sv: skapar patch

en: generate the diff in raw format
sv: generera diff i råformat

en: get all values: key [<value-pattern>]
sv: hämta alla värden: nyckel <värde-mönster>

en: get value specific for the URL: section[.var] URL
sv: hämta värde specifikt URL:en: sektion[.var] URL

en: get value: name [<value-pattern>]
sv: hämta värde: namn <värde-mönster>

en: get values for regexp: name-regex [<value-pattern>]
sv: hämta värden för reguttr: namn-reguttr <värde-mönster>

en: git %s: failed to read the index
sv: git %s: misslyckades läsa indexet

en: git %s: failed to refresh the index
sv: git %s: misslyckades uppdatera indexet

en: git [-v | --version] [-h | --help] [-C <path>] [-c <name>=<value>]
               [--exec-path[=<path>]] [--html-path] [--man-path] [--info-path]
               [-p | --paginate | -P | --no-pager] [--no-replace-objects] [--no-lazy-fetch]
               [--no-optional-locks] [--no-advice] [--bare] [--git-dir=<path>]
               [--work-tree=<path>] [--namespace=<name>] [--config-env=<name>=<envvar>]
               <command> [<args>]
sv: git [-v | --version] [-h |--help] [-C <sökväg>] [-c <namn>=<värde>]
               [--exec-path[=<sökväg>]] [--html-path] [--man-path] [--info-path]
               [-p | --paginate | -P | --no-pager] [--no-replace-objects] [--no-lazy-fetch]
               [--no-optional-locks] [--no-advice] [--bare] [--git-dir=<sökväg>]
               [--work-tree=<sökväg>] [--namespace=<namn>] [--config-env=<namn>=<miljövar>]
               <kommando> [<flaggor>]

en: git add [<options>] [--] <pathspec>...
sv: git add [<flaggor>] [--] <sökväg>...

en: git am [<options>] (--continue | --skip | --abort)
sv: git am [<flaggor>] (--continue | --skip | --abort)

en: git am [<options>] [(<mbox> | <Maildir>)...]
sv: git am [<flaggor>] [(<mbox> | <Maildir>)...]

en: git annotate [<options>] [<rev-opts>] [<rev>] [--] <file>
sv: git annotate [<flaggor>] [<rev-flaggor>] [<rev>] [--] <fil>

en: git apply [<options>] [<patch>...]
sv: git apply [<flaggor>] [<patch>...]

en: git apply: bad git-diff - expected /dev/null on line %d
sv: git apply: dålig git-diff - förväntade /dev/null på rad %d

en: git apply: bad git-diff - expected /dev/null, got %s on line %d
sv: git apply: dålig git-diff - förväntade /dev/null, fick %s på rad %d

en: git apply: bad git-diff - inconsistent new filename on line %d
sv: git apply: dålig git-diff - motsägande nytt filnamn på rad %d

en: git apply: bad git-diff - inconsistent old filename on line %d
sv: git apply: dålig git-diff - motsägande gammalt filnamn på rad %d

en: git archive --remote <repo> [--exec <cmd>] --list
sv: git archive --remote <arkiv> [--exec <kmd>] --list

en: git archive --remote <repo> [--exec <cmd>] [<options>] <tree-ish> [<path>...]
sv: git archive --remote <arkiv> [--exec <kmd>] [<flaggor>] <träd-igt> [<sökväg>...]

en: git archive [<options>] <tree-ish> [<path>...]
sv: git archive [<flaggor>] <träd-igt> [<sökväg>...]

en: git archive: expected ACK/NAK, got a flush packet
sv: git archive: förväntade ACK/NAK, fick flush-paket

en: git archive: expected a flush
sv: git archive: förväntade en tömning (flush)

en: git archive: protocol error
sv: git archive: protokollfel

en: git bisect (good|bad) [<rev>...]
sv: git bisect (good|bad) [<incheckning>...]

en: git bisect replay <logfile>
sv: git bisect replay <loggfil>

en: git bisect reset [<commit>]
sv: git bisect reset [<incheckning>]

en: git bisect run <cmd> [<arg>...]
sv: git bisect run <kommando> [<argument>]...

en: git bisect skip [(<rev>|<range>)...]
sv: git bisect skip [(<incheckning>|<intervall>)...]

en: git bisect start [--term-(new|bad)=<term> --term-(old|good)=<term>]    [--no-checkout] [--first-parent] [<bad> [<good>...]] [--]    [<pathspec>...]
sv: git bisect start [--term-(new|bad)=<term> --term-(old|good)=<term>]    [--no-checkout] [--first-parent] [<dålig> [<bra>...]] [--]    [<sökvägar>...]

en: git blame [<options>] [<rev-opts>] [<rev>] [--] <file>
sv: git blame [<flaggor>] [<rev-flaggor>] [<rev>] [--] <fil>

en: git branch [<options>] (-c | -C) [<old-branch>] <new-branch>
sv: git branch [<flaggor>] (-c | -C) [<gammal_gren>] <ny_gren>

en: git branch [<options>] (-m | -M) [<old-branch>] <new-branch>
sv: git branch [<flaggor>] (-m | -M) [<gammal_gren>] <ny_gren>

en: git branch [<options>] [-f] [--recurse-submodules] <branch-name> [<start-point>]
sv: git branch [<flaggor>] [-f] [--recurse-submodules] <grennamn> [<startpunkt>]

en: git branch [<options>] [-l] [<pattern>...]
sv: git branch [<flaggor>] [-l] [<mönster>...]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--format]
sv: git branch [<flaggor>] [-r | -a] [--format]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--merged] [--no-merged]
sv: git branch [<flaggor>] [-r | -a] [--merged] [--no-merged]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--points-at]
sv: git branch [<flaggor>] [-r | -a] [--points-at]

en: git branch [<options>] [-r] (-d | -D) <branch-name>...
sv: git branch [<flaggor>] [-r] (-d | -D) <grennamn>...

en: git bugreport [(-o | --output-directory) <path>]
                  [(-s | --suffix) <format> | --no-suffix]
                  [--diagnose[=<mode>]]
sv: git bugreport [(-o | --output-directory) <sökväg>]
                  [(-s | --suffix) <format> | --no-suffix]
                  [--diagnose[=<läge>]]

en: git bundle create [-q | --quiet | --progress]
                      [--version=<version>] <file> <git-rev-list-args>
sv: git bundle create [-q | --quiet | --progress]
                      [--version=<version>] <fil> <git-rev-list-flaggor>

en: git bundle list-heads <file> [<refname>...]
sv: git bundle list-heads <fil> [<refnamn>...]

en: git bundle unbundle [--progress] <file> [<refname>...]
sv: git bundle unbundle [--progress] <fil> [<refnamn>...]

en: git bundle verify [-q | --quiet] <file>
sv: git bundle verify [-q | --quiet] <fil>

en: git cat-file (--textconv | --filters)
                 [<rev>:<path|tree-ish> | --path=<path|tree-ish> <rev>]
sv: git cat-file (--textconv | --filters)
                 [<revision>:<sökväg|träd-igt> | --path=<sökväg|träd-igt> <revision>]

en: git cat-file (-e | -p) <object>
sv: git cat-file (-e | -p) <objekt>

en: git cat-file (-t | -s) [--allow-unknown-type] <object>
sv: git cat-file (-t | -s) [--allow-unknown-type] <objekt>

en: git cat-file <type> <object>
sv: git cat-file <typ> <objekt>

en: git check-attr --stdin [-z] [--source <tree-ish>] [-a | --all | <attr>...]
sv: git check-attr --stdin [-z] [--source <träd:igt>] [-a | --all | <attr>...]

en: git check-attr [--source <tree-ish>] [-a | --all | <attr>...] [--] <pathname>...
sv: git check-attr [--source <träd:igt>] [-a | --all | <attr>...] [--] <sökväg>...

en: git check-mailmap [<options>] <contact>...
sv: git check-mailmap [<flaggor>] <kontakt>...

en: git checkout [<options>] <branch>
sv: git checkout [<flaggor>] <gren>

en: git checkout [<options>] [<branch>] -- <file>...
sv: git checkout [<flaggor>] [<gren>] -- <fil>...

en: git checkout--worker [<options>]
sv: git checkout--worker [<flaggor>]

en: git checkout-index [<options>] [--] [<file>...]
sv: git checkout-index [<flaggor>] [--] [<fil>...]

en: git checkout: --detach does not take a path argument '%s'
sv: git checkout: --detach tar inte en sökväg som argument ”%s”

en: git checkout: --ours/--theirs, --force and --merge are incompatible when
    checking out of the index.
sv: git checkout: --ours/--theirs, --force och --merge är inkompatibla när
    du checkar ut från indexet.

en: git cherry [-v] [<upstream> [<head> [<limit>]]]
sv: git cherry [-v] [<uppström> [<huvud> [<gräns>]]]

en: git cherry-pick [--edit] [-n] [-m <parent-number>] [-s] [-x] [--ff]
                    [-S[<keyid>]] <commit>...
sv: git cherry-pick [--edit] [-n] [-m <förälder-nummer>] [-s] [-x] [--ff]
                    [-S[<nyckelid>]] <incheckning>...

en: git clean [-d] [-f] [-i] [-n] [-q] [-e <pattern>] [-x | -X] [--] [<pathspec>...]
sv: git clean [-d] [-f] [-i] [-n] [-q] [-e <mönster>] [-x | -X] [--] <sökväg>...

en: git clone [<options>] [--] <repo> [<dir>]
sv: git clone [<flaggor>] [--] <arkiv> [<kat>]

en: git column [<options>]
sv: git column [<flaggor>]

en: git commands available from elsewhere on your $PATH
sv: git-kommandon från andra platser i din $PATH

en: git commit [-a | --interactive | --patch] [-s] [-v] [-u<mode>] [--amend]
               [--dry-run] [(-c | -C | --squash) <commit> | --fixup [(amend|reword):]<commit>]
               [-F <file> | -m <msg>] [--reset-author] [--allow-empty]
               [--allow-empty-message] [--no-verify] [-e] [--author=<author>]
               [--date=<date>] [--cleanup=<mode>] [--[no-]status]
               [-i | -o] [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
               [(--trailer <token>[(=|:)<value>])...] [-S[<keyid>]]
               [--] [<pathspec>...]
sv: git commit [-a | --interactive | --patch] [-s] [-v] [-u<läge>] [--amend]
               [--dry-run] [(-c | -C | --squash) <incheckning> | --fixup [(amend|reword):]<incheckning>]
               [-F <fil> | -m <medd>] [--reset-author] [--allow-empty]
               [--allow-empty-message] [--no-verify] [-e] [--author=<författare>]
               [--date=<datum>] [--cleanup=<läge>] [--[no-]status]
               [-i | -o] [--pathspec-from-file=<fil> [--pathspec-file-nul]]
               [(--trailer <symbol>[(=|:)<värde>])...] [-S[<nyckel-id>]]
               [--] [<sökväg>...]

en: git commit-graph verify [--object-dir <dir>] [--shallow] [--[no-]progress]
sv: git commit-graph verify [--object-dir <kat>] [--shallow] [--[no-]progress]

en: git commit-graph write [--object-dir <dir>] [--append]
                           [--split[=<strategy>]] [--reachable | --stdin-packs | --stdin-commits]
                           [--changed-paths] [--[no-]max-new-filters <n>] [--[no-]progress]
                           <split-options>
sv: git commit-graph write [--object-dir <kat>] [--append]
                           [--split[=<strategi>]] [--reachable | --stdin-packs | --stdin-commits]
                           [--changed-paths] [--[no-]max-new-filters <n>] [--[no-]progress]
                           <delnings-flaggor>

en: git commit-tree <tree> [(-p <parent>)...]
sv: git commit-tree <träd> [(-p <förälder>)...]

en: git commit-tree [(-p <parent>)...] [-S[<keyid>]] [(-m <message>)...]
                    [(-F <file>)...] <tree>
sv: git commit-tree [(-p <förälder>)...] [-S[<nyckelid>]] [(-m <meddelande>)...]
                    [(-F <fil>)...] <träd>

en: git commit-tree: failed to close '%s'
sv: git commit-tree: misslyckades stänga ”%s”

en: git commit-tree: failed to read
sv: git commit-tree: misslyckades läsa

en: git commit-tree: failed to read '%s'
sv: git commit-tree: misslyckades läsa ”%s”

en: git config [<file-option>] --get-colorbool <name> [<stdout-is-tty>]
sv: git config [<filflagga>] --get-colorbool <namn> [<stdout-är-tty>]

en: git config edit [<file-option>]
sv: git config edit [<filflagga>]

en: git config get [<file-option>] [<display-option>] [--includes] [--all] [--regexp=<regexp>] [--value=<value>] [--fixed-value] [--default=<default>] <name>
sv: git config get [<filflagga>] [<visningsflagga>] [--includes] [--all] [--regexp=<reguttr>] [--value=<värde>] [--fixed-value] [--default=<förval>] <namn>

en: git config get [<file-option>] [<display-option>] [--includes] [--all] [--regexp] [--value=<value>] [--fixed-value] [--default=<default>] <name>
sv: git config get [<filflagga>] [<visningsflagga>] [--includes] [--all] [--regexp] [--value=<värde>] [--fixed-value] [--default=<förval>] <namn>

en: git config list [<file-option>] [<display-option>] [--includes]
sv: git config list [<filflagga>] [<visningsflagga>] [--includes]

en: git config remove-section [<file-option>] <name>
sv: git config remove-section [<filflagga>] <namn>

en: git config rename-section [<file-option>] <old-name> <new-name>
sv: git config rename-section [<filflagga>] <gammalt-namn> <nytt-namn>

en: git config set [<file-option>] [--type=<type>] [--all] [--value=<value>] [--fixed-value] <name> <value>
sv: git config set [<filflagga>] [--type=<typ>] [--all] [--value=<värde>] [--fixed-value] <namn> <värde>

en: git config set [<file-option>] [--type=<type>] [--comment=<message>] [--all] [--value=<value>] [--fixed-value] <name> <value>
sv: git config set [<filflagga>] [--type=<typ>] [--comment=<meddelande>] [--all] [--value=<värde>] [--fixed-value] <namn> <värde>

en: git config unset [<file-option>] [--all] [--value=<value>] [--fixed-value] <name> <value>
sv: git config unset [<filflagga>] [--all] [--value=<värde>] [--fixed-value] <namn> <värde>

en: git describe <blob>
sv: git describe <objekt>

en: git describe [--all] [--tags] [--contains] [--abbrev=<n>] --dirty[=<mark>]
sv: git describe [--all] [--tags] [--contains] [--abbrev=<n>] --dirty[=<märke>]

en: git describe [--all] [--tags] [--contains] [--abbrev=<n>] [<commit-ish>...]
sv: git describe [--all] [--tag] [--contains] [--abbrev=<n>] [<incheckning-igt>...]

en: git diagnose [(-o | --output-directory) <path>] [(-s | --suffix) <format>]
                 [--mode=<mode>]
sv: git diagnose [(-o | --output-directory) <sökväg>] [(-s | --suffix) <format>]
                 [--mode=<läge>]

en: git diff --no-index [<options>] <path> <path>
sv: git diff --no-index [<flaggor>] <sökväg> <sökväg>

en: git diff header lacks filename information (line %d)
sv: git-diff-huvudet saknar filnamnsinformation (rad %d)

en: git diff header lacks filename information when removing %d leading pathname component (line %d) | git diff header lacks filename information when removing %d leading pathname components (line %d)
sv[0]: git-diff-huvudet saknar filnamnsinformation när %d ledande sökvägskomponent
    tas bort (rad %d)
sv[1]: git-diff-huvudet saknar filnamnsinformation när %d ledande sökvägskomponenter
    tas bort (rad %d)

en: git difftool [<options>] [<commit> [<commit>]] [--] [<path>...]
sv: git difftool [<flaggor>] [<incheckning> [<incheckning>]] [--] [<sökväg>...]

en: git fast-export [<rev-list-opts>]
sv: git fast-export [<rev-list-flaggor>]

en: git fetch --all [<options>]
sv: git fetch --all [<flaggor>]

en: git fetch --multiple [<options>] [(<repository> | <group>)...]
sv: git fetch --multiple [<flaggor>] [(<arkiv> | <grupp>)...]

en: git fetch [<options>] <group>
sv: git fetch [<flaggor>] <grupp>

en: git fetch [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
sv: git fetch [<flaggor>] [<arkiv> [<refspec>...]]

en: git fetch-pack: expected ACK/NAK, got '%s'
sv: git fetch-pack: förväntade ACK/NAK, fick ”%s”

en: git fetch-pack: expected ACK/NAK, got a flush packet
sv: git fetch-pack: förväntade ACK/NAK, fick flush-paket

en: git fetch-pack: expected a flush packet after shallow list
sv: git fetch-pack: förväntade ett flush-paket efter grund lista

en: git fetch-pack: expected response end packet
sv: git fetch-pack: förväntade svarsavslutningspaket

en: git fetch-pack: expected shallow list
sv: git fetch-pack: förväntade grund lista

en: git fetch-pack: fetch failed.
sv: git fetch-pack: hämtning misslyckades.

en: git fmt-merge-msg [-m <message>] [--log[=<n>] | --no-log] [--file <file>]
sv: git fmt-merge-msg [-m <meddelande>] [--log[=<n>] | --no-log] [--file <fil>]

en: git for-each-ref [--contains [<commit>]] [--no-contains [<commit>]]
sv: git for-each-ref [--contains [<incheckning>]] [--no-contains [<incheckning>]]

en: git for-each-ref [--merged [<commit>]] [--no-merged [<commit>]]
sv: git for-each-ref [--merged [<incheckning>]] [--no-merged <incheckning>]]

en: git for-each-ref [--points-at <object>]
sv: git for-each-ref [--points-at <objekt>]

en: git for-each-ref [<options>] [<pattern>]
sv: git for-each-ref [<flaggor>] [<mönster>]

en: git for-each-repo --config=<config> [--] <arguments>
sv: git for-each-repo --config=<konfig> [--] <argument>

en: git format-patch [<options>] [<since> | <revision-range>]
sv: git format-patch [<flaggor>] [<sedan> | <revisionsintervall>]

en: git fsck [--tags] [--root] [--unreachable] [--cache] [--no-reflogs]
             [--[no-]full] [--strict] [--verbose] [--lost-found]
             [--[no-]dangling] [--[no-]progress] [--connectivity-only]
             [--[no-]name-objects] [<object>...]
sv: git fsck [--tags] [--root] [--unreachable] [--cache] [--no-reflogs]
             [--[no-]full] [--strict] [--verbose] [--lost-found]
             [--[no-]dangling] [--[no-]progress] [--connectivity-only]
             [--[no-]name-objects] [<objekt>...]

en: git fsmonitor--daemon run [<options>]
sv: git fsmonitor--daemon run [<flaggor>]

en: git fsmonitor--daemon start [<options>]
sv: git fsmonitor--daemon start [<flaggor>]

en: git gc [<options>]
sv: git gc [<flaggor>]

en: git grep [<options>] [-e] <pattern> [<rev>...] [[--] <path>...]
sv: git grep [<flaggor>] [-e] <mönster> [<rev>...] [[--] <sökväg>...]

en: git hash-object [-t <type>] [-w] --stdin-paths [--no-filters]
sv: git hash-object [-t <typ>] [-w] --stdin-paths [--no-filters]

en: git hash-object [-t <type>] [-w] [--path=<file> | --no-filters]
                    [--stdin [--literally]] [--] <file>...
sv: git hash-object [-t <typ>] [-w] [--path=<fil> | --no-filters]
                    [--stdin [--literally]] [--] <fil>...

en: git help [[-i|--info] [-m|--man] [-w|--web]] [<command>|<doc>]
sv: git help [[-i|--info] [-m|--man] [-w|--web]] [<kommando>|<doc>]

en: git hook run [--ignore-missing] [--to-stdin=<path>] <hook-name> [-- <hook-args>]
sv: git hook run [--ignore-missing] [--to-stdin=<sökväg>] <krok-namn> [-- <krok-argument>]

en: git init [-q | --quiet] [--bare] [--template=<template-directory>]
             [--separate-git-dir <git-dir>] [--object-format=<format>]
             [--ref-format=<format>]
             [-b <branch-name> | --initial-branch=<branch-name>]
             [--shared[=<permissions>]] [<directory>]
sv: git init [-q | --quiet] [--bare] [--template=<mallkatalog>]
             [--separate-git-dir <git-kat>] [--object-format=<format>]
             [--ref-format=<format>]
             [-b <grennamn> | --initial-branch=<grennamn>]
             [--shared[=<behörigheter>]] [<katalog>]

en: git interpret-trailers [--in-place] [--trim-empty]
                           [(--trailer (<key>|<key-alias>)[(=|:)<value>])...]
                           [--parse] [<file>...]
sv: git interpret-trailers [--in-place] [--trim-empty]
                           [(--trailer (<nyckel>|<nyckel-alias>)[(=|:)<värde>])...]
                           [--parse] [<fil>...]

en: git log --pretty=short | git shortlog [<options>]
sv: git log --pretty=short | git shortlog [<flaggor>]

en: git log [<options>] [<revision-range>] [[--] <path>...]
sv: git log [<flaggor>] [<versionsintervall>] [[--] <sökväg>...]

en: git ls-files [<options>] [<file>...]
sv: git ls-files [<flaggor>] [<fil>...]

en: git ls-remote [--branches] [--tags] [--refs] [--upload-pack=<exec>]
                  [-q | --quiet] [--exit-code] [--get-url] [--sort=<key>]
                  [--symref] [<repository> [<patterns>...]]
sv: git ls-remote [--branches] [--tags] [--refs] [--upload-pack=<exec>]
                  [-q | --quiet] [--exit-code] [--get-url] [--sort=<nyckel>]
                  [--symref] [<arkiv> [<mönster>...]]

en: git ls-tree [<options>] <tree-ish> [<path>...]
sv: git ls-tree [<flaggor>] <träd-igt> [<sökväg>...]

en: git mailinfo [<options>] <msg> <patch> < mail >info
sv: git mailinfo [<flaggor>] <meddelande> <patch> < epost >info

en: git maintenance <subcommand> [<options>]
sv: git maintenance <underkommando> [<flaggor>]

en: git maintenance run [--auto] [--[no-]quiet] [--task=<task>] [--schedule]
sv: git maintenance run [--auto] [--[no-]quiet] [--task=<uppgift>] [--schedule]

en: git maintenance start [--scheduler=<scheduler>]
sv: git maintenance start [--scheduler=<schemaläggare>]

en: git merge [<options>] [<commit>...]
sv: git merge [<flaggor>] [<incheckning>...]

en: git merge-base --fork-point <ref> [<commit>]
sv: git merge-base --fork-point <ref> [<incheckning>]

en: git merge-base --independent <commit>...
sv: git merge-base --independent <incheckning>...

en: git merge-base --is-ancestor <commit> <commit>
sv: git merge-base --is-ancestor <incheckning> <incheckning>

en: git merge-base [-a | --all] --octopus <commit>...
sv: git merge-base [-a | --all] --octopus <incheckning>...

en: git merge-base [-a | --all] <commit> <commit>...
sv: git merge-base [-a | --all] <incheckning> <incheckning>...

en: git merge-file [<options>] [-L <name1> [-L <orig> [-L <name2>]]] <file1> <orig-file> <file2>
sv: git merge-file [<alternativ>] [-L <namn1> [-L <orig> [-L <namn2>]]] <fil1> <origfil> <fil2>

en: git merge-tree [--trivial-merge] <base-tree> <branch1> <branch2>
sv: git merge-tree [--trivial-merge] <baseträd> <gren1> <gren2>

en: git merge-tree [--write-tree] [<options>] <branch1> <branch2>
sv: git merge-tree [--write-tree] [<flaggor>] <gren1> <gren2>

en: git multi-pack-index [<options>] expire
sv: git multi-pack-index [<flaggor>] expire

en: git multi-pack-index [<options>] repack [--batch-size=<size>]
sv: git multi-pack-index [<flaggor>] repack [--batch-size=<storlek>]

en: git multi-pack-index [<options>] verify
sv: git multi-pack-index [<flaggor>] verify

en: git multi-pack-index [<options>] write [--preferred-pack=<pack>][--refs-snapshot=<path>]
sv: git multi-pack-index [<flaggor>] write [--preferred-pack=<paket>] [--refs-snapshot=<sökväg>]

en: git mv [<options>] <source>... <destination>
sv: git mv [<flaggor>] <källa>... <mål>

en: git name-rev [<options>] --all
sv: git name-rev [<flaggor>] --all

en: git name-rev [<options>] --annotate-stdin
sv: git name-rev [<flaggor>] --annotate-stdin

en: git name-rev [<options>] <commit>...
sv: git name-rev [<flaggor>] <incheckning>...

en: git notes [--ref <notes-ref>] [list [<object>]]
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] [list [<objekt>]]

en: git notes [--ref <notes-ref>] add [-f] [--allow-empty] [--[no-]separator|--separator=<paragraph-break>] [--[no-]stripspace] [-m <msg> | -F <file> | (-c | -C) <object>] [<object>]
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] add [-f] [--allow-empty] [--[no-]separator|--separator=<styckebrytning>] [--[no-]stripspace] [-m <medd> | -F <fil> | (-c | -C) <objekt>] [<objekt>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] append [--allow-empty] [--[no-]separator|--separator=<paragraph-break>] [--[no-]stripspace] [-m <msg> | -F <file> | (-c | -C) <object>] [<object>]
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] append [--allow-empty] [--[no-]separator|--separator=<styckebrytning>] [--[no-]stripspace] [-m <medd> | -F <fil> | (-c | -C) <objekt>] [<objekt>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] copy [-f] <from-object> <to-object>
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] copy [-f] <från-objekt> <till-objekt>

en: git notes [--ref <notes-ref>] edit [--allow-empty] [<object>]
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] edit [--allow-empty] [<objekt>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] get-ref
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] get-ref

en: git notes [--ref <notes-ref>] merge [-v | -q] [-s <strategy>] <notes-ref>
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] merge [-v | -q] [-s <strategi>] <anteckningsref>

en: git notes [--ref <notes-ref>] prune [-n] [-v]
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] prune [-n] [-v]

en: git notes [--ref <notes-ref>] remove [<object>...]
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] remove [<objekt>...]

en: git notes [--ref <notes-ref>] show [<object>]
sv: git notes [--ref <anteckningsref>] show [<objekt>]

en: git notes [list [<object>]]
sv: git notes [list [<objekt>]]

en: git notes add [<options>] [<object>]
sv: git notes add [<flaggor>] [<objekt>]

en: git notes append [<options>] [<object>]
sv: git notes append [<flaggor>] [<objekt>]

en: git notes copy --stdin [<from-object> <to-object>]...
sv: git notes copy --stdin [<från-objekt> <till-objekt>]...

en: git notes copy [<options>] <from-object> <to-object>
sv: git notes copy [<flaggor>] <från-objekt> <till-objekt>

en: git notes edit [<object>]
sv: git notes edit [<objekt>]

en: git notes merge --abort [<options>]
sv: git notes merge --abort [<flaggor>]

en: git notes merge --commit [<options>]
sv: git notes merge --commit [<flaggor>]

en: git notes merge [<options>] <notes-ref>
sv: git notes merge [<flaggor>] <anteckningsref>

en: git notes prune [<options>]
sv: git notes prune [<flaggor>]

en: git notes remove [<object>]
sv: git notes remove [<objekt>]

en: git notes show [<object>]
sv: git notes show [<objekt>]

en: git pack-objects --stdout [<options>] [< <ref-list> | < <object-list>]
sv: git pack-objects --stdout [<flaggor>] [< <reflista> | < <objektlista>]

en: git pack-objects [<options>] <base-name> [< <ref-list> | < <object-list>]
sv: git pack-objects [<flaggor>] <basnamn> [< <reflista> | < <objektlista>]

en: git pack-refs [--all] [--no-prune] [--auto] [--include <pattern>] [--exclude <pattern>]
sv: git pack-refs [--all] [--no-prune] [--auto] [--include <mönster>] [--exclude <mönster>]

en: git prune [-n] [-v] [--progress] [--expire <time>] [--] [<head>...]
sv: git prune [-n] [-v] [--progress] [--expire <tid>] [--] [<huvud>...]

en: git pull [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
sv: git pull [<flaggor>] [<arkiv> [<refspec>...]]

en: git push [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
sv: git push [<flaggor>] [<arkiv> [<refspec>...]]

en: git range-diff [<options>] <base> <old-tip> <new-tip>
sv: git range-diff [<flaggor>] <bas> <gammal-ända> <ny-ända>

en: git range-diff [<options>] <old-base>..<old-tip> <new-base>..<new-tip>
sv: git range-diff [<flaggor>] <gammal-bas>..<gammal-ända> <ny-bas>..<ny-ända>

en: git range-diff [<options>] <old-tip>...<new-tip>
sv: git range-diff [<flaggor>] <gammal-bas>..<ny-ända>

en: git read-tree [(-m [--trivial] [--aggressive] | --reset | --prefix=<prefix>)
                  [-u | -i]] [--index-output=<file>] [--no-sparse-checkout]
                  (--empty | <tree-ish1> [<tree-ish2> [<tree-ish3>]])
sv: git read-tree [(-m [--trivial] [--aggressive] | --reset | --prefix=<prefix>)
                  [-u | -i]] [--index-output=<fil>] [--no-sparse-checkout]
                  (--empty | <träd-igt1> [<träd-igt2> [<träd-igt3>]])

en: git rebase [-i] [options] [--exec <cmd>] [--onto <newbase> | --keep-base] [<upstream> [<branch>]]
sv: git rebase [-i] [flaggor] [--exec <kmd>] [--onto <nybas> | --keep-base] [<uppström> [<gren>]]

en: git rebase [-i] [options] [--exec <cmd>] [--onto <newbase>] --root [<branch>]
sv: git rebase [-i] [flaggor] [--exec <kmd>] [--onto <nybas>] --root [<gren>]

en: git receive-pack <git-dir>
sv: git receive-pack <git-katalog>

en: git reflog [show] [<log-options>] [<ref>]
sv: git reflog [show] [<log-flaggor>] [<ref>]

en: git reflog delete [--rewrite] [--updateref]
                      [--dry-run | -n] [--verbose] <ref>@{<specifier>}...
sv: git reflog delete [--rewrite] [--updateref]
                      [--dry-run | -n] [--verbose] <ref>@{<specificering>}...

en: git reflog exists <ref>
sv: git reflog exists <referens>

en: git reflog expire [--expire=<time>] [--expire-unreachable=<time>]
                      [--rewrite] [--updateref] [--stale-fix]
                      [--dry-run | -n] [--verbose] [--all [--single-worktree] | <refs>...]
sv: git reflog expire [--expire=<time>] [--expire-unreachable=<time>]
                      [--rewrite] [--updateref] [--stale-fix]
                      [--dry-run | -n] [--verbose] [--all [--single-worktree] | <referenser>...]

en: git remote [-v | --verbose] show [-n] <name>
sv: git remote [-v | --verbose] show [-n] <namn>

en: git remote [-v | --verbose] update [-p | --prune] [(<group> | <remote>)...]
sv: git remote [-v | --verbose] update [-p | --prune] [(<grupp> | <fjärr>)...]

en: git remote add [-t <branch>] [-m <master>] [-f] [--tags | --no-tags] [--mirror=<fetch|push>] <name> <url>
sv: git remote add [-t <gren>] [-m <master>] [-f] [--tags | --no-tags] [--mirror=<fetch|push>] <namn> <url>

en: git remote add [<options>] <name> <url>
sv: git remote add [<flaggor>] <namn> <url>

en: git remote get-url [--push] [--all] <name>
sv: git remote get-url [--push] [--all] <namn>

en: git remote prune [-n | --dry-run] <name>
sv: git remote prune [-n | --dry-run] <namn>

en: git remote prune [<options>] <name>
sv: git remote prune [<flaggor>] <namn>

en: git remote remove <name>
sv: git remote remove <namn>

en: git remote rename [--[no-]progress] <old> <new>
sv: git remote rename [--[no-]progress] <gammal> <ny>

en: git remote set-branches --add <name> <branch>...
sv: git remote set-branches --add <namn> <gren>...

en: git remote set-branches <name> <branch>...
sv: git remote set-branches <namn> <gren>...

en: git remote set-branches [--add] <name> <branch>...
sv: git remote set-branches [--add] <namn> <gren>...

en: git remote set-head <name> (-a | --auto | -d | --delete | <branch>)
sv: git remote set-head <namn> (-a | --auto | -d | --delete | <gren>)

en: git remote set-url --add <name> <newurl>
sv: git remote set-url --add <namn> <nyurl>

en: git remote set-url --delete <name> <url>
sv: git remote set-url --delete <namn> <url>

en: git remote set-url [--push] <name> <newurl> [<oldurl>]
sv: git remote set-url [--push] <namn> <nyurl> [<gammalurl>]

en: git remote show [<options>] <name>
sv: git remote show [<flaggor>] <namn>

en: git remote update [<options>] [<group> | <remote>]...
sv: git remote update [<flaggor>] [<grupp> | <fjärr>]...

en: git repack [<options>]
sv: git repack [<flaggor>]

en: git replace -d <object>...
sv: git replace -d <objekt>...

en: git replace [--format=<format>] [-l [<pattern>]]
sv: git replace [--format=<format>] [-l [<mönster>]]

en: git replace [-f] --edit <object>
sv: git replace [-f] --edit <objekt>

en: git replace [-f] --graft <commit> [<parent>...]
sv: git replace [-f] --graft <incheckning> [<förälder>...]

en: git replace [-f] <object> <replacement>
sv: git replace [-f] <objekt> <ersättning>

en: git rerere [clear | forget <pathspec>... | diff | status | remaining | gc]
sv: git rerere [clear | forget <sökväg>... | diff | status | remaining | gc]

en: git reset --patch [<tree-ish>] [--] [<pathspec>...]
sv: git reset --patch [<träd-igt>] [--] [<sökvägar>...]

en: git reset [--mixed | --soft | --hard | --merge | --keep] [-q] [<commit>]
sv: git reset [--mixed | --soft | --hard | --merge | --keep] [-q] [<incheckning>]

en: git reset [-q] [--pathspec-from-file [--pathspec-file-nul]] [<tree-ish>]
sv: git reset [-q] [--pathspec-from-file [--pathspec-file-nul]] [<träd-igt>]

en: git reset [-q] [<tree-ish>] [--] <pathspec>...
sv: git reset [-q] [<träd-igt>] [--] <sökvägar>...

en: git restore [<options>] [--source=<branch>] <file>...
sv: git restore [<flaggor>] [--source=<gren>] <fil>...

en: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<args>...]
sv: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<argument>...]

en: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<args>...]
       or: git rev-parse --sq-quote [<arg>...]
       or: git rev-parse [<options>] [<arg>...]
    
    Run "git rev-parse --parseopt -h" for more information on the first usage.
sv: git rev-parse --parseopt [<flaggor>] -- [<argument>...]
         eller: git rev-parse --sq-quote [<argument>...]
         eller: git rev-parse [<flaggor>] [<argument>...]
    
    Kör ”git rev-parse --parseopt -h” för mer information om den första varianten.

en: git revert [--[no-]edit] [-n] [-m <parent-number>] [-s] [-S[<keyid>]] <commit>...
sv: git revert [--[no-]edit] [-n] [-m <förälder-nummer>] [-s] [-S[<nyckelid>]] <incheckning>...

en: git rm [-f | --force] [-n] [-r] [--cached] [--ignore-unmatch]
           [--quiet] [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
           [--] [<pathspec>...]
sv: git rm [-f | --force] [-n] [-r] [--cached] [--ignore-unmatch]
           [--quiet] [--pathspec-from-file=<fil> [--pathspec-file-nul]]
           [--] [<sökväg>...]

en: git rm: unable to remove %s
sv: git rm: kan inte ta bort %s

en: git send-pack [--mirror] [--dry-run] [--force]
                  [--receive-pack=<git-receive-pack>]
                  [--verbose] [--thin] [--atomic]
                  [--[no-]signed | --signed=(true|false|if-asked)]
                  [<host>:]<directory> (--all | <ref>...)
sv: git send-pack [--mirror] [--dry-run] [--force]
                  [--receive-pack=<git-receive-pack>]
                  [--verbose] [--thin] [--atomic]
                  [--[no-]signed | --signed=(true|false|if-asked)]
                  [<värd>:]<katalog> (--all | <ref>...)

en: git shortlog [<options>] [<revision-range>] [[--] <path>...]
sv: git shortlog [<flaggor>] [<versionsintervall>] [[--] <sökväg>...]

en: git show %s: bad file
sv: git show %s: felaktig fil

en: git show [<options>] <object>...
sv: git show [<flaggor>] <objekt>...

en: git show-branch (-g | --reflog)[=<n>[,<base>]] [--list] [<ref>]
sv: git show-branch (-g | --reflog)[=<n>[,<bas>]] [--list] [<ref>]

en: git show-branch [-a | --all] [-r | --remotes] [--topo-order | --date-order]
                    [--current] [--color[=<when>] | --no-color] [--sparse]
                    [--more=<n> | --list | --independent | --merge-base]
                    [--no-name | --sha1-name] [--topics]
                    [(<rev> | <glob>)...]
sv: git show-branch [-a | --all] [-r | --remotes] [--topo-order | --date-order]
                    [--current] [--color[=<när>] | --no-color] [--sparse]
                    [--more=<n> | --list | --independent | --merge-base]
                    [--no-name | --sha1-name] [--topics]
                    [(<rev> | <mönster>)...]

en: git show-ref --exclude-existing[=<pattern>]
sv: git show-ref --exclude-existing[=<mönster>]

en: git show-ref [--head] [-d | --dereference]
                 [-s | --hash[=<n>]] [--abbrev[=<n>]] [--branches] [--tags]
                 [--] [<pattern>...]
sv: git show-ref [--head] [-d | --dereference]
                 [-s | --hash[=<n>]] [--abbrev[=<n>]] [--branches] [--tags]
                 [--] [<mönster>...]

en: git sparse-checkout (init | list | set | add | reapply | disable | check-rules) [<options>]
sv: git sparse-checkout (init | list | set | add | reapply | disable | check-rules) <flaggor>

en: git sparse-checkout add [--skip-checks] (--stdin | <patterns>)
sv: git sparse-checkout add [--skip-checks] (--stdin | <mönster>)

en: git sparse-checkout check-rules [-z] [--skip-checks][--[no-]cone] [--rules-file <file>]
sv: git sparse-checkout check-rules [-z] [--skip-checks] [--[no-]cone] [--rules-file <fil>]

en: git sparse-checkout set [--[no-]cone] [--[no-]sparse-index] [--skip-checks] (--stdin | <patterns>)
sv: git sparse-checkout set [--[no-]cone] [--[no-]sparse-index] [--skip-checks] (--stdin | <mönster>)

en: git stash [push [-p | --patch] [-S | --staged] [-k | --[no-]keep-index] [-q | --quiet]
              [-u | --include-untracked] [-a | --all] [(-m | --message) <message>]
              [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
              [--] [<pathspec>...]]
sv: git stash [push [-p | --patch] [S | --staged] [-k | --[no-]keep-index] [-q | --quiet]
              [-u | --include-untracked] [-a | --all] [(-m | --message <meddelande>]
              [--pathspec-from-file=<fil> [--pathspec-file-nul]]
              [--] [<sökväg>...]]

en: git stash branch <branchname> [<stash>]
sv: git stash branch <grennamn> [<stash>]

en: git stash clear with arguments is unimplemented
sv: ”git stash clear” med argument har inte implementerats

en: git stash create [<message>]
sv: git stash create [<meddelande>]

en: git stash list [<log-options>]
sv: git stash list [<”log”-flaggor>]

en: git stash save [-p | --patch] [-S | --staged] [-k | --[no-]keep-index] [-q | --quiet]
              [-u | --include-untracked] [-a | --all] [<message>]
sv: git stash save [-p | --patch] [-S | --staged] [-k | --[no-]keep-index] [-q | --quiet]
              [-u | --include-untracked] [-a | --all] [<meddelande>]

en: git stash show [-u | --include-untracked | --only-untracked] [<diff-options>] [<stash>]
sv: git stash show [-u | --include-untracked | --only-untracked] [<”diff”-flaggor>] [<stash>]

en: git stash store [(-m | --message) <message>] [-q | --quiet] <commit>
sv: git stash store [(-m | --message) <meddelande>] [-q | --quiet] <incheckning>

en: git status [<options>] [--] [<pathspec>...]
sv: git status [<flaggor>] [--] <sökväg>...

en: git submodule [--quiet] update [--init [--filter=<filter-spec>]] [--remote] [-N|--no-fetch] [-f|--force] [--checkout|--merge|--rebase] [--[no-]recommend-shallow] [--reference <repository>] [--recursive] [--[no-]single-branch] [--] [<path>...]
sv: git submodule [--quiet] update [--init [--filter=<filterspecifikationer>]] [--remote] [-N|--no-fetch] [-f|--force] [--checkout|--merge|--rebase] [--[no-]recommend-shallow] [--reference <arkiv>] [--recursive] [--[no-]single-branch] [--] [<sökväg>...]

en: git submodule absorbgitdirs [<options>] [<path>...]
sv: git submodule absorbgitdirs [<flaggor>] [<sökväg>...]

en: git submodule add [<options>] [--] <repository> [<path>]
sv: git submodule add [<flaggor>] [--] <arkiv> [<sökväg>]

en: git submodule deinit [--quiet] [-f | --force] [--all | [--] [<path>...]]
sv: git submodule deinit [--quiet] [-f | --force] [--all | [--] [<sökväg>...]]

en: git submodule foreach [--quiet] [--recursive] [--] <command>
sv: git submodule foreach [--quiet] [--recursive] [--] <kommando>

en: git submodule init [<options>] [<path>]
sv: git submodule init [<flaggor>] [<sökväg>]

en: git submodule set-branch [-q|--quiet] (-b|--branch) <branch> <path>
sv: git submodule set-branch [-q|--quiet] (-b|--branch) <gren> <sökväg>

en: git submodule set-branch [-q|--quiet] (-d|--default) <path>
sv: git submodule set-branch [-q|--quiet] (-d|--default) <sökväg>

en: git submodule set-url [--quiet] <path> <newurl>
sv: git submodule set-url [--quiet] <sökväg> <nyurl>

en: git submodule status [--quiet] [--cached] [--recursive] [<path>...]
sv: git submodule status [--quitet] [--cached] [--recursive] [<sökväg>...]

en: git submodule summary [<options>] [<commit>] [--] [<path>]
sv: git submodule summary [<flaggor>] [<incheckning>] [--] [<sökväg>]

en: git submodule sync [--quiet] [--recursive] [<path>]
sv: git submodule sync [--quiet] [--recursive] [<sökväg>]

en: git submodule--helper <command>
sv: git submodule--helper <kommando>

en: git submodule--helper clone [--prefix=<path>] [--quiet] [--reference <repository>] [--name <name>] [--depth <depth>] [--single-branch] [--filter <filter-spec>] --url <url> --path <path>
sv: git submodule--helper clone [--prefix=<sökväg>] [--quiet] [--reference <arkiv>] [--name <namn>] [--depth <djup>] [--single-branch] [--filter <filterangivelse>] --url <url> --path <sökväg>

en: git submodule--helper create-branch [-f|--force] [--create-reflog] [-q|--quiet] [-t|--track] [-n|--dry-run] <name> <start-oid> <start-name>
sv: git submodule--helper create-branch [-f|--force] [--create-reflog] [-q|--quiet] [-t|--track] [-n|--dry-run] <namn> <start-oid> <start-namn>

en: git switch [<options>] [<branch>]
sv: git switch [<flaggor>] [<gren>]

en: git symbolic-ref --delete [-q] <name>
sv: git symbolic-ref --delete [-q] <namn>

en: git symbolic-ref [-m <reason>] <name> <ref>
sv: git symbolic-ref [-m <orsak>] <namn> <ref>

en: git symbolic-ref [-q] [--short] [--no-recurse] <name>
sv: git symbolic-ref [-q] [--short] [--no-recurse] <namn>

en: git tag -d <tagname>...
sv: git tag -d <taggnamn>...

en: git tag -v [--format=<format>] <tagname>...
sv: git tag -v [--format=<format>] <taggnamn>...

en: git tag [-a | -s | -u <key-id>] [-f] [-m <msg> | -F <file>] [-e]
            [(--trailer <token>[(=|:)<value>])...]
            <tagname> [<commit> | <object>]
sv: git tag [-a | -s | -u <nyckel-id>] [-f] [-m <medd> | -F <fil>] [-e]
            [(--trailer <symbol>[(=|:)<värde>])...]
            <taggnamn> [<incheckning> | <objekt>]

en: git tag [-n[<num>]] -l [--contains <commit>] [--no-contains <commit>]
            [--points-at <object>] [--column[=<options>] | --no-column]
            [--create-reflog] [--sort=<key>] [--format=<format>]
            [--merged <commit>] [--no-merged <commit>] [<pattern>...]
sv: git tag [-n[<antal>]] -l [--contains <incheckning>] [--no-contains <incheckning>
            [--points-at <objekt>] [--column[=<flaggor>] | --no-column]
            [--create-reflog] [--sort=<nyckel>] [--format=<format>]
            [--merged <incheckning>] [--no-merged <incheckning>] [<mönster>...]

en: git update-index [<options>] [--] [<file>...]
sv: git update-index [<flaggor>] [--] [<fil>...]

en: git update-ref [<options>]    <refname> <new-oid> [<old-oid>]
sv: git update-ref [<flaggor>]    <refnamn> <gammalt-oid> [<nytt-oid>]

en: git update-ref [<options>] --stdin [-z]
sv: git update-ref [<flaggor>] --stdin [-z]

en: git update-ref [<options>] -d <refname> [<old-oid>]
sv: git update-ref [<flaggor>] -d <refnamn> [<gammalt-oid>]

en: git verify-commit [-v | --verbose] [--raw] <commit>...
sv: git verify-commit [-v | --verbose] [--raw] <incheckning>...

en: git verify-pack [-v | --verbose] [-s | --stat-only] [--] <pack>.idx...
sv: git verify-pack [-v | --verbose] [-s | --stat-only] [--] <paket>.idx...

en: git verify-tag [-v | --verbose] [--format=<format>] [--raw] <tag>...
sv: git verify-tag [-v | --verbose] [--format=<format>] [--raw] <tagg>...

en: git worktree add [-f] [--detach] [--checkout] [--lock [--reason <string>]]
                     [--orphan] [(-b | -B) <new-branch>] <path> [<commit-ish>]
sv: git worktree add [-f] [--detach] [--checkout] [--lock [--reason <sträng>]]
                     [--orphan] [(-b | -B) <ny-gren>] <sökväg> [<incheckning-igt>]

en: git worktree lock [--reason <string>] <worktree>
sv: git worktree lock [--reason <sträng>] <arbetskatalog>

en: git worktree move <worktree> <new-path>
sv: git worktree move <arbetskatalog> <ny-sökväg>

en: git worktree prune [-n] [-v] [--expire <expire>]
sv: git worktree prune [-n] [-v] [--expire <utgår>]

en: git worktree remove [-f] <worktree>
sv: git worktree remove [-f] <arbetskatalog>

en: git worktree repair [<path>...]
sv: git worktree repair [<sökväg>...]

en: git worktree unlock <worktree>
sv: git worktree unlock <arbetskatalog>

en: git write-tree failed to write a tree
sv: git write-tree misslyckades skriva ett träd

en: git-http-push failed
sv: git-http-push misslyckades

en: git-over-rsync is no longer supported
sv: git-over-rsync stöds inte längre

en: git-rebase-todo is missing.
sv: git-rebase-todo saknas.

en: git-upload-pack [--[no-]strict] [--timeout=<n>] [--stateless-rpc]
                    [--advertise-refs] <directory>
sv: git-upload-pack [--[no-]strict] [--timeout=<n>] [--stateless-rpc]
                    [--advertise-refs] <katalog>

en: git: '%s' is not a git command. See 'git --help'.
sv: git: ”%s” är inte ett git-kommando. Se ”git --help”.

en: gitdir
sv: gitkat

en: gitdir file does not exist
sv: ”gitdir”-filen existerar inte

en: gitdir file points to non-existent location
sv: ”gitdir”-filen pekar på en ickeexisterande plats

en: gitdir incorrect
sv: gitdir är felaktig

en: gitdir unreadable
sv: gitdir är oläsbar

en: given pattern contains NULL byte (via -f <file>). This is only supported with -P under PCRE v2
sv: angivet mönster innehåller NULL-byte (via -f <fil>). Detta stöds endast med -P under PCRE v2

en: giving up
sv: ger upp

en: global 'glob' and 'noglob' pathspec settings are incompatible
sv: de globala sökvägsinställningarna ”glob” och ”noglob” är inkompatibla

en: global 'literal' pathspec setting is incompatible with all other global pathspec settings
sv: den globala sökvägsinställningen ”literal” är inkompatibel med alla andra globala sökvägsinställningar

en: go to which hunk (<ret> to see more)?
sv: gå till vilket stycke (<ret> för att se fler)?

en: go to which hunk?
sv: gå till vilket stycke?

en: gone
sv: försvunnen

en: got %s %d %s
sv: fick %s %d %s

en: got %s (%d) %s
sv: fick %s (%d) %s

en: got bad config --config=%s
sv: fick felaktig konfiguration --config=%s

en: gpg failed to sign the data:
    %s
sv: gpg misslyckades signera data:
    %s

en: gpg.ssh.allowedSignersFile needs to be configured and exist for ssh signature verification
sv: gpg.ssh.allowedSignersFile måste ställas in och finnas för att bekräfta ssh-signaturer

en: gpg.ssh.defaultKeyCommand failed: %s %s
sv: gpg.ssh.defaultKeyCommand misslyckades: %s %s

en: gpg.ssh.defaultKeyCommand succeeded but returned no keys: %s %s
sv: gpg.ssh.defaultKeyCommand lyckades men gav inga nycklar: %s %s

en: graft for '%s' unnecessary
sv: ympning för ”%s” behövs inte

en: grep: failed to create thread: %s
sv: grep: misslyckades skapa tråd. %s

en: group by committer rather than author
sv: gruppera efter incheckare istället för författare

en: group by field
sv: gruppera efter fält

en: grow, mark and tweak your common history
sv: utöka, markera och justera din gemensamma historik

en: handling for missing objects
sv: hantering av saknade objekt

en: hard
sv: hård

en: hardlink cannot be checked at '%s'
sv: hård länk kan inte kontrolleras vid ”%s”

en: hardlink different from source at '%s'
sv: hård länk skiljer sig från källan vid ”%s”

en: hash mismatch %s
sv: hashvärde stämmer inte överens %s

en: hash mismatch for %s (expected %s)
sv: hash stämmer inte för %s (förväntade %s)

en: hash-algorithm
sv: hashningsalgoritm

en: have you committed already?
    try "git %s --continue"
sv: har du redan checkat in?
    testa ”git %s --continue”

en: head
sv: huvud

en: header
sv: huvud

en: header for %s too long, exceeds %d bytes
sv: huvudet för %s är för långt, mer än %d byte

en: health thread wait failed [GLE %ld]
sv: misslyckades vänta på hälsotråden [GLE %ld]

en: helper %s does not support '--force'
sv: hjälparen %s stöder inte ”--force”

en: helper %s does not support 'push-option'
sv: hjälparen %s stöder inte ”push-option”

en: helper %s does not support --%s
sv: hjälparen %s stöder inte --%s

en: helper %s does not support --atomic
sv: hjälparen %s stöder inte --atomic

en: helper %s does not support --signed
sv: hjälparen %s stöder inte --signed

en: helper %s does not support --signed=if-asked
sv: hjälparen %s stöder inte --signed=if-asked

en: helper %s does not support dry-run
sv: hjälparen %s stöder inte dry-run

en: helper reported unexpected status of %s
sv: hjälparen returnerade oväntad status %s

en: heuristic to shift diff hunk boundaries for easy reading
sv: heuristik för att flytta diff-gränser för lättare läsning

en: hide 'git add -N' entries from the index
sv: dölj ”git add -N”-poster från indexet

en: highlight matches
sv: ljusmarkera träffar

en: highlight whitespace errors in the 'context', 'old' or 'new' lines in the diff
sv: ljusmarkera blankstegsfel i ”context” (sammanhang), ”old” (gamla) eller ”new” (nya) rader i diffen

en: hint: Waiting for your editor to close the file...%c
sv: tips: Väntar på att textredigeringsprogrammet ska stänga filen...%c

en: historical option -- no-op
sv: historisk flagga -- no-op

en: historical; does nothing
sv: historisk flagga; gör ingenting

en: historical; same as --progress
sv: historisk; samma som --progress

en: how to handle commits that become empty
sv: hur incheckningar som blir tomma ska hanteras

en: how to handle empty patches
sv: hantering av tomma patchar

en: how to strip spaces and #comments from message
sv: hur blanksteg och #kommentarer ska tas bort från meddelande

en: how white spaces are ignored in --color-moved
sv: hur blanktecken ignoreras i --color-moved

en: http transport does not support %s
sv: http-transporten stöder inte %s

en: human-readable comment string (# will be prepended as needed)
sv: människoläsbar kommentarssträng (# läggs in först efter behov)

en: hunks do not overlap:
    %.*s
    	does not end with:
    %.*s
sv: stycken överlappar inte:
    %.*s
    	avslutas inte med:
    %.*s

en: id of a parent commit object
sv: id på ett förälderincheckningsobjekt

en: identify the file status with tags
sv: identifiera filstatus med taggar

en: if any <file> is not in the index, treat this as an error
sv: om en <fil> inte är indexet, betrakta det som ett fel

en: if the commit-graph is split, only verify the tip file
sv: om inchecknignsgrafen är delad, kontrollera bara spetsfilen

en: ignore <rev> when blaming
sv: ignorera <incheckning> vid klandringen

en: ignore additions made by the patch
sv: ignorera tillägg gjorda av patchen

en: ignore author date and use current date
sv: ignorera författardatum och använd nuvarande

en: ignore borrowed objects from alternate object store
sv: ignorera lånade objekt från supplerande objektlager

en: ignore carrier-return at the end of line
sv: ignorera CR-tecken vid radslut

en: ignore changes in amount of whitespace
sv: ignorera ändringar i antal blanktecken vid radjämförelse

en: ignore changes in whitespace
sv: ignorera ändringar i blanksteg

en: ignore changes in whitespace at EOL
sv: ignorera blanktecken vid radslut

en: ignore changes in whitespace when finding context
sv: ignorera ändringar i blanktecken för sammanhang

en: ignore changes to submodules in the diff generation
sv: ignorera ändringar i undermoduler när diffen skapas

en: ignore changes to submodules, optional when: all, dirty, untracked. (Default: all)
sv: ignorera ändringar i undermoduler, valfritt när: all, dirty, untracked. (Default: all)

en: ignore changes whose all lines match <regex>
sv: ignorera ändringar där samtliga rader motsvarar <reguttr>

en: ignore changes whose lines are all blank
sv: ignorera ändringar i rader som är helt blanka

en: ignore files missing from worktree
sv: ignorera filer som saknas i arbetskatalogen

en: ignore files specified via '.gitignore'
sv: ignorera filer angivna i ”.gitignore”

en: ignore index when checking
sv: ignorera index vid kontroll

en: ignore packed objects
sv: ignorera packade objekt

en: ignore packs that have companion .keep file
sv: ignorera paket som har tillhörande .keep-fil

en: ignore paths removed in the working tree (same as --no-all)
sv: ignorera sökvägar borttagna i arbetskatalogen (samma som --no-all)

en: ignore refs matching <pattern>
sv: ignorera referenser som motsvarar <mönster>

en: ignore revisions from <file>
sv: ignorera incheckningar från <fil>

en: ignore this pack
sv: ignorera detta paket

en: ignore unmerged entries
sv: ignorera ej sammanslagna poster

en: ignore whitespace differences
sv: ignorera ändringar i blanksteg

en: ignore whitespace when comparing lines
sv: ignorera blanktecken vid radjämförelse

en: ignored invalid color '%.*s' in log.graphColors
sv: ignorerade felaktig färg ”%.*s” i log.graphColors

en: ignoring %.4s extension
sv: ignorerar filtillägget %.4s

en: ignoring %s; cannot handle more than %d ref | ignoring %s; cannot handle more than %d refs
sv[0]: ignorerar %s; kan inte hantera mer än %d referens
sv[1]: ignorerar %s; kan inte hantera mer än %d referenser

en: ignoring '%s' which may be interpreted as a command-line option: %s
sv: ignorerar ”%s” som kan tolkas som en kommandoradsflagga: %s

en: ignoring --verify-signatures for rebase
sv: ignorera --verify-signatures för ombasering

en: ignoring broken ref %s
sv: ignorerar trasig referens %s

en: ignoring capabilities after first line '%s'
sv: ignorerar förmågor efter första raden ”%s”

en: ignoring dangling symref %s
sv: ignorerar dinglande symbolisk referens %s

en: ignoring existing multi-pack-index; checksum mismatch
sv: ignorerar befintlig multi-pack-index; felaktig kontrollsumma

en: ignoring http.savecookies for empty http.cookiefile
sv: ignorerar http.savecookies för tom http.cookiefile

en: ignoring invalid allow_rerere_autoupdate: '%s'
sv: ignorera ogiltigt allow_rerere_autoupdate: ”%s”

en: ignoring overly large gitattributes blob '%s'
sv: ignorerar allt för stor gitattributes-objekt ”%s”

en: ignoring overly large gitattributes file '%s'
sv: ignorerar allt för stor gitattributes-fil ”%s”

en: ignoring overly long attributes line %d
sv: ignorerar överlång attributrad %d

en: ignoring ref with broken name %s
sv: ignorerar referens med trasigt namn %s

en: ignoring suspicious submodule name: %s
sv: ignorerar misstänkt undermodulnamn: %s

en: ignoring template %s
sv: ignorerar mallen %s

en: ignoring too-small changed-path chunk (%llu < %llu) in commit-graph file
sv: ignorerar för litet ändrade-sökvägar-stycke (%llu < %llu) i incheckningsgraffilen

en: ignoring too-small changed-path chunk (%lu < %lu) in commit-graph file
sv: ignorerar för litet ändrade-sökvägar-stycke (%lu < %lu) i incheckningsgraffilen

en: ignoring unknown core.fsync component '%s'
sv: ignorerar okänd core.fsync-komponent ”%s”

en: ignoring unknown core.fsyncMethod value '%s'
sv: ignorerar okänt core.fsyncMethod-värde ”%s”

en: ignoring unmerged: %s
sv: ignorerar ej sammanslagen: %s

en: illegal crlf_action %d
sv: felaktig crlf_action %d

en: illegal label name: '%.*s'
sv: ogiltigt etikettnamn: ”%.*s”

en: immediately exit upon the first failed test
sv: avsluta omedelbart vid det första misslyckade testet

en: import all tags and associated objects when fetching
    or do not fetch any tag at all (--no-tags)
sv: importera alla taggar och associerade objekt vid hämtning
    eller hämta inte några taggar alls (--no-tags)

en: import marks from this file
sv: importera märken från filen

en: import marks from this file if it exists
sv: importera märken från filen, om den finns

en: improper chunk offset(s) %llx and %llx
sv: felaktigt stycke-offset %llx och %llx

en: improper chunk offset(s) %lx and %lx
sv: felaktigt stycke-offset %lx och %lx

en: in the future
sv: i framtiden

en: in the working copy of '%s', CRLF will be replaced by LF the next time Git touches it
sv: CRLF i arbetskopian av ”%s” kommer ersättas med LF nästa gång Git rör den

en: in the working copy of '%s', LF will be replaced by CRLF the next time Git touches it
sv: LF i arbetskopian av ”%s” kommer ersättas med CRLF nästa gång Git rör den

en: in unpopulated submodule '%s'
sv: i ej utcheckad undermodul ”%s”

en: include Git version
sv: ta med Git-version

en: include Git's build options
sv: ta med Gits byggflaggor

en: include all commits already in the commit-graph file
sv: ta med alla incheckningar redan i filen commit-graph

en: include ignore files
sv: ta med ignorerade filer

en: include object size
sv: ta med objektstorlek

en: include objects reachable from any reference
sv: ta med objekt som kan nås från någon referens

en: include objects referred by reflog entries
sv: ta med objekt som refereras från referensloggposter

en: include objects referred to by the index
sv: ta med objekt som refereras från indexet

en: include status in commit message template
sv: ta med status i mallen för incheckningsmeddelandet

en: include tag objects that refer to objects to be packed
sv: ta med taggobjekt som refererar objekt som ska packas

en: include the current branch
sv: ta med aktuell gren

en: include untracked files in stash
sv: ta med ospårade filer i ”stash”

en: include untracked files in the stash
sv: ta med ospårade filer i ”stash”

en: inconsistency with delta count
sv: deltaräknaren är inkonsekvent

en: inconsistent header lines %d and %d
sv: huvudet är inkonsekvent mellan rad %d och %d

en: incorporate changes by rebasing rather than merging
sv: inlemma ändringar genom ombasering i stället för sammanslagning

en: incorrect checksum
sv: felaktig kontrollsumma

en: incorrect object offset for oid[%d] = %s: %llx != %llx
sv: felaktigt objekt-offset för oid[%d] = %s: %llx != %llx

en: incorrect object offset for oid[%d] = %s: %lx != %lx
sv: felaktigt objekt-offset för oid[%d] = %s: %lx != %lx

en: index entry is a directory, but not sparse (%08x)
sv: indexposten är en katalog, men inte gles (%08x)

en: index file corrupt
sv: indexfilen trasig

en: index file corrupt in repo %s
sv: indexfilen trasig i arkivet %s

en: index uses %.4s extension, which we do not understand
sv: index använder filtillägget %.4s, vilket vi inte förstår

en: index-pack died
sv: index-pack dog

en: index-version: was %d, set to %d
sv: index-version: vad %d, sattes till %d

en: index.version set, but the value is invalid.
    Using version %i
sv: index.version satt, men värdet är ogiltigt.
    Använder version %i

en: indicate hit with exit status without output
sv: ange träff med slutstatuskod utan utdata

en: inflate returned %d
sv: inflate returnerade %d

en: inflate returned (%d)
sv: inflate returnerade (%d)

en: info: Could not add alternate for '%s': %s
sv: info: Kan inte skapa suppleant för ”%s”: %s

en: initialize sparse-checkout file to include only files at root
sv: initiera sparse-checkout-filen till att bara ta med filer i roten

en: initialize submodules in the clone
sv: initiera undermoduler i klonen

en: initialize the sparse-checkout in cone mode
sv: initiera sparse-checkout i konläge

en: initialize uninitialized submodules before update
sv: initiera oinitierade undermoduler före uppdateringen

en: initializing
sv: initierar

en: inline the patch
sv: gör patchen ett inline-objekt

en: input is NUL terminated
sv: indata är NUL-terminerad

en: insane in-reply-to: %s
sv: tokigt in-reply-to: %s

en: insert <paragraph-break> between paragraphs
sv: sätt in <styckebrytning> mellan stycken

en: instead of applying the patch, output a summary for the input
sv: istället för att tillämpa patchen, skriv ut en summering av indata

en: instead of applying the patch, output diffstat for the input
sv: istället för att tillämpa patchen, skriv ut diffstat för indata

en: instead of applying the patch, see if the patch is applicable
sv: istället för att tillämpa patchen, se om patchen kan tillämpas

en: insufficient capabilities
sv: otillräckliga kapabiliteter

en: insufficient permission for adding an object to repository database %s
sv: otillräcklig behörighet för att lägga till objekt till arkivdatabasen %s

en: interactive add failed
sv: interaktiv tilläggning misslyckades

en: interactive cleaning
sv: städa interaktivt

en: interactive mode requires patches on the command line
sv: interaktivt läge kräver patchar på kommandoraden

en: interactive picking
sv: plocka interaktivt

en: interactive rebase in progress; onto
sv: interaktiv ombasering pågår; ovanpå

en: interactively add changes
sv: lägg till ändringar interaktivt

en: interactively add files
sv: lägg till filer interaktivt

en: internal error
sv: internt fel

en: internal error in revision walk
sv: internt fel vid genomgång av revisioner (revision walk)

en: interpret patterns as fixed strings
sv: tolka mönster som fixerade strängar

en: interpret the name as a regular expression
sv: tolka namnet som reguljärt uttryck

en: interrupt transfer after <n> seconds of inactivity
sv: avbryt överföringen efter <n> sekunders inaktivitet

en: invalid %XX escape sequence
sv: ogiltig %XX-teckensekvens

en: invalid %s
sv: ogiltigt %s

en: invalid '..' path segment
sv: felaktigt ”..”-sökvägssegment

en: invalid 'ipc-threads' value (%d)
sv: ogiltigt värde för ”ipc-threads” (%d)

en: invalid --%s value '%s'
sv: ogiltigt värde för --%s: ”%s”

en: invalid --decorate option: %s
sv: ogiltig flagga för --decorate: %s

en: invalid --stat value: %s
sv: ogiltigt värde för --stat: %s

en: invalid Date line
sv: ogiltig ”Date”-rad

en: invalid MIDX object position, MIDX is likely corrupt
sv: ogiltig MIDX-objektposition, MIDX är troligtvis trasig

en: invalid URL scheme name or missing '://' suffix
sv: ogiltig URL-schemanamn eller saknat ”://”-suffix

en: invalid XOR offset in bitmap pack index
sv: ogiltigt XOR-offset i bitkarte-packindex

en: invalid argument %s for 'git bisect terms'.
    Supported options are: --term-good|--term-old and --term-bad|--term-new.
sv: ogiltigt argument %s för ”git bisect terms”.
    Flaggor som stöds är: --term-good|--term-old och --term-bad|--term-new.

en: invalid argument to %s
sv: ogiltigt argument för %s

en: invalid attribute name %s
sv: ogiltigt attributnamn %s

en: invalid author identity '%s'
sv: ogiltig författar-identitet ”%s”

en: invalid blob object %s
sv: ogiltigt blob-objekt %s

en: invalid blob object from stream
sv: ogiltigt blob-objekt från ström

en: invalid branch name: %s = %s
sv: felaktigt namn på gren: %s = %s

en: invalid branch name: '%s'
sv: gelaktigt namn på gren: ”%s”

en: invalid branch.%s.merge; cannot rebase onto > 1 branch
sv: ogiltig branch.%s.merge; kan inte ombasera över > 1 gren

en: invalid characters in host name
sv: ogiltiga tecken i värdnamnet

en: invalid checksum
sv: ogiltig kontrollsumma

en: invalid color value: %.*s
sv: felaktigt färgvärde: %.*s

en: invalid command '%.*s'
sv: ogiltigt kommando ”%.*s”

en: invalid commit %s
sv: ogiltig incheckning %s

en: invalid commit message cleanup mode '%s'
sv: felaktigt incheckningsmeddelandestädningsläge ”%s”

en: invalid commit position. commit-graph is likely corrupt
sv: ogiltig incheckningsposition. incheckningsgrafen är troligtvis trasig

en: invalid commit-graph chain: line '%s' not a hash
sv: ogiltig incheckingsgrafkedja: rad ”%s” är inte ett hash-värde

en: invalid config file %s
sv: ogiltig konfigurationsfil: ”%s”

en: invalid config format: %s
sv: felaktigt konfigurationsformat: %s

en: invalid contents: '%s'
sv: ogiltigt innehåll: ”%s”

en: invalid date format: %s
sv: felaktigt datumformat: %s

en: invalid extra cruft tip: '%s'
sv: ogiltig extra överbliven ände: ”%s”

en: invalid file: '%s'
sv: ogiltig fil: ”%s”

en: invalid filter-spec '%s'
sv: felaktig filterspecifikation: ”%s”

en: invalid gitdir file
sv: ogiltig ”gitdir”-fil

en: invalid gitfile format: %s
sv: ogiltigt gitfilformat: %s

en: invalid hash version
sv: felaktig hashnings-version

en: invalid ident line: %.*s
sv: ogiltig ident-rad: %.*s

en: invalid ident line: %s
sv: ogiltig ident-rad: %s

en: invalid initial branch name: '%s'
sv: ogiltigt namn på första gren: ”%s”

en: invalid key (newline): %s
sv: ogiltig nyckel (nyradstecken): %s

en: invalid key pattern: %s
sv: felaktigt nyckelmönster: %s

en: invalid key: %s
sv: felaktig nyckel: %s

en: invalid line %d: %.*s
sv: ogiltig rad %d: %.*s

en: invalid line while parsing alternate refs: %s
sv: felaktig rad vid tolkning av supplerande referenser: %s

en: invalid ls-refs response: %s
sv: ogiltigt svar på ls-refs: %s

en: invalid mode '%s' in --color-moved-ws
sv: ogiltigt läge %s” i --color-moved-ws

en: invalid mode for object creation: %s
sv: felaktigt läge för skapande av objekt: %s

en: invalid mode on line %d: %s
sv: ogiltigt läge på rad %d: %s

en: invalid multi-pack-index chain: line '%s' not a hash
sv: ogiltig kedja för multi-pack-index: raden ”%s” är inte ett hash-värde

en: invalid number of threads specified (%d)
sv: felaktigt antal trådar angivet (%d)

en: invalid number of threads specified (%d) for %s
sv: felaktigt antal trådar angivet (%d) för %s

en: invalid object '%s' given.
sv: objektet ”%s” som angavs är felaktigt.

en: invalid object name '%.*s'.
sv: felaktigt objektnamn ”%.*s”.

en: invalid object type
sv: felaktig objekttyp

en: invalid object type "%s"
sv: ogiltig objekttyp ”%s”

en: invalid object: %s
sv: ogiltigt objekt: %s

en: invalid onto: '%s'
sv: ogiltig ”onto”: ”%s”

en: invalid option '%s' in --stdin mode
sv: ogiltig flagga ”%s” i ”--stdin”-läge

en: invalid option combination, ignoring --threads
sv: ogiltig kombination av flaggor, ignorerar --threads

en: invalid option: %s
sv: ogiltig flagga: %s

en: invalid orig-head: '%s'
sv: ogiltig ”orig-head”: ”%s”

en: invalid pack.allowPackReuse value: '%s'
sv: felaktigt värde för pack.allowPackReuse: ”%s”

en: invalid packet
sv: ogiltigt paket

en: invalid parameter for pathspec magic 'prefix'
sv: ogiltig parameter för sökvägsuttrycket för ”prefix”

en: invalid parameter: expected sha1, got '%s'
sv: ogiltig parameter: förväntade sha1, fick ”%s”

en: invalid path '%s'
sv: ogiltig sökväg ”%s”

en: invalid path specification
sv: felaktig sökvägsangivelse

en: invalid pattern: %s
sv: ogiltigt mönster: %s

en: invalid port number
sv: felaktigt portnummer

en: invalid quoting in push-option value: '%s'
sv: felaktig citering på värde för push-option: ”%s”

en: invalid ref format: %s
sv: felaktigt referensformat: %s

en: invalid ref: '%s'
sv: ogiltig referens: ”%s”

en: invalid reference: %s
sv: felaktig referens: %s

en: invalid refspec '%s'
sv: felaktig referensspecifikation: ”%s”

en: invalid regex given to -I: '%s'
sv: ogiltigt reguljärt uttryck angavs för -I: ”%s”

en: invalid remote service path
sv: felaktig sökväg till fjärrtjänst

en: invalid replace format '%s'
    valid formats are 'short', 'medium' and 'long'
sv: ogiltigt ersättningsformat ”%s”
    giltiga format är ”short”, ”medium” och ”long”

en: invalid rev-index for pack '%s'
sv: ogiltigt rev-index för paketet ”%s”

en: invalid rev-index position at %llu: %u != %u
sv: ogiltig rev-indexposition vid %llu: %u != %u

en: invalid rev-index position at %lu: %u != %u
sv: ogiltig rev-indexposition vid %lu: %u != %u

en: invalid section name '%s'
sv: felaktigt sektionsnamn ”%s”

en: invalid section name: %s
sv: felaktigt namn på stycke: %s

en: invalid server response; expected service, got flush packet
sv: ogiltigt svar från servern; förväntade tjänst, fick flush-paket

en: invalid server response; got '%s'
sv: ogiltigt svar från servern; fick ”%s”

en: invalid shallow line: %s
sv: ogiltig ”shallow”-rad: %s

en: invalid start of line: '%c'
sv: felaktig inledning på rad: ”%c”

en: invalid timestamp
sv: ogiltig tidsstämpel

en: invalid timestamp '%s' given to '--%s'
sv: ogiltig tidsstämpel ”%s” given i ”--%s”

en: invalid timezone offset
sv: ogiltig tidszons-offset

en: invalid transfer encoding
sv: ogiltig överföringskondning

en: invalid unit
sv: ogiltig enhet

en: invalid unshallow line: %s
sv: ogiltig ”unshallow”-rad: %s

en: invalid upstream '%s'
sv: felaktig uppström ”%s”

en: invalid value for '%s'
sv: ogiltigt värde för ”%s”

en: invalid value for '%s': '%s'
sv: felaktigt värde för ”%s”: ”%s”

en: invalid value for '%s': '%s', the only allowed format is '%s'
sv: felaktigt värde för ”%s”: ”%s”, det enda tillåtna formatet är ”%s”

en: invalid value for variable %s
sv: ogiltigt värde för variabeln %s

en: is the first one ancestor of the other?
sv: är den första anfader till den andra?

en: island regex from config has too many capture groups (max=%d)
sv: ö-regex från konfiguration har för många fångstgrupper (max=%d)

en: it took %.2f seconds to check forced updates; you can use
    '--no-show-forced-updates' or run 'git config fetch.showForcedUpdates false'
    to avoid this check
sv: det tog %.2f sekunder att se efter tvångsuppdateringar; Du kan använda
    ”--no-show-forced-updates” eller köra ”git config fetch.showForcedUpdates
    false” för att undvika testet

en: j - leave this hunk undecided, see next undecided hunk
    J - leave this hunk undecided, see next hunk
    k - leave this hunk undecided, see previous undecided hunk
    K - leave this hunk undecided, see previous hunk
    g - select a hunk to go to
    / - search for a hunk matching the given regex
    s - split the current hunk into smaller hunks
    e - manually edit the current hunk
    p - print the current hunk, 'P' to use the pager
    ? - print help
sv: j - lämna stycket obestämt, se nästa obestämda stycke
    J - lämna stycket obestämt, se nästa stycke
    k - lämna stycket obestämt, se föregående obestämda stycke
    K - lämna stycket obestämt, se föregående stycke
    g - välj ett stycke att gå till
    / - sök efter stycke som motsvarar angivet reguljärt uttryck
    s - dela aktuellt stycke i mindre styckens
    e - redigera aktuellt stycke manuellt
    p - visa aktuellt stycke, ”P” för att använda bläddrare
    ? - visa hjälp

en: just hash any random garbage to create corrupt objects for debugging Git
sv: hasha slumpmässigt skräp för att skapa korrupta objekt för felsökning av Git

en: just skip files which cannot be added because of errors
sv: hoppa bara över filer som inte kan läggas till på grund av fel

en: keep
sv: behåll

en: keep commits which start empty
sv: behåller incheckningar som är tomma från början

en: keep downloaded pack
sv: behåll hämtade paket

en: keep going even if command fails in a repository
sv: fortsätt även om kommandot misslyckas i ett arkiv

en: keep index
sv: behåll indexet

en: keep non patch brackets in subject
sv: behåll hakparanterser som inte är ”patch” i ärenderaden

en: keep subject
sv: behåll ärenderad

en: keep the `--` passed as an arg
sv: behåll ”--” sänt som argument

en: keep the new working tree locked
sv: låt arbetskatalogen förbli låst

en: keep unreachable objects
sv: behåll onåbara objekt

en: key
sv: nyckel

en: key '%s' of pattern had no '*'
sv: nyckeln ”%s” i mönstret innehåller ingen ”*”

en: key does not contain a section: %s
sv: nyckeln innehåller inte ett stycke: %s

en: key does not contain variable name: %s
sv: nyckeln innehåller inte variabelnamn: %s

en: key-id
sv: nyckel-id

en: key=value
sv: nyckel=värde

en: label tags with mark ids
sv: märk taggar med märke-id

en: layout to use
sv: utseende att använda

en: lazy fetching disabled; some objects may not be available
sv: fördröjd hämtning inaktiverad; några objekt kanske inte är tillgängliga

en: leave the rejected hunks in corresponding *.rej files
sv: lämna refuserade stycken i motsvarande *.rej-filer

en: let files replace directories and vice-versa
sv: låt filer ersätta kataloger och omvänt

en: let the user edit the list of commits to rebase
sv: låt användaren redigera listan över incheckningar att ombasera

en: libc info:
sv: libc-info:

en: lie about committer date
sv: ljug om incheckningsdatum

en: lightweight
sv: lättviktig

en: like --batch, but don't emit <contents>
sv: som --batch, men mata inte ut <innehåll>

en: like --refresh, but ignore assume-unchanged setting
sv: som --refresh, men ignorera assume-unchanged-inställning

en: limit pack window by memory in addition to object limit
sv: begränsa paketfönster efter minne förutom objektgräns

en: limit pack window by objects
sv: begränsa paketfönster efter objekt

en: limit the objects to those that are not yet packed
sv: begränsa objekt till dem som ännu inte packats

en: limit the summary size
sv: begränsa översiktsstorleken

en: limit to branches
sv: begränsa till grenar

en: limit to tags
sv: begränsa till taggar

en: limit traversal to objects outside promisor packfiles
sv: begränsa vandring av objekt utanför kontraktspackfiler.

en: limits processing to reflogs from the current worktree only
sv: begränsar hantering av referensloggar till endst aktuell arbetskatalog

en: limits the maximum delta depth
sv: begränsa maximalt deltadjup

en: limits the maximum number of threads
sv: begränsar maximalt antal trådar

en: line is badly quoted: %s
sv: linjen er felaktigt citerad: %s

en: linewrap output
sv: radbryt utdata

en: list all
sv: visa alla

en: list all commits reachable from all refs
sv: lista alla incheckningar som kan nås alla referenser

en: list both remote-tracking and local branches
sv: visa både fjärrspårande och lokala grenar

en: list branch names
sv: lista namn på grenar

en: list branches in columns
sv: visa grenar i spalter

en: list entire tree; not just current directory (implies --full-name)
sv: visa hela trädet; inte bara aktuell katalog (implicerar --full-name)

en: list filenames without modes/oids/stages
sv: lista filnamn utan lägen/oid/köer

en: list only filenames
sv: visa endast filnamn

en: list only objects
sv: lista endast objekt

en: list replace refs
sv: visa ersättningsreferenser

en: list revs not reachable from others
sv: visa revisioner som inte kan nås från andra

en: list supported archive formats
sv: visa understödda arkivformat

en: list tag names
sv: lista taggnamn

en: list untracked files in columns
sv: visa ospårade filer i spalter

en: load rewriting config for <command> (implies --stdin)
sv: läs omskrivningsinställning för <kommando> (implicerar --stdin)

en: local object %s is corrupt
sv: lokalt objekt %s är trasigt

en: local out of date
sv: lokal föråldrad

en: local time offset greater than or equal to 24 hours
sv: lokal tidszonförskjutning större än eller lika med 24 timmar

en: local zone differs from GMT by a non-minute interval
sv: lokal zon skiljer sig från GMT med delar av minuter

en: lock file '%s' exists, skipping maintenance
sv: låsfilen ”%s” finns, hoppar över underhåll

en: log for %s is empty
sv: loggen för %s är tom

en: log for '%.*s' only goes back to %s
sv: loggen för ”%.*s” räcker bara tillbaka till %s

en: log for '%.*s' only has %d entries
sv: loggen för ”%.*s” har bara %d poster

en: log for ref %s has gap after %s
sv: loggen för referensen %s har lucka efter %s

en: log for ref %s unexpectedly ended on %s
sv: loggen för referensen %s slutade oväntat på %s

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified object
sv: se efter ändringar som ändrar antalet förekomster av angivet objekt

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified regex
sv: se efter ändringar som ändrar antalet förekomster av angivet reguljärt uttryck

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified string
sv: se efter ändringar som ändrar antalet förekomster av angiven sträng

en: lookup config vars
sv: slå upp konfigurationsvariabler

en: loose object %s (stored in %s) is corrupt
sv: löst objekt %s (lagrat i %s) är trasigt

en: loose object at %s could not be examined
sv: lösa objekt på %s kunde inte underökas

en: ls-tree returned unexpected return code %d
sv: ls-tree returnerade en oväntad returkod %d

en: lstat('%s') failed
sv: lstat('%s') misslyckades

en: machine friendly --stat
sv: maskinläsbar --stat

en: machine-readable output
sv: maskinläsbar utdata

en: make 'git-difftool' exit when an invoked diff tool returns a non-zero exit code
sv: låt ”git-difftool” avsluta när ett anropat diff-verktyg ger returvärde skilt från noll

en: make committer date match author date
sv: sätt incheckningsdatum till författardatum

en: make first mail a reply to <message-id>
sv: gör det första brevet ett svar till <meddelande-id>

en: make index objects head nodes
sv: gör indexojekt till huvudnoder

en: make reflogs head nodes (default)
sv: gör refloggar till huvudnoder (standard)

en: make replay advance given branch
sv: låt omspelningen flytta den givna grenen framåt

en: make sure the patch is applicable to the current index
sv: se till att patchen kan tillämpas på aktuellt index

en: make the output relative to the project top directory
sv: gör utdata relativ till projektets toppkatalog

en: make_cache_entry failed for path '%s'
sv: make_cache_entry misslyckades för sökvägen ”%s”

en: make_script: error preparing revisions
sv: make_script: fel när revisioner skulle förberedas

en: make_script: unhandled options
sv: make_script: flaggor som inte stöds

en: malformed --author parameter
sv: felformad ”--author”-flagga

en: malformed expiration date '%s'
sv: trasigt utlöpsdatum: ”%s”

en: malformed field name: %.*s
sv: felformat fältnamn: %.*s

en: malformed format string %s
sv: felformad formatsträng %s

en: malformed input line: '%s'.
sv: felaktig indatarad: ”%s”.

en: malformed line: %s
sv: felaktig rad: %s

en: malformed mergetag in commit '%s'
sv: felformad sammanslagningstagg i incheckningen ”%s”

en: malformed mode in tree entry
sv: felformat läge i trädpost

en: malformed name field in the index, near path '%s'
sv: felformat namnfält i indexet, nära sökvägen ”%s”

en: malformed object at '%s'
sv: felformat objekt vid ”%s”

en: malformed object name %s
sv: felformat objektnamn %s

en: malformed object name '%s'
sv: felformat objektnamn ”%s”

en: malformed options sheet: '%s'
sv: trasigt manus: ”%s”

en: malformed response in ref list: %s
sv: felformat svar i referenslistan: %s

en: malformed value for %s
sv: felformat värde för %s

en: malformed value for %s: %s
sv: felformat värde för %s: %s

en: manipulate push URLs
sv: manipulera URL:ar för sändning

en: mark
sv: märke

en: mark files as "index-only"
sv: markera filer som ”endast index”

en: mark files as "not changing"
sv: markera filer som ”ändras inte”

en: mark files as fsmonitor valid
sv: markera filer som ”fsmonitor valid”

en: mark new files with `git add --intent-to-add`
sv: markera nya filer med ”git add --intent-to-add”

en: mark the series as Nth re-roll
sv: markera serien som N:te försök

en: marked counting and '%s' cannot be used together
sv: markerad räkning och ”%s” kan inte användas samtidigt.

en: master branch
sv: huvudgren

en: match <pattern>
sv: träffa <mönster>

en: match patterns only at word boundaries
sv: träffa endast mönster vid ordgränser

en: max length of output filename
sv: maximal längd för utdatafilnamn

en: max seconds to wait for background daemon startup
sv: max sekunder att vänta på att serverprocessen startar

en: maximum length of delta chain allowed in the resulting pack
sv: maximal längd på deltakedja tillåten i slutligt paket

en: maximum number of changed-path Bloom filters to compute
sv: maximalt antal Bloom-filer med ändrad sökväg att beräkna

en: maximum number of commits in a non-base split commit-graph
sv: maximalt antal incheckningar i en delad incheckingsgraf som inte är bad

en: maximum number of results per file
sv: maximalt antal resultat per fil

en: maximum ratio between two levels of a split commit-graph
sv: maximalt förhållande mellan två nivåer av en delad incheckningsgraf

en: maximum size of each output pack file
sv: maximal storlek på varje utdatapaketfil

en: maximum size of each packfile
sv: maximal storlek på varje paketfil

en: maximum width
sv: maximal bredd

en: memory exhausted
sv: minnet slut

en: merge
sv: sammanslagning

en: merge commit message (for a non-fast-forward merge)
sv: incheckningsmeddelande för (icke snabbspolande) sammanslagning

en: merge returned no commit
sv: sammanslagningen returnerade ingen incheckning

en: merge strategy
sv: sammanslagningsstrategi

en: merge strategy to use
sv: sammanslagningsstrategi att använda

en: merge: Unable to write new index file
sv: sammanslagning: Kunde inte skriva ny indexfil

en: merges with remote %s
sv: sammanslås med fjärren %s

en: merging cannot continue; got unclean result of %d
sv: sammanslagning kan inte fortsätta; fick inte rent resultat från %d

en: merging of trees %s and %s failed
sv: sammanslagning av träden %s och %s misslyckades

en: message
sv: meddelande

en: message-id
sv: meddelande-id

en: migrated refs can be found at '%s'
sv: migrerade referenser hittas vid ”%s”

en: minimum pack size limit is 1 MiB
sv: minsta packstorlek är 1 MiB

en: mirror all refs
sv: spegla alla referenser

en: mismatch in bitmap results
sv: bitkarteresultat stämmer inte överens

en: mismatched algorithms: client %s; server %s
sv: omaka algoritmer: klient %s; server %s

en: mismatched output from interactive.diffFilter
sv: omaka utdata från interactive.diffFilter

en: missing %s %s
sv: saknat %s %s

en: missing 'GIT_AUTHOR_DATE'
sv: ”GIT_AUTHOR_DATE” saknas

en: missing 'GIT_AUTHOR_EMAIL'
sv: ”GIT_AUTHOR_EMAIL” saknas

en: missing 'GIT_AUTHOR_NAME'
sv: ”GIT_AUTHOR_NAME” saknas

en: missing --config=<config>
sv: saknar --config=<konfig>

en: missing --ref-format=<format>
sv: saknad --ref-format=<format>

en: missing arguments for %s
sv: argument saknas för %s

en: missing author line in commit %s
sv: saknad ”author”-rad i incheckningen %s

en: missing binary patch data for '%s'
sv: saknar binära patchdata för ”%s”

en: missing branch name; try -%c
sv: grennamn saknas; försök med -%c

en: missing branch or commit argument
sv: saknar gren- eller incheckingsargument

en: missing colon: '%s'
sv: kolon saknas: ”%s”

en: missing config key %s
sv: konfigurationsnyckel saknas för %s

en: missing config value %s
sv: konfigurationsvärde saknas för %s

en: missing environment variable '%s' for configuration '%.*s'
sv: miljövariabeln ”%s” saknas för konfigurationen ”%.*s”

en: missing environment variable name for configuration '%.*s'
sv: miljövariabelnamn saknas för konfigurationen ”%.*s”

en: missing host and scheme is not 'file:'
sv: värd saknas och schemat är inte ”file:”

en: missing mapping of %s to %s
sv: saknar koppling av %s till %s

en: missing notes on source object %s. Cannot copy.
sv: anteckningar på källobjektet %s saknas. Kan inte kopiera.

en: missing object %s for %s
sv: objektet %s saknas för %s

en: missing opt-spec before option flags
sv: saknar flagg-spec före alternativflaggor

en: missing value for '%s'
sv: värde saknas för ”%s”

en: mixed
sv: blandad

en: mktree did not return an object name
sv: mktree returnerade inte ett objektnamn

en: mktree reported failure
sv: mktree rapporterade misslyckande

en: mmap failed%s
sv: mmap misslyckades%s

en: mode
sv: läge

en: mode change for %s, which is not in current HEAD
sv: nytt läge för %s, som inte finns i nuvarande HEAD

en: modified
sv: ändrad

en: modified content,
sv: ändrat innehåll,

en: modified:
sv: ändrad:

en: modify
sv: ändra

en: modify the refspec to place all refs within refs/prefetch/
sv: modifiera referensspecifikationen så att alla referenser hamnar i refs/prefetch/

en: more than %i tags found; listed %i most recent
    gave up search at %s
sv: mer än %i taggar hittades; listar de %i senaste
    gav upp sökningen vid %s

en: more than one %s
sv: mer än en %s

en: more than one receivepack given, using the first
sv: mer än en receivepack angavs, använder den första

en: more than one uploadpack given, using the first
sv: mer än en uploadpack angavs, använder den första

en: more than two blobs given: '%s'
sv: mer än två blobbar angavs: ”%s”

en: move commits that begin with squash!/fixup! under -i
sv: flytta incheckningar som börjar med squash!/fixup! under -i

en: move/rename a branch and its reflog
sv: flytta/ta bort en gren och dess reflogg

en: move/rename a branch, even if target exists
sv: flytta/ta bort en gren, även om målet finns

en: moved lines of code are colored differently
sv: flyttade kodrader färgas på annat sätt

en: mtimes file %s has unknown signature
sv: mtimes-filen %s har okänd signatur

en: mtimes file %s has unsupported hash id %u
sv: mtimes-filen %s har hash-ID %u som inte stöds

en: mtimes file %s has unsupported version %u
sv: mtimes-filen %s har versionen %u som inte stöds

en: mtimes file %s is corrupt
sv: mtimes-filen %s är trasig

en: mtimes file %s is too small
sv: mtimes-filen %s är för liten

en: multi-pack bitmap is missing required reverse index
sv: flerpaketsbitkarta saknar nödvändigt omvänt index

en: multi-pack-index OID fanout is of the wrong size
sv: OID-utbredning för multi-pack-index har fel storlek

en: multi-pack-index OID lookup chunk is the wrong size
sv: OID-uppslagningsstycket för multi-pack-index har fel storlek

en: multi-pack-index chain file too small
sv: kedjefilen för multi-pack-index är för liten

en: multi-pack-index file %s is too small
sv: multi-pack-indexfilen %s är för liten

en: multi-pack-index file exists, but failed to parse
sv: multi-pack-indexfilen finns, men kunde inte tolkas

en: multi-pack-index hash version %u does not match version %u
sv: multi-pack-index-hashversionen %u stämmer inte med versionen %u

en: multi-pack-index large offset out of bounds
sv: stort offset för mult-pack-index utanför gränsen

en: multi-pack-index object offset chunk is the wrong size
sv: objekt-offset-stycket för multi-pack-index har fel storlek

en: multi-pack-index pack names out of order: '%s' before '%s'
sv: paketnamn för multi-pack-index i fel ordning: ”%s” före ”%s”

en: multi-pack-index pack-name chunk is too short
sv: paketnamnstycke för multi-pack-index är för kort

en: multi-pack-index required OID fanout chunk missing or corrupted
sv: nödvändigt OID-utbredningsstycke för multi-pack-index saknas eller är trasigt

en: multi-pack-index required OID lookup chunk missing or corrupted
sv: nödvändigt OID-uppslagningsstycke för multi-pack-index saknas eller är trasigt

en: multi-pack-index required object offsets chunk missing or corrupted
sv: nödvändigt objekt-offsetstycke för multi-pack-index saknas eller är trasigt

en: multi-pack-index required pack-name chunk missing or corrupted
sv: nödvändigt paketnamn-stycke för multi-pack-index saknas eller är trasigt

en: multi-pack-index reverse-index chunk is the wrong size
sv: baklängesindex-stycke för multi-pack-index har fel storlek

en: multi-pack-index signature 0x%08x does not match signature 0x%08x
sv: multi-pack-indexsignaturen 0x%08x stämmer inte med signaturen 0x%08x

en: multi-pack-index stores a 64-bit offset, but off_t is too small
sv: multi-pack-index innehåller 64-bitars offset, men off_t är för liten

en: multi-pack-index version %d not recognized
sv: multi-pack-indexversionen %d stöds inte

en: multiple branches detected, incompatible with --set-upstream
sv: flera grenar upptäcktes, inkompatibelt med --set-upstream

en: multiple filter-specs cannot be combined
sv: flera filterspecifikationer kan inte kombineras

en: multiple merge bases found
sv: flera sammanslagningsbaser hittades

en: multiple sources for the same target
sv: flera källor för samma mål

en: multiple stage entries for merged file '%s'
sv: flera köposter för den sammanslagna filen ”%s”

en: multiple updates for '%s' (including one via symref '%s') are not allowed
sv: flera uppdateringar för ”%s” (inklusive en via symrefen ”%s”) tillåts inte

en: multiple updates for 'HEAD' (including one via its referent '%s') are not allowed
sv: flera uppdateringar för ”HEAD” (inklusive en via dess referent ”%s”) tillåts inte

en: multiple updates for ref '%s' not allowed
sv: flera uppdateringar för referensen ”%s” tillåts inte

en: must be in a sparse-checkout to reapply sparsity patterns
sv: måste vara i en gles utcheckning för att tillämpa gleshetsmönster på nytt

en: must be one of nothing, matching, simple, upstream or current
sv: måste vara en av nothing, matching, simple, upstream eller current

en: must end with a color
sv: måste sluta med en färg

en: must escape char in sub-filter-spec: '%c'
sv: måste använda specialsekvens i delfilter-spec: ”%c”

en: must give exactly one tree
sv: måste ange exakt ett träd

en: must specify a notes ref to merge
sv: måste ange en antecknings-referens att slå ihop

en: must supply remote when using --negotiate-only
sv: måste ange fjärr när --negotiate-only anges

en: name
sv: namn

en: name commits with their object names
sv: namnge incheckningar med deras objektnamn

en: name consists only of disallowed characters: %s
sv: namnet består enbart av ej tillåtna tecken: %s

en: name of the new submodule
sv: namn på den nya undermodulen

en: name or pathname of unix domain socket
sv: namn eller sövkäg till unixdomän-uttag

en: named-pipe name
sv: namn på namngivet rör

en: need a <file> argument
sv: behöver ett <fil>-argument

en: need a HEAD to fixup
sv: behöver en HEAD-incheckning att rätta

en: need a command
sv: behöver ett kommando

en: need a repository to verify a bundle
sv: behöver ett arkiv för att bekräfta en bunt.

en: need a subcommand
sv: behöver ett underkommando

en: need a working directory
sv: behöver en arbetskatalog

en: need exactly one range
sv: behöver precis ett intervall

en: need some commits to replay
sv: behöver några incheckningar för omspelning

en: need two commit ranges
sv: behöver två incheckningsintervall

en: negative depth in --deepen is not supported
sv: negativa djup stöds inte i --deepen

en: negative value for http.postBuffer; defaulting to %d
sv: http.postBuffer har negativt värde; använder förvalet %d

en: negative values not allowed for submodule.fetchJobs
sv: negativa värden är inte tillåtna för submodule.fetchJobs

en: neither '%s' or '%s' is specified
sv: varken ”%s” eller ”%s” har angivits

en: neither systemd timers nor crontab are available
sv: varken systemd-timer eller crontab är tillgänglig

en: new commit is the same as the old one: '%s'
sv: ny incheckning är samma som den gamla: ”%s”

en: new commits,
sv: nya incheckningar,

en: new file %s depends on old contents
sv: nya filen %s beror på gammalt innehåll

en: new file depends on old contents
sv: ny fil beror på gammalt innehåll

en: new file:
sv: ny fil:

en: new mode (%o) of %s does not match old mode (%o)
sv: nytt läge (%o) för %s motsvarar inte gammalt läge (%o)

en: new mode (%o) of %s does not match old mode (%o) of %s
sv: nytt läge (%o) för %s motsvarar inte gammalt läge (%o) för %s

en: new object is the same as the old one: '%s'
sv: nytt objekt är samma som det gamla: ”%s”

en: new unborn branch
sv: ny ofödd gren

en: new-branch
sv: ny-gren

en: newline is forbidden in git:// hosts and repo paths
sv: radbrytningar är förbjudna i git://-värdnamn och arkivsökvägar

en: no <cmd> given for --extcmd=<cmd>
sv: inget <kommando> angavs för --extcmd=<kommando>

en: no <tool> given for --tool=<tool>
sv: inget <verktyg> angavs för --tool=<verktyg>

en: no action specified
sv: ingen handling angavs

en: no attribute source given for --attr-source
sv: ingen attributkälla angavs för --attr-source

en: no branch named '%s'
sv: ingen gren vid namnet ”%s”

en: no branches given, and HEAD is not valid
sv: inga grenar angavs, och HEAD är inte giltigt

en: no changes added to commit
sv: inga ändringar att checka in

en: no changes added to commit (use "git add" and/or "git commit -a")
sv: inga ändringar att checka in (använd ”git add” och/eller ”git commit -a”)

en: no cherry-pick in progress
sv: ingen ”cherry-pick” pågår

en: no cherry-pick or revert in progress
sv: ingen ”cherry-pick” eller ”revert” pågår

en: no commit on branch '%s' yet
sv: inga incheckningar på grenen ”%s” ännu

en: no commits parsed.
sv: inga incheckningar lästes.

en: no common commits
sv: inga gemensamma incheckningar

en: no compiler information available
sv: ingen kompilatorinformation tillgänglig

en: no config key given for --config-env
sv: ingen konfigurationsnyckel angavs för --config-env

en: no contacts specified
sv: inga kontakter angavs

en: no directory given for '%s' option
sv: ingen katalog angavs för flaggan ”%s”

en: no email was given and auto-detection is disabled
sv: ingen e-post angavs och autodetektering är inaktiverad

en: no info viewer handled the request
sv: ingen info-visare hanterade förfrågan

en: no input file given for in-place editing
sv: ingen indatafil angiven för redigering på plats

en: no key present in '%.*s'
sv: ingen nyckel i  ”%.*s”

en: no libc information available
sv: ingen libc-information tillgänglig

en: no logfile given
sv: ingen loggfil angiven

en: no man viewer handled the request
sv: ingen man-visare hanterade förfrågan

en: no matching refs with %s
sv: inga motsvarande referenser med %s

en: no matching remote head
sv: inget motsvarande fjärrhuvud

en: no merge base found
sv: ingen sammanslagningsbas hittades

en: no merge given, only parents.
sv: ingen sammanslagning angiven, endast föräldrar.

en: no multi-line comment allowed: '%s'
sv: inga flerradiga kommentarer tillåtna: ”%s”

en: no name was given and auto-detection is disabled
sv: inget namn angavs och autodetektering är inaktiverad

en: no namespace given for --namespace
sv: ingen namnrymd angavs för --namespace

en: no note found for object %s.
sv: inga anteckningar hittades för objektet %s.

en: no object format specified
sv: inget objektformat angavs

en: no pack files to index.
sv: inga paketfiler att indexera.

en: no path in gitfile: %s
sv: ingen sökväg i gitfil: %s

en: no path specified
sv: ingen sökväg angavs

en: no path specified; see 'git help pull' for valid url syntax
sv: ingen sökväg angavs; se ”git help pull” för giltig URL-syntax

en: no pattern given
sv: inget mönster angavs

en: no rebase in progress
sv: ingen ombasering pågår

en: no reflog for '%s'
sv: ingen referenslogg för ”%s”

en: no reflog specified to delete
sv: ingen referenslogg att ta bort angavs

en: no remembered resolution for '%s'
sv: inget sparat sammanslagningsresultat för ”%s”

en: no remote configured to get bundle URIs from
sv: ingen fjärr att hämta bunt-URI:er från inställd

en: no remote repository specified; please specify either a URL or a
    remote name from which new revisions should be fetched
sv: inget fjärrarkiv angavs; ange antingen en URL eller namnet på ett
    fjärrarkiv som nya incheckningar ska hämtas från

en: no remote specified
sv: ingen fjärr angavs

en: no revert in progress
sv: ingen ”revert” pågår

en: no shallow found: %s
sv: ingen ”shallow” hittades: %s

en: no source branch found;
    you need to specify exactly one branch with the --set-upstream option
sv: hittade ingen källgren;
    du måste ange exakt en gren med flaggan --set-upstream

en: no sparse-checkout to add to
sv: ingen sparse-checkout att utöka

en: no submodule mapping found in .gitmodules for path '%s'
sv: hittade ingen undermodulmappning i .gitmodules för sökvägen ”%s”

en: no such branch '%s'
sv: okänd gren ”%s”

en: no such branch/commit '%s'
sv: ingen sådan gren/incheckning: ”%s”

en: no such branch: '%s'
sv: okänd gren: ”%s”

en: no such path %s in %s
sv: sökvägen %s i %s finns inte

en: no such ref %s
sv: ingen sådan referens %s

en: no such ref: %.*s
sv: ingen sådan referens: %.*s

en: no such remote or remote group: %s
sv: fjärren eller fjärrgruppen finns inte: %s

en: no such remote ref %s
sv: ingen sådan fjärreferens: %s

en: no such section: %s
sv: ingen sådan sektion: %s

en: no such task: '%s'
sv: okänd uppgift: ”%s”

en: no tag exactly matches '%s'
sv: ingen tagg motsvarar ”%s” exakt

en: no tag message?
sv: inget taggmeddelande?

en: no terms defined
sv: inga termer angivna

en: no threads support, ignoring %s
sv: trådstöd saknas, ignorerar %s

en: no threads support, ignoring --threads
sv: trådstöd saknas, ignorerar --threads

en: no upstream configured for branch '%s'
sv: ingen standarduppström angiven för grenen ”%s”

en: no usage string given before the `--' separator
sv: ingen användningssträng angavs före ”--”-avdelaren

en: no warning for existing files and files not in index
sv: ingen varning för existerande filer och filer ej i indexet

en: no-op (backward compatibility)
sv: ingen funktion (bakåtkompatibilitet)

en: non delta: %d object | non delta: %d objects
sv[0]: icke-delta: %d objekt
sv[1]: icke-delta: %d objekt

en: non-fast-forward
sv: ej snabbspolad

en: non-tree in cache-tree
sv: icke-träd i cacheträd

en: not a commit range: '%s'
sv: inte ett incheckningsintervall: ”%s”

en: not a directory
sv: inte en katalog

en: not a git repository
sv: inte ett git-arkiv

en: not a git repository (or any of the parent directories): %s
sv: inte ett git-arkiv (eller någon av föräldrakatalogerna): %s

en: not a git repository (or any parent up to mount point %s)
    Stopping at filesystem boundary (GIT_DISCOVERY_ACROSS_FILESYSTEM not set).
sv: inte ett git-arkiv (eller någon av föräldrakatalogerna upp till monteringspunkten %s)
    Stoppar vid filsystemsgräns (GIT_DISCOVERY_ACROSS_FILESYSTEM är inte satt).

en: not a git repository, but the field '%.*s' requires access to object data
sv: inte ett git-arkiv, men fältet ”%.*s” kräver tillgång till objektdata

en: not a git repository: %s
sv: inte ett git-arkiv: %s

en: not a git repository: '%s'
sv: inte ett git-arkiv: ”%s”

en: not a gitdir '%s'
sv: inte en gitkatalog ”%s”

en: not a range
sv: inte ett intervall

en: not a reflog: %s
sv: inte en referenslogg: %s

en: not a rev '%s'
sv: inte en referens ”%s”

en: not a revision: '%s'
sv: inte en revision: ”%s”

en: not a symmetric range: '%s'
sv: inte ett symmetriskt intervall: ”%s”

en: not a tree object: %s
sv: inte ett trädobjekt: %s

en: not a valid branch point: '%s'
sv: avgreningspunkten är inte giltig: ”%s”

en: not a valid directory
sv: inte i en giltig katalog

en: not a valid object name %s
sv: objektnamnet är inte giltigt: %s

en: not a valid object name: %s
sv: objektnamnet är inte giltigt: %s

en: not a valid object name: '%s'
sv: objektnamnet är inte giltigt: ”%s”

en: not a valid object: %s
sv: inte ett giltigt objekt: %s

en: not a valid path
sv: inte en giltig sökväg

en: not copying templates from '%s': %s
sv: kopierade inte mallar från ”%s”: %s

en: not deleting branch '%s' that is not yet merged to
             '%s', even though it is merged to HEAD
sv: tar inte bort grenen ”%s” som inte har slagits ihop med
             ”%s”, trots att den har slagits ihop med HEAD

en: not handling anything other than two heads merge.
sv: hanterar inte något annat än en sammanslagning av två huvuden.

en: not in a git directory
sv: inte i en git-katalog

en: not removing '%s' recursively without -r
sv: tar inte bort ”%s” rekursivt utan -r

en: not run from a git repository - no hooks to show
sv: körs inte från ett git-arkiv - inga krokar att visa

en: not sending a push certificate since the receiving end does not support --signed push
sv: sänder inte push-certifikat eftersom mottagarsidan inte stlder push med --signed

en: not setting branch '%s' as its own upstream
sv: ställer inte in grenen %s som sin egen uppströmsgren

en: not setting upstream for a remote remote-tracking branch
sv: ställer inte in uppströmsgren för en fjärrspårande gren på fjärren

en: not setting upstream for a remote tag
sv: ställer inte in uppström för en fjärrtag

en: not something we can merge
sv: inte något vi kan slå ihop

en: not something we can merge in %s: %s
sv: inte något vi kan slå ihop med %s: %s

en: not tracking: ambiguous information for ref '%s'
sv: spårar inte: tvetydig information för referensen ”%s”

en: not under version control
sv: inte versionshanterad

en: note contents as a string
sv: anteckningsinnehåll som sträng

en: note contents in a file
sv: anteckningsinnehåll i en fil

en: note: %s is untracked now.
sv: observera: %s spåras inte längre.

en: notes
sv: anteckningar

en: notes-ref
sv: anteckningar-ref

en: nothing
sv: ingenting

en: nothing added to commit but untracked files present
sv: inget köat för incheckning, men ospårade filer finns

en: nothing added to commit but untracked files present (use "git add" to track)
sv: inget köat för incheckning, men ospårade filer finns (spåra med ”git add”)

en: nothing to commit
sv: inget att checka in

en: nothing to commit (create/copy files and use "git add" to track)
sv: inget att checka in (skapa/kopiera filer och spåra med ”git add”)

en: nothing to commit (use -u to show untracked files)
sv: inget att checka in (använd -u för att visa ospårade filer)

en: nothing to commit, working tree clean
sv: inget att checka in, arbetskatalogen ren

en: nothing to do
sv: inget att göra

en: nothing to merge: '%.*s'
sv: inget att slå samman: ”%.*s”

en: notice files missing from worktree
sv: lägg märke till filer som saknas i arbetskatalogen

en: notice: %s points to an unborn branch (%s)
sv: obs: %s pekar på en ofödd gren (%s)

en: notice: No default references
sv: obs: Inga förvalda referenser

en: num
sv: antal

en: number of bytes
sv: antal byte

en: number of entries in the cache tree to invalidate (default 0)
sv: antal poster i cacheträdet att ogiltigförklara (förval är 0)

en: number of requests per thread
sv: antal frågor per tråd

en: number of submodules cloned in parallel
sv: antal undermoduler som klonas parallellt

en: number of submodules fetched in parallel
sv: antal undermoduler som hämtas parallellt

en: number of submodules pulled in parallel
sv: antal undermoduler som hämtas parallellt

en: number of threads in server thread pool
sv: antal trådar i serverns trådpool

en: object
sv: objekt

en: object %s cannot be read
sv: objektet %s kunde inte läsas

en: object %s has unknown type id %d
sv: objektet %s har okänd typ-id %d

en: object %s inconsistent object length (%llu vs %llu)
sv: objektet %s har inkonsistent objektlängd (%llu mot %llu)

en: object %s inconsistent object length (%lu vs %lu)
sv: objektet %s har inkonsistent objektlängd (%lu mot %lu)

en: object %s is a %s, not a %s
sv: objektet %s är en %s, inte en %s

en: object %s is not a blob
sv: objektet %s är inte en blob

en: object %s not found
sv: objektet %s hittades inte

en: object %s: expected type %s, found %s
sv: objektet %s: förväntad typ %s, såg %s

en: object '%s' does not exist
sv: objektet ”%s” finns inte

en: object '%s' does not have a unique type
sv: objektet ”%s” har inte en unik typ

en: object '%s' not found in type bitmaps
sv: objektet ”%s” hittades inte i typbitkartor

en: object '%s' tagged as '%s', but is a '%s' type
sv: objektet ”%s” taggat som ”%s”, men är av typen ”%s”

en: object '%s': real type '%s', expected: '%s'
sv: objektet ”%s”: riktig typ ”%s”, förväntade ”%s”

en: object already configured in another uploadpack.blobpackfileuri (got '%s')
sv: objektet redan konfigurerat i et annat uploadpack.blobpackfileuri (fick '%s)

en: object count in base MIDX too high: %llu
sv: antalet object i bas-MIDX för högt: %llu

en: object count in base MIDX too high: %lu
sv: antalet object i bas-MIDX för högt: %lu

en: object directory %s does not exist; check .git/objects/info/alternates
sv: objektkatalogen %s finns inte; se .git/objects/info/alternates

en: object directory containing set of packfile and pack-index pairs
sv: objektkatalog med uppsättning av par med paketfiler och pack-index

en: object fails fsck: %s
sv: objekt klarar inte fsck: %s

en: object file %s is empty
sv: objektfilen %s är tom

en: object filtering
sv: objektfiltrering

en: object filtering requires --objects
sv: objektfiltrering kräver --objects

en: object not found: %s
sv: objektet hittades inte: %s

en: object not in bitmap: '%s'
sv: objekt saknas i bitkarta: %s

en: object type
sv: objekttyp

en: object type mismatch at %s
sv: objekttyp stämmer inte överens vid %s

en: object-info: expected flush after arguments
sv: object-info: förväntade ”flush” efter argument

en: octopus merge cannot be executed on top of a [new root]
sv: ”octopus”-sammanslagning kan inte köras ovanpå en [ny rot]

en: offset before end of packfile (broken .idx?)
sv: offset före slutet av packfilen (trasig .idx?)

en: offset before start of pack index for %s (corrupt index?)
sv: offset före slutet av packindex för %s (trasigt index?)

en: offset beyond end of pack index for %s (truncated index?)
sv: offset borton slutet av packindex för %s (trunkerat index?)

en: offset value overflow for delta base object
sv: indexvärdespill för deltabasobjekt

en: oid fanout out of order: fanout[%d] = %x > %x = fanout[%d]
sv: oid-utbredning i fel ordning: fanout[%d] = %x > %x = fanout[%d]

en: oid lookup out of order: oid[%d] = %s >= %s = oid[%d]
sv: oid-uppslagning i fel ordning: oid[%d] = %s >= %s = oid[%d]

en: ok to record a change with an empty message
sv: ok att registrera en ändring med tomt meddelande

en: ok to record an empty change
sv: ok att registrera en tom ändring

en: omit the preimage for deletes
sv: ta bort för-version för borttagningar

en: only %d entry can be shown at one time. | only %d entries can be shown at one time.
sv[0]: maximalt %d poster kan visas samtidigt.
sv[1]: maximalt %d poster kan visas samtidigt.

en: only consider tags matching <pattern>
sv: överväg endast taggar som motsvarar <mönster>

en: only decorate refs that match <pattern>
sv: dekorera endast referenser som motsvarar <mönster>

en: only download metadata for the branch that will be checked out
sv: hämta endast metadata för grenen som skall checkas ut

en: only emit output related to the first range
sv: visa endast utdata för det första intervallet

en: only emit output related to the second range
sv: visa endast utdata för det andra intervallet

en: only empty the index
sv: töm bara indexet

en: only expire files older than a given date-time
sv: låt tid endast gå ut för filer äldre än givet datum och tid

en: only follow first parent
sv: följ endast första föräldern

en: only found copies from modified paths due to too many files.
sv: hittade bara kopior från ändrade sökvägar på grund av för många filer.

en: only one batch option may be specified
sv: endast en buntflagga kan anges

en: only one config file at a time
sv: endast en konfigurationsfil åt gången

en: only one pattern can be given with -l
sv: endast ett mönster kan anges med -l

en: only one reference expected
sv: endast en referens förväntades

en: only one reference expected, %d given.
sv: endast en referens förväntades, %d gavs.

en: only one type at a time
sv: endast en typ åt gången

en: only output exact matches
sv: skriv endast ut exakta träffar

en: only remove from the index
sv: ta bara bort från indexet

en: only show SHA1 hash using <n> digits
sv: visa SHA1-hash endast med <n> siffror

en: only show branches (can be combined with --tags)
sv: visa endast grenar (kan kombineras med --tags)

en: only show tags (can be combined with --branches)
sv: visa endast taggar (kan kombineras med --branches)

en: only show trees
sv: visa endast träd

en: only show untracked files in the stash
sv: visa bara ospårade filer i ”stash”

en: only two arguments allowed in <type> <object> mode, not %d
sv: endast två argument krävs i <typ> <objekt>-läge, inte %d

en: only update entries that differ from HEAD
sv: uppdatera endast poster som skiljer sig från HEAD

en: only use refs matching <pattern>
sv: använd endast referenser som motsvarar <mönster>

en: only use tags to name the commits
sv: använd endast taggar för att namnge incheckningar

en: only useful for debugging
sv: endast användbart vid felsökning

en: open an editor
sv: öppna textredigeringsprogram

en: opendir('%s') failed
sv: opendir('%s') misslyckades

en: opening %s
sv: öppnar %s

en: operation not supported by protocol
sv: funktionen stöds inte av protokollet

en: opposite of --no-%s
sv: motsatsen mot --no-%s

en: option
sv: alternativ

en: option "%s" is ignored for %s
sv: flaggan ”%s” ignoreras för %s

en: option "%s" value "%s" is not valid for %s
sv: flaggan ”%s” med värdet ”%s” är inte giltigt för %s

en: option '%s' and commit-ish cannot be used together
sv: flaggorna ”%s” och incheckning-igt kan inte användas samtidigt

en: option '%s' and commit-ishes cannot be used together
sv: flaggorna ”%s” och incheckning-igter kan inte användas samtidigt

en: option '%s' can only be used along with '%s'
sv: flaggan ”%s” kan inte användas med ”%s”

en: option '%s' must come before non-option arguments
sv: flaggan ”%s” måste anges före argument som inte är flaggor

en: option --onto or --advance is mandatory
sv: flaggan --onto eller --advance måste anges

en: option `%s' expects "%s" or "%s"
sv: flaggan ”%s” kräver ”%s” eller ”%s”

en: option `%s' expects "always", "auto", or "never"
sv: flaggan ”%s” antar ”always” (alltid), ”auto” eller ”never” (aldrig)

en: option `%s' expects a number greater than zero
sv: flaggan ”%s” antar ett numeriskt värde större än noll

en: option `%s' expects a numerical value
sv: flaggan ”%s” antar ett numeriskt värde

en: option `%s' must point to a commit
sv: flaggan ”%s” måste peka på en incheckning

en: option `%s' requires a value
sv: flaggan ”%s” behöver ett värde

en: option diff-algorithm accepts "myers", "minimal", "patience" and "histogram"
sv: flaggan diff-algorithm godtar ”myers”, ”minimal”, ”patience” och ”histogram”

en: option for merge strategy
sv: alternativ för sammanslagningsstrategi

en: option for selected merge strategy
sv: alternativ för vald sammanslagningsstrategi

en: option to transmit
sv: flagga att sända

en: option=value
sv: alternativ=värde

en: options '%s' and '%s' cannot be used together
sv: flaggorna ”%s” och ”%s” kan inte användas samtidigt

en: options '%s' and '%s' cannot be used together, use '%s' with '%s'
sv: flaggorna ”%s” och ”%s” kan inte användas samtidigt, använd ”%s” med ”%s”

en: options '%s' and '%s' cannot be used together, use '%s' with '%s' and '%s'
sv: flaggorna ”%s” och  ”%s” kan inte användas samtidigt, använd ”%s” med ”%s” och ”%s”

en: options '%s' and '%s:%s' cannot be used together
sv: flaggorna ”%s” och ”%s:%s” kan inte användas samtidigt

en: options '%s', '%s', '%s', and '%s' cannot be used together
sv: flaggorna ”%s”, ”%s”, ”%s” och ”%s” kan inte användas samtidigt

en: options '%s', '%s', and '%s' cannot be used together
sv: flaggorna ”%s”, ”%s” och ”%s” kan inte användas samtidigt

en: options '-%c', '-%c', and '%s' cannot be used together
sv: flaggorna ”%-c”, ”-%c” och ”%s” kan inte användas samtidigt

en: ordered %u objects, expected %u
sv: ordnade %u objekt, förväntade %u

en: original commit '%s' contains mergetag '%s' that is discarded; use --edit instead of --graft
sv: den ursprungliga incheckningen ”%s” innehåller sammanslagningstaggen ”%s” som har förkastats; använd --edit istället för --graft

en: out of range
sv: utanför intervallet

en: out-of-bounds read: (%llu >= %llu)
sv: läsning utanför intervallet: (%llu ≥ %llu)

en: out-of-bounds read: (%lu >= %lu)
sv: läsning utanför intervallet: (%lu ≥ %lu)

en: output a binary diff that can be applied
sv: skapa en binärdiff som kan appliceras

en: output all common ancestors
sv: skriv ut alla gemensamma anfäder

en: output all-zero hash in From header
sv: använd hashvärde med nollor i From-huvud

en: output full tree for each commit
sv: skriv ut hela trädet för varje incheckning

en: output in stuck long form
sv: utdata fast i lång form

en: output only the last line of --stat
sv: skriv bara ut den sista raden för --stat

en: output only the trailers
sv: visa endast släprader

en: output pack to stdout
sv: skriv paket på standard ut

en: output the distribution of relative amount of changes for each sub-directory
sv: skriv ut distributionen av relativa mängder ändringar för varje underkatalog

en: output to a specific file
sv: skriv utdata till en specifik fil

en: override author for commit
sv: överstyr författare för incheckningen

en: override date for commit
sv: överstyr datum för incheckningen

en: override error message when patch failure occurs
sv: överstyr felmeddelanden när patchfel uppstår

en: override the executable bit of the listed files
sv: överstyr exekveringsbiten för angivna filer

en: override the name of the initial branch
sv: överstyr namnet på första gren

en: override the up-to-date check
sv: överstyr àjour-testet

en: overwriting '%s'
sv: skriver över ”%s”

en: pack %s too large to consider in geometric progression
sv: paketet %s för stort för att tas med i geometriskt förlopp

en: pack %s too large to roll up
sv: paketet %s för stort att rulla upp

en: pack compression level
sv: komprimeringsgrad för paket

en: pack count in base MIDX too high: %llu
sv: antalet paket i bas-MIDX för högt: %llu

en: pack count in base MIDX too high: %lu
sv: antalet paket i bas-MIDX för högt: %lu

en: pack everything
sv: packa allt

en: pack everything in a single pack
sv: packa allt i ett enda paket

en: pack exceeds maximum allowed size
sv: paket är större än tillåten maximal storlek

en: pack exceeds maximum allowed size (%s)
sv: paket är större än tillåten maximal storlek (%s)

en: pack for reuse when computing a multi-pack bitmap
sv: paket att återanvända vid beräkning av multipaketsbitkarta

en: pack has %d unresolved delta | pack has %d unresolved deltas
sv[0]: paketet har %d oanalyserat delta
sv[1]: paketet har %d oanalyserade delta

en: pack has bad object at offset %llu: %s
sv: paketet har felaktigt objekt vid index %llu: %s

en: pack has bad object at offset %lu: %s
sv: paketet har felaktigt objekt vid index %lu: %s

en: pack has junk at the end
sv: paket har skräp i slutet

en: pack is corrupted (SHA1 mismatch)
sv: paketet är trasigt (SHA1 stämmer inte)

en: pack loose unreachable objects
sv: packa lösa onåbara objekt

en: pack prefix %s does not begin with objdir %s
sv: paketprefixet %s börjar inte med objkat %s

en: pack prefix to store a pack containing filtered out objects
sv: paketprefix att lagra ett paket som innehåller utfiltrerade objekt

en: pack prefix to store a pack containing pruned objects
sv: paketprefix att lagra ett paket som innehåller bortrensade objekt

en: pack signature mismatch
sv: paketsignatur stämmer inte överens

en: pack too large for current definition of off_t
sv: paket för stort för nuvarande definition av off_t

en: pack unreferenced objects separately
sv: packa ej refererade objekt separat

en: pack version %u unsupported
sv: paketversion %u stöds ej

en: pack-objects did not write a '%s' file for pack %s-%s
sv: pack-objects skrev inte en ”%s”-fil för paketet %s-%s

en: pack-objects died
sv: pack-objects misslyckades

en: pack.deltaCacheLimit is too high, forcing %d
sv: pack.deltaCacheLimit är för högt, påtvingar %d

en: packed object %s (stored in %s) is corrupt
sv: packat objekt %s (lagrat i %s) är trasigt

en: packet write failed - data exceeds max packet size
sv: paketskrivning misslyckades - data överskrider maximal paketstorlek

en: packet write failed: %s
sv: paketskrivning misslyckades: %s

en: packet write with format failed
sv: paketskrivning med format misslyckades

en: packfile %s cannot be accessed
sv: paketfilen %s kunde inte nås

en: packfile %s cannot be mapped%s
sv: paketfilen %s kunde inte kopplas%s

en: packfile name '%s' does not end with '.%s'
sv: paketfilnamnet ”%s” slutar inte med ”.%s”

en: padding space between columns
sv: spaltfyllnad mellan spalter

en: padding space on left border
sv: spaltfyllnad i vänsterkanten

en: padding space on right border
sv: spaltfyllnad i högerkanten

en: pager
sv: bläddrare

en: parallel jobs
sv: parallella jobb

en: parent
sv: förälder

en: parent-number
sv: nummer-på-förälder

en: parse_object_buffer failed on %s for %s
sv: parse_object_buffer misslyckades på %s för %s

en: partial clone failed; attempting full clone
sv: delvis klon misslyckades; försöker med fullständig klon

en: pass --delta-islands to git-pack-objects
sv: sänd --delta-islands till git-pack-objects

en: pass --keep-cr flag to git-mailsplit for mbox format
sv: sänd flaggan --keep-cr till git-mailsplit för mbox-formatet

en: pass --local to git-pack-objects
sv: sänd --local till git-pack-objects

en: pass --no-reuse-delta to git-pack-objects
sv: sänd --no-reuse-delta till git-pack-objects

en: pass --no-reuse-object to git-pack-objects
sv: sänd --no-reuse-object till git-pack-objects

en: pass -b flag to git-mailinfo
sv: sänd flaggan -b till git-mailinfo

en: pass -k flag to git-mailinfo
sv: sänd flaggan -k till git-mailinfo

en: pass -m flag to git-mailinfo
sv: sänd flaggan -m till git-mailinfo

en: pass a leading slash before paths such as '%s' if you want a single file (see NON-CONE PROBLEMS in the git-sparse-checkout manual).
sv: sänd med ett inledande snedstreck före sökvägar som ”%s” om du vill ha en enstaka file (se NON-CONE PROBLEMS i manualen git-sparse-checkout).

en: pass it through git-apply
sv: sänd det genom git-apply

en: pass it through git-mailinfo
sv: sänd det genom git-mailinfo

en: pass the argument through to the merge strategy
sv: sänd flaggan till sammanslagningsstrategin

en: passed to 'git apply'
sv: sänds till ”git apply”

en: passed to 'git log'
sv: sänds till ”git log”

en: passed to `diff`
sv: sändes till ”diff”

en: patch failed: %s:%ld
sv: patch misslyckades: %s:%ld

en: patch fragment without header at line %d: %.*s
sv: patch-fragment utan huvud på rad %d: %.*s

en: patch too large
sv: patchen är för stor

en: patch with only garbage at line %d
sv: patch med bara skräp på rad %d

en: path
sv: sökväg

en: path %s has been renamed/deleted
sv: sökvägen %s har ändrat namn/tagits bort

en: path '%s' does not exist
sv: sökvägen ”%s” finns inte

en: path '%s' does not exist (neither on disk nor in the index)
sv: sökvägen ”%s” finns inte (varken i disken eller i indexet)

en: path '%s' does not exist in '%.*s'
sv: sökvägen ”%s” finns inte i ”%.*s”

en: path '%s' does not have all necessary versions
sv: sökvägen ”%s” innehåller inte alla nödvändiga versioner

en: path '%s' does not have necessary versions
sv: sökvägen ”%s” innehåller inte nödvändiga versioner

en: path '%s' does not have our version
sv: sökvägen ”%s” har inte vår version

en: path '%s' does not have their version
sv: sökvägen ”%s” har inte deras version

en: path '%s' exists on disk, but not in '%.*s'
sv: Sökvägen ”%s” finns på disken, men inte i ”%.*s”

en: path '%s' exists on disk, but not in the index
sv: sökvägen ”%s” finns på disk, men inte i indexet

en: path '%s' exists, but not '%s'
    hint: Did you mean '%.*s:%s' aka '%.*s:./%s'?
sv: sökvägen ”%s” finns, men inte i ”%s”
    tips: Menade du ”%.*s:%s”, även känd som ”%.*s:./%s”?

en: path '%s' is in the index, but not '%s'
    hint: Did you mean ':%d:%s' aka ':%d:./%s'?
sv: sökvägen ”%s” finns i indexet, men inte i ”%s”
    tips: Menade du ”:%d:%s”, även känd som ”:%d:./%s”?

en: path '%s' is in the index, but not at stage %d
    hint: Did you mean ':%d:%s'?
sv: sökvägen ”%s” finns i indexet men inte i etapp %d
    tips: Menade du ”:%d:%s”?

en: path '%s' is unmerged
sv: sökvägen ”%s” har inte slagits ihop

en: path '%s': cannot merge
sv: sökväg ”%s”: kan inte slå ihop

en: path is not valid UTF-8: %s
sv: sökvägen är inte giltig UTF-8: %s

en: path name too long for external filter
sv: sökvägen för lång för externt filter

en: path of git-upload-pack on the remote host
sv: sökväg till git-upload-pack på fjärren

en: path to git-upload-pack on the remote
sv: sökväg till git-upload-pack på fjärren

en: path to the remote git-upload-archive command
sv: sökväg till kommandot git-upload-archive på fjärren

en: path to upload pack on remote end
sv: sökväg till upload pack på fjärren

en: path too long (%d chars, SHA1: %s): %s
sv: sökvägen för lång (%d tecken, SHA1: %s): %s

en: path:content
sv: sökväg:innehåll

en: paths '%s ...' with -a does not make sense
sv: sökvägarna ”%s ...” med -a ger ingen mening

en: paths are separated with NUL character
sv: sökvägar avdelas med NUL-tecken

en: paths cannot be used with switching branches
sv: sökvägar kan inte användas vid byte av gren

en: pathspec
sv: sökvägsangivelse

en: pathspec '%s' did not match any file(s) known to git
sv: sökvägsangivelsen ”%s” motsvarade inte några av git kända filer

en: pathspec '%s' did not match any files
sv: sökvägsangivelsen ”%s” motsvarade inte några filer

en: pathspec '%s' is beyond a symbolic link
sv: sökvägsangivelsen ”%s” är på andra sidan av en symbolisk länk

en: pathspec '%s' matches files outside the current directory
sv: sökvägsangivelsen ”%s” motsvarar filer utanför aktuell katalog

en: pathspec magic not supported by --follow: %s
sv: sökvägs-magi stöds inte av --follow: %s

en: path|tree-ish
sv: sökväg|träd-igt

en: pattern
sv: mönster

en: percentage by which creation is weighted
sv: procent som skapelse vägs med

en: perform a 3-way merge with the new branch
sv: utför en 3-vägssammanslagning för den nya grenen

en: perform a commit if the merge succeeds (default)
sv: utför en incheckning om sammanslagningen lyckades (standard)

en: perform a full-directory diff
sv: utför diff för hela katalogen

en: perform a merge in addition to a read
sv: utför en sammanslagning i tillägg till en läsning

en: perform a non-destructive dry-run
sv: utför ett icke-destruktiv testkörning

en: perform garbage collection in the background
sv: utför skräpsamling i bakgrunden

en: perform maintenance in the background
sv: utför underhåll i bakgrunden

en: perform multiple merges, one per line of input
sv: utför flera sammanslagningar, en per indatarad

en: permissions
sv: behörigheter

en: pick hunks and update selectively
sv: välj stycken och uppdatera selektivt

en: placement
sv: placering

en: please fix this using 'git rebase --edit-todo'.
sv: rätta det med ”git rebase --edit-todo”.

en: please make sure that the .gitmodules file is in the working tree
sv: se till att .gitmodules finns i arbetskatalogen

en: please run from the toplevel directory in non-cone mode
sv: vänligen kör från toppnivåkatalogen i icke-konläge

en: please stage your changes to .gitmodules or stash them to proceed
sv: löa dina ändringar i .gitmodules eller använd ”stash” för att fortsätta

en: please supply the note contents using either -m or -F option
sv: ange innehåll för anteckningen med antingen -m eller -F

en: please use two different terms
sv: termerna måste vara olika

en: populate log with at most <n> entries from shortlog
sv: fyll i loggen med som mest <n> poster från shortlog

en: populate the new working tree
sv: befolka den nya arbetskatalogen

en: positive value expected %s=%s
sv: positivt värde förväntat %s=%s

en: positive value expected '%s' in %%(%s)
sv: positivt värde förväntat ”%s” i %%(%s)

en: positive value expected contents:lines=%s
sv: positivt värde förväntat contents:lines=%s

en: positive width expected with the %%(align) atom
sv: positiv bredd förväntad med atomen %%(align)

en: preferred pack '%s' is expired
sv: föredraget paket ”%s” har löpt ut

en: preferred pack (%s) is invalid
sv: föredragen paketfil (%s) är ogiltig

en: preferred-pack
sv: föredraget paket

en: prefixed path to initial superproject
sv: inledande sökväg till start-överprojekt

en: premature end of input
sv: för tidigt slut på indata

en: premature end of pack file, %llu byte missing | premature end of pack file, %<PRIuMAX> bytes missing
sv[0]: för tidigt slut på paketfilen, %llu byte saknas
sv[1]: för tidigt slut på paketfilen, %llu byte saknas

en: premature end of pack file, %lu byte missing | premature end of pack file, %<PRIuMAX> bytes missing
sv[0]: för tidigt slut på paketfilen, %lu byte saknas
sv[1]: för tidigt slut på paketfilen, %lu byte saknas

en: prepend <root> to all filenames
sv: lägg till <rot> i alla filnamn

en: prepend an additional prefix to every line of output
sv: lägg till ytterligare prefix på alla rader i utdata

en: prepend comment character and space to each line
sv: lägg in kommentarstecken och blanksteg först på varje rad

en: prepend prefix to each pathname in the archive
sv: lägg till prefix till varje sökväg i arkivet

en: prepend this to submodule path output
sv: lägg till i början av undermodulens sökvägsutdata

en: preserve initially empty commits
sv: behåll incheckningar som börjar som tomma

en: pretend that paths removed since <tree-ish> are still present
sv: låtsas att sökvägar borttagna sedan <träd-igt> fortfarande finns

en: pretty-print <object> content
sv: visa <objekt>-innehåll snyggt

en: prevent rename/copy detection if the number of rename/copy targets exceeds given limit
sv: förhindra namnbyte/kopie-detektering om antalet namnbyten/kopior överskriver given gräns

en: previous rebase directory %s still exists but mbox given.
sv: tidigare rebase-katalog %s finns fortfarande, men mbox angavs.

en: print <n> lines of each tag message
sv: visa <n> rader från varje taggmeddelande

en: print NUL after filenames
sv: skriv NUL efter filnamn

en: print a list of diff tools that may be used with `--tool`
sv: visa en lista över diff-verktyg som kan användas med ”--tool”

en: print all available commands
sv: visa alla tillgängliga kommandon

en: print all configuration variable names
sv: visa namn på alla konfigurationsvariabler

en: print command description
sv: visa kommandobeskrivning

en: print commit contents
sv: visa innehåll för incheckning

en: print debugging messages to stderr
sv: skriv felsökningsmeddelanden på standard fel

en: print empty line between matches from different files
sv: skriv tomma rader mellan träffar från olika filer

en: print extra information on screen
sv: visa extra information på skärm

en: print list of file formats, protocols and other developer interfaces
sv: lista filformat, protokoll och andra utvecklargränssnitt

en: print list of useful guides
sv: lista användbara vägledningar

en: print list of user-facing repository, command and file interfaces
sv: lista arkiv-, kommando- och filgränssnitt tänkta för användare

en: print only branches of the object
sv: visa endast grenar för objektet

en: print only branches that are merged
sv: visa endast sammanslagna grenar

en: print only branches that are not merged
sv: visa endast ej sammanslagna grenar

en: print only branches that contain the commit
sv: visa endast grenar som innehåller incheckningen

en: print only branches that don't contain the commit
sv: visa endast grenar som inte innehåller incheckningen

en: print only error messages
sv: visa endast felmeddelanden

en: print only ref-based names (no object names)
sv: skriv endast referensbaserade namn (inga objektnamn)

en: print only refs that are merged
sv: visa endast referenser som slagits samman

en: print only refs that are not merged
sv: visa endast referenser som ej slagits samman

en: print only refs which contain the commit
sv: visa endast referenser som innehåller incheckningen

en: print only refs which don't contain the commit
sv: visa endast referenser som inte innehåller incheckningen

en: print only refs which points at the given object
sv: visa endast referenser som pekar på objektet

en: print only tags of the object
sv: visa endast taggar för objektet

en: print only tags that are merged
sv: visa endast taggar som slagits samman

en: print only tags that are not merged
sv: visa endast taggar som ej slagits samman

en: print only tags that contain the commit
sv: visa endast taggar som innehåller incheckningen

en: print only tags that don't contain the commit
sv: visa endast taggar som inte innehåller incheckningen

en: print patches to standard out
sv: skriv patcharna på standard ut

en: print raw gpg status output
sv: visa råa gpg-statusdata

en: print sizes in human readable format
sv: skriv storlekar i människoläsbart format

en: print status from remote helper
sv: visa status från fjärrhjälpare

en: print tag contents
sv: visa innehåll för tag

en: problem with core.sharedRepository filemode value (0%.3o).
    The owner of files must always have read and write permissions.
sv: problem med filläges-värdet i core.sharedRepository (0%.3o).
    Ägaren av filerna måste alltid ha läs- och skrivbehörighet.

en: process binary files as text
sv: hantera binärfiler som text

en: process binary files with textconv filters
sv: hantera binärfiler med textconv-filter

en: process file as it were from this path
sv: hantera filen som om den kom från sökvägen

en: process for submodule '%s' failed
sv: process för undermodulen ”%s” misslyckades

en: process only line range <start>,<end> or function :<funcname>
sv: behandla endast intervallet <start>,<slut> eller funktionen :<funknamn>

en: process the reflogs of all references
sv: hantera referensloggar för alla referenser

en: produce the smallest possible diff
sv: skapa minsta möjliga diff

en: promisor remote name cannot begin with '/': %s
sv: kontraktsfjärr kan inte börja med ”/”: %s

en: promisor-remote: could not close stdin to fetch subprocess
sv: promisor-remote: kunde inte stänga standard in för underprocessen för fetch

en: promisor-remote: could not write to fetch subprocess
sv: promisor-remote: kan skriva till underprocessen för fetch

en: promisor-remote: unable to fork off fetch subprocess
sv: promisor-remote: kan inte grena (fork) av underprocessen för fetch

en: protocol
sv: protokoll

en: protocol '%s' is not supported
sv: protokollet ”%s” stöds inte

en: protocol does not support --negotiate-only, exiting
sv: protokollet stöder inte --negotiate-only, avslutar

en: protocol error: bad line length %d
sv: protokollfel: felaktig radlängd: %d

en: protocol error: bad line length character: %.4s
sv: protokollfel: felaktig radlängdstecken: %.4s

en: protocol error: bad pack header
sv: protokollfel: felaktigt packhuvud

en: protocol error: expected '<url> <path>', missing space
sv: protokollfel: förväntade ”<url> <sökväg>”, saknar blanksteg

en: protocol error: expected sha/ref, got '%s'
sv: protokollfel: förväntade sha/ref, fick ”%s”

en: protocol error: expected shallow sha-1, got '%s'
sv: protokollfel: förväntade ”shallow sha-1” fick ”%s”

en: protocol error: impossibly long line
sv: protokollfel: omöjligt lång rad

en: protocol error: unexpected '%s'
sv: protokollfel: förväntade inte ”%s”

en: protocol error: unexpected capabilities^{}
sv: protokollfel: förväntade inte capabilities^{}

en: prune any reflog entries that point to broken commits
sv: rensa alla referensloggposter som pekar på trasiga incheckningar

en: prune entries older than <time> that are not reachable from the current tip of the branch
sv: rensa poster äldre än <tid> som inte kan nås från nuvarande ände av grenen

en: prune entries older than the specified time
sv: rensa poster äldre än angiven tid

en: prune local tags no longer on remote and clobber changed tags
sv: rensa lokala taggar inte längre på fjärren och skriv över ändrade taggar

en: prune locally removed refs
sv: ta bort lokalt borttagna referenser

en: prune loose refs (default)
sv: ta bort lösa referenser (standard)

en: prune remote-tracking branches no longer on remote
sv: rensa fjärrspårande grenar ej längre på fjärren

en: prune remotes after fetching
sv: rensa fjärrar efter hämtning

en: prune unreferenced objects
sv: rensa ej refererade objekt

en: pseudo-merge group '%s' has unstable threshold before stable one
sv: pseudosammanslagningsgruppen ”%s” har instabila tröskelvärden innan de stabila

en: pseudo-merge group '%s' missing required pattern
sv: pseudosammanslagningsgruppen ”%s” saknar nödvändigt mönster

en: pseudo-merge index out of range (%u >= %llu)
sv: pseudosammanslaningsindex utenför intervallet (%u ≥ %llu)

en: pseudo-merge index out of range (%u >= %lu)
sv: pseudosammanslaningsindex utenför intervallet (%u ≥ %lu)

en: pseudo-merge regex from config has too many capture groups (max=%llu)
sv: reguljärt uttryck för pseudosammanslagning har för många fångstgrupper (max=%llu)

en: pseudo-merge regex from config has too many capture groups (max=%lu)
sv: reguljärt uttryck för pseudosammanslagning har för många fångstgrupper (max=%lu)

en: pull with rebase
sv: pull med ombasering

en: push all branches
sv: sänd alla grenar

en: push all refs
sv: sänd alla referenser

en: push destination '%s' on remote '%s' has no local tracking branch
sv: push-målet ”%s” på fjärren ”%s” har ingen lokalt spårande gren

en: push has no destination (push.default is 'nothing')
sv: ”push” har inget mål (push.default är ”ingenting”)

en: push missing but relevant tags
sv: sänd in saknade men relevanta taggar

en: push negotiation failed; proceeding anyway with push
sv: sänd-förhandling misslyckades; fortsätter ändå med sändningen

en: push options must not have new line characters
sv: push-flaggor kan inte innehålla radbrytning

en: push refspecs for '%s' do not include '%s'
sv: ”push”-referensspecifikation för ”%s” innehåller inte ”%s”

en: push tags (can't be used with --all or --branches or --mirror)
sv: sänd taggar (kan inte användas med --all eller --branches eller --mirror)

en: query push URLs rather than fetch URLs
sv: fråga sänd-URL:er istället för hämta-URL:er

en: quiet
sv: tyst

en: quiet mode
sv: tyst läge

en: quit after a single request/response exchange
sv: avsluta omedelbart efter första anrop/svar-utväxling

en: quote placeholders suitably for Tcl
sv: citera platshållare passande för Tcl

en: quote placeholders suitably for perl
sv: citera platshållare passande för perl

en: quote placeholders suitably for python
sv: citera platshållare passande för python

en: quote placeholders suitably for shells
sv: citera platshållare passande för skal

en: quoted CRLF detected
sv: citerad CRLF upptäcktes

en: range
sv: intervall

en: re-code metadata to i18n.commitEncoding
sv: koda om metadata till i18n.commitEncoding

en: re-code metadata to this encoding
sv: omkoda metadata till denna teckenkodning

en: re-fetch without negotiating common commits
sv: hämta om utan att förhandla om gemensamma incheckningar

en: re-init: ignored --initial-branch=%s
sv: re-init: ignorerade --initial-branch=%s

en: read .gitattributes in working directory
sv: läs .gitattributes i arbetskatalogen

en: read additional mailmap entries from blob
sv: läs ytterligare mailmap-poster från blob

en: read additional mailmap entries from file
sv: läs ytterligare mailmap-poster från fil

en: read additional per-directory exclude patterns in <file>
sv: läs ytterligare per-katalog-exkluderingsmönster från <fil>

en: read commands from stdin
sv: läs kommandon från standard in

en: read commit log message from file
sv: läs incheckningsloggmeddelande från fil

en: read config from given blob object
sv: läs konfiguration från givet blob-objekt

en: read error
sv: läsfel

en: read error on input
sv: indataläsfel

en: read error while indexing %s
sv: läsfel vid indexering av %s

en: read exclude patterns from <file>
sv: läs exkluderingsmönster från <fil>

en: read file names from stdin
sv: läs filnamn från standard in

en: read from external filter '%s' failed
sv: läsning från externt filter ”%s” misslyckades

en: read list of paths from the standard input
sv: läs listan över sökvägar från standard in

en: read list of paths to be updated from standard input
sv: läs lista över sökvägar att uppdatera från standard in

en: read message from file
sv: läs meddelande från fil

en: read object names from the standard input
sv: läs objektnamn från standard in

en: read objects from stdin
sv: läs objekt från standard in

en: read packs from stdin
sv: läs paket från standard in

en: read pathspec from file
sv: läs sökvägsangivelse från fil

en: read patterns from file
sv: läs mönster från fil

en: read patterns from standard in
sv: läs mönster från standard in

en: read reference patterns from stdin
sv: läs referensmönster från standard in

en: read refs from stdin
sv: läs referenser från standard in

en: read revision arguments from standard input
sv: läs revisionsargument från standard in

en: read the object from stdin
sv: läs objektet från standard in

en: read the tree into the index under <subdirectory>/
sv: läs in trädet i indexet under <underkatalog>/

en: read updates from stdin
sv: läs uppdateringar från standard in

en: read(%s) failed
sv: läs(%s) misslyckades

en: read-tree failed
sv: read-tree misslyckades

en: reading bisect refs failed
sv: misslyckades läsa bisect-referenser

en: reading from '%s' beyond a symbolic link
sv: läser från ”%s” som är på andra sidan av en symbolisk länk

en: reading patches from stdin/tty...
sv: läser patchar från standard in/tty...

en: reason
sv: skäl

en: reason for locking
sv: orsak till lås

en: reason of the update
sv: skäl till uppdateringen

en: rebase all reachable commits up to the root(s)
sv: ombasera alla nåbara incheckningar upp till roten/rötterna

en: rebase in progress; onto
sv: ombasering pågår; ovanpå

en: rebase onto given branch instead of upstream
sv: ombasera mot given grenen istället för uppström

en: rebases interactively (with merges) onto remote %s
sv: ombaseras interaktivt (med sammanslagningar) på fjärren %s

en: rebases interactively onto remote %s
sv: ombaseras interaktivt på fjärren %s

en: rebases onto remote %s
sv: ombaseras på fjärren %s

en: receive pack program
sv: program för att ta emot paket

en: recode into utf8 (default)
sv: koda om till utf8 (standard)

en: reconfigure all registered enlistments
sv: konfigurera alla registrerade enrolleringar på nytt

en: record only the fact that removed paths will be added later
sv: registrera endast att borttagna sökvägar kommer läggas till senare

en: record only the fact that the path will be added later
sv: registrera endast att sökvägen kommer läggas till senare

en: record the empty patch as an empty commit
sv: lagra den tomma patchen som en tom incheckning

en: recount: unexpected line: %.*s
sv: recount: oväntad rad: %.*s

en: recurse into nested submodules
sv: rekursera in i nästlade undermoduler

en: recurse into subtrees
sv: rekursera ner i underträd

en: recurse through submodules
sv: rekursera ner i undermoduler

en: recursing into submodule with push.recurseSubmodules=only; using on-demand instead
sv: rekurserar in i undermoduler med push.recurseSubmodules=only; använder istället vid behov

en: recursive alias: %s
sv: rekursivt alias: %s

en: recursive delta detected for object %s
sv: rekursivt delta upptäcktes för objektet %s

en: recursively dereference (default)
sv: avreferera rekursivt (standard)

en: recursively search in each submodule
sv: sök varje undermodul rekursivt

en: redirecting to %s
sv: omdirigerar till %s

en: ref '%s' is excluded by the rev-list options
sv: referensen ”%s” exkluderas av argumenten till rev-list

en: ref updates aborted by hook
sv: referensuppdateringar avbrutna av krok

en: ref updates forbidden inside quarantine environment
sv: referensuppdateringar förbjudna i karantänmiljö

en: reference '%s' does not point to a blob
sv: referensen ”%s” pekar inte på en blob

en: reference does not exist
sv: referensen existerar inte

en: reference is not a tree: %s
sv: referensen är inte ett träd: %s

en: reference parents which are not in fast-export stream by object id
sv: referera föräldrar som inte finns i fast-export-ström med objekt-id

en: reference repository
sv: referensarkiv

en: reference repository '%s' as a linked checkout is not supported yet.
sv: referensarkivet ”%s” som en länkad utcheckning stöds inte ännu.

en: reference repository '%s' is grafted
sv: referensarkivet ”%s” är ympat

en: reference repository '%s' is not a local repository.
sv: referensarkivet ”%s” är inte ett lokalt arkiv.

en: reference repository '%s' is shallow
sv: referensarkivet ”%s” är grunt

en: references to exclude
sv: referenser att utesluta

en: references to include
sv: referenser att ta med

en: refmap
sv: referenskarta

en: refname %s is a symbolic ref, copying it is not supported
sv: referensnamnet %s är en symbolisk referens, kopiering stöds inte

en: refname %s not found
sv: referensnamnet %s hittades inte

en: refname is dangerous: %s
sv: refnamnet är farligt: %s

en: reformat multiline trailer values as single-line values
sv: omformatera flerradiga släpradsvärden som enradsvärden

en: refresh even if index contains unmerged entries
sv: uppdatera även om indexet innehåller ej sammanslagna poster

en: refresh stat information
sv: uppdatera statusinformation

en: refresh: ignore submodules
sv: refresh: ignorera undermoduler

en: refs snapshot for selecting bitmap commits
sv: refs-ögonblicksbild för att välja bitkarte-incheckningar

en: refspec
sv: referensspecifikation

en: reftable: transaction failure: %s
sv: referenstabell: transaktionen misslyckades: %s

en: reftable: transaction prepare: %s
sv: referenstabell: förbereder transaktion: %s

en: refusing to %s notes in %s (outside of refs/notes/)
sv: vägrar utföra ”%s” på anteckningar i %s (utanför refs/notes/)

en: refusing to create malformed object
sv: vägrar skapa ett felaktigt format objekt

en: refusing to create/use '%s' in another submodule's git dir
sv: vägrar skapa/använda ”%s” i en annan undermoduls gitkatalog

en: refusing to delete current working directory
sv: vägrar ta bort aktuell arbetskatalog

en: refusing to fetch into branch '%s' checked out at '%s'
sv: vägrar hämta till grenen ”%s” som är utcheckad på ”%s”

en: refusing to force and skip creation of reflog
sv: vägrar att tvinga och hoppa över skapande av reflogg

en: refusing to lose untracked file at '%s'
sv: vägrar förlora ospårad fil vid ”%s”

en: refusing to merge unrelated histories
sv: vägrar slå samman orelaterad historik

en: refusing to move '%s' into an existing git dir
sv: vägrar flytta ”%s” till en befintlig gitkatalog

en: refusing to read cookies from http.cookiefile '-'
sv: vägrar läsa kakor från filen ”-” angiven i http.cookiefile

en: refusing to run without --i-still-use-this
sv: vägrar köra utan --i-still-use-this

en: refusing to update pseudoref '%s'
sv: vägrar uppdatera pseudoreferensen ”%s”

en: refusing to update ref with bad name '%s'
sv: vägrar uppdatera referens med trasigt namn ”%s”

en: refusing to work with credential missing host field
sv: vägrar arbeta med inloggningsuppgifter utan värdfält

en: refusing to work with credential missing protocol field
sv: vägrar arbeta med inloggningsuppgifter utan protokollfält

en: refusing to work with overly long line in '%s' on line %llu
sv: vägrar arbeta med för långa rader i ”%s” på rad %llu

en: refusing to work with overly long line in '%s' on line %lu
sv: vägrar arbeta med för långa rader i ”%s” på rad %lu

en: refusing to write multi-pack .bitmap without any objects
sv: kunde inte skriva fler-paketsbitkarta utan några objekt

en: regexec returned %d for input: %s
sv: regexec returnerade %d för indata: %s

en: register clean resolutions in index
sv: registrera rena lösningar i indexet

en: rejected %s because shallow roots are not allowed to be updated
sv: avvisade %s då grunda rötter inte tillåts uppdateras

en: relative config include conditionals must come from files
sv: relativa konfigureringsinkluderingsvillkor måste komma från filer

en: relative config includes must come from files
sv: relativa konfigureringsinkluderingar måste komma från filer

en: relative path syntax can't be used outside working tree
sv: relativ sökväg kan inte användas utanför arbetskatalogen

en: relocate_gitdir for submodule '%s' with more than one worktree not supported
sv: relocate_gitdir för undermodulen ”%s”, som har mer än en arbetskatalog, stöds ej

en: remote %s already exists.
sv: fjärrarkivet %s finns redan.

en: remote HEAD is not a branch: '%.*s'
sv: HEAD hos fjärren är inte en gren: ”%.*s”

en: remote HEAD refers to nonexistent ref, unable to checkout
sv: HEAD hos fjärren pekar på en obefintlig referens, kan inte checka ut

en: remote URLs cannot be configured in file directly or indirectly included by includeIf.hasconfig:remote.*.url
sv: fjärr-URL:er kan inte konfigureras direkt eller indirekt i en fil inkluderad med includeIf.hasconfig:remote.*.url

en: remote did not send all necessary objects
sv: fjärren sände inte alla nödvändiga objekt

en: remote error: %s
sv: fjärrfel: %s

en: remote name
sv: fjärrnamn

en: remote repository '%s' is incompatible with fsmonitor
sv: fjärrarkivet ”%s” är inkompatibelt med fsmonitor

en: remote server sent unexpected response end packet
sv: fjärrservern sände oväntat svarsavslutningspaketet

en: remote transport reported error
sv: fjärrtransport rapporterade fel

en: remote unpack failed: %s
sv: fjärruppackning misslyckades: %s

en: remote-curl: bad line length character: %.4s
sv: remote-curl: felaktig radlängdstecken: %.4s

en: remote-curl: error reading command stream from git
sv: remote-curl: fel vid läsning av kommandoström från git

en: remote-curl: fetch attempted without a local repo
sv: remote-curl: försökte ta emot utan lokalt arkiv

en: remote-curl: unexpected response end packet
sv: remote-curl: oväntat svarsavslutningspaketet

en: remote-curl: unknown command '%s' from git
sv: remote-curl: okänt kommando ”%s” från git

en: remote-curl: usage: git remote-curl <remote> [<url>]
sv: remote-curl: användning: git remote-curl <fjärr> [<url>]

en: remote-helper doesn't support push; refspec needed
sv: fjärrhjälparen stöder inte push; referensspecifikation krävs

en: remote-tracking branch '%s' not found
sv: fjärrspårande grenen ”%s” hittades inte

en: removal patch leaves file contents
sv: patch för borttagning lämnar kvar filinnehåll

en: remove '%s'
sv: ta bort ”%s”

en: remove <num> leading slashes from traditional diff paths
sv: ta bort <antal> inledande snedstreck från traditionella diff-sökvägar

en: remove a section: name
sv: ta bort en sektion: namn

en: remove a variable: name [<value-pattern>]
sv: ta bort en variabel: namn <värde-mönster>

en: remove all matches: name [<value-pattern>]
sv: ta bort alla träffar: namn <värde-mönster>

en: remove ignored files, too
sv: ta även bort ignorerade filer

en: remove named paths even if present in worktree
sv: ta bort namngivna sökvägar även om de finns i arbetskatalogen

en: remove only ignored files
sv: ta endast bort ignorerade filer

en: remove redundant packs, and run git-prune-packed
sv: ta bort överflödiga paket, och kör git-prune-packed

en: remove submodule working trees even if they contain local changes
sv: ta bort undermodulers arbetskataloger även om de innehåller lokala ändringar

en: remove unnecessary whitespace
sv: ta bort onödiga blanksteg

en: remove whole directories
sv: ta bort hela kataloger

en: removed stale scalar.repo '%s'
sv: tog bort gammal scalar.repo ”%s”

en: rename
sv: namnbyte

en: rename section: old-name new-name
sv: byt namn på sektion: gammalt-namn nytt-namn

en: renamed
sv: namnbytt

en: renamed a misnamed branch '%s' away
sv: bytte bort namn på en felaktigt namngiven gren ”%s”

en: renamed:
sv: namnbytt:

en: renaming '%s' failed
sv: misslyckades byta namn på ”%s”

en: renaming pack to '%s' failed
sv: misslyckades byta namn på paket till ”%s”

en: renormalize EOL of tracked files (implies -u)
sv: åternormalisera radslut i spårade filer (implicerar -u)

en: repack all other packs except the largest pack
sv: packa om alla paket förutom det största paketet

en: repack objects in packs marked with .keep
sv: packa om objekt i paket märkta med .keep

en: repack: Expecting full hex object ID lines only from pack-objects.
sv: repack: Förväntar kompletta hex-objekt-id-rader endast från pack-objects.

en: repair: %s: %s
sv: reparera: %s: %s

en: replace all matching variables: name value [<value-pattern>]
sv: ersätt alla motsvarande variabler: namn värde <värde-mönster>

en: replace depth too high for object %s
sv: ersättningsdjupet för högt för objektet %s

en: replace existing notes
sv: ersätt befintliga anteckningar

en: replace multi-valued config option with new value
sv: ersätt konfigurationsflagga med flera värden med nytt värde

en: replace ref '%s' already exists
sv: ersättningsreferensen ”%s” finns redan

en: replace ref '%s' not found
sv: ersättningsreferensen ”%s” hittades inte

en: replace the ref if it exists
sv: ersätt referensen om den finns

en: replace the tag if exists
sv: ersätt taggen om den finns

en: replacement %s not found for %s
sv: ersättningen %s hittades inte för %s

en: replay onto given commit
sv: spela om ovanpå en given incheckning

en: replaying down to root commit is not supported yet!
sv: kan ännu inte spela om hela vägen ned till rotincheckningen!

en: replaying merge commits is not supported yet!
sv: kan ännu inte spela om sammanslagningsincheckningar!

en: repo
sv: arkiv

en: repo URL: '%s' must be absolute or begin with ./|../
sv: arkiv-URL: ”%s” måste vara absolut eller börja med ./|../

en: repo version is 0, but v1-only extension found: | repo version is 0, but v1-only extensions found:
sv[0]: arkivversionen är 0, men utökning som bara finns i v1 upptäcktes:
sv[1]: arkivversionen är 0, men utökningar som bara finns i v1 upptäcktes:

en: repopulate stages #2 and #3 for the listed paths
sv: återfyll etapp 2 och 3 från angivna sökvägar

en: report actions to standard output
sv: rapportera åtgärder på standard ut

en: report all attributes set on file
sv: visa alla attribut som satts på filen

en: report archived files on stderr
sv: rapportera arkiverade filer på standard fel

en: report on-disk index format version
sv: rapportera formatversion för indexfilen på disk

en: report pruned notes
sv: rapportera borttagna anteckningar

en: report pruned objects
sv: rapportera borttagna objekt

en: report pruned working trees
sv: rapportera borttagna arbetskataloger

en: report root nodes
sv: rapportera rotnoder

en: report tags
sv: rapportera taggar

en: report that we have only objects reachable from this object
sv: rapportera att vi bara har objekt nåbara från detta objektet

en: repository
sv: arkiv

en: repository '%s' does not exist
sv: arkivet ”%s” finns inte

en: repository '%s' is incompatible with fsmonitor due to errors
sv: arkivet ”%s” är inkompatibelt med fsmonitor på grund av fel

en: repository '%s' is not registered
sv: arkivet ”%s” har inte registrerats

en: repository '%s' not found
sv: arkivet ”%s” hittades inte

en: repository already uses '%s' format
sv: arkivet använder redan ”%s”-format

en: repository at '%s' has a format issue
sv: arkivet ”%s” har ett formatproblem

en: repository at '%s' has different owner
sv: arkivet ”%s” har en annan ägare

en: repository has been updated, but unable to write
    new index file. Check that disk is not full and quota is
    not exceeded, and then "git restore --staged :/" to recover.
sv: arkivet har uppdaterats, men kunde inte skriva ny
    indexfil. Kontrollera att disken inte är full och
    att kvoten inte har överskridits, och kör sedan
    ”git restore --staged :/” för att återställa.

en: repository lacks the necessary blob to perform 3-way merge.
sv: arkivet saknar objekt som behövs för att utföra 3-vägssammanslagning.

en: repository not found in '%s'
sv: arkivet hittades inte i ”%s”

en: repository on the other end cannot be shallow
sv: arkivet på andra sidan kan inte vara grunt

en: repository path '%s' already exists and is not an empty directory.
sv: arkivsökvägen ”%s” finns redan och är inte en tom katalog.

en: request atomic transaction on remote side
sv: begär atomiska transaktioner på fjärrsidan

en: require old value of ref to be at this value
sv: kräv att ref:s tidigare värde är detta

en: require remote updates to be integrated locally
sv: kräv att fjärruppdateringar har integrerats lokalt

en: reroll-count
sv: antal iterationer

en: reset HEAD and index
sv: återställ HEAD och index

en: reset HEAD but keep local changes
sv: återställ HEAD men behåll lokala ändringar

en: reset HEAD, index and working tree
sv: återställ HEAD, index och arbetskatalog

en: reset only HEAD
sv: återställ endast HEAD

en: resolve notes conflicts using the given strategy (manual/ours/theirs/union/cat_sort_uniq)
sv: läs konflikter i anteckningar med angiven strategi (manual/ours/theirs/union/cat_sort_uniq)

en: resolve-undo records `%s` which is missing
sv: resolve-undo registrerar ”%s” som saknas

en: respect format colors
sv: använd formatfärger

en: respect include directives on lookup
sv: respektera inkluderingsdirektiv vid uppslag

en: respect islands during delta compression
sv: respektera öar under deltakomprimering

en: restore the index
sv: återställ indexet

en: restore the original branch and abort the patching operation
sv: återställ originalgrenen och avbryt patchningen

en: restore the working tree (default)
sv: återställ arbetskatalogen (förval)

en: resume revert or cherry-pick sequence
sv: återuppta revert- eller cherry-pick-sekvens

en: retrieve the archive from remote repository <repo>
sv: hämta arkivet från fjärrarkivet <arkiv>

en: return all URLs
sv: returnera alla URL:er

en: return all values for multi-valued config options
sv: returnera alla värden för konfigurationsflaggor med flera värden

en: return success even if repository was not registered
sv: returnera framgång även om arkivet inte var registrerat

en: reuse and edit message from specified commit
sv: återanvänd och redigera meddelande från angiven incheckning

en: reuse and edit specified note object
sv: återanvänd och redigera angivet anteckningsobjekt

en: reuse existing deltas
sv: återanvänd befintliga delta

en: reuse existing objects
sv: återanvänd befintliga objekt

en: reuse message from specified commit
sv: återanvänd meddelande från angiven incheckning

en: reuse specified note object
sv: återanvänd angivet anteckningsobjekt

en: rev
sv: incheckning

en: rev-list does not support display of notes
sv: rev-list stöder inte visning av anteckningar

en: reverse-index file %s has unknown signature
sv: reverse-index-filen %s har okänd signatur

en: reverse-index file %s has unsupported hash id %u
sv: reverse-index-filen %s har hash-ID %u som inte stöds

en: reverse-index file %s has unsupported version %u
sv: reverse-index-filen %s har versionen %u som inte stöds

en: reverse-index file %s is corrupt
sv: reverse-index-filen %s är trasig

en: reverse-index file %s is too small
sv: reverse-index-filen %s är för liten

en: revert failed
sv: ”revert” misslyckades

en: revert is already in progress
sv: en ”revert” pågår redan

en: revert staged set of changes back to the HEAD version
sv: återställ köade ändringar tillbaka till HEAD-versionen

en: reverted %d path
     | reverted %d paths
sv[0]: återställde %d sökväg
sv[1]: återställde %d sökvägar

en: revision walk setup failed
sv: misslyckades skapa revisionstraversering

en: reword option of '%s' and '%s' cannot be used together
sv: reword-flaggan till ”%s” och ”%s” kan inte användas tillsammans

en: reword option of '%s' and path '%s' cannot be used together
sv: reword-flaggan till ”%s” och sökvägen ”%s” kan inte användas tillsammans

en: rewrite the old SHA1 with the new SHA1 of the entry that now precedes it
sv: skriv om gammal SHA1 med ny SHA1 i posten som nu föregår den

en: root
sv: rot

en: root %s
sv: roten %s

en: root tree OID for commit %s in commit-graph is %s != %s
sv: rot-trädets OID för incheckningen %s i incheckningsgrafen är %s != %s

en: run 'maintenance --auto' after fetching
sv: kör ”maintenance --auto” efter hämtning

en: run a specific task
sv: utför en specifik uppgift

en: run external text conversion filters when comparing binary files
sv: kör externt textkonverteringsfiler när binärfiler jämförs

en: run filters on object's content
sv: kör filter på objektets innehåll

en: run interactively
sv: kör interaktivt

en: run only test suite or individual test <suite[::test]>
sv: kör endast testsviten eller individuella testet <svit[::test]>

en: run tasks based on frequency
sv: kör uppgifter baserat på frekvens

en: run tasks based on the state of the repository
sv: kör uppgifter baserad på arkivets tillstånd

en: run textconv on object's content
sv: kör textconv på objektets innehåll

en: run_command returned non-zero status for %s
    .
sv: run_command returnerade icke-nollstatus för %s
    .

en: run_command returned non-zero status while recursing in the nested submodules of %s
    .
sv: run_command returnerade icke-nollstatus vid rekursering in i nästlade undermoduler för %s
    .

en: running %s
sv: kör %s

en: running fsmonitor-daemon in '%s'
sv: kör fsmonitor-daemon i ”%s”

en: running trailer command '%s' failed
sv: misslyckades utföra släpradskommandot ”%s”

en: safe.directory '%s' not absolute
sv: safe.directory ”%s” är inte absolut

en: same as -a, and turn unreachable objects loose
sv: samma som -a, och gör onåbara objekt lösa

en: same as -a, pack unreachable cruft objects separately
sv: samma som -a, packa onåbara onödiga objekt separat

en: same as -m, but discard unmerged entries
sv: som -m, men kasta bort ej sammanslagna poster

en: same as the above, but limit memory size instead of entries count
sv: samma som ovan, men begränsa minnesstorleken istället för postantal

en: scalar [-C <directory>] [-c <key>=<value>] <command> [<options>]
    
    Commands:
sv: scalar [-C <katalog>] [-c <nyckel>=<värde>] <kommando> [<flaggor>]
    
    Kommandon:

en: scalar clone [--single-branch] [--branch <main-branch>] [--full-clone]
    	[--[no-]src] [--[no-]tags] <url> [<enlistment>]
sv: scalar clone [--single-branch] [--branch <huvudgren>] [--full-clone]
    	[--[no-]src] [--[no-]tags] <url> [<enrollering>]

en: scalar delete <enlistment>
sv: scalar delete <enrollering>

en: scalar diagnose [<enlistment>]
sv: scalar diagnose [<enrollering>]

en: scalar reconfigure [--all | <enlistment>]
sv: scalar reconfigure [--all | <enrollering>]

en: scalar register [<enlistment>]
sv: scalar register [<enrollering>]

en: scalar run <task> [<enlistment>]
    Tasks:
sv: scalar run <uppgift> [<enrollering>]
    Uppgifter:

en: scalar unregister [<enlistment>]
sv: scalar unregister [<enrollering>]

en: scan pack-indexes listed by stdin for commits
sv: sök paketindex listade på standard in efter incheckningar

en: scheduler
sv: schemaläggare

en: scheduler to trigger git maintenance run
sv: schemaläggare som utlöser ”git maintenance”-körning

en: score
sv: poäng

en: search for regex?
sv: sök efter reguljärt uttryck?

en: search in both tracked and untracked files
sv: sök i både spårade och ospårade filer

en: search in index instead of in the work tree
sv: sök i indexet istället för i arbetskatalogen

en: search in subdirectories (default)
sv: sök i underkataloger (standard)

en: second guess 'git checkout <no-such-branch>' (default)
sv: förutspå ”git checkout <gren-saknas>” (förval)

en: second guess 'git switch <no-such-branch>'
sv: förutspå ”git checkout <gren-saknas>”

en: seconds to wait for daemon to start or stop
sv: sekunder att vänta på att serverprocessen startar eller stoppar

en: see protocol.version in 'git help config' for more details
sv: se protocol.version i ”git help config” för mer information

en: select a numbered item
sv: markera en numrerad post

en: select a range of items
sv: markera intervall av poster

en: select a single item
sv: markera en post

en: select files by diff type
sv: välj filter efter diff-typ

en: select handling of commit messages in an alternate encoding
sv: välj hantering av incheckningsmeddelanden i alternativ teckenkodning

en: select handling of signed tags
sv: välj hantering av signerade taggar

en: select handling of tags that tag filtered objects
sv: välj hantering av taggar som har taggfiltrerade objekt

en: select hunks interactively
sv: välj stycken interaktivt

en: select item based on unique prefix
sv: markera post baserad på unikt prefix

en: select mainline parent
sv: välj förälder för huvudlinje

en: select multiple ranges
sv: markera flera intervall

en: send results to standard output
sv: sänd resultat till standard ut

en: send-pack: unable to fork off fetch subprocess
sv: send-pack: kan inte grena (fork) av underprocessen för fetch

en: separate git dir from working tree
sv: separera gitkatalogen från arbetskatalogen

en: separate paths with the NUL character
sv: sökvägar avdelas med NUL-tecken

en: serious inflate inconsistency
sv: allvarlig inflate-inkonsekvens

en: serve up the info/refs for git-http-backend
sv: presentera info/referenser för git-http-backend

en: server does not support wait-for-done
sv: servern stöder inte wait-for-done

en: server doesn't support '%s'
sv: Servern stöder inte ”%s”

en: server doesn't support feature '%s'
sv: servern stöder inte funktionen ”%s”

en: server options require protocol version 2 or later
sv: serverflaggor kräver protokollversion 2 eller senare

en: server-specific
sv: serverspecifik

en: set From address to <ident> (or committer ident if absent)
sv: sätt Från-adress till <ident> (eller incheckare om ident saknas)

en: set branch tracking configuration
sv: ställ in inställningar för spårad gren

en: set compression level
sv: välj komprimeringsgrad

en: set config inside the new repository
sv: ställ in konfiguration i det nya arkivet

en: set labels for file1/orig-file/file2
sv: sätt etiketter för fil1/origfil/fil2

en: set modification time of archive entries
sv: välj modifieringstid för arkivposter

en: set refs/remotes/<name>/HEAD according to remote
sv: sätt refs/remotes/<namn>/HEAD enligt fjärren

en: set the default tracking branch
sv: välj förvald spårad gren

en: set the default tracking branch to master
sv: välj master som förvald spårad gren

en: set up remote as a mirror to push to or fetch from
sv: ställ in arkiv som spegel att sända eller ta emot från

en: set up tracking mode (see git-branch(1))
sv: ställ in spårningsläge (se git-branch(1))

en: set upstream for git pull/fetch
sv: ställ in uppström för git pull/fetch

en: set upstream for git pull/status
sv: ställ in uppström för git pull/status

en: sets the submodule's name to the given string instead of defaulting to its path
sv: sätter undermodulens namn till den angivna strängen istället för att använda sökvägen

en: setsid failed
sv: ”setsid” misslyckades

en: setting remote service path not supported by protocol
sv: protkollet stöder inte att sätta sökväg till fjärrtjänst

en: setup as shared repository
sv: skapa som ett delat arkiv

en: sha1 information is lacking or useless (%s).
sv: sha1-informationen saknas eller är oanvändbar (%s).

en: sha1 information is lacking or useless for submodule %s
sv: sha1-informationen saknas eller är oanvändbar för undermodulen %s

en: short object ID %s is ambiguous
sv: kort objekt-ID %s är tvetydigt

en: short read (expected %llu bytes, read %llu)
sv: kort läsning (förväntade %llu byte, läste %llu)

en: short read (expected %lu bytes, read %lu)
sv: kort läsning (förväntade %lu byte, läste %lu)

en: short read while indexing %s
sv: för lite lästes vid indexering av %s

en: shortcut for -C NUM
sv: genväg för -C NUM

en: shorten ref output
sv: förkorta ref-utdata

en: shouldn't have EOF when not gentle on EOF
sv: borde inte ha EOF när inte försiktig på EOF

en: show 'other' directories' names only
sv: visa endast namn för ”andra” kataloger

en: show <n> context lines after matches
sv: visa <n> rader sammanhang efter träffar

en: show <n> context lines before and after matches
sv: visa <n> rader sammanhang före och efter träffar

en: show <n> context lines before matches
sv: visa <n> rader sammanhang före träffar

en: show <n> more commits after the common ancestor
sv: visa <n> ytterligare incheckningar efter gemensam anfader

en: show <n> most recent ref-log entries starting at base
sv: visa <n> nyaste refloggposter med början på bas

en: show a diffstat at the end of the merge
sv: visa en diffstat när sammanslagningen är färdig

en: show a line with the function name before matches
sv: visa en rad med funktionsnamnet före träffen

en: show abbreviated commit object as fallback
sv: visa förkortade incheckningsobjekt som standard

en: show aliases in --all
sv: visa alias i --all

en: show all changes in the changeset with -S or -G
sv: visa alla ändringar i ändringsuppsättningen med -S eller -G

en: show author email instead of name (Default: off)
sv: visa författarens e-post istället för namn (Standard: av)

en: show blame entries as we find them, incrementally
sv: visa klandringsposter när vi hittar dem, interaktivt

en: show branch information
sv: visa information om gren

en: show cached files in the output (default)
sv: visa cachade filer i utdata (standard)

en: show changes against <refspec> in cover letter or single patch
sv: visa ändringar mot <refspec> i omslagsbrev eller ensam patch

en: show changes against <rev> in cover letter or single patch
sv: visa ändringar mot <rev> i omslagsbrev eller ensam patch

en: show colored diff
sv: visa färgad diff

en: show column number of first match
sv: visa kolumnnummer för första träff

en: show commits in topological order
sv: visa incheckningar i topologisk ordning

en: show config keys in addition to their values
sv: visa konfigurationsnycklar tillsammans med deras värden

en: show config matching the given URL
sv: visa konfiguration som motsvarar given URL

en: show config with values matching the pattern
sv: via konfiguration med värden som motsvarar mönster

en: show context between diff hunks up to the specified number of lines
sv: visa sammnhang mellan diff-stycken upp till angivet antal rader

en: show current branch name
sv: visa namn på aktuell gren

en: show dangling objects
sv: visa dinglande objekt

en: show debugging data
sv: visa felsökningsutdata

en: show deleted files in the output
sv: visa borttagna filer i utdata

en: show diff in commit message template
sv: visa diff i mallen för incheckningsmeddelandet

en: show extended annotations and reasons, if available
sv: visa utökade annoteringar och grunder, om tillgängliga

en: show external commands in --all
sv: visa externa kommandon i --all

en: show filename only once above matches from same file
sv: visa filnamn endast en gång ovanför träffar från samma fil

en: show filenames
sv: visa filnamn

en: show filenames relative to top directory
sv: visa filnamn relativa till toppkatalogen

en: show files on the filesystem that need to be removed
sv: visa filer i filsystemet som behöver tas bort

en: show full <object> or <rev> contents
sv: visa komplett innehåll för <objekt> eller <rev>

en: show full pre- and post-image object names on the "index" lines
sv: visa fullständiga objektnamn i ”index”-rader för läget både före och efter

en: show hash and subject, give twice for upstream branch
sv: visa hash och ärenderad, ange två gånger för uppströmsgren

en: show ignored files in the output
sv: visa ignorerade filer i utdata

en: show ignored files, optional modes: traditional, matching, no. (Default: traditional)
sv: visa ignorerade filer, valfria lägen: traditional, matching, no (Standard: traditional)

en: show in a format designed for machine consumption
sv: visa i ett format avsett för maskinkonsumtion

en: show in-body From: even if identical to the e-mail header
sv: visa From: i kroppen även om samma som i e-posthuvudet

en: show info page
sv: visa info-sida

en: show line endings of files
sv: visa radslut i filer

en: show line numbers
sv: visa radnummer

en: show long commit SHA1 (Default: off)
sv: visa lång inchecknings-SHA1 (Standard: av)

en: show man page
sv: visa manualsida

en: show manual in web browser
sv: visa manual i webbläsare

en: show matching files in the pager
sv: visa träffade filer i filbläddraren

en: show merges reachable from only one tip
sv: visa sammanslagningar som endast kan nås från en spets

en: show modified files in the output
sv: visa modifierade filer i utdata

en: show non-matching input paths
sv: visa indatasökvägar som inte träffas

en: show non-matching lines
sv: visa rader som inte träffas

en: show number of added and deleted lines in decimal notation
sv: visa antal tillagda och borttagna rader decimalt

en: show object size
sv: visa objektstorlek

en: show object type (one of 'blob', 'tree', 'commit', 'tag', ...)
sv: visa objekttyp (en av: ”blob”, ”tree”, ”commit”, ”tag”, ...)

en: show only <n> matched refs
sv: visa endast <n> träffade refs

en: show only commits not on the first branch
sv: visa endast incheckningar inte på den första grenen

en: show only filenames instead of matching lines
sv: visa endast filnamn istället för träffade rader

en: show only matches from files that match all patterns
sv: visa endast träffar från filer som träffar alla mönster

en: show only matching parts of a line
sv: visa endast träffade delar av rader

en: show only names and status of changed files
sv: visa endast namn och status för ändrade filer

en: show only names of changed files
sv: visa endast namnen på ändrade filer

en: show only the names of files without match
sv: visa endast namn på filer utan träffar

en: show origin of config (file, standard input, blob, command line)
sv: visa konfigurationskälla (fil, standard in, blob, kommandorad)

en: show original filename (Default: auto)
sv: visa originalfilnamn (Standard: auto)

en: show original linenumber (Default: off)
sv: visa ursprungligt radnummer (Standard: av)

en: show original object ids of blobs/commits
sv: visa ursprungliga objekt-id för blobbar/incheckningar

en: show other files in the output
sv: visa andra filer i utdata

en: show output score for blame entries
sv: visa utdatapoäng för klandringsposter

en: show patch format instead of default (patch + stat)
sv: visa patchformat istället för standard (patch + stat)

en: show paths with changes
sv: visa sökvägar med ändringar

en: show porcelain format with per-line commit information
sv: visa porslinsformat med per-rad-incheckningsinformation

en: show possible merge bases
sv: visa möjliga sammanslagningsbaser

en: show progress
sv: visa förlopp

en: show progress after <n> objects
sv: visa förlopp efter <n> objekt

en: show progress meter
sv: visa förloppsindikator

en: show progress meter during object writing phase
sv: visa förloppsindikator under objektskrivningsfasen

en: show progress while generating patches
sv: visa förloppsindikator medan patchar skapas

en: show raw timestamp (Default: off)
sv: visa rå tidsstämpel (Standard: av)

en: show refs from stdin that aren't in local repository
sv: visa referenser från standard in som inte finns i lokalt arkiv

en: show refs unreachable from any other ref
sv: visa referenser som inte kan nås från någon annan referens

en: show remote-tracking and local branches
sv: visa fjärrspårande och lokala grenar

en: show remote-tracking branches
sv: visa fjärrspårande grenar

en: show resolve-undo information
sv: visa ”resolve-undo”-information

en: show scope of config (worktree, local, global, system, command)
sv: visa omfång för konfiguration (arbetskatalog, lokalt, globalt, system, kommando)

en: show source
sv: visa källkod

en: show sparse directories in the presence of a sparse index
sv: visa glesa kataloger när et glest index existerar

en: show staged contents' object name in the output
sv: visa köat innehålls objektnamn i utdata

en: show stash information
sv: visa information om stash

en: show statistics only
sv: visa endast statistik

en: show status concisely
sv: visa koncis status

en: show status in long format (default)
sv: visa status i långt format (standard)

en: show tag list in columns
sv: lista taggar i spalter

en: show the HEAD reference, even if it would be filtered out
sv: visa HEAD-refrens, även när den skulle filtreras ut

en: show the change in the specified path first
sv: visa ändringen i angiven sökväg först

en: show the email address of each author
sv: visa e-postadress för varje författare

en: show the given destination prefix instead of "b/"
sv: visa givet målprefix istället för ”b/”

en: show the given source prefix instead of "a/"
sv: visa givet källprefix istället för ”a/”

en: show the number of matches instead of matching lines
sv: visa antal träffar istället för träffade rader

en: show the patch being applied
sv: visa patchen som tillämpas

en: show the patch file being applied or merged
sv: visa patchen som tillämpas eller slås samman

en: show the surrounding function
sv: visa den omkringliggande funktionen

en: show trees when recursing
sv: visa träd medan rekursering

en: show underlying ref in addition to the object pointed by it
sv: visa underliggande referens och objektet det pekar på

en: show unmerged files in the output
sv: visa ej sammanslagna filer i utdata

en: show unreachable objects
sv: visa onåbara objekt

en: show untracked files, optional modes: all, normal, no. (Default: all)
sv: visa ospårade filer, valfria lägen: all, normal, no. (Standard: all)

en: show variable names only
sv: visa endast variabelnamn

en: show verbose names for reachable objects
sv: visa ordrika namn för nåbara objekt

en: show what would be committed
sv: visa vad som skulle checkas in

en: show whether the branch would be created
sv: visa om grenen skulle skapas

en: show word diff, using <mode> to delimit changed words
sv: visa orddiff, där <läge> avgränsar ändrade ord

en: show work cost statistics
sv: visa statistik över arbetskostnad

en: signature
sv: signatur

en: silently ignore missing requested <hook-name>
sv: ignorera tyst om önskat <krok-namn> saknas

en: similar to --all-progress when progress meter is shown
sv: som --all-progress när förloppsindikatorn visas

en: size of the window used for delta compression
sv: storlek på fönster använt för deltakomprimering

en: skip and remove all lines starting with comment character
sv: hoppa över och ta bort alla rader som inleds med kommentarstecken

en: skip applying sparse checkout filter
sv: hoppa över att applicera filter för gles utcheckning

en: skip current commit and continue
sv: hoppa över nuvarande incheckning och fortsätt

en: skip current patch and continue
sv: hoppa över nuvarande patch och fortsätt

en: skip files matching pattern
sv: hoppa över filer som motsvarar mönster

en: skip move/rename errors
sv: hoppa över fel vid flytt/namnändring

en: skip output of blob data
sv: hoppa över skrivning av blob-data

en: skip refreshing the index after reset
sv: hoppa över uppdatering av indexet efter nollställning

en: skip some sanity checks on the given paths that might give false positives
sv: hoppa över några kontroller på de angivna sökvägarna som kan ge falska positiva

en: skip submodules with 'ignore_config' value set to 'all'
sv: hoppa över undermoduler där värdet för ”ignore_config” är satt till ”all”

en: skip the current patch
sv: hoppa över den aktuella grenen

en: skip the output to the specified path
sv: hoppa över utdata fram till angiven sökväg

en: skipped previously applied commit %s
sv: hoppade över tidigare applicerad incheckning %s

en: skipping '%s', which is neither file nor directory
sv: hoppar över ”%s”, som varken är en fil eller en katalog

en: skipping credential lookup for key: credential.%s
sv: hoppar över uppslag av inloggningsuppgifter för nyckel: credential.%s

en: skipping incremental-repack task because core.multiPackIndex is disabled
sv: hoppar över ”incremental-repack”-uppgift eftersom core.multiPackIndex är inaktiverat

en: socket directory '%s' is incompatible with fsmonitor due to lack of Unix sockets support
sv: uttagskatalogen ”%s” är inkompatibelt med fsmonitor på grund av avsaknad av Unix-uttag

en: soft
sv: mjuk

en: some local refs could not be updated; try running
     'git remote prune %s' to remove any old, conflicting branches
sv: vissa lokala referenser kunde inte uppdateras; testa att köra
     ”git remote prune %s” för att ta bort gamla grenar som står i konflikt

en: some prerequisite commits exist in the object store, but are not connected to the repository's history
sv: några förutsättande incheckningar finns i objektkatalogen, men är inte anslutna i arkivets historik

en: some rev walking options will be overridden as '%s' bit in 'struct rev_info' will be forced
sv: några flaggor för revisionstraversering kommer överstyras eftersom ”%s”-biten i ”struct rev_info” kommer att tvingas

en: sort output according to the number of commits per author
sv: sortera utdata enligt antal incheckningar per författare

en: sorting and filtering are case insensitive
sv: sortering och filtrering skiljer gemener och VERSALER

en: source directory is empty
sv: källkatalogen är tom

en: source repository is shallow, ignoring --local
sv: källarkivet är grunt, ignorerar --local

en: source repository is shallow, reject to clone.
sv: källarkivet är grunt, tillåter inte kloning.

en: sparse:path filters support has been dropped
sv: sparse:sökväg-filter stöds inte längre

en: specify a custom command for viewing diffs
sv: ange eget kommando för att visa diffar

en: specify a destination for the bugreport file(s)
sv: ange mål för buggrapporteringsfilen/-rna

en: specify a destination for the diagnostics archive
sv: ange mål för diagnostikarkivet

en: specify a merge-base for the merge
sv: ange en sammanslagningsbas för sammanslagningen

en: specify a strftime format suffix for the filename
sv: ange ett filändelse i strftime-format

en: specify a strftime format suffix for the filename(s)
sv: ange filändelse i strftime-format

en: specify bundle format version
sv: ange formatversion för bunten.

en: specify directories rather than patterns (no leading slash)
sv: ange kataloger istället för mönster (utan inledande snedstreck)

en: specify directories rather than patterns.  If your directory really has any of '*?[]\' in it, pass --skip-checks
sv: ange kataloger istället för mönster. Om din katalog faktiskt har tecknen '*?[]\' i namnet, sänd med --skip-checks

en: specify directories rather than patterns.  If your directory starts with a '!', pass --skip-checks
sv: ange kataloger istället för mönster. Om din katalog börjar med ett ”!”, sänd med --skip-checks

en: specify fetch refmap
sv: ange referenskarta för ”fetch”

en: specify how differences in submodules are shown
sv: ange hur ändringar i undermoduler visas

en: specify if tags should be fetched during clone
sv: ange om taggar ska hämtas vid kloning

en: specify that the git repository is to be shared amongst several users
sv: ange att git-arkivet ska delas bland flera användare

en: specify the character to indicate a context instead of ' '
sv: ange tecken för att ange sammanhang istället för ” ”

en: specify the character to indicate a new line instead of '+'
sv: ange tecken för att ange ny rad istället för ”+”

en: specify the character to indicate an old line instead of '-'
sv: ange tecken för att ange gammal rad istället för ”-”

en: specify the content of the diagnostic archive
sv: ange vilket innehåll diagnostikarkivet ska ha

en: specify the hash algorithm to use
sv: ange hashningsalgoritm att använda

en: specify the reference format to convert to
sv: ange referensformatet att konvertera till

en: specify the reference format to use
sv: använd referensformatet som ska användas

en: specifying a master branch makes no sense with --mirror
sv: att ange en master-gren ger ingen mening med --mirror

en: specifying branches to track makes sense only with fetch mirrors
sv: att ange grenar att spåra ger mening bara med hämtningsspeglar

en: spend extra cycles to find better match
sv: slösa extra cykler med att hitta bättre träff

en: splitIndex.maxPercentChange value '%d' should be between 0 and 100
sv: värdet ”%d” för splitIndex.maxPercentChange borde vara mellan 0 och 100

en: squelched %d whitespace error | squelched %d whitespace errors
sv[0]: undertryckte %d fel i blanksteg
sv[1]: undertryckte %d fel i blanksteg

en: src refspec %s does not match any
sv: käll-referensspecifikationen %s motsvarar ingen

en: src refspec %s matches more than one
sv: käll-referensspecifikationen %s motsvarar mer än en

en: ssh signing revocation file configured but not found: %s
sv: återkallningsfilen för ssh-signering inställd men saknas: %s

en: ssh variant 'simple' does not support -4
sv: ssh-varianten ”simple” stöder inte -4

en: ssh variant 'simple' does not support -6
sv: ssh-varianten ”simple” stöder inte -6

en: ssh variant 'simple' does not support setting port
sv: ssh-varianten ”simple” stöder inte val av port

en: ssh-keygen -Y find-principals/verify is needed for ssh signature verification (available in openssh version 8.2p1+)
sv: ”ssh-keygen -Y find-principals/verify” behövs för att bekräfta ssh-signaturer (tillgängligt i openssh version 8.2p1+)

en: ssh-keygen -Y sign is needed for ssh signing (available in openssh version 8.2p1+)
sv: ”ssh-keygen -Y sign” behövs för ssh-signering (tillgängligt i openssh version 8.2p1+)

en: stage should be between 1 and 3 or all
sv: etapp måste vara mellan 1 och 3 eller ”all”

en: staged
sv: köad

en: staging updated .gitmodules failed
sv: misslyckades köa uppdaterad .gitmodules

en: start a working area (see also: git help tutorial)
sv: starta arbetskatalog (se också: git help tutorial)

en: start numbering patches at <n> instead of 1
sv: börja numrera patchar på <n> istället för 1

en: start walk at all refs
sv: starta traversering vid alla referenser

en: start walk at commits listed by stdin
sv: börja gå genom incheckningar listade på standard in

en: starting fsmonitor-daemon in '%s'
sv: startar fsmonitor-daemon i ”%s”

en: stash failed
sv: stash misslyckades

en: stash in patch mode
sv: ”stash” i ”patch”-läge

en: stash message
sv: ”stash”-meddelande

en: stash staged changes only
sv: stash:a endast köade ändringar

en: status: waiting for bad commit, %d good commit known
     | status: waiting for bad commit, %d good commits known
sv[0]: status: väntar på trasig incheckning, %d bra incheckning känd
sv[1]: status: väntar på trasig incheckning, %d bra incheckningar kända

en: status: waiting for both good and bad commits
sv: status: väntar på både bra och trasiga incheckningar

en: status: waiting for good commit(s), bad commit known
sv: status: väntar på bra incheckning(ar), trasig incheckning känd

en: stdin and stdout is NUL-terminated
sv: standard in och standard ut är NUL-terminerade

en: stdin has NUL-terminated arguments
sv: standard in har NUL-terminerade argument

en: stdin is NUL-terminated
sv: standard in är NUL-terminerad

en: stop parsing after the first non-option argument
sv: sluta tolka efter första argument som inte är flagga

en: store file as is without filters
sv: spara filen som den är utan filer

en: store resulting files in <dir>
sv: spara filerna i <katalog>

en: stored pre-cherry-pick HEAD file '%s' is corrupt
sv: sparad HEAD-fil från före ”cherry-pick”, ”%s”, är trasig

en: strange hostname '%s' blocked
sv: konstigt värdnamn ”%s” blockerat

en: strange pathname '%s' blocked
sv: konstigt sökvägsnamn ”%s” blockerat

en: strange port '%s' blocked
sv: konstig port ”%s” blockerad

en: strategy
sv: strategi

en: strbuf_readlink('%s') failed
sv: strbuf_readlink('%s') misslyckades

en: stricter reference checking, requires exact ref path
sv: striktare referenskontroll, kräver exakt referenssökväg

en: string
sv: sträng

en: strip everything before a scissors line
sv: ta bort allting före en saxlinje

en: style
sv: stil

en: submodule
sv: undermodul

en: submodule '%s' cannot add alternate: %s
sv: undermodulen ”%s” kan inte lägga till suppleant: %s

en: submodule '%s' has dirty index
sv: undermodulen ”%s” har ett smutsigt index

en: submodule '%s': cannot create branch '%s'
sv: undermodulen ”%s”: kan inte skapa grenen ”%s”

en: submodule '%s': unable to find submodule
sv: undermodulen ”%s”: kan inte hitta undermodulen

en: submodule entry '%s' (%s) is a %s, not a commit
sv: undermodulposten ”%s” (%s) är en %s, inte en incheckning

en: submodule git dir '%s' is inside git dir '%.*s'
sv: undermodul-gitkatalogen ”%s” är inuti gitkatalogen ”%.*s”

en: suboptimal pack - out of memory
sv: icke-optimalt pack - minnet slut

en: suite
sv: svit

en: suite[::test]
sv: svit[::test]

en: support for protocol v2 not implemented yet
sv: stöd för protokoll v2 ännu ej implementerat

en: suppress author name and timestamp (Default: off)
sv: undertryck författarnamn och tidsstämpel (Standard: av)

en: suppress commit descriptions, only provides commit count
sv: undertryck beskrivningar, visa bara antal incheckningar

en: suppress diff output
sv: undertryck diff-utdata

en: suppress duplicate entries
sv: undertyck dublettposter

en: suppress error message for non-symbolic (detached) refs
sv: undertryck felmeddelanden för icke-symboliska (frånkopplade) referenser

en: suppress feedback messages
sv: undertryck återkopplingsmeddelanden

en: suppress informational messages
sv: undertryck informationsmeddelanden

en: suppress naming strings
sv: undertyck namnsträngar

en: suppress output for initializing a submodule
sv: dölj utdata från initiering av undermodul

en: suppress output for setting url of a submodule
sv: dölj utdata från inställning av url för undermodul

en: suppress output of entering each submodule command
sv: dölj utdata från för varje undermodulskommando som startas

en: suppress output of synchronizing submodule url
sv: dölj utdata från synkronisering av undermodul-url

en: suppress progress reporting
sv: undertryck förloppsrapportering

en: suppress submodule status output
sv: hindra statusutskrift för undermodul

en: suppress summary after successful commit
sv: undertryck sammanfattning efter framgångsrik incheckning

en: swap two inputs, reverse the diff
sv: växla två indatafiler, vänd diffen

en: switch `%c' expects a numerical value
sv: flaggan ”%c” antar ett numeriskt värde

en: switch `C' expects a numerical value
sv: flaggan ”C” förväntar ett numeriskt värde

en: switch `m' requires a value
sv: flaggan ”m” behöver ett värde

en: symlink '%s' exists, refusing to clone with --local
sv: symbolisk länk ”%s” finns redan, vägrar klona med --local

en: synonym for '-p --raw'
sv: synonym till ”-p --raw”

en: synonym for '-p --stat'
sv: synonym till ”-p --stat”

en: synonym for --dirstat=cumulative
sv: synonym för --dirstat=cumulative

en: synonym for --dirstat=files,<param1>,<param2>...
sv: synonym för --dirstat=filer,<param1>,<param2>...

en: synonym for --files-with-matches
sv: synonym för --files-with-matches

en: synonym of --reset-author-date
sv: synonym för --reset-author-date

en: synonym to more=-1
sv: synonym till more=-1

en: synonyms for --continue
sv: synonymer till --continue

en: tag '%s' already exists
sv: taggen ”%s” finns redan

en: tag '%s' is externally known as '%s'
sv: taggen ”%s” är utanför känd som ”%s”

en: tag '%s' not found.
sv: taggen ”%s” hittades inte.

en: tag message
sv: taggmeddelande

en: tag on stdin did not pass our strict fsck check
sv: tagg på stdin godkänns inte av vår strikta fsck-kontroll

en: tag on stdin did not refer to a valid object
sv: taggen på stdin pekar inte på ett giltigt objekt

en: tag shorthand without <tag>
sv: taggförkortning utan <tagg>

en: tagged %s %s (%s) in %s
sv: taggad %s %s (%s) i %s

en: take url.<base>.insteadOf into account
sv: ta hänsyn till url.<bas>.insteadOf

en: task
sv: uppgift

en: task '%s' cannot be selected multiple times
sv: uppgiften ”%s” kan inte väljas flera gånger

en: task '%s' failed
sv: uppgiften ”%s” misslyckades

en: template-directory
sv: mallkatalog

en: templates not found in %s
sv: mallarna hittades inte i %s

en: temporary files exist in '%s'.
sv: temporära filer finns i ”%s”.

en: terminate entries with NUL
sv: terminera poster med NUL

en: terminate entries with NUL byte
sv: terminera poster med NUL-byte

en: terminate input and output files by a NUL character
sv: avsluta in- och utdatafiler med NUL-tecken

en: terminate input and output records by a NUL character
sv: avsluta in- och utdataposter med NUL-tecken

en: terminate records with a NUL character
sv: avsluta poster med NUL-tecken

en: terminate values with NUL byte
sv: terminera värden med NUL-byte

en: terminating chunk id appears earlier than expected
sv: avslutande stycke-id förekommer tidigare än förväntat

en: test if the filesystem supports untracked cache
sv: testa om filsystemet stöder ospårad cache

en: test-helper simple-ipc is-active    [<name>] [<options>]
sv: test-helper simple-ipc is-active    [<namn>] [<flaggor>]

en: test-helper simple-ipc multiple     [<name>] [<threads>] [<bytecount>] [<batchsize>]
sv: test-helper simple-ipc multiple     [<namn>] [<trådar>] [<antal-byte>] [<buntstorlek>]

en: test-helper simple-ipc run-daemon   [<name>] [<threads>]
sv: test-helper simple-ipc run-daemon   [<namn>] [<trådar>]

en: test-helper simple-ipc send         [<name>] [<token>]
sv: test-helper simple-ipc send         [<namn>] [<igenkänningstecken>]

en: test-helper simple-ipc sendbytes    [<name>] [<bytecount>] [<byte>]
sv: test-helper simple-ipc sendbytes    [<namn>] [<antal-byte>] [<byte>]

en: test-helper simple-ipc start-daemon [<name>] [<threads>] [<max-wait>]
sv: test-helper simple-ipc start-daemon [<namn>] [<trådar>] [<max-väntetid>]

en: test-helper simple-ipc stop-daemon  [<name>] [<max-wait>]
sv: test-helper simple-ipc stop-daemon  [<namn>] [<max-väntetid>]

en: test-tool cache-tree <options> (control|prime|update)
sv: test-tool cache-tree <flaggor> (control|prime|update)

en: test-tool serve-v2 [<options>]
sv: test-tool serve-v2 [<flaggor>]

en: the '%s' option doesn't take any non-option arguments
sv: flaggan ”%s” tar inte några argument som inte är flaggor

en: the '%s' option is only allowed in list mode
sv: flaggan ”%s” är endast tillåten i listläge

en: the '--no-[external-commands|aliases]' options can only be used with '--all'
sv: flaggorna '--no-[external-commands|aliases]' kan endast användas med ”--all”

en: the '--set-upstream' option is no longer supported. Please use '--track' or '--set-upstream-to' instead
sv: flaggan ”--set-upstream” rekommenderas ej och kommer tas bort. Använd ”--track” eller ”--set-upstream-to” istället

en: the -a, and -r, options to 'git branch' do not take a branch name.
    Did you mean to use: -a|-r --list <pattern>?
sv: flaggorna -a och -r på ”git branch” tar inte ett namn på gren.
    Menade du att använda: -a|-r --list <mönster>?

en: the branch '%s' is not fully merged
sv: grenen ”%s” har inte slagits samman i sin helhet

en: the commit is authored by me now (used with -C/-c/--amend)
sv: jag är nu författare av incheckningen (används med -C/-c/--amend)

en: the commit-graph file has incorrect checksum and is likely corrupt
sv: filen med incheckningsgraf har felaktig kontrollsumma och är troligtvis trasig

en: the editor exited uncleanly, aborting everything
sv: textredigeringsprogrammet avslutades med fel, avbryter allting

en: the following file has changes staged in the index: | the following files have changes staged in the index:
sv[0]: följande fil har ändringar köade i indexet:
sv[1]: följande filer har ändringar köade i indexet:

en: the following file has local modifications: | the following files have local modifications:
sv[0]: följande fil har lokala ändringar:
sv[1]: följande filer har lokala ändringar:

en: the following file has staged content different from both the
    file and the HEAD: | the following files have staged content different from both the
    file and the HEAD:
sv[0]: följande fil har köat innehåll som skiljer sig både från filen och HEAD:
sv[1]: följande filer har köat innehåll som skiljer sig både från filen och HEAD:

en: the following paths have collided (e.g. case-sensitive paths
    on a case-insensitive filesystem) and only one from the same
    colliding group is in the working tree:
sv: följande sökvägar har kolliderat (t.ex. skiftlägeskänsliga
    sökvägar på ett okänsligt filsystem) och endast en från samma
    kollisionsgrupp finns i arbetskatalogen:

en: the merge base between %s and [%s] must be skipped.
    So we cannot be sure the first %s commit is between %s and %s.
    We continue anyway.
sv: sammanslagningsbasen mellan %s och [%s] måste hoppas över.
    Vi kan inte vara säkra på att den första %s incheckningen är mellan %s och %s.
    Vi fortsätter ändå.

en: the midx contains no oid
sv: midx saknar oid

en: the necessary postimage %s for '%s' cannot be read
sv: nödvändig efterbild %s för ”%s” kan inte läsas

en: the note contents have been left in %s
sv: anteckningens innehåll har lämnats kvar i %s

en: the object %s does not exist
sv: objektet %s finns inte

en: the object directory to store the graph
sv: objektkatalogen där grafen ska lagras

en: the option '%s' requires '%s'
sv: flaggan ”%s” kräver ”%s”

en: the original commit '%s' has a gpg signature
sv: den ursprungliga incheckningen ”%s” har en gpg-signatur

en: the patch applies to '%s' (%s), which does not match the current contents.
sv: patchen appliceras på ”%s” (%s), som inte motsvarar det nuvarande innehållet.

en: the patch applies to an empty '%s' but it is not empty
sv: patchen appliceras på en tom ”%s”, men den är inte tom

en: the receiving end does not support --atomic push
sv: mottagarsidan stöder inte push med --atomic

en: the receiving end does not support --signed push
sv: mottagarsidan stöder inte push med --signed

en: the receiving end does not support push options
sv: mottagarsidan stöder inte push-flaggor

en: the receiving end does not support this repository's hash algorithm
sv: mottagarsidan stöder inte arkivets hashningsalgoritm

en: the remote end hung up unexpectedly
sv: fjärren lade på oväntat

en: the remote end hung up upon initial contact
sv: fjärren lade på vid inledande kontakt

en: the requested upstream branch '%s' does not exist
sv: den efterfrågade uppströmsgrenen ”%s” finns inte

en: the script was already rearranged.
sv: skriptet har redan omordnats.

en: the server does not support algorithm '%s'
sv: servern stöder inte algoritmen ”%s”

en: the signature will be removed in the replacement commit!
sv: signaturen kommer att tas bort i ersättningsincheckningen!

en: there is nothing to skip
sv: ingenting att hoppa över

en: there were errors while writing '%s' (%s)
sv: fel vid skrivning av ”%s” (%s)

en: this command reject atom %%(%.*s)
sv: kommandot förkastar atom %%(%.*s)

en: this operation must be run in a work tree
sv: funktionen måste köras i en arbetskatalog

en: this remote helper should implement refspec capability
sv: fjärrhjälparen behöver implementera förmåga för referensspecifikationer (refspec)

en: this worktree is not sparse
sv: arbetskatalogen är inte gren

en: this worktree is not sparse (sparse-checkout file may not exist)
sv: arbetskatalogen är inte glest (sparse-checkout-filen kanske inte finns)

en: throw away local modifications
sv: kasta bort lokala ändringar

en: time
sv: tid

en: timestamp
sv: tidsstämpel

en: timestamp too large for this system: %llu
sv: tidsstämpeln för stor för detta system: %llu

en: timestamp too large for this system: %lu
sv: tidsstämpeln för stor för detta system: %lu

en: to clone from a local repository
sv: för att klona från ett lokalt arkiv

en: to unregister this repository from Scalar, run
    	git config --global --unset --fixed-value scalar.repo "%s"
sv: för att avregistrera arkivet från Scalar, kör
    	git config --global --unset --fixed-value scalar.repo "%s"

en: toggle the use of a sparse index
sv: slå på/av använding av glest index

en: token
sv: igenkänningstecken

en: tolerate incorrectly detected missing new-line at the end of file
sv: tolerera felaktigt detekterade saknade nyradstecken vid filslut

en: too few arguments
sv: för få argument

en: too large to be a .git file: '%s'
sv: för stor för att vara en .git-fil: ”%s”

en: too many args to run %s
sv: för många flaggor för att köra %s

en: too many arguments
sv: för många argument

en: too many arguments for a rename operation
sv: för många flaggor för namnbyte

en: too many arguments given outside repository
sv: för många flaggor givna utanför arkivet

en: too many arguments to set new upstream
sv: för många flaggor för att byta uppström

en: too many arguments to unset upstream
sv: för många flaggor för att ta bort uppström

en: too many branches for a copy operation
sv: för många grenar för kopiering

en: too many commits marked reachable
sv: för många incheckningar markerade nåbara

en: too many commits to write graph
sv: för många incheckningar för att skriva graf

en: too many entries in %s
sv: för många poster i %s

en: too many pseudo-merges
sv: för många pseudo-sammanslagningar

en: too-short tree file
sv: trädfil för kort

en: too-short tree object
sv: trädobjekt för kort

en: tool
sv: verktyg

en: topologically sort, maintaining date order where possible
sv: sortera topologiskt, behåll datumordning när möjligt

en: trace the evolution of line range <start>,<end> or function :<funcname> in <file>
sv: spåra utvecklingen av radintervallet <start>,<slut> eller funktionen :<funknamn> i <fil>

en: trailer
sv: släprad

en: trailer(s) to add
sv: släprad(er) att lägga till

en: transport '%s' not allowed
sv: transporten ”%s” tillåts inte

en: transport: invalid depth option '%s'
sv: transport: ogiltig flagga för depth: ”%s”

en: traverse submodules recursively
sv: traversera undermoduler rekursivt

en: traversed %lu commits
sv: traverserade %lu incheckningar

en: treat 'git add -N' entries as real in the index
sv: tolka ”git add -N”-poster som äkta i indexet

en: treat <string> in -S as extended POSIX regular expression
sv: tolka <sträng> i -S som utökade POSIX-reguljära uttryck

en: treat all files as text
sv: hantera alla filer som text

en: tree-ish
sv: träd-igt

en: trim empty trailers
sv: ta bort tomma släprader

en: true/false are no valid working-tree-encodings
sv: true/false är inte giltig teckenkodning för arbetskatalogen

en: try "git cherry-pick (--continue | %s--abort | --quit)"
sv: testa ”git cherry-pick (--continue | %s--abort | --quit)”

en: try "git revert (--continue | %s--abort | --quit)"
sv: testa ”git revert (--continue | %s--abort | --quit)”

en: try to apply current patch again
sv: försök applicera aktuell patch på nytt

en: try to match the new branch name with a remote-tracking branch
sv: försök träffa namn på ny gren mot en fjärrspårande gren

en: try to rebase merges instead of skipping them
sv: försök ombasera sammanslagningar istället för att ignorera dem

en: trying to write commit not in index
sv: försöker skriva incheckning som inte finns i indexet

en: trying to write non-commit object %s to branch '%s'
sv: försöker skriva objektet %s som inte är incheckning till grenen ”%s”

en: trying to write ref '%s' with nonexistent object %s
sv: försöker skriva referensen ”%s” med icke-existerande objektet %s

en: two output directories?
sv: två utdatakataloger?

en: type
sv: typ

en: typechange:
sv: typbyte:

en: unable to access '%s'
sv: kan inte komma åt ”%s”

en: unable to access '%s' with http.pinnedPubkey configuration: %s
sv: kan inte nå ”%s” med http.pinnedPubkey inställt till: %s

en: unable to access '%s': %s
sv: kan inte komma åt ”%s”: %s

en: unable to access commit %s
sv: kan inte komma åt incheckningen %s

en: unable to access sparse blob in '%s'
sv: kan inte nå gles blob på ”%s”

en: unable to add %s to database
sv: kan inte lägga till %s till databasen

en: unable to add '%s' to index
sv: kan inte lägga till ”%s” till indexet

en: unable to add '%s' value of '%s'
sv: kan inte lägga till ”%s”-värdet för ”%s”

en: unable to add additional attribute
sv: kan inte lägga till ytterligare attribut

en: unable to add cache entry for %s
sv: kan inte lägga till cachepost för %s

en: unable to add cruft objects
sv: kan inte lägga till onödiga objekt

en: unable to add recent objects
sv: kan inte lägga till nya objekt

en: unable to adjust shared permissions for '%s'
sv: kan inte justera delade behörigheter för ”%s”

en: unable to auto-detect email address (got '%s')
sv: kan inte autodetektera e-postadress (fick ”%s”)

en: unable to auto-detect name (got '%s')
sv: kan inte autodetektera namn (fick ”%s”)

en: unable to checkout submodule '%s'
sv: Kan inte checka ut undermodulen ”%s”

en: unable to checkout working tree
sv: kan inte checka ut arbetskatalogen

en: unable to compact stack: %s
sv: kan inte kompaktera stack: %s

en: unable to compute preferred pack, disabling pack-reuse
sv: kan inte beräkna föredraget paket, inaktiverar återanvändning av paket

en: unable to connect to %s:
    %s
sv: kan inte ansluta till %s:
    %s

en: unable to create '%s'
sv: kan inte skapa ”%s”

en: unable to create backing store for newly created file %s
sv: kan inte skapa säkerhetsminne för nyligen skapade filen %s

en: unable to create diagnostics archive %s
sv: kan inte skapa diagnostikarkiven %s

en: unable to create directory %s
sv: kan inte skapa katalogen %s

en: unable to create lazy_dir thread: %s
sv: kan inte skapa lazy_dir-tråd: %s

en: unable to create lazy_name thread: %s
sv: kan inte skapa lazy_name-tråd: %s

en: unable to create leading directories of %s
sv: kan inte skapa inledande kataloger för %s

en: unable to create load_cache_entries thread: %s
sv: kan inte skapa tråd för load_cache_entries: %s

en: unable to create load_index_extensions thread: %s
sv: kan inte skapa load_index_extensions-tråden: %s

en: unable to create temporary MIDX layer
sv: kan inte skapa temporärt MIDX-lager

en: unable to create temporary file
sv: kan inte skapa temporär fil

en: unable to create temporary graph layer
sv: kan inte skapa temporärt graflager

en: unable to create temporary index
sv: kan inte skapa temporär indexfil

en: unable to create temporary object directory
sv: kan inte skapa temporär objektkatalog

en: unable to create thread: %s
sv: kan inte skapa tråd: %s

en: unable to create threaded lstat: %s
sv: kan inte skapa trådad lstat: %s

en: unable to deflate appended object (%d)
sv: kan inte utföra ”deflate” på tillagt objekt (%d)

en: unable to deflate new object %s (%d)
sv: kan inte utföra ”deflate” på nytt objekt %s (%d)

en: unable to delete '%s': remote ref does not exist
sv: kan inte ta bort ”%s”: fjärreferensen finns inte

en: unable to dequote value of '%s'
sv: kan inte ta bort citering av värdet ”%s”

en: unable to dup bundle descriptor
sv: kan inte duplicera bunthandtag

en: unable to enumerate additional recent objects
sv: kan inte räkna ytterligare nyliga objekt

en: unable to fdopen %s
sv: kan inte utföra fdopen %s

en: unable to fdopen alternates lockfile
sv: kan inte utföra ”fdopen” på suppleantlåsfil

en: unable to find all commit-graph files
sv: kan inte hitta alla incheckingsgraffiler

en: unable to find all multi-pack index files
sv: kan inte hitta alla indexfiler för multi-pack

en: unable to find filename in patch at line %d
sv: kan inte hitta filnamn i patchen på rad %d

en: unable to find remote helper for '%s'
sv: kan inte hitta fjärrhjälpare för ”%s”

en: unable to force loose object
sv: kan inte tvinga lösa objekt

en: unable to fork
sv: kan inte grena (fork)

en: unable to format message: %s
sv: kan inte formatera meddelandet: %s

en: unable to fstat %s
sv: kan inte utföra ”fstat” på %s

en: unable to generate diff for '%s'
sv: kan inte skapa diff för ”%s”

en: unable to get HEAD
sv: kan inte hämta HEAD

en: unable to get credential storage lock in %d ms
sv: kan inte erhålla låset för lagring av inlogginsuppgifter på %d ms

en: unable to get current working directory
sv: kan inte hämta aktuell arbetskatalog

en: unable to get disk usage of %s
sv: kan inte hämta diskanvändning för %s

en: unable to get disk usage of '%s'
sv: kan inte hämta diskanvändning för ”%s”

en: unable to get object type for %s
sv: kan inte läsa objekttyp för %s

en: unable to get random bytes
sv: kan inte hämta slumpdata

en: unable to get size of %s
sv: kan inte hämta storlek på %s

en: unable to get type of object %s
sv: kan inte hämta typ för objektet %s

en: unable to grep from object of type %s
sv: kan inte ”grep” från objekt av typen %s

en: unable to handle file type %d
sv: kan inte hantera filtyp %d

en: unable to index file '%s'
sv: kan inte indexera filen ”%s”

en: unable to join lazy_name thread: %s
sv: kan inte utföra join på lazy_name-tråd: %s

en: unable to join load_cache_entries thread: %s
sv: kan inte ansluta till tråden för load_cache_entries: %s

en: unable to join load_index_extensions thread: %s
sv: kan inte utföra join på load_index_extensions-tråden: %s

en: unable to link '%s' to '%s'
sv: kan inte länka ”%s” till ”%s”

en: unable to load config blob object '%s'
sv: kan inte läsa konfigurerings-blobobjektet ”%s”

en: unable to load existing sparse-checkout patterns
sv: kan inte läsa in existerande mönster för gles utcheckning

en: unable to load pack: '%s', disabling pack-reuse
sv: kan inte läsa paketet: ”%s”, inaktiverar återanvändning av paket

en: unable to load rev-index for pack '%s'
sv: kan inte läsa rev-index för paketfil ”%s”

en: unable to load root tree for commit %s
sv: kan inte läsa in rot-trädet för incheckningen %s

en: unable to locate repository; .git file broken
sv: kan inte hitta arkivet; ”.git”-filen är trasig

en: unable to locate repository; .git file does not reference a repository
sv: kan inte hitta arkivet; ”.git”-filen hänvisar inte till ett arkiv

en: unable to locate repository; .git is not a file
sv: kan inte hitta arkivet; .git är inte en fil

en: unable to look up %s (%s)
sv: kan inte slå upp %s (%s)

en: unable to look up %s (port %s) (%s)
sv: kan inte slå upp %s (port %s) (%s)

en: unable to map %s %s in commit object
sv: kan inte koppla %s %s i incheckningsobjekt

en: unable to mmap %s
sv: kan inte utföra ”mmap” för %s

en: unable to mmap '%s'%s
sv: kan inte utföra mmap på ”%s”%s

en: unable to move %s to %s
sv: kan inte flytta %s till %s

en: unable to move new alternates file into place
sv: kan inte flytta ny ”alternates”-fil på plats

en: unable to normalize alternate object path: %s
sv: kan inte normalisera supplerande objektsökväg: %s

en: unable to open %s
sv: kan inte öppna %s

en: unable to open %s for reading
sv: kan inte öppna %s för läsning

en: unable to open %s for writing
sv: kan inte öppna %s för skrivning

en: unable to open %s: %s
sv: kan inte öppna %s: %s

en: unable to open commit-graph chain file
sv: kan inte öppna incheckningsgrafkedjefilen

en: unable to open git dir: %s
sv: kan inte öppna git-katalog: %s

en: unable to open loose object %s
sv: kan inte öppna lösa objekt %s

en: unable to open multi-pack-index chain file
sv: kan inte öppna kedjefil för multi-pack-index

en: unable to open or read %s
sv: kan inte öppna eller läsa %s

en: unable to open rr-cache directory
sv: kan inte uppdatera katalogen rr-cache

en: unable to pack objects reachable from tag %s
sv: kan inte packa objekt nåbara från taggen %s

en: unable to parse %s header
sv: kan inte tolka %s-huvud

en: unable to parse '%.*s'
sv: kan inte tolka ”%.*s”

en: unable to parse '%s' from command-line config
sv: kan inte tolka värdet ”%s” från kommandoradskonfiguration

en: unable to parse --pretty format
sv: kan inte tolka format för --pretty

en: unable to parse command-line config
sv: kan inte tolka kommandoradskonfiguration

en: unable to parse commit %s
sv: kan inte tolka incheckningen %s

en: unable to parse commit author
sv: kan inte tolka incheckningens författare

en: unable to parse default color value
sv: kan inte tolka standardfärgvärde

en: unable to parse format string
sv: kan inte tolka formatsträng

en: unable to parse header of %s
sv: kan inte tolka huvud för %s

en: unable to parse object header of %s
sv: kan inte tolka objekthuvud för %s

en: unable to parse object: %s
sv: kan inte tolka objektet: %s

en: unable to parse remote unpack status: %s
sv: kan inte tolka fjärruppackningsstatus: %s

en: unable to parse sparse filter data in %s
sv: kan inte tolka gles filterdata i %s

en: unable to pass trailers to --trailers
sv: kan inte sända släprader till --trailers

en: unable to read %s
sv: kan inte läsa %s

en: unable to read alternates file
sv: kan inte läsa ”alternates”-filen

en: unable to read branch description file '%s'
sv: kan inte läsa grenbeskrivningsfilen ”%s”

en: unable to read commit message from '%s'
sv: kan inte läsa incheckningsmeddelande från ”%s”

en: unable to read config file '%s'
sv: kan inte läsa konfigurationsfilen ”%s”

en: unable to read from mktree
sv: kan inte läsa från mktree

en: unable to read gitdir file (%s)
sv: kan inte läsa ”gitdir”-filen (%s)

en: unable to read index file
sv: kan inte läsa indexfilen

en: unable to read signature file '%s'
sv: kan inte läsa signaturfil ”%s”

en: unable to read symlink %s
sv: kan inte läsa symboliska länken %s

en: unable to read tree %s
sv: kan inte läsa trädet %s

en: unable to read tree (%s)
sv: kan inte läsa träd (%s)

en: unable to redirect descriptor
sv: kan inte omdirigera handtag

en: unable to remove %s from index
sv: kan inte ta bort %s från indexet

en: unable to rename new multi-pack-index layer
sv: kan inte byta namn på nytt multi-pack-index-lager

en: unable to rename temporary '*.%s' file to '%s'
sv: kan inte byta namn på temporär ”*.%s”-fil till ”%s”

en: unable to resolve '%s'
sv: kan inte slå upp ”%s”

en: unable to resolve HEAD after creating commit
sv: kan inte bestämma HEAD efter att ha skapat incheckning

en: unable to resolve config blob '%s'
sv: kan inte slå upp konfigurerings-bloben ”%s”

en: unable to resolve revision: %s
sv: kan inte slå upp revision: %s

en: unable to rewind rpc post data - try increasing http.postBuffer
sv: kan inte spola tillbaka rpc-postdata - försök öka http.postBuffer

en: unable to select a comment character that is not used
    in the current commit message
sv: kan inte välja ett kommentarstecken som inte använts
    i det befintliga incheckningsmeddelandet

en: unable to set %s in '%s'
sv: kan inte sätta %s i ”%s”

en: unable to set SO_KEEPALIVE on socket
sv: kan inte sätta SO_KEEPALIVE på uttaget

en: unable to set permission to '%s'
sv: kan inte sätta behörigheten till ”%s”

en: unable to set up work tree using invalid config
sv: kan inte skapa arbetskatalog med felaktig konfiguration

en: unable to sign the tag
sv: kan inte signera taggen

en: unable to spawn mktree
sv: kan inte starta mktree

en: unable to start '%s' filter
sv: kane inte starta filtret ”%s”

en: unable to start 'show' for object '%s'
sv: kan inte starta ”show” för objektet ”%s”

en: unable to stat '%s'
sv: kan inte ta status på ”%s”

en: unable to stat newly created file '%s'
sv: kan inte ta status på nyligen skapade filen ”%s”

en: unable to stream deflate new object (%d)
sv: kan inte utföra ”deflate” på nytt strömobjekt (%d)

en: unable to unlink: %s
sv: kan inte ta bort länken: %s

en: unable to unpack %s header
sv: kan inte packa upp %s-huvudet

en: unable to unpack contents of %s
sv: kan inte tolka innehåll i %s

en: unable to unpack header of %s
sv: kan inte packa upp huvud för %s

en: unable to unquote C-style string '%s'
sv: kan inte ta bort citering av C-sträng ”%s”

en: unable to unset %s in '%s'
sv: kan inte slå av %s i ”%s”

en: unable to unset '%s' value of '%s'
sv: kan inte ta bort ”%s”-värdet för ”%s”

en: unable to update %s
sv: kan inte uppdatera %s

en: unable to update HEAD
sv: kan inte uppdatera HEAD

en: unable to update cache tree
sv: kan inte uppdatera cacheträd

en: unable to update local ref
sv: kan inte uppdatera lokal ref

en: unable to update temporary index
sv: kan inte uppdatera temporärt index

en: unable to update url base from redirection:
      asked for: %s
       redirect: %s
sv: kan inte uppdatera urlbas från omdirigerin:
            bad om: %s
      omdirigering: %s

en: unable to upgrade repository format to support partial clone
sv: kan inte uppgradera arkivformat till att stöda delvis klon

en: unable to verify %s on good revision
sv: kan inte bekräfta %s på bra revision

en: unable to write %s
sv: kan inte skriva %s

en: unable to write delim packet
sv: kan inte skriva delim-paket

en: unable to write file %s
sv: kan inte skriva filen %s

en: unable to write file '%s' mode %o
sv: kan inte skriva filen ”%s” läge %o

en: unable to write flush packet
sv: kan inte skriva flush-paket

en: unable to write index file
sv: kan inte skriva indexfil

en: unable to write loose object file
sv: kan inte skriva fil för löst objekt

en: unable to write new index file
sv: kan inte skriva ny indexfil

en: unable to write note object
sv: kan inte skriva anteckningsobjekt

en: unable to write object to database
sv: kan inte skriva objektet till databasen

en: unable to write parameters to config file
sv: kan inte skriva parametrar till konfigurationsfilen

en: unable to write request to remote
sv: kan inte skriva anrop till fjärren

en: unable to write rerere record
sv: kan inte skriva rerere-post

en: unable to write response end packet
sv: kan inte skriva svarsavslutningspaket

en: unable to write tag file
sv: kan inte skriva tagg-filen

en: unable to write temporary index file
sv: kan inte skriva temporär indexfil

en: unable to write to %s
sv: kan inte skriva till %s

en: unable to write to remote
sv: kan inte skriva till fjärren

en: unable to write upstream branch configuration
sv: kan inte skriva inställningar för uppströmsgren

en: uname() failed with error '%s' (%d)
sv: uname() misslyckades med felet ”%s” (%d)

en: unchanged
sv: oändrad

en: unclosed quote
sv: citat ej stängt

en: unclosed quote: '%s'
sv: citat ej stängt: ”%s”

en: unexpected 'ready' from remote
sv: oväntat ”ready” från fjärr

en: unexpected acknowledgment line: '%s'
sv: oväntad bekräftelserad: ”%s”

en: unexpected diff status %c
sv: diff-status %c förväntades inte

en: unexpected end of file
sv: oväntat filslut

en: unexpected filter type
sv: oväntad filtertyp

en: unexpected flush packet while reading remote unpack status
sv: oväntat flush-paket vid läsning av fjärruppackningsstatus

en: unexpected line: '%s'
sv: oväntad rad: ”%s”

en: unexpected mode %o
sv: okänt läge %o

en: unexpected non-hex object ID: %s
sv: oväntat icke-hexadecimalt objekt-ID: %s

en: unexpected wanted-ref: '%s'
sv: oväntad wanted-ref: ”%s”

en: unhandled branch.%s.rebase=%s; assuming 'true'
sv: ohanterad branch.%s.rebase=%s; antar ”true”

en: unhandled case in 'has_worktree_moved': %d
sv: ohanterat fall i ”has_worktree_moved”: %d

en: unhandled object '%s' given.
sv: ej hanterat objekt ”%s” angavs.

en: unit-test [<options>]
sv: unit-test [<flaggor>]

en: unknown
sv: okänd

en: unknown %%(trailers) argument: %s
sv: okänt %%(trailers)-argument: %s

en: unknown --mirror argument: %s
sv: okänt argument till --mirror: %s

en: unknown -s/--strategy: %s
sv: okänd -s/--strategy: %s

en: unknown action: %d
sv: okänd funktion: %d

en: unknown argument `%s'
sv: okänt argument ”%s”

en: unknown argument to --path-format: %s
sv: felaktigt argument till --path-format: %s

en: unknown arguments supplied with --stdin
sv: okända argument angavs tillsammans med --stdin

en: unknown branch type
sv: okänd grentyp

en: unknown capability '%s'
sv: okänd kapabilitet ”%s”

en: unknown change class '%c' in --diff-filter=%s
sv: okänd ändringsklass ”%c” i --diff-filter=%s

en: unknown color-moved-ws mode '%s', possible values are 'ignore-space-change', 'ignore-space-at-eol', 'ignore-all-space', 'allow-indentation-change'
sv: okänt läge ”%s” för color-moved-ws, möjliga värden är ”ignore-space-change”, ”ignore-space-at-eol”, ”ignore-all-space”, ”allow-indentation-change”

en: unknown command %d
sv: okänt kommando %d

en: unknown command: %d
sv: okänt kommando: %d

en: unknown command: '%s'
sv: okänt kommando: ”%s”

en: unknown commit %s
sv: okänd incheckning %s

en: unknown conflict style '%s'
sv: okänd konflikttyp ”%s”

en: unknown error occurred while reading the configuration files
sv: okänt fel uppstod vid läsning av konfigurationsfilerna

en: unknown field name: %.*s
sv: okänt fältnamn: %.*s

en: unknown group type: %s
sv: okänd grupptyp: %s

en: unknown hash algorithm '%s'
sv: okänd hashningsalgoritm ”%s”

en: unknown index entry format 0x%08x
sv: okänt format 0x%08x på indexpost

en: unknown mandatory capability %s; this remote helper probably needs newer version of Git
sv: okänd krävd förmåga (capability) %s; fjärrhjälparen behöver antagligen en nyare version av Git

en: unknown mode for --abbrev-ref: %s
sv: okänt läge för --abbrev-ref: %s

en: unknown mode for --show-object-format: %s
sv: okänt läge för --show-object-format: %s

en: unknown non-ascii option in string: `%s'
sv: okänd icke-ascii-flagga i strängen: ”%s”

en: unknown notes merge strategy %s
sv: okänd sammanslagningsstrategi för anteckningar: %s

en: unknown object format '%s' specified by server
sv: okänt objektformat ”%s” angavs av servern

en: unknown object type %d
sv: okänd objekttyp %d

en: unknown option %s
sv: okänd flagga %s

en: unknown option `%s'
sv: okänd flagga ”%s”

en: unknown option: %s
sv: okänd flagga: %s

en: unknown option: --fixup=%s:%s
sv: okänd flagga: --fixup=%s:%s

en: unknown port %s
sv: okänd port %s

en: unknown preferred pack: '%s'
sv: okänt föredraget paket: %s

en: unknown ref storage format '%s'
sv: okänt format för lagring av referenser ”%s”

en: unknown repository extension found: | unknown repository extensions found:
sv[0]: okänd arkivutökning hittades:
sv[1]: okända arkivutökningar hittades:

en: unknown response to connect: %s
sv: okänt svar på ansluntning: %s

en: unknown strategy option: -X%s
sv: okänd strategiflagga: -X%s

en: unknown style '%s' given for '%s'
sv: okänd stil ”%s” angavs för ”%s”

en: unknown subcommand: `%s'
sv: okänt underkommando: ”%s”

en: unknown switch `%c'
sv: okänd flagga ”%c”

en: unknown type: %d
sv: okänd typ: %d

en: unknown value '%s' for key '%s'
sv: okänt värde ”%s” för nyckeln ”%s”

en: unknown value after ws-error-highlight=%.*s
sv: okänt värde efter ws-error-highlight=%.*s

en: unknown value for config '%s': %s
sv: okänt värde för inställningen ”%s”: %s

en: unknown value for object-format: %s
sv: okänt värde för object-format: %s

en: unknown variable '%s'
sv: okänd variabel ”%s”

en: unknown write failure on standard output
sv: okänt skrivfel på standard ut

en: unknown:
sv: okänd:

en: unmerged:
sv: osammanslagen:

en: unordered stage entries for '%s'
sv: osorterade köposter för ”%s”

en: unordered stage entries in index
sv: osorterade köposter i index

en: unpack unreachable objects newer than <time>
sv: packa upp onåbara objekt nyare än <tid>

en: unreachable %s %s
sv: onåbart %s %s

en: unreachable: invalid reference: %s
sv: onåbar: felaktig referens: %s

en: unrecognized %%(%.*s) argument: %s
sv: okänt %%(%.*s)-argument: %s

en: unrecognized %%(%s) argument: %s
sv: okänt %%(%s)-argument: %s

en: unrecognized --schedule argument '%s'
sv: okänt argument för --schedule, %s

en: unrecognized --scheduler argument '%s'
sv: okänt argument för --scheduler, ”%s”

en: unrecognized --split argument, %s
sv: okänt argument för --split, %s

en: unrecognized --type argument, %s
sv: okänt argument för --type, %s

en: unrecognized argument: %s
sv: okänt argument: %s

en: unrecognized binary patch at line %d
sv: binärpatchen på rad %d känns inte igen

en: unrecognized bundle hash algorithm: %s
sv: okänd hashningsalgoritm för bunt: ”%s”

en: unrecognized bundle mode from URI '%s'
sv: okänt buntlägre från URI:en ”%s”

en: unrecognized color: %%(color:%s)
sv: okänd färg: %%(color:%s)

en: unrecognized empty type '%s'; valid values are "drop", "keep", and "stop".
sv: okänd tom-typ ”%s”; giltiga värden är ”drop”, ”keep” och ”stop”.

en: unrecognized header: %s%s (%d)
sv: okänt huvud: %s%s (%d)

en: unrecognized help format '%s'
sv: okänt hjälpformat: ”%s”

en: unrecognized negative pattern: '%s'
sv: okänt negativt mönster: %s

en: unrecognized option: '%s'
sv: okänd flagga: %s

en: unrecognized pattern: '%s'
sv: okänt mönster: %s

en: unrecognized position:%s
sv: okänd position:%s

en: unrecognized setting %s for option rebase.missingCommitsCheck. Ignoring.
sv: okänd inställning %s för flaggan rebase.missingCommitsCheck. Ignorerar.

en: unrecognized value transfer.credentialsInUrl: '%s'
sv: okänt värde transfer.credentialsInUrl: ”%s”

en: unrecognized whitespace ignore option '%s'
sv: okänt alternativ för ignore-whitespace: ”%s”

en: unrecognized whitespace option '%s'
sv: okänt alternativ för whitespace: ”%s”

en: unrecognized width:%s
sv: okänd bredd:%s

en: unregister all submodules
sv: avregistrera alla undermoduler

en: unselect specified items
sv: avmarkera angivna poster

en: unset the upstream info
sv: ta bort uppströmsinformationen

en: unstaged
sv: ej köad

en: unsupported bundle version %d
sv: version %d för bunt stöds ej

en: unsupported command listing type '%s'
sv: okänd kommandolisttyp ”%s”

en: unsupported file mode: 0%o (SHA1: %s)
sv: filens läge stöds ej: 0%o (SHA1: %s)

en: unsupported index version %s
sv: indexversionen %s stöds ej

en: unsupported object format '%s'
sv: objektformatet ”%s” stöds ej

en: unsupported object format: %s
sv: objektformatet stöds ej: %s

en: unsupported section for hidden refs: %s
sv: sktionen för dolda referenser stöds ej: %s

en: unsupported version '%d' for bitmap index file
sv: versionen ”%d” i bitkarteindexfilen stöds inte

en: untracked cache is disabled on this system or location
sv: ospårad cache är inaktiverad på systemet eller platsen

en: untracked content,
sv: ospårat innehåll,

en: unusable instruction sheet: '%s'
sv: oanvändbart manus: ”%s”

en: unusable squash-onto
sv: oanvändbar squash-onto

en: unusable worktree destination '%s'
sv: oanvändbar mål för arbetskatalog ”%s”

en: up to date
sv: àjour

en: update <refname> not the one it points to
sv: uppdatera <refnamn> inte det den pekar på

en: update branches that point to commits that are being rebased
sv: uppdatera grenar som pekar på incheckningar som ombaseras

en: update ignored files (default)
sv: uppdatera ignorerade filer (standard)

en: update of config-file failed
sv: misslyckades uppdatera konfigurationsfil

en: update stat information in the index file
sv: uppdatera stat-information i indexfilen

en: update the index with reused conflict resolution if possible
sv: uppdatera indexet med återanvänd konfliktlösning om möjligt

en: update the info files from scratch
sv: uppdatera informationsfilerna från grunden

en: update the reference to the value of the top reflog entry
sv: uppdatera referensen till värdet i översta referensloggposten

en: update tracked files
sv: uppdatera spårade filer

en: update working tree with merge result
sv: uppdatera arbetskatalogen med resultatet från sammanslagningen

en: update-ref requires a fully qualified refname e.g. refs/heads/%s
sv: update-ref kräver ett fullständigt referensnamn, t.ex refs/heads/%s

en: update-refs file at '%s' is invalid
sv: update-refs-filen vid ”%s” är ogiltig

en: update_ref failed for ref '%s': %s
sv: update_ref misslyckades för referensen ”%s”: %s

en: updated %d path
     | updated %d paths
sv[0]: uppdaterade %d sökväg
sv[1]: uppdaterade %d sökvägar

en: updating files failed
sv: misslyckades uppdatera filer

en: upstream
sv: uppströms

en: upstream branch '%s' not stored as a remote-tracking branch
sv: uppströmsgrenen ”%s” är inte lagrad som en fjärrspårande gren

en: url contains a newline in its %s component: %s
sv: url innehåller radbrytning i komponenten %s: %s

en: url has no scheme: %s
sv: url saknar protokoll: %s

en: url where to clone the submodule from
sv: URL att klona undermodulen från

en: usage:
sv: användning:

en: usage: $dashless $USAGE
sv: använd: $dashless $USAGE

en: usage: %s
sv: användning: %s

en: usage: %s
sv: användning: %s

en: usage: %s%s
sv: användning: %s%s

en: use 'merge-base --fork-point' to refine upstream
sv: använd ”merge-base --fork-point” för att förfina uppström

en: use --reapply-cherry-picks to include skipped commits
sv: använd --reapply-cherry-picks för att ta med överhoppade incheckningar

en: use --reference only while cloning
sv: använd --reference endast under kloningen

en: use .gitattributes only from the index
sv: använd .gitattributes endast från indexet

en: use <file>'s contents as the final image
sv: använd <fil>s innehåll som slutgiltig bild

en: use <n> digits to display object names
sv: använd <n> siffror för att visa objektnamn

en: use <n> ipc worker threads
sv: använd <n> ipc-jobbtrådar

en: use <n> worker threads
sv: använd <n> jobbtrådar

en: use <name> instead of 'origin' to track upstream
sv: använd <namn> istället för ”origin” för att spåra uppströms

en: use <name> instead of the real target
sv: använd <namn> istället för det verkliga målet

en: use <name> instead of the real target branch
sv: använd <namn> istället för den verkliga målgrenen

en: use <regex> to decide what a word is
sv: använd <reguttr> för att bestämma vad som är ett ord

en: use <sfx> instead of '.patch'
sv: använd <sfx> istället för ”.patch”

en: use <text> as start of message
sv: inled meddelande med <text>

en: use IPv4 addresses only
sv: använd endast IPv4-adresser

en: use IPv6 addresses only
sv: använd endast IPv6-adresser

en: use OFS_DELTA objects
sv: använd OFS_DELTA-objekt

en: use Perl-compatible regular expressions
sv: använd Perlkompatibla reguljära uttryck

en: use SHA-1 of submodule's remote tracking branch
sv: använd SHA-1 från undermodulers fjärrspårningsgren

en: use [<prefix>] instead of [PATCH]
sv: använd [<prefix>] istället för [PATCH]

en: use [PATCH n/m] even with a single patch
sv: använd [PATCH n/m] även för en ensam patch

en: use [PATCH] even with multiple patches
sv: använd [PATCH] även för flera patchar

en: use `diff.guitool` instead of `diff.tool`
sv: använd ”diff.guitool” istället för ”diff.tool”

en: use a <path> for (--textconv | --filters); Not with 'batch'
sv: använd en <sökväg> för (--textconv | --filters): Inte med 'batch'

en: use a bitmap index if available to speed up counting objects
sv: använd bitkartindex om tillgängligt för att räkna objekt snabbare

en: use a diff3 based merge
sv: använd diff3-baserad sammanslagning

en: use a zealous diff3 based merge
sv: använd nitisk diff3-baserad sammanslagning

en: use another key to sign the tag
sv: använd annan nyckel för att signera taggen

en: use any ref
sv: använd alla referenser

en: use any tag, even unannotated
sv: använd alla taggar, även oannoterade

en: use apply strategies to rebase
sv: använd appliceringstrategier för ombasering

en: use at most one of --auto and --schedule=<frequency>
sv: använd som mest en av --auto och --schedule=<frekvens>

en: use at most one of --reachable, --stdin-commits, or --stdin-packs
sv: använd som mest en av --reachable, --stdin-commits och --stdin-packs

en: use atomic transaction to update references
sv: använd atomiska transaktioner för att uppdatera referenser

en: use autosquash formatted message to fixup or amend/reword specified commit
sv: använd autosquash-formaterat meddelande för att fixa/omformulera angiven incheckning

en: use autosquash formatted message to squash specified commit
sv: använd autosquash-formaterat meddelande för att slå ihop med angiven incheckning

en: use basic POSIX regular expressions (default)
sv: använd grundläggande POSIX-reguljära uttryck (standard)

en: use branch description from file
sv: använd grenbeskrivningar från fil

en: use colored output
sv: använd färgad utdata

en: use commit stored in the index instead of the one stored in the submodule HEAD
sv: visa incheckning från indexet istället för den som lagrats i undermodulens HEAD

en: use current timestamp for author date
sv: använd nuvarande tidsstämpel för författardatum

en: use default prefixes a/ and b/
sv: använd standardprefixen a/ och b/

en: use default value when missing entry
sv: använd standardvärde vid saknad post

en: use empty blobs as rename source
sv: använd tomma blob:ar som namnändringskälla

en: use extended POSIX regular expressions
sv: använd utökade POSIX-reguljära uttryck

en: use full path names
sv: använd fullständiga sökvägsnamn

en: use given config file
sv: använd angiven konfigurationsfil

en: use global config file
sv: använd global konfigurationsfil

en: use headers in message's body
sv: använd huvuden i brevkroppen

en: use lowercase letters for 'assume unchanged' files
sv: använd små bokstäver för ”anta oförändrade”-filer

en: use lowercase letters for 'fsmonitor clean' files
sv: använd små bokstäver för ”fsmonitor clean”-filer

en: use mail map file
sv: använd e-postmappningsfil

en: use merging strategies to rebase
sv: använd sammanslagningsstrategier för ombasering

en: use notes from <notes-ref>
sv: använd anteckningar från <anteckningsref>

en: use object IDs instead of filenames
sv: använd objekt-ID istället för filnamn

en: use overlay mode
sv: använd överläggsläge

en: use overlay mode (default)
sv: använd överläggsläge (standard)

en: use patterns in <file> instead of the current ones.
sv: använd mönster i <fil> istället för de nuvarande.

en: use per-worktree config file
sv: använd arbetskatalogens konfigurationsfil

en: use repository config file
sv: använd arkivets konfigurationsfil

en: use revisions from <file> instead of calling git-rev-list
sv: använd revisioner från <fil> istället för att anropa git-rev-list

en: use scissors
sv: använd saxar

en: use simple diff colors
sv: använd enkla diff-färger

en: use simple number sequence for output file names
sv: använd enkel nummersekvens för utdatafilnamn

en: use specified template file
sv: använd angiven mallfil

en: use stateless RPC protocol
sv: använd tillståndslöst RPC-protokoll

en: use string equality when comparing values to value pattern
sv: använd stränglikhet vid när värden jämförs med värde-mönster

en: use symlinks in dir-diff mode
sv: använd symboliska länkar i katalogdiffläge

en: use system config file
sv: använd systemets konfigurationsfil

en: use the 'checkout' update strategy (default)
sv: använd uppdateringsstrategin ”checkout” (utcheckning; förval)

en: use the 'merge' update strategy
sv: använd uppdateringsstrategin ”merge” (sammanslagning)

en: use the 'rebase' update strategy
sv: använd uppdateringsstrategin ”rebase” (ombasering)

en: use the 'reference' format to refer to commits
sv: använd ”referens”-format för att referera till incheckningar

en: use the commit stored in the index instead of the submodule HEAD
sv: använd incechkning lagrad i indexet istället för undermodulens HEAD

en: use the done feature to terminate the stream
sv: använd done-funktionen för att avsluta strömmen

en: use the given merge strategy
sv: använd angiven sammanslagningsstrategi

en: use the merge-base of upstream and branch as the current base
sv: använd sammanslagningsbasen mellan uppströms och gren som aktuell bas

en: use the same output mode as git-annotate (Default: off)
sv: använd samma utdataläge som git-annotate (Standard: av)

en: use the sparse reachability algorithm
sv: använd gles-nåbarhetsalgoritmen

en: use the specified diff tool
sv: använd angivet diff-verktyg

en: use the stable patch-id algorithm
sv: använd den stabila patch-id-algoritmen

en: use the unstable patch-id algorithm
sv: använd den instabila patch-id-algoritmen

en: use thin pack
sv: använd tunna paket

en: use this format
sv: använd detta format

en: use threads when searching for best delta matches
sv: använd trådar vid sökning efter bästa deltaträffar

en: use unmodified files as source to find copies
sv: använd oförändrade som källa för att hitta kopior

en: used more bytes than were available
sv: använde fler byte än tillgängligt

en: user.signingKey needs to be set for ssh signing
sv: user.signingKey måste anges för ssh-signering

en: using %s with stdin is not supported
sv: använda %s med standard in stöds inte

en: using '%s' as range-diff origin of current series
sv: använd ”%s” som intervalldiff-ursprung för aktuell serie

en: using multiple --group options with stdin is not supported
sv: mer än en ”--group”-flagga stöds inte med standard in

en: validation failed, cannot move working tree: %s
sv: kontroll misslyckades, kan inte flytta arbetskatalog: %s

en: validation failed, cannot remove working tree: %s
sv: kontroll misslyckades, kan inte ta bort arbetskatalog: %s

en: value
sv: värde

en: value '%s' of pattern has no '*'
sv: värdet ”%s” i mönstret innehåller ingen ”*”

en: value expected %s=
sv: vädre förväntades %s=

en: value is "true" or "false"
sv: värdet är ”true” eller ”false”

en: value is --bool or --int
sv: värdet är --bool eller --int

en: value is --bool or string
sv: värdet är --bool eller sträng

en: value is a path (file or directory name)
sv: värdet är en sökväg (fil- eller katalognamn)

en: value is an expiry date
sv: värdet är ett utgångsdatum

en: value is decimal number
sv: värdet är ett decimalt tal

en: value is given this type
sv: värdet har givits denna typ

en: value of '%s' not bool or int: %d
sv: värdet för ”%s” är inte bool eller int: %d

en: value of '%s' out of range: %d
sv: värdet för ”%s” utanför intervallet: %d

en: value of uploadpack.blobpackfileuri must be of the form '<object-hash> <pack-hash> <uri>' (got '%s')
sv: värdet på uploadpack.blobpackfileuri måste vara på formen '<objekt-hash> <paket-hash> <uri>' (fick '%s')

en: verbose
sv: pratsam

en: verify tags
sv: verifiera taggar

en: verify that the named commit has a valid GPG signature
sv: bekräfta att den namngivna incheckningen har en giltig GPG-signatur

en: view diff between HEAD and index
sv: visa skillnad mellan HEAD och index

en: virtual repository '%s' is incompatible with fsmonitor
sv: det virtuella arkivet ”%s” är inkompatibelt med fsmonitor

en: wait for hEvent failed for '%s'
sv: misslyckades vänta på hEvent för ”%s”

en: warn if changes introduce conflict markers or whitespace errors
sv: varna om ändringar introducerar konfliktmarkörer eller blankstegsfel

en: warn when adding an embedded repository
sv: varna när ett inbyggt arkiv läggs till

en: warning in %s %s: %s
sv: varning i %s %s: %s

en: warning:
sv: varning:

en: warning: `/file` or `|pipe` redirection not supported: %s
sv: varning: omdirigering til ”/fil” eller ”|rör” stöds inte: %s

en: warning: `:include:` not supported: %s
sv: varning: ”:include:” stöds inte: %s

en: warning: command update mode suggested for submodule '%s'
sv: varning: kommandouppdateringsläge föreslogs för undermodulen ”%s”

en: warning: sendmail alias with quotes is not supported: %s
sv: varning: sendmail-alias med citationstecken stöds inte. %s

en: warning: sendmail line is not recognized: %s
sv: varning: sendmail-raden känns inte igen: %s

en: warning: tag input does not pass fsck: %s
sv: varning: taggindata godkänns inte av fsck: %s

en: when
sv: när

en: when cloning, create full working directory
sv: skapa komplett arbetskatalog vid kloning

en: when creating files, prepend <string>
sv: när filer skapas, lägg till <sträng> först

en: when run from subdir, exclude changes outside and show relative paths
sv: vid start från underkatalog, uteslut ändringar utanför och visa relativa sökvägar

en: when used with --rules-file interpret patterns as cone mode patterns
sv: om används med --rules-file tolka mönster som kon-lägemönster

en: where the new submodule will be cloned to
sv: var den nya undermodulen ska klonas till

en: where to place the new trailer
sv: var nya släprader ska placeras

en: whether the initial clone should follow the shallow recommendation
sv: om den första klonen ska följa rekommendation för grund kloning

en: which tree-ish to check attributes at
sv: vilken träd-igt att kontrollera attribut på

en: which tree-ish to checkout from
sv: vilken träd-igt att checka ut från

en: while expanding alias '%s': '%s'
sv: vid expandering av aliaset ”%s”: ”%s”

en: while searching for:
    %.*s
sv: vid sökning efter:
    %.*s

en: whitespace before command: '%s'
sv: blanksteg före kommando: ”%s”

en: will not add file alias '%s' ('%s' already exists in index)
sv: lägger inte till filalias ”%s” (”%s” finns redan i indexet)

en: with --batch[-check]: ignores stdin, batches all known objects
sv: med --batch[-check]: ignorear standard in, buntar alla kända objekt

en: with --cruft, expire objects older than this
sv: med --cruft, låt tid gå ut för objekt äldre än detta

en: with --cruft, limit the size of new cruft packs
sv: med --cruft, begränsa storleken på nya onödiga paket

en: with --get, use default value when missing entry
sv: med --get, använd standardvärde vid saknad post

en: with --pathspec-from-file, pathspec elements are separated with NUL character
sv: med --pathspec-from-file, sökvägsangivelser avdelas med NUL-tecken

en: with --stdin: input lines are terminated by null bytes
sv: med --stdin: indatarader termineras med null-byte

en: with -A, do not loosen objects older than this
sv: med -A, lös inte upp objekt äldre än detta

en: with -a, repack unreachable objects
sv: med -a, packa om onåbara objekt

en: work on the current change (see also: git help everyday)
sv: jobba med aktuell förändring (se också: git help everyday)

en: working tree '%s' already exists.
sv: arbetsträdet ”%s” finns redan.

en: working tree file has been left.
sv: filen i arbetskatalogen lämnades kvar.

en: working trees containing submodules cannot be moved or removed
sv: arbetskataloger med undermoduler kan inte flyttas eller tas bort

en: worktree and untracked commit have duplicate entries: %s
sv: arbetskatalog och ospårad incheckning har dublettposter: %s

en: would clobber existing tag
sv: skulle skriva över befintlig tagg

en: write a bitmap index if possible
sv: skriv bitkartindex om möjligt

en: write a bitmap index together with the pack index
sv: använd bitkartindex tillsammans med packindexet

en: write a multi-pack index of the resulting packs
sv: skriv ett flerpaketsindex för de skapade paketen

en: write a new incremental MIDX
sv: skriv en ny inkrementell MIDX

en: write bitmap index
sv: skriv bitkartindex

en: write dangling objects in .git/lost-found
sv: skriv dinglande objekt i .git/lost-found

en: write failure on standard output
sv: skrivfel på standard ut

en: write fetched references to the FETCH_HEAD file
sv: skriv hämtade referenser till FETCH_HEAD-filen

en: write index in this format
sv: skriv index i detta format

en: write multi-pack bitmap
sv: skriv flerpaketsbitkarta

en: write multi-pack index containing only given indexes
sv: skriv flerpaketsindex som endast innehåller angivna index

en: write out the index even if is not flagged as changed
sv: skriv ut indexet även om det inte angivits som ändrat

en: write resulting index to <file>
sv: skriv resulterande index till <fil>

en: write stream object %ld != %llu
sv: skriv strömobjektet %ld != %llu

en: write stream object %ld != %lu
sv: skriv strömobjektet %ld != %lu

en: write the archive to this file
sv: skriv arkivet till filen

en: write the commit-graph after fetching
sv: skriv incheckingsgrafen efter hämtning

en: write the content to temporary files
sv: skriv innehåll till temporära filer

en: write the object into the object database
sv: skriv objektet till objektdatabasen

en: write the pack index file in the specified idx format version
sv: skriv paketindexfilen i angiven indexformatversion

en: write tree object for a subdirectory <prefix>
sv: visa trädobjekt för underkatalogen <prefix>

en: write(%s) failed
sv: skriv(%s) misslyckades

en: write_reuse_object: could not locate %s, expected at offset %llu in pack %s
sv: write_reuse_object: kunde inte hitta %s, förväntat på position %llu i paketet %s

en: write_reuse_object: could not locate %s, expected at offset %lu in pack %s
sv: write_reuse_object: kunde inte hitta %s, förväntat på position %lu i paketet %s

en: writing '%s' failed
sv: misslyckades skriva ”%s”

en: writing config blobs is not supported
sv: skriva konfigurations-blobbar stöds inte

en: writing fake root commit
sv: skriver fejkad rotincheckning

en: writing squash-onto
sv: skriver squash-onto

en: writing to stdin is not supported
sv: skriva till standard in stöds inte

en: wrong number of arguments, should be %d
sv: fel antal argument, skulle vara %d

en: wrong number of arguments, should be from %d to %d
sv: fel antal argument, skulle vara från %d till %d

en: wrong object type in link
sv: fel objekttyp i länk

en: wrote %u objects while expecting %u
sv: skrev %u objekt medan %u förväntades

en: y - apply this hunk to index
    n - do not apply this hunk to index
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
sv: y - applicera stycket på indexet
    n - applicera inte stycket på indexet
    q - avsluta; applicera inte stycket eller något av de följande
    a - applicera stycket och alla följande i filen
    d - applicera inte stycket eller något av de följande i filen

en: y - apply this hunk to index and worktree
    n - do not apply this hunk to index and worktree
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
sv: y - applicera stycket på indexet och arbetskatalogen
    n - applicera inte stycket på indexet och arbetskatalogen
    q - avsluta; applicera inte stycket eller något av de följande
    a - applicera stycket och alla följande i filen
    d - applicera inte stycket eller något av de följande i filen

en: y - apply this hunk to worktree
    n - do not apply this hunk to worktree
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
sv: y - applicera stycket på arbetskatalogen
    n - applicera inte stycket på arbetskatalogen
    q - avsluta; applicera inte stycket eller något av de följande
    a - applicera stycket och alla följande i filen
    d - applicera inte stycket eller något av de följande i filen

en: y - discard this hunk from index and worktree
    n - do not discard this hunk from index and worktree
    q - quit; do not discard this hunk or any of the remaining ones
    a - discard this hunk and all later hunks in the file
    d - do not discard this hunk or any of the later hunks in the file
sv: y - förkasta stycket från indexet och arbetskatalogen
    n - förkasta inte stycket från indexet och arbetskatalogen
    q - avsluta; förkasta inte stycket eller något av de följande
    a - förkasta stycket och alla följande i filen
    d - förkasta inte stycket eller något av de följande i filen

en: y - discard this hunk from worktree
    n - do not discard this hunk from worktree
    q - quit; do not discard this hunk or any of the remaining ones
    a - discard this hunk and all later hunks in the file
    d - do not discard this hunk or any of the later hunks in the file
sv: y - förkasta stycket från arbetskatalogen
    n - förkasta inte stycket från arbetskatalogen
    q - avsluta; förkasta inte stycket eller något av de följande
    a - förkasta stycket och alla följande i filen
    d - förkasta inte stycket eller något av de följande i filen

en: y - stage this hunk
    n - do not stage this hunk
    q - quit; do not stage this hunk or any of the remaining ones
    a - stage this hunk and all later hunks in the file
    d - do not stage this hunk or any of the later hunks in the file
sv: y - köa stycket
    n - köa inte stycket
    q - avsluta; köa inte stycket eller något av de följande
    a - köa stycket och alla följande i filen
    d - köa inte stycket eller något av de följande i filen

en: y - stash this hunk
    n - do not stash this hunk
    q - quit; do not stash this hunk or any of the remaining ones
    a - stash this hunk and all later hunks in the file
    d - do not stash this hunk or any of the later hunks in the file
sv: y - ”stash”:a stycket
    n - ”stash”:a inte stycket
    q - avsluta; ”stash”:a inte stycket eller något av de följande
    a - ”stash”:a stycket och alla följande i filen
    d - ”stash”:a inte stycket eller något av de följande i filen

en: y - unstage this hunk
    n - do not unstage this hunk
    q - quit; do not unstage this hunk or any of the remaining ones
    a - unstage this hunk and all later hunks in the file
    d - do not unstage this hunk or any of the later hunks in the file
sv: y - ta bort stycket från kön
    n - ta inte bort stycket från kön
    q - avsluta; ta inte bort stycket eller något av de följande från kön
    a - ta bort stycket och alla följande i filen från kön
    d - ta inte bort stycket eller något av de följande i filen från kön

en: you are switching branch while bisecting
sv: då växlar grenar medan du gör en ”bisect”

en: you have staged changes in your working tree
    If these changes are meant to be squashed into the previous commit, run:
    
      git commit --amend %s
    
    If they are meant to go into a new commit, run:
    
      git commit %s
    
    In both cases, once you're done, continue with:
    
      git rebase --continue
sv: du har köade ändringar i din arbetskatalog.
    Om ändringarna ska läggas in i föregående incheckning, kör:
    
      git commit --amend %s
    
    Om de ska checkas in i en egen incheckning, kör:
    
      git commit %s
    
    Oavsett vilket, när du är färdig fortsätter du med:
    
      git rebase --continue

en: you may want to cleanup or recover these.
sv: du kanske vill städa eller rädda dem.

en: you may want to set your %s variable to at least %d and retry the command.
sv: du kan sätta variabeln %s till åtminstone %d och försöka kommandot på nytt.

en: you must specify a directory
sv: du måste ange en katalog

en: you must specify exactly one commit to test
sv: du måste ange exakt en incheckning att testa

en: you must specify path(s) to restore
sv: du måste ange katalog(er) att återställa

en: you need to resolve your current index first
sv: du måste lösa ditt befintliga index först

en: you need to specify a tag name
sv: du måste ange namnet på en tagg

en: your current branch '%s' does not have any commits yet
sv: din nuvarande gren ”%s” innehåller ännu inte några incheckningar

en: your current branch appears to be broken
sv: din nuvarande gren verkar vara trasig

en: your index file is unmerged.
sv: din indexfil har inte slagits ihop.

en: your local changes would be overwritten by %s.
sv: dina lokala ändringar skulle skrivas över av %s.

en: your sparse-checkout file may have issues: pattern '%s' is repeated
sv: din ”sparse-checkout”-fil kan ha problem: mönstret ”%s” förekommer flera gånger
