shared-mime-info - en to pt_BR translation catalogue (765 entries)

en: 3D Studio image
pt_BR: Imagem do 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
pt_BR: Arquivo multimídia 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
pt_BR: Arquivo multimídia 3GPP2

en: 3MF document
pt_BR: Documento 3MF

en: 7-zip archive
pt_BR: Pacote 7-Zip

en: AAC audio
pt_BR: Áudio AAC

en: ACE archive
pt_BR: Pacote ACE

en: AIFC audio
pt_BR: Áudio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
pt_BR: Áudio AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
pt_BR: Áudio AMR

en: AMR-WB audio
pt_BR: Áudio AMR-WB

en: ANIM animation
pt_BR: Animação ANIM

en: AR archive
pt_BR: Pacote AR

en: ARC archive
pt_BR: Pacote ARC

en: ARJ archive
pt_BR: Pacote ARJ

en: ASF video
pt_BR: Vídeo ASF

en: ASP page
pt_BR: Página ASP

en: ASTC texture
pt_BR: Textura ASTC

en: ATK inset
pt_BR: Conjunto de entrada do ATK

en: AVI video
pt_BR: Vídeo AVI

en: AVIF image
pt_BR: Imagem AVIF

en: AWK script
pt_BR: Script AWK

en: AbiWord document
pt_BR: Documento do AbiWord

en: Ada source code
pt_BR: Código-fonte Ada

en: Adobe DNG negative
pt_BR: Negativo DNG da Adobe

en: Adobe FrameMaker MIF document
pt_BR: Documento MIF do Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker document
pt_BR: Documento do Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
pt_BR: Fonte do Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
pt_BR: Documento do Adobe Illustrator

en: Adobe PageMaker document
pt_BR: Documento do Adobe PageMaker

en: Adobe font metrics
pt_BR: Métricas de fonte Adobe

en: Alzip archive
pt_BR: Pacote Alzip

en: AmazonMP3 download file
pt_BR: Arquivo de download AmazonMP3

en: Amiga SoundTracker audio
pt_BR: Áudio Amiga SoundTracker

en: Amiga disk image
pt_BR: Imagem de disco Amiga

en: Android package
pt_BR: Pacote do Android

en: Annodex audio
pt_BR: Áudio Annodex

en: Annodex exchange format
pt_BR: Formato de troca Annodex

en: Annodex video
pt_BR: Vídeo Annodex

en: AportisDoc document
pt_BR: Documento do AportisDoc

en: AppImage application bundle
pt_BR: Pacote de aplicativo AppImage

en: Apple Keynote 5 presentation
pt_BR: Apresentação do Apple Keynote 5

en: Apple disk image
pt_BR: Imagem de disco Apple

en: AppleWorks document
pt_BR: Documento AppleWorks

en: Applix Graphics image
pt_BR: Imagem do Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
pt_BR: Planilha do Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
pt_BR: Documento do Applix Words

en: Atari 2600 ROM
pt_BR: ROM do Atari 2600

en: Atari 7800 ROM
pt_BR: ROM do Atari 7800

en: Atari Lynx ROM
pt_BR: ROM do Atari Lynx

en: Atom syndication feed
pt_BR: Fonte de notícias Atom

en: Audible Enhanced audio
pt_BR: Áudio Audible Enhanced

en: Audible.Com audio
pt_BR: Áudio de audible.com

en: Audio CD
pt_BR: CD de áudio

en: Audio DVD
pt_BR: DVD de áudio

en: AutoCAD image
pt_BR: Imagem do AutoCAD

en: BCPIO archive
pt_BR: Arquivo BCPIO

en: BDF font
pt_BR: Fonte BDF

en: BPS patch
pt_BR: Patch BPS

en: Backup file
pt_BR: Arquivo de backup

en: Bandai WonderSwan Color ROM
pt_BR: ROM de WonderSwan Color da Bandai

en: Bandai WonderSwan ROM
pt_BR: ROM de WonderSwan da Bandai

en: BibTeX document
pt_BR: Documento BibTeX

en: Bink Video
pt_BR: Vídeo Bink

en: BitTorrent seed file
pt_BR: Arquivo semente BitTorrent

en: Blank Blu-ray disc
pt_BR: Disco Blu-ray vazio

en: Blank CD disc
pt_BR: Disco CD vazio

en: Blank DVD disc
pt_BR: Disco DVD vazio

en: Blank HD DVD disc
pt_BR: Disco HD DVD vazio

en: Blender scene
pt_BR: Cena do Blender

en: Blu-ray video disc
pt_BR: Disco de vídeo Blu-ray

en: Bzip2 archive
pt_BR: Pacote Bzip2

en: C header
pt_BR: Cabeçalho C

en: C shell script
pt_BR: Script de shell C

en: C source code
pt_BR: Código-fonte C

en: C# source code
pt_BR: Código-fonte C#

en: C++ header
pt_BR: Cabeçalho C++

en: C++ source code
pt_BR: Código-fonte C++

en: CCITT G3 fax image
pt_BR: Imagem de fax CCITT G3

en: CCMX color correction file
pt_BR: Arquivo de correção de cor CCMX

en: CD Table Of Contents
pt_BR: Sumário de CD

en: CD image cuesheet
pt_BR: Índice de Imagem de CD

en: CGM image
pt_BR: Imagem CGM

en: CHM document
pt_BR: Documento CHM

en: CMU raster image
pt_BR: Imagem raster CMU

en: CMake source code
pt_BR: Código-fonte CMake

en: COBOL source code
pt_BR: Código-fonte COBOL

en: CPIO archive
pt_BR: Pacote CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
pt_BR: Pacote CPIO (compactado com gzip)

en: CSS stylesheet
pt_BR: Folha de estilo CSS

en: CSV Schema document
pt_BR: Documento CSV Schema

en: CSV document
pt_BR: Documento CSV

en: Canon CR2 raw image
pt_BR: Imagem bruta CR2 da Canon

en: Canon CR3 raw image
pt_BR: Imagem bruta CR3 da Canon

en: Canon CRW raw image
pt_BR: Imagem bruta CRW da Canon

en: Certificate revocation list
pt_BR: Lista de revogação de certificado

en: ChangeLog document
pt_BR: Documento ChangeLog

en: Cisco VPN settings
pt_BR: Configurações de VPN da Cisco

en: Citrix ICA settings file
pt_BR: Arquivo de configuração do Citrix ICA

en: CoffeeScript document
pt_BR: Documento CoffeeScript

en: Commodore 64 audio
pt_BR: Áudio Commodore 64

en: Common Lisp source code
pt_BR: Código-fonte Common Lisp

en: Compressed CD image
pt_BR: Imagem de CD compactada

en: Compressed FictionBook document
pt_BR: Documento FictionBook comprimido

en: Corel Draw drawing
pt_BR: Desenho do Corel Draw

en: D source code
pt_BR: Código-fonte D

en: D-Bus service file
pt_BR: Arquivo de serviço do D-Bus

en: DAR archive
pt_BR: Pacote DAR

en: DCL script
pt_BR: Script DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
pt_BR: Certificado X.509 codificado com DER/PEM/Netscape

en: DIB image
pt_BR: Imagem DIB

en: DICOM image
pt_BR: Imagem DICOM

en: DOS font
pt_BR: Fonte do DOS

en: DOS/Windows executable
pt_BR: Executável do DOS/Windows

en: DPX image
pt_BR: Imagem DPX

en: DSDIFF audio
pt_BR: Áudio DSDIFF

en: DSF audio
pt_BR: Áudio DSF

en: DSSSL document
pt_BR: Documento DSSSL

en: DTD file
pt_BR: Arquivo DTD

en: DTS audio
pt_BR: Áudio DTS

en: DTS-HD audio
pt_BR: Áudio DTS-HD

en: DV video
pt_BR: Vídeo DV

en: DXF vector image
pt_BR: Imagem vetorial DXF

en: Dart source code
pt_BR: Código-fonte Dart

en: Debian package
pt_BR: Pacote Debian

en: Detached OpenPGP signature
pt_BR: Assinatura OpenPGP destacada

en: Detached S/MIME signature
pt_BR: Assinatura S/MIME destacada

en: Dia diagram
pt_BR: Diagrama do Dia

en: Dia shape
pt_BR: Formato Dia

en: Digital photos
pt_BR: Fotos digitais

en: DirectDraw surface
pt_BR: Superfície do DirectDraw

en: DjVu document
pt_BR: Documento DjVu

en: DjVu image
pt_BR: Imagem DjVu

en: DocBook document
pt_BR: Documento DocBook

en: Dolby Digital audio
pt_BR: Áudio Dolby Digital

en: Doom WAD file
pt_BR: Arquivo Doom WAD

en: Dreamcast disc image
pt_BR: Imagem de disco do Dreamcast

en: E-book reader
pt_BR: Leitor de e-book

en: ECMAScript program
pt_BR: Programa ECMAScript

en: EMF image
pt_BR: Imagem EMF

en: EPS image
pt_BR: Imagem EPS

en: EPS image (gzip-compressed)
pt_BR: Imagem EPS (compactada com gzip)

en: EXR image
pt_BR: Imagem EXR

en: Egon Animator animation
pt_BR: Animação do Egon Animator

en: Eiffel source code
pt_BR: Código-fonte Eiffel

en: Electron Archive (ASAR)
pt_BR: Arquivo do Electron (ASAR)

en: Electronic book document
pt_BR: Documento de livro eletrônico

en: Elixir source code
pt_BR: Código-fonte Elixir

en: Emacs Lisp source code
pt_BR: Código-fonte Lisp do Emacs

en: Email message
pt_BR: Mensagem de e-mail

en: Empty document
pt_BR: Documento em branco

en: Enlightenment theme
pt_BR: Tema do Enlightenment

en: Erlang source code
pt_BR: Código-fonte Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
pt_BR: Planilha binária do Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
pt_BR: Planilha do Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
pt_BR: Modelo de planilha do Excel 2007

en: Excel add-in
pt_BR: Suplemento do Excel

en: Excel spreadsheet
pt_BR: Planilha do Excel

en: Excel spreadsheet template
pt_BR: Modelo de planilha do Excel

en: Executable
pt_BR: Executável

en: FITS document
pt_BR: Documento FITS

en: FLAC audio
pt_BR: Áudio FLAC

en: FLIC animation
pt_BR: Animação FLIC

en: FLTK Fluid file
pt_BR: Arquivo Fluid do FLTK

en: FPX image
pt_BR: Imagem FPX

en: FastTracker II audio
pt_BR: Áudio FastTracker II

en: FictionBook document
pt_BR: Documento FictionBook

en: Flash video
pt_BR: Vídeo Flash

en: Flatpak application bundle
pt_BR: Pacote de aplicativo Flatpak

en: Flatpak repository description
pt_BR: Descrição de repositório Flatpak

en: Flatpak repository reference
pt_BR: Referência de repositório Flatpak

en: Floppy disk image
pt_BR: Imagem de disco flexível

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Font collection
pt_BR: Coleção de fontes

en: Fortran source code
pt_BR: Código-fonte Fortran

en: Fuji RAF raw image
pt_BR: Imagem bruta RAF da Fuji

en: G-code file
pt_BR: Arquivo G-code

en: GD-ROM image cuesheet
pt_BR: Índice de Imagem de GD-ROM

en: GDBM database
pt_BR: Banco de dados GDBM

en: GDScript script
pt_BR: Script GDScript

en: GEDCOM family history
pt_BR: Histórico familiar do GEDCOM

en: GIF image
pt_BR: Imagem GIF

en: GIMP brush
pt_BR: Pincel do GIMP

en: GIMP brush pipe
pt_BR: Tubo de pincel do GIMP

en: GIMP image
pt_BR: Imagem do GIMP

en: GIMP pattern
pt_BR: Textura do GIMP

en: GML document
pt_BR: Documento GML

en: GNU Oleo spreadsheet
pt_BR: Planilha do GNU Oleo

en: GNU mail message
pt_BR: Mensagem de e-mail GNU

en: GNUnet search file
pt_BR: Arquivo de pesquisa do GNUnet

en: GPX geographic data
pt_BR: Dados geográficos GPX

en: GSM 06.10 audio
pt_BR: Áudio GSM 06.10

en: GTK+ Builder interface document
pt_BR: Documento de interface do GTK+ Builder

en: GTKtalog catalog
pt_BR: Catálogo GTKtalog

en: Game Boy Advance ROM
pt_BR: ROM de Game Boy Advance

en: Game Boy Color ROM
pt_BR: ROM de Game Boy Color

en: Game Boy ROM
pt_BR: ROM de Game Boy

en: Game Gear ROM
pt_BR: ROM de Game Gear

en: GameCube disc image
pt_BR: Imagem de disco GameCube

en: Genesis 32X ROM
pt_BR: ROM de Genesis 32X

en: Genesis ROM
pt_BR: ROM de Genesis (Mega Drive)

en: Genie source code
pt_BR: Código-fonte Genie

en: GeoJSON geospatial data
pt_BR: Dados geoespaciais GeoJSON

en: Gherkin document
pt_BR: Documento Gherkin

en: Glade project
pt_BR: Projeto do Glade

en: GnuCash financial data
pt_BR: Dados financeiros do GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
pt_BR: Planilha do Gnumeric

en: Gnuplot document
pt_BR: Documento do Gnuplot

en: Go source code
pt_BR: Código-fonte Go

en: Godot Engine project
pt_BR: Projeto do Godot Engine

en: Godot Engine resource
pt_BR: Recurso do Godot Engine

en: Godot Engine scene
pt_BR: Cena do Godot Engine

en: Godot Engine shader
pt_BR: Sombra do Godot Engine

en: Google Video Pointer shortcut
pt_BR: Atalho do Google Video Pointer

en: Gradle script
pt_BR: Script Gradle

en: Graphite scientific graph
pt_BR: Gráfico científico do Graphite

en: Graphviz DOT graph
pt_BR: Gráfico do Graphviz DOT

en: Groovy source code
pt_BR: Código-fonte Groovy

en: Gzip archive
pt_BR: Pacote Gzip

en: HD DVD video disc
pt_BR: Disco de vídeo HD DVD

en: HDF document
pt_BR: Documento HDF

en: HEIF image
pt_BR: Imagem HEIF

en: HFE floppy disk image
pt_BR: Imagem de disco flexível HFE

en: HPGL file
pt_BR: Arquivo HPGL

en: HTML document
pt_BR: Documento HTML

en: Haansoft Hangul document
pt_BR: Documento do Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
pt_BR: Modelo de documento do Haansoft Hangul

en: Haskell source code
pt_BR: Código-fonte Haskell

en: Help page
pt_BR: Página de ajuda

en: ICC profile
pt_BR: Perfil ICC

en: IDL document
pt_BR: Documento IDL

en: IEF image
pt_BR: Imagem IEF

en: IFF file
pt_BR: Arquivo IFF

en: IGES document
pt_BR: Documento IGES

en: ILBM image
pt_BR: Imagem ILBM

en: IPS patch
pt_BR: Patch IPS

en: ISI video
pt_BR: Vídeo ISI

en: IT 8.7 color calibration file
pt_BR: Arquivo de calibração de cor IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
pt_BR: Áudio Impulse Tracker

en: Installation instructions
pt_BR: Instruções de instalação

en: Internet shortcut
pt_BR: Atalho da Internet

en: JAD document
pt_BR: Documento JAD

en: JBuilder project
pt_BR: Projeto do JBuilder

en: JET database
pt_BR: Banco de dados JET

en: JNG image
pt_BR: Imagem JNG

en: JNLP file
pt_BR: Arquivo JNLP

en: JPEG XL image
pt_BR: Imagem JPEG XL

en: JPEG XR image
pt_BR: Imagem JPEG XR

en: JPEG image
pt_BR: Imagem JPEG

en: JPEG-2000 JP2 image
pt_BR: Imagem JP2 de JPEG-2000

en: JPEG-2000 JPM image
pt_BR: Imagem JPM de JPEG-2000

en: JPEG-2000 JPX image
pt_BR: Imagem JPX de JPEG-2000

en: JPEG-2000 MJ2 video
pt_BR: Imagem MJ2 de JPEG-2000

en: JPEG-2000 codestream
pt_BR: Imagem JPEG-2000

en: JRD document
pt_BR: Documento JRD

en: JSON document
pt_BR: Documento JSON

en: JSON patch
pt_BR: Patch JSON

en: JSON-LD document
pt_BR: Documento JSON-LD

en: Java JCE keystore
pt_BR: Keystore JCE do Java

en: Java archive
pt_BR: Pacote Java

en: Java byte code
pt_BR: Código compilado Java

en: Java class
pt_BR: Classe Java

en: Java keystore
pt_BR: Keystore de Java

en: Java source code
pt_BR: Código-fonte Java

en: JavaFX video
pt_BR: Vídeo JavaFX

en: JavaScript program
pt_BR: Programa JavaScript

en: Jupyter notebook document
pt_BR: Documento Jupyter Notebook

en: KChart chart
pt_BR: Gráfico do KChart

en: KFormula formula
pt_BR: Fórmula do KFormula

en: KIllustrator drawing
pt_BR: Desenho do KIllustrator

en: KML geographic compressed data
pt_BR: Dados geográficos KML compactados

en: KML geographic data
pt_BR: Dados geográficos KML

en: KPovModeler scene
pt_BR: Cena do KPovModeler

en: KPresenter presentation
pt_BR: Apresentação do KPresenter

en: KSpread spreadsheet
pt_BR: Planilha do KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
pt_BR: Planilha do KSpread (criptografada)

en: KSysV init package
pt_BR: Pacote init do KSysV

en: KWord document
pt_BR: Documento do KWord

en: KWord document (encrypted)
pt_BR: Documento do KWord (criptografado)

en: Kaitai Struct definition file
pt_BR: Arquivo de definição da Kaitai Struct

en: Karbon14 drawing
pt_BR: Desenho do Karbon14

en: Kexi database file
pt_BR: Arquivo de banco de dados do Kexi

en: Kexi settings
pt_BR: Configurações do Kexi

en: Kexi shortcut
pt_BR: Atalho do Kexi

en: Khronos texture image
pt_BR: Imagem de textura do Khronos

en: Kindle book document
pt_BR: Documento livro do Kindle

en: Kivio flowchart
pt_BR: Fluxograma do Kivio

en: Kodak DCR raw image
pt_BR: Imagem bruta DCR da Kodak

en: Kodak K25 raw image
pt_BR: Imagem bruta K25 da Kodak

en: Kodak KDC raw image
pt_BR: Imagem bruta KDC da Kodak

en: Kontour drawing
pt_BR: Desenho do Kontour

en: Kotlin source code
pt_BR: Código-fonte Kotlin

en: Krita document
pt_BR: Documento do Krita

en: Kugar document
pt_BR: Documento do Kugar

en: LDIF address book
pt_BR: Livro de endereços LDIF

en: LHA archive
pt_BR: Pacote LHA

en: LHS source code
pt_BR: Código-fonte LHS

en: LHZ archive
pt_BR: Pacote LHZ

en: LIBGRX font
pt_BR: Fonte LIBGRX

en: LMDB database
pt_BR: Banco de dados LMDB

en: LZ4 archive
pt_BR: Pacote LZ4

en: LZMA archive
pt_BR: Pacote LZMA

en: LZO archive
pt_BR: Pacote LZO

en: LibreOffice Calc spreadsheet
pt_BR: Planilha do LibreOffice Calc

en: LibreOffice Calc template
pt_BR: Modelo do LibreOffice Calc

en: LibreOffice Draw drawing
pt_BR: Desenho do LibreOffice Draw

en: LibreOffice Draw template
pt_BR: Modelo do LibreOffice Draw

en: LibreOffice Impress presentation
pt_BR: Apresentação do LibreOffice Impress

en: LibreOffice Impress template
pt_BR: Documento do LibreOffice Impress

en: LibreOffice Math formula
pt_BR: Fórmula do LibreOffice Math

en: LibreOffice Writer document
pt_BR: Documento do LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer global document
pt_BR: Documento global do LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer template
pt_BR: Modelo do LibreOffice Writer

en: LightWave object
pt_BR: Objeto LightWave

en: LightWave scene
pt_BR: Cena LightWave

en: Lilypond music sheet
pt_BR: Partitura do Lilypond

en: Linux PSF console font
pt_BR: Fonte de console Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
pt_BR: Fonte de console Linux PSF (compactada com gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
pt_BR: Planilha do Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
pt_BR: Documento do Lotus AmiPro

en: Lotus Word Pro document
pt_BR: Documento do Lotus Word Pro

en: Lrzip archive
pt_BR: Pacote Lrzip

en: Lua script
pt_BR: Script Lua

en: LyX document
pt_BR: Documento LyX

en: Lzip archive
pt_BR: Pacote Lzip

en: M4 macro
pt_BR: Macro M4

en: MAME compressed hard disk image
pt_BR: Imagem de disco rígido compactado do MAME

en: MATLAB file
pt_BR: Arquivo do MATLAB

en: MDI image
pt_BR: Imagem MDI

en: MHTML web archive
pt_BR: Pacote web MHTML

en: MIDI audio
pt_BR: Áudio MIDI

en: MJPEG video stream
pt_BR: Fluxo de vídeo MPEG

en: MNG animation
pt_BR: Animação MNG

en: MOF file
pt_BR: Arquivo MOF

en: MP2 audio
pt_BR: Áudio MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
pt_BR: Lista de reprodução MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
pt_BR: Áudio MP3

en: MPEG video
pt_BR: Vídeo MPEG

en: MPEG-2 transport stream
pt_BR: Fluxo de transporte de MPEG-2

en: MPEG-4 audio
pt_BR: Áudio MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
pt_BR: Áudio livro MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
pt_BR: Toque MPEG-4

en: MPEG-4 video
pt_BR: Vídeo MPEG-4

en: MRML playlist
pt_BR: Lista de reprodução do MRML

en: MSX ROM
pt_BR: ROM de MSX

en: MXF video
pt_BR: Vídeo MXF

en: MacOS X icon
pt_BR: Ícone do MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
pt_BR: Imagem de bitmap do MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
pt_BR: Arquivo do Macintosh codificado com AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
pt_BR: Arquivo do Macintosh codificado com BinHex

en: Macintosh MacBinary file
pt_BR: Arquivo do Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
pt_BR: Desenho do Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
pt_BR: Apresentação do MagicPoint

en: Mailbox file
pt_BR: Arquivo de caixa de correio

en: Makefile build file
pt_BR: Arquivo de compilação Makefile

en: Manual page
pt_BR: Página de manual

en: Manual page (compressed)
pt_BR: Página de manual (compactada)

en: Markaby script
pt_BR: Script Markaby

en: Markdown document
pt_BR: Documento Markdown

en: Master System ROM
pt_BR: ROM de Master System

en: MathML document
pt_BR: Documento do MathML

en: Mathematica Notebook file
pt_BR: Arquivo Notebook do Mathematica

en: Matroska 3D video
pt_BR: Vídeo 3D Matroska

en: Matroska audio
pt_BR: Áudio Matroska

en: Matroska stream
pt_BR: Transmissão do Matroska

en: Matroska video
pt_BR: Vídeo Matroska

en: Maven description file
pt_BR: Arquivo de descrição Maven

en: Meson source code
pt_BR: Código-fonte Meson

en: Metalink file
pt_BR: Arquivo Metalink

en: MicroDVD subtitles
pt_BR: Legendas MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
pt_BR: Lista de reprodução do Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
pt_BR: Pacote Cabinet da Microsoft

en: Microsoft Publisher document
pt_BR: Documento do Microsoft Publisher

en: Microsoft Visio document
pt_BR: Documento do Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
pt_BR: Pacote de temas do Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
pt_BR: Documento do Microsoft Works

en: MiniPSF audio
pt_BR: Áudio MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
pt_BR: Imagem bruta MRW do Minolta

en: Mobipocket e-book
pt_BR: E-book Mobipocket

en: Modelica model
pt_BR: Modelo da Modelica

en: Monkey's audio
pt_BR: Áudio Monkey's

en: Mount point
pt_BR: Ponto de montagem

en: Mozilla bookmarks
pt_BR: Favoritos do Mozilla

en: Multi-page TIFF image
pt_BR: Imagem TIFF multipágina

en: Mup musical composition document
pt_BR: Documento de composição musical Mup

en: Musepack audio
pt_BR: Áudio Musepack

en: NES ROM
pt_BR: ROM de NES

en: NFO document
pt_BR: Documento NFO

en: NIFF image
pt_BR: Imagem NIFF

en: Nautilus link
pt_BR: Link do Nautilus

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
pt_BR: ROM de Neo-Geo Pocket Color

en: Neo-Geo Pocket ROM
pt_BR: ROM de Neo-Geo Pocket

en: Network packet capture
pt_BR: Captura de pacotes de rede

en: NewzBin usenet index
pt_BR: Índice de usenet NewzBin

en: Nikon NEF raw image
pt_BR: Imagem bruta NEF da Nikon

en: Nikon NRW raw image
pt_BR: Imagem bruta NRW da Nikon

en: Nintendo 3DS Executable
pt_BR: Executável do Nintendo 3DS

en: Nintendo 3DS ROM
pt_BR: ROM do Nintendo 3DS

en: Nintendo DS ROM
pt_BR: ROM de Nintendo DS

en: Nintendo FDS disk image
pt_BR: Imagem de disco Nintendo FDS

en: Nintendo64 ROM
pt_BR: ROM de Nintendo64

en: NullSoft video
pt_BR: Vídeo do NullSoft

en: OBJ 3D model
pt_BR: Modelo OBJ 3D

en: OCL file
pt_BR: Arquivo OCL

en: OCaml source code
pt_BR: Código-fonte OCaml

en: ODA document
pt_BR: Documento ODA

en: ODB database
pt_BR: Banco de dados ODB

en: ODC chart
pt_BR: Gráfico ODC

en: ODC template
pt_BR: Modelo ODC

en: ODF formula
pt_BR: Fórmula ODF

en: ODF template
pt_BR: Modelo ODF

en: ODG drawing
pt_BR: Desenho ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
pt_BR: Desenho ODG (Flat XML)

en: ODG template
pt_BR: Modelo ODG

en: ODI image
pt_BR: Imagem ODI

en: ODM document
pt_BR: Documento ODM

en: ODP presentation
pt_BR: Apresentação ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
pt_BR: Apresentação ODP (Flat XML)

en: ODP template
pt_BR: Modelo ODP

en: ODS spreadsheet
pt_BR: Planilha ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
pt_BR: Planilha ODS (Flat XML)

en: ODS template
pt_BR: Modelo ODS

en: ODT document
pt_BR: Documento ODT

en: ODT document (Flat XML)
pt_BR: Documento ODT (Flat XML)

en: ODT template
pt_BR: Modelo ODT

en: OGM video
pt_BR: Vídeo OGM

en: OLE2 compound document storage
pt_BR: Armazenamento de documento composto OLE2

en: OOC source code
pt_BR: Código-fonte OOC

en: OPML syndication feed
pt_BR: Fonte de notícias OPML

en: OSTree software updates
pt_BR: Atualizações de software OSTree

en: OTH template
pt_BR: Modelo OTH

en: OVF disk image
pt_BR: Imagem de disco OVF

en: OWL XML file
pt_BR: Arquivo OWL XML

en: Objective-C source code
pt_BR: Código-fonte Objective-C

en: Objective-C++ source code
pt_BR: Código-fonte Objective-C++

en: Office Open XML Visio drawing
pt_BR: Desenho do Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio stencil
pt_BR: Estêncil do Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio template
pt_BR: Modelo Office Open XML Visio

en: Office drawing
pt_BR: Desenho do Office

en: Ogg FLAC audio
pt_BR: Áudio Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
pt_BR: Áudio Ogg Speex

en: Ogg Theora video
pt_BR: Vídeo Ogg Theora

en: Ogg Vorbis audio
pt_BR: Áudio Ogg Vorbis

en: Ogg audio
pt_BR: Áudio Ogg

en: Ogg multimedia file
pt_BR: Arquivo multimídia Ogg

en: Ogg video
pt_BR: Vídeo Ogg

en: Olympus ORF raw image
pt_BR: Imagem bruta ORF da Olympus

en: OpenCL source code
pt_BR: Código-fonte OpenCL

en: OpenOffice.org extension
pt_BR: Extensão do OpenOffice

en: OpenRaster image
pt_BR: Imagem OpenRaster

en: OpenType font
pt_BR: Fonte OpenType

en: OpenXPS document
pt_BR: Documento OpenXPS

en: OpenZIM file
pt_BR: Arquivo OpenZIM

en: Opus audio
pt_BR: Áudio Opus

en: PAK archive
pt_BR: Pacote PAK

en: PBM image
pt_BR: Imagem PBM

en: PC Engine ROM
pt_BR: ROM de PC Engine

en: PCD image
pt_BR: Imagem PCD

en: PCF font
pt_BR: Fonte PCF

en: PCL file
pt_BR: Arquivo PCL

en: PCM audio
pt_BR: Áudio PCM

en: PCX image
pt_BR: Imagem PCX

en: PDF document
pt_BR: Documento PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
pt_BR: Documento PDF (compactado com XZ)

en: PDF document (gzip-compressed)
pt_BR: Documento PDF (compactado com gzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
pt_BR: Documento PDF (compactado com lzip)

en: PEF executable
pt_BR: Executável PEF

en: PGM image
pt_BR: Imagem PGM

en: PGN chess game notation
pt_BR: Notação de jogo de xadrez PGN

en: PGP keys
pt_BR: Chaves PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
pt_BR: Cabeçalho de mensagem criptografada PGP/MIME

en: PHP script
pt_BR: Script PHP

en: PKCS#10 certification request
pt_BR: Pedido de certificação PKCS#12

en: PKCS#12 certificate bundle
pt_BR: Pacote de certificados PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
pt_BR: Pacote de certificados PKCS#7

en: PKCS#7 file
pt_BR: Arquivo PKCS#7

en: PKCS#8 private key
pt_BR: Chave privada PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
pt_BR: Chave privada PKCS#8 (criptografada)

en: PNG image
pt_BR: Imagem PNG

en: PNM image
pt_BR: Imagem PNM

en: PPM image
pt_BR: Imagem PPM

en: PSF audio
pt_BR: Áudio PSF

en: PSFlib audio library
pt_BR: Biblioteca de áudio PSFlib

en: Pack200 Java archive
pt_BR: Pacote Java Pack200

en: Padus DiscJuggler CD image
pt_BR: Imagem de CD do Padus DiscJuggler

en: Palm OS database
pt_BR: Banco de dados do Palm OS

en: Panasonic raw image
pt_BR: Imagem bruta da Panasonic

en: Parchive archive
pt_BR: Pacote Parchive

en: Partially downloaded file
pt_BR: Arquivo baixado parcialmente

en: Pascal source code
pt_BR: Código-fonte Pascal

en: Pathetic Writer document
pt_BR: Documento do Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
pt_BR: Imagem bruta PEF da Pentax

en: Perl script
pt_BR: Script Perl

en: Photoshop image
pt_BR: Imagem do Photoshop

en: Picture CD
pt_BR: CD de Fotos

en: PkiPath certification path
pt_BR: Pedido de certificação PkiPath

en: Plain text document
pt_BR: Documento de texto simples

en: PlanPerfect spreadsheet
pt_BR: Planilha do PlanPerfect

en: Plucker document
pt_BR: Documento do Plucker

en: Pocket Word document
pt_BR: Documento do Pocket Word

en: PostScript document
pt_BR: Documento PostScript

en: PostScript document (gzip-compressed)
pt_BR: Documento PostScript (compactado com gzip)

en: PostScript printer description
pt_BR: Descrição de impressora PostScript

en: PostScript type-1 font
pt_BR: Fonte PostScript tipo-1

en: PowerPoint 2007 presentation
pt_BR: Apresentação do PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
pt_BR: Modelo de apresentação do PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
pt_BR: Apresentação do PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
pt_BR: Slide do PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
pt_BR: Suplemento do PowerPoint

en: PowerPoint presentation
pt_BR: Apresentação do PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
pt_BR: Modelo de apresentação do PowerPoint

en: PowerPoint slide
pt_BR: Slide do PowerPoint

en: Pyspread spreadsheet
pt_BR: Planilha do Pyspread

en: Python 3 script
pt_BR: Script Python 3

en: Python bytecode
pt_BR: Código compilado Python

en: Python script
pt_BR: Script Python

en: QEMU QCOW disk image
pt_BR: Imagem de disco QEMU QCOW

en: QEMU QED disk image
pt_BR: Imagem de disco QEMU QED

en: Qpress archive
pt_BR: Pacote Qpress

en: Qt Designer interface document
pt_BR: Documento de interface do Qt Designer

en: Qt MOC file
pt_BR: Arquivo Qt MOC

en: Qt Markup Language file
pt_BR: Arquivo de Qt Markup Language

en: QtiPlot document
pt_BR: Documento do QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
pt_BR: Planilha do Quattro Pro

en: QuickTime image
pt_BR: Imagem do QuickTime

en: QuickTime playlist
pt_BR: Lista de reprodução do QuickTime

en: QuickTime video
pt_BR: Vídeo do QuickTime

en: Quicken document
pt_BR: Documento do Quicken

en: RAML document
pt_BR: Documento RAML

en: RAR archive
pt_BR: Pacote RAR

en: RDF file
pt_BR: Arquivo RDF

en: README document
pt_BR: Documento README

en: RELAX NG XML schema
pt_BR: Esquema XML de RELAX NG

en: RGB image
pt_BR: Imagem RGB

en: RIFF audio
pt_BR: Áudio RIFF

en: RIFF container
pt_BR: Contêiner RIFF

en: RLE bitmap image
pt_BR: Imagem bitmap RLE

en: RPM package
pt_BR: Pacote RPM

en: RPM spec file
pt_BR: Arquivo de especificação RPM

en: RSS summary
pt_BR: Resumo RSS

en: RTF document
pt_BR: Documento RTF

en: Raw disk image
pt_BR: Imagem bruta de disco

en: Raw disk image (XZ-compressed)
pt_BR: Imagem bruta de disco (compactada com XZ)

en: RealAudio document
pt_BR: Documento RealAudio

en: RealMedia document
pt_BR: Documento RealMedia

en: RealMedia playlist
pt_BR: Lista de reprodução do RealMedia

en: RealPix document
pt_BR: Documento RealPix

en: RealText document
pt_BR: Documento RealText

en: RealVideo document
pt_BR: Documento RealVideo

en: Ruby script
pt_BR: Script Ruby

en: Rust source code
pt_BR: Código-fonte Rust

en: SAMI subtitles
pt_BR: Legendas SAMI

en: SAP Thomson floppy disk image
pt_BR: Imagem de disco flexível SAP Thomson

en: SC/Xspread spreadsheet
pt_BR: Planilha do SC/Xspread

en: SCSS pre-processor file
pt_BR: Arquivo de pré-processamento SCSS

en: SCons configuration file
pt_BR: Arquivo de configuração do SCons

en: SDP multicast stream file
pt_BR: Arquivo de canal multicast SDP

en: SG-1000 ROM
pt_BR: ROM de SG-1000

en: SGF record
pt_BR: Gravação SGF

en: SGI image
pt_BR: Imagem SGI

en: SGI video
pt_BR: Vídeo SGI

en: SGML document
pt_BR: Documento SGML

en: SIS package
pt_BR: Pacote SIS

en: SISX package
pt_BR: Pacote SISX

en: SMAF audio
pt_BR: Áudio SMAF

en: SMIL document
pt_BR: Documento SMIL

en: SPSS data file
pt_BR: Arquivo de dados SPSS

en: SPSS portable data file
pt_BR: Arquivo de dados portáteis SPSS

en: SQL code
pt_BR: Código SQL

en: SQLite2 database
pt_BR: Banco de dados SQLite2

en: SQLite3 database
pt_BR: Banco de dados SQLite3

en: SSA subtitles
pt_BR: Legendas SSA

en: STL 3D model
pt_BR: Modelo 3D STL

en: SV4 CPIO archive
pt_BR: Pacote SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
pt_BR: Pacote SV4 CPIO (com CRC)

en: SVG image
pt_BR: Imagem SVG

en: SageMath script
pt_BR: Script SageMath

en: Sass CSS pre-processor file
pt_BR: Arquivo de pré-processamento Sass CSS

en: Scala source code
pt_BR: Código-fonte Scala

en: Scheme source code
pt_BR: Código-fonte Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
pt_BR: Áudio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
pt_BR: Áudio Scream Tracker

en: Sega CD disc image
pt_BR: Imagem de disco Sega CD

en: Sega Pico ROM
pt_BR: ROM de Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
pt_BR: Imagem de disco do Sega Saturn

en: Setext document
pt_BR: Documento Setext

en: Shockwave Flash file
pt_BR: Arquivo Shockwave Flash

en: Shorten audio
pt_BR: Áudio Shorten

en: Siag spreadsheet
pt_BR: Planilha do Siag

en: Sieve mail filter script
pt_BR: Script de filtro de mensagens do Sieve

en: Sigma X3F raw image
pt_BR: Imagem bruta X3F da Sigma

en: Skencil document
pt_BR: Documento do Skencil

en: Smacker Video
pt_BR: Vídeo Smacker

en: Snap package
pt_BR: Pacote Snap

en: Sony ARW raw image
pt_BR: Imagem bruta ARW da Sony

en: Sony SR2 raw image
pt_BR: Imagem bruta SR2 da Sony

en: Sony SRF raw image
pt_BR: Imagem bruta SRF da Sony

en: Source RPM package
pt_BR: Pacote fonte RPM

en: Speedo font
pt_BR: Fonte Speedo

en: Speex audio
pt_BR: Áudio Speex

en: Squashfs filesystem image
pt_BR: Imagem de sistema de arquivos Squashfs

en: Stampede package
pt_BR: Pacote Stampede

en: StarCalc spreadsheet
pt_BR: Planilha do StarCalc

en: StarChart chart
pt_BR: Gráfico do StarChart

en: StarDraw drawing
pt_BR: Desenho do StarDraw

en: StarImpress presentation
pt_BR: Apresentação do StarImpress

en: StarMail email
pt_BR: E-mail do StarMail

en: StarMath formula
pt_BR: Fórmula do StarMath

en: StarWriter document
pt_BR: Documento do StarWriter

en: StuffIt archive
pt_BR: Pacote StuffIt

en: SubRip subtitles
pt_BR: Legendas SubRip

en: SubViewer subtitles
pt_BR: Legendas SubViewer

en: Sun raster image
pt_BR: Imagem raster da Sun

en: SunOS News font
pt_BR: Fonte SunOS News

en: Super NES ROM
pt_BR: ROM de Super Nintendo

en: Super Video CD
pt_BR: CD de Super Vídeo (SVCD)

en: Symbolic link
pt_BR: Link simbólico

en: SystemVerilog header
pt_BR: Cabeçalho de SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
pt_BR: Código-fonte de SystemVerilog

en: T602 document
pt_BR: Documento T602

en: TAK audio
pt_BR: Áudio TAK

en: TDPFR font
pt_BR: Fonte TDPFR

en: TGA image
pt_BR: Imagem TGA

en: TGIF document
pt_BR: Documento TGIF

en: TIFF image
pt_BR: Imagem TIFF

en: TNEF message
pt_BR: Mensagem TNEF

en: TOML document
pt_BR: Documento TOML

en: TSV document
pt_BR: Documento TSV

en: Tar archive
pt_BR: Pacote Tar

en: Tar archive (LZ4-compressed)
pt_BR: Arquivo Tar (compactado com LZ4)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
pt_BR: Pacote Tar (compactado com LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
pt_BR: Pacote Tar (compactado com LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
pt_BR: Pacote Tar (compactado com XZ)

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
pt_BR: Pacote Tar (compactado com Zstandard)

en: Tar archive (compressed)
pt_BR: Pacote Tar (compactado)

en: Tar archive (gzip-compressed)
pt_BR: Pacote Tar (compactado com gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
pt_BR: Pacote Tar (compactado com lrzip)

en: Tar archive (lzip-compressed)
pt_BR: Arquivo Tar (compactado com lzip)

en: Tcl script
pt_BR: Script Tcl

en: TeX DVI document
pt_BR: Documento DVI TeX

en: TeX DVI document (bzip2-compressed)
pt_BR: Documento DVI TeX (compactado com bzip2)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
pt_BR: Documento DVI TeX (compactado com gzip)

en: TeX document
pt_BR: Documento TeX

en: TeX font
pt_BR: Fonte TeX

en: TeX font metrics
pt_BR: Métrica de fonte TeX

en: TeXInfo document
pt_BR: Documento TeXInfo

en: Thomson Mémo7 cartridge
pt_BR: Cartucho Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
pt_BR: Cassete Thomson

en: ToutDoux document
pt_BR: Documento do ToutDoux

en: Translation file
pt_BR: Arquivo de tradução

en: Translation template
pt_BR: Modelo de tradução

en: TriG RDF document
pt_BR: Documento RDF do TriG

en: Troff ME input document
pt_BR: Documento de entrada Troff ME

en: Troff MM input document
pt_BR: Documento de entrada Troff MM

en: Troff MS input document
pt_BR: Documento de entrada Troff MS

en: Troff document
pt_BR: Documento Troff

en: TrueAudio audio
pt_BR: Áudio TrueAudio

en: TrueType XML font
pt_BR: Fonte TrueType XML

en: TrueType font
pt_BR: Fonte TrueType

en: Turtle document
pt_BR: Documento Turtle

en: Twig template
pt_BR: Modelo Twig

en: UFRaw ID image
pt_BR: Imagem ID do UFRaw

en: ULAW (Sun) audio
pt_BR: Áudio ULAW (Sun)

en: UNIX software
pt_BR: Aplicativo UNIX

en: UNIX-compressed file
pt_BR: Arquivo compactado do UNIX

en: USAC audio
pt_BR: Áudio USAC

en: Unidata NetCDF document
pt_BR: Documento do Unidata NetCDF

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Usenet news message
pt_BR: Mensagem de notícias da Usenet

en: Ustar archive
pt_BR: Pacote Ustar

en: V font
pt_BR: Fonte V

en: VBScript program
pt_BR: Programa VBScript

en: VCS/ICS calendar
pt_BR: Calendário VCS/ICS

en: VDI disk image
pt_BR: Imagem de disco VDI

en: VHD disk image
pt_BR: Imagem de disco VHD

en: VHDL source code
pt_BR: Código-fonte VHDL

en: VHDX disk image
pt_BR: Imagem de disco VHDX

en: VMDK disk image
pt_BR: Imagem de disco VMDK

en: VOC audio
pt_BR: Áudio VOC

en: VRML document
pt_BR: Documento VRML

en: Vala source code
pt_BR: Código-fonte Vala

en: Verilog source code
pt_BR: Código-fonte Verilog

en: Video CD
pt_BR: CD de vídeo

en: Video DVD
pt_BR: DVD de vídeo

en: Virtual Boy ROM
pt_BR: ROM de Virtual Boy

en: Vivo video
pt_BR: Vídeo Vivo

en: WAIS source code
pt_BR: Código-fonte WAIS

en: WAV audio
pt_BR: Áudio WAV

en: WBMP image
pt_BR: Imagem WBMP

en: WIM disk image
pt_BR: Imagem de disco WIM

en: WMF image
pt_BR: Imagem WMF

en: WML document
pt_BR: Documento WML

en: WMLScript program
pt_BR: Programa WMLScript

en: WOFF font
pt_BR: Fonte WOFF

en: WOFF2 font
pt_BR: Fonte WOFF2

en: WPL playlist
pt_BR: Lista de reprodução do WPL

en: WRI document
pt_BR: Documento WRI

en: WWF document
pt_BR: Documento WWF

en: WarpScript source code
pt_BR: Código-fonte WarpScript

en: WavPack audio
pt_BR: Áudio WavPack

en: WavPack audio correction file
pt_BR: Arquivo de correção de áudio WavPack

en: Wavelet video
pt_BR: Vídeo Wavelet

en: Web application cache file
pt_BR: Arquivo de cache de aplicativo Web

en: WebM audio
pt_BR: Áudio WebM

en: WebM video
pt_BR: Vídeo WebM

en: WebP image
pt_BR: Imagem WebP

en: WebVTT subtitles
pt_BR: Legendas WebVTT

en: Wii disc image
pt_BR: Imagem de disco Wii

en: WiiWare bundle
pt_BR: Pacote WiiWare

en: WinHelp help file
pt_BR: Arquivo de ajuda WinHelp

en: Windows BMP image
pt_BR: Imagem BMP do Windows

en: Windows Installer package
pt_BR: Pacote do Windows Installer

en: Windows Media Station file
pt_BR: Arquivo de estação do Windows Media

en: Windows Media audio
pt_BR: Áudio do Windows Media

en: Windows Media video
pt_BR: Vídeo do Windows Media

en: Windows Registry extract
pt_BR: Extrator de registro do Windows

en: Windows animated cursor
pt_BR: Cursor animado do Windows

en: Windows cursor
pt_BR: Cursor do Windows

en: Windows icon
pt_BR: Ícone do Windows

en: Windows software
pt_BR: Programa do Windows

en: Word 2007 document
pt_BR: Documento do Word 2007

en: Word 2007 document template
pt_BR: Modelo de documento do Word 2007

en: Word document
pt_BR: Documento do Word

en: Word document template
pt_BR: Modelo de documento do Word

en: Word template
pt_BR: Modelo do Word

en: WordPerfect document
pt_BR: Documento do WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
pt_BR: Imagem do WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
pt_BR: Imagem de janela do X

en: X-Motif UIL table
pt_BR: Tabela UIL do X-Motif

en: X.509 certificate
pt_BR: Certificado X.509

en: X11 cursor
pt_BR: Cursor do X11

en: XAR archive
pt_BR: Arquivo XAR

en: XBEL bookmarks
pt_BR: Marcadores do XBEL

en: XBM image
pt_BR: Imagem XBM

en: XFig image
pt_BR: Imagem do XFig

en: XHTML page
pt_BR: Página XHTML

en: XLIFF translation file
pt_BR: Arquivo de tradução XLIFF

en: XMCD CD database
pt_BR: Banco de dados de CD XMCD

en: XMF audio
pt_BR: Áudio XMF

en: XMI file
pt_BR: Arquivo XMI

en: XML document
pt_BR: Documento XML

en: XML entities document
pt_BR: Documento de entidades XML

en: XPInstall installer module
pt_BR: Módulo de instalador XPInstall

en: XPM image
pt_BR: Imagem XPM

en: XPS document
pt_BR: Documento XPS

en: XSL FO file
pt_BR: Arquivo XSL FO

en: XSLT stylesheet
pt_BR: Folha de estilo XSLT

en: XSPF playlist
pt_BR: Lista de reprodução XSPF

en: XUL interface document
pt_BR: Documento de interface XUL

en: XZ archive
pt_BR: Pacote XZ

en: Xbase document
pt_BR: Documento do Xbase

en: YAML document
pt_BR: Documento YAML

en: YouTube media archive
pt_BR: Arquivo de mídia do Youtube

en: Zip archive
pt_BR: Pacote Zip

en: Zlib archive
pt_BR: Pacote Zlib

en: Zoo archive
pt_BR: Pacote Zoo

en: Zstandard archive
pt_BR: Pacote Zstandard

en: eMusic download package
pt_BR: Pacote de download do eMusic

en: glTF model
pt_BR: Modelo gITF

en: iMelody ringtone
pt_BR: Toque de celular do iMelody

en: iPod firmware
pt_BR: Firmware do iPod

en: iRiver playlist
pt_BR: Lista de reprodução do iRiver

en: iptables configuration file
pt_BR: Arquivo de configuração do iptables

en: txt2tags document
pt_BR: Documento do txt2tags

en: uuencoded file
pt_BR: Arquivo codificado UUE
