shared-mime-info - en to bg translation catalogue (667 entries)

en: 3D Studio image
bg: Изображение — 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
bg: Мултимедия — 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
bg: Мултимедия — 3GPP2

en: 7-zip archive
bg: Архив — 7-zip

en: AAC audio
bg: Аудио — AAC

en: ACE archive
bg: Архив — ACE

en: AIFC audio
bg: Аудио — AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
bg: Аудио — AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
bg: Аудио — AMR

en: AMR-WB audio
bg: Аудио — AMR-WB

en: ANIM animation
bg: Анимация — ANIM

en: AR archive
bg: Архив — AR

en: ARC archive
bg: Архив — ARC

en: ARJ archive
bg: Архив — ARJ

en: ASF video
bg: Видео — ASF

en: ASP page
bg: Страница — ASP

en: ATK inset
bg: Притурка — ATK

en: AVI video
bg: Видео — AVI

en: AWK script
bg: Скрипт — AWK

en: AbiWord document
bg: Документ — AbiWord

en: Ada source code
bg: Изходен код — Ada

en: Adobe DNG negative
bg: Изображение — Adobe DNG negative

en: Adobe FrameMaker MIF document
bg: Документ — Adobe FrameMaker MIF

en: Adobe FrameMaker document
bg: Документ — Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
bg: Шрифт — Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
bg: Документ — Adobe Illustrator

en: Adobe PageMaker document
bg: Документ — Adobe PageMaker

en: Adobe font metrics
bg: Шрифтова метрика — Adobe

en: Alzip archive
bg: Архив — alzip

en: AmazonMP3 download file
bg: Файл за изтегляне — AmazonMP3

en: Amiga SoundTracker audio
bg: Аудио — Amiga SoundTracker

en: Amiga disk image
bg: Диск — Amiga

en: Android package
bg: Пакет — Android

en: Annodex audio
bg: Аудио — Annodex

en: Annodex exchange format
bg: Формат за обмяна — Annodex

en: Annodex video
bg: Видео — Annodex

en: AportisDoc document
bg: Документ — AportisDoc

en: AppImage application bundle
bg: Програмен пакет — AppImage

en: Apple Keynote 5 presentation
bg: Презентация — Apple Keynote 5

en: Apple disk image
bg: Диск — Apple

en: Applix Graphics image
bg: Изображение — Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
bg: Таблица — Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
bg: Документ — Applix Words

en: Atari 2600 ROM
bg: ROM — Atari 2600

en: Atari 7800 ROM
bg: ROM — Atari 7800

en: Atari Lynx ROM
bg: ROM — Atari Lynx

en: Atom syndication feed
bg: Емисия — Atom

en: Audible.Com audio
bg: Аудио — Audible.Com

en: AutoCAD image
bg: Изображение — AutoCAD

en: BDF font
bg: Шрифт — BDF

en: Bandai WonderSwan Color ROM
bg: ROM — Bandai WonderSwan Color

en: Bandai WonderSwan ROM
bg: ROM — Bandai WonderSwan

en: BibTeX document
bg: Документ — BibTeX

en: BitTorrent seed file
bg: Файл-източник — BitTorrent

en: Blender scene
bg: Сцена — Blender

en: Blu-ray video disc
bg: Blu-ray — видео

en: C header
bg: Заглавен файл — C

en: C shell script
bg: Скрипт — обвивка C

en: C source code
bg: Изходен код — C

en: C# source code
bg: Изходен код — C#

en: C++ header
bg: Заглавен файл — C++

en: C++ source code
bg: Изходен код — C++

en: CCITT G3 fax image
bg: Изображение — CCITT G3, факс

en: CCMX color correction file
bg: Цветови поправки — CCMX

en: CD Table Of Contents
bg: Съдържание на CD

en: CD image cuesheet
bg: Съдържание на CD

en: CGM image
bg: Изображение — CGM

en: CHM document
bg: Документ — CHM

en: CMU raster image
bg: Изображение — CMU raster

en: CMake source code
bg: Изходен код — CMake

en: COBOL source code
bg: Изходен код — COBOL

en: CPIO archive
bg: Архив — CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
bg: Архив — CPIO, компресиран с gzip

en: CSS stylesheet
bg: Стилове — CSS

en: CSV Schema document
bg: Документ — схема на CSV

en: CSV document
bg: Документ — CSV

en: Canon CR2 raw image
bg: Изображение — Canon CR2 raw

en: Canon CRW raw image
bg: Изображение — Canon CRW raw

en: ChangeLog document
bg: Дневник за промени — ChangeLog

en: Cisco VPN settings
bg: Настройки — ВЧМ на Cisco

en: Citrix ICA settings file
bg: Настройки — Citrix ICA

en: CoffeeScript document
bg: Документ — CoffeeScript

en: Commodore 64 audio
bg: Аудио — Commodore 64

en: Compressed FictionBook document
bg: Документ — FictionBook, компресиран

en: Corel Draw drawing
bg: Чертеж — Corel Draw

en: D source code
bg: Изходен код — D

en: D-Bus service file
bg: Услуга — D-Bus

en: DAR archive
bg: Архив — DAR

en: DCL script
bg: Скрипт — DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
bg: Сертификат — DER/PEM/Netscape X.509

en: DIB image
bg: Изображение — DIB

en: DICOM image
bg: Изображение — DICOM

en: DOS font
bg: Шрифт —  DOS

en: DOS/Windows executable
bg: Изпълним файл — DOS/Windows

en: DPX image
bg: Изображение — DPX

en: DSSSL document
bg: Документ — DSSSL

en: DTD file
bg: Документ — DTD

en: DTS audio
bg: Аудио — DTS

en: DV video
bg: Видео — DV

en: DXF vector image
bg: Изображение — DXF

en: Debian package
bg: Пакет — Debian

en: Dia diagram
bg: Диаграма — Dia

en: Dia shape
bg: Фигура — Dia

en: DirectDraw surface
bg: Изображение — повърхност на DirectDraw

en: DjVu document
bg: Документ — DjVu

en: DjVu image
bg: Изображение — DjVu

en: DocBook document
bg: Документ — DocBook

en: Dolby Digital audio
bg: Аудио — Dolby Digital

en: Doom WAD file
bg: Ниво — Doom

en: Dreamcast disc image
bg: Диск — Dreamcast

en: ECMAScript program
bg: Програма — ECMAScript

en: EMF image
bg: Изображение — EMF

en: EPS image
bg: Изображение — EPS

en: EPS image (gzip-compressed)
bg: Изображение — EPS, компресирано с gzip

en: EXR image
bg: Изображение — EXR

en: Egon Animator animation
bg: Анимация — Egon Animator

en: Eiffel source code
bg: Изходен код — Eiffel

en: Emacs Lisp source code
bg: Изходен код — Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
bg: Тема — Enlightenment

en: Erlang source code
bg: Изходен код — Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
bg: Таблица — Excel 2007, двоична

en: Excel 2007 spreadsheet
bg: Таблица — Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
bg: Шаблон за таблици — Excel 2007

en: Excel add-in
bg: Приставка — Excel

en: Excel spreadsheet
bg: Таблица — Excel

en: Excel spreadsheet template
bg: Шаблон за таблица — Excel

en: FITS document
bg: Документ — FITS

en: FLAC audio
bg: Аудио — FLAC

en: FLIC animation
bg: Анимация — FLIC

en: FLTK Fluid file
bg: Интерфейс — FLTK Fluid

en: FPX image
bg: Изображение — FPX

en: FastTracker II audio
bg: Аудио — FastTracker II

en: FictionBook document
bg: Документ — FictionBook

en: Flash video
bg: Видео — Flash

en: Flatpak application bundle
bg: Програмен пакет — Flatpak

en: Flatpak repository description
bg: Описание на хранилище — Flatpak

en: Flatpak repository reference
bg: Указател към хранилище — Flatpak

en: Floppy disk image
bg: Диск — флопи

en: Font collection
bg: Шрифтова колекция

en: Fortran source code
bg: Изходен код — Fortran

en: Fuji RAF raw image
bg: Изображение — Fuji RAF raw

en: G-code file
bg: Модел — G-code

en: GDBM database
bg: База от данни — GDBM

en: GEDCOM family history
bg: Родословно дърво — GEDCOM

en: GIF image
bg: Изображение — GIF

en: GIMP brush
bg: Четка — GIMP

en: GIMP brush pipe
bg: Конвейер с четки — GIMP

en: GIMP image
bg: Изображение — GIMP

en: GIMP pattern
bg: Шарка — GIMP

en: GML document
bg: Документ — GML

en: GNU Oleo spreadsheet
bg: Таблица — GNU Oleo

en: GNU mail message
bg: Съобщение — GNU mail

en: GNUnet search file
bg: Указател за търсене — GNUnet

en: GPX geographic data
bg: Географски данни — GPX

en: GSM 06.10 audio
bg: Аудио — GSM 06.10

en: GTK+ Builder interface document
bg: Интерфейс — GTK+ Builder

en: GTKtalog catalog
bg: Каталог — Gtktalog

en: Game Boy Advance ROM
bg: ROM — Game Boy Advance

en: Game Boy Color ROM
bg: ROM — Game Boy Color

en: Game Boy ROM
bg: ROM — Game Boy

en: Game Gear ROM
bg: ROM — Game Gear

en: GameCube disc image
bg: Диск — GameCube

en: Genesis 32X ROM
bg: ROM — Genesis 32X

en: Genesis ROM
bg: ROM — Genesis

en: Genie source code
bg: Изходен код — Genie

en: GeoJSON geospatial data
bg: Географски данни — GeoJSON

en: Gherkin document
bg: Документ — Gherkin

en: Glade project
bg: Проект — Glade

en: GnuCash financial data
bg: Финансови данни — GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
bg: Таблица — Gnumeric

en: Gnuplot document
bg: Документ — Gnuplot

en: Go source code
bg: Изходен код — Go

en: Google Video Pointer shortcut
bg: Отметка — Google Video

en: Graphite scientific graph
bg: Графика — Graphite

en: Graphviz DOT graph
bg: Граф — Graphviz DOT

en: Groovy source code
bg: Изходен код — Groovy

en: Gzip archive
bg: Архив — gzip

en: HD DVD video disc
bg: HD DVD — видео

en: HDF document
bg: Документ — HDF

en: HEIF image
bg: Изображение — HEIF

en: HFE floppy disk image
bg: Диск — флопи, HFE

en: HPGL file
bg: Файл — HPGL

en: HTML document
bg: Документ — HTML

en: Haansoft Hangul document
bg: Документ — Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
bg: Шаблон за документи — Haansoft Hangul

en: Haskell source code
bg: Изходен код —  Haskell

en: ICC profile
bg: Цветови профил — OCL

en: IDL document
bg: Документ — IDL

en: IEF image
bg: Изображение — IEF

en: IFF file
bg: Пакет — IFF

en: IGES document
bg: Документ — IGES

en: ILBM image
bg: Изображение — ILBM

en: ISI video
bg: Видео — ISI

en: IT 8.7 color calibration file
bg: Цветово калибриране — IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
bg: Аудио — Impulse Tracker

en: Internet shortcut
bg: Адрес в Интернет

en: JAD document
bg: Документ — JAD

en: JBuilder project
bg: Проект — JBuilder

en: JET database
bg: База от данни — JET

en: JNG image
bg: Изображение — JNG

en: JNLP file
bg: Стартер — JNLP

en: JPEG image
bg: Изображение — JPEG

en: JPEG-2000 JP2 image
bg: Изображение — JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPM image
bg: Изображение — JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 JPX image
bg: Изображение — JPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 MJ2 video
bg: Видео — JPEG-2000 MJ2

en: JPEG-2000 codestream
bg: Поток — JPEG-2000, кодирано

en: JRD document
bg: Документ — JRD

en: JSON document
bg: Документ — JSON

en: JSON patch
bg: Кръпка — JSON

en: JSON-LD document
bg: Документ — JSON-LD

en: Java JCE keystore
bg: Ключодържател — Java JCE

en: Java archive
bg: Архив — Java

en: Java byte code
bg: Байт код за Java

en: Java class
bg: Клас — Java

en: Java keystore
bg: Ключодържател — Java

en: Java source code
bg: Изходен код — Java

en: JavaFX video
bg: Видео — JavaFX

en: JavaScript program
bg: Програма на JavaScript

en: Jupyter notebook document
bg: Скицник — Jupyter

en: KChart chart
bg: Диаграма — KChart

en: KFormula formula
bg: Формула — KFormula

en: KIllustrator drawing
bg: Чертеж — KIllustrator

en: KML geographic compressed data
bg: Географски данни — KML, компресирани

en: KML geographic data
bg: Географски данни — KML

en: KPovModeler scene
bg: Сцена — KPovModeler

en: KPresenter presentation
bg: Презентация — KPresenter

en: KSpread spreadsheet
bg: Таблица — KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
bg: Таблица — KSpread, шифрирана

en: KSysV init package
bg: Пакет — KSysV init

en: KWord document
bg: Документ — KWord

en: KWord document (encrypted)
bg: Документ — KWord, шифриран

en: Karbon14 drawing
bg: Чертеж — Karbon14

en: Kexi database file
bg: База от данни — Kexi

en: Kexi settings
bg: Настройки — Kexi

en: Kexi shortcut
bg: Ускорител — Kexi

en: Khronos texture image
bg: Изображение — текстура за Khronos

en: Kivio flowchart
bg: Диаграма — Kivio

en: Kodak DCR raw image
bg: Изображение — Kodak DCR raw

en: Kodak K25 raw image
bg: Изображение — Kodak K25 raw

en: Kodak KDC raw image
bg: Изображение — Kodak KDC raw

en: Kontour drawing
bg: Чертеж — Kontour

en: Krita document
bg: Документ — Krita

en: Kugar document
bg: Документ — Kugar

en: LDIF address book
bg: Адресна книга — LDIF

en: LHA archive
bg: Архив — LHA

en: LHS source code
bg: Изходен код — LHS

en: LHZ archive
bg: Архив — LHZ

en: LIBGRX font
bg: Шрифт — LIBGRX

en: LZ4 archive
bg: Архив — LZ4

en: LZMA archive
bg: Архив — LZMA

en: LZO archive
bg: Архив — LZO

en: LightWave object
bg: Обект — LightWave

en: LightWave scene
bg: Сцена — LightWave

en: Lilypond music sheet
bg: Нотация на Lilypond

en: Linux PSF console font
bg: Шрифт — PSF, за конзолата на Линукс

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
bg: Шрифт — Linux PSF, компресиран с gzip

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
bg: Таблица — Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
bg: Документ — Lotus AmiPro

en: Lotus Word Pro document
bg: Документ — Lotus Word Pro

en: Lrzip archive
bg: Архив — lrzip

en: Lua script
bg: Скрипт на Lua

en: LyX document
bg: Документ — LyX

en: Lzip archive
bg: Архив — Lzip

en: M4 macro
bg: Макроси — M4

en: MATLAB file
bg: Файл — MATLAB

en: MDI image
bg: Изображение — MDI

en: MHTML web archive
bg: Архив — MHTML

en: MIDI audio
bg: Аудио — MIDI

en: MJPEG video stream
bg: Поток — MJPEG, видео

en: MNG animation
bg: Анимация — MNG

en: MOF file
bg: Модел — MOF

en: MP2 audio
bg: Аудио — MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
bg: Списък за изпълнение — MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
bg: Аудио — MP3

en: MPEG video
bg: Видео — MPEG

en: MPEG-2 transport stream
bg: Поток — транспорт по MPEG-2

en: MPEG-4 audio
bg: Аудио — MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
bg: Аудио книга — MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
bg: Аудио — MPEG-4, звънене

en: MPEG-4 video
bg: Видео — MPEG-4

en: MRML playlist
bg: Списък за изпълнение — MRML

en: MSX ROM
bg: ROM — MSX

en: MXF video
bg: Видео — MXF

en: MacOS X icon
bg: Икона — MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
bg: Изображение — MacPaint Bitmap

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
bg: Файл — кодиран с Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
bg: Файл — кодиран във формат BinHex за Macintosh

en: Macintosh MacBinary file
bg: Файл — MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
bg: Чертеж — Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
bg: Презентация — MagicPoint

en: Makefile build file
bg: Проект — Makefile

en: Markaby script
bg: Скрипт — Markaby

en: Markdown document
bg: Документ — Markdown

en: Master System ROM
bg: ROM — Master System

en: MathML document
bg: Документ — MathML

en: Mathematica Notebook file
bg: Скицник — Mathematica

en: Matroska 3D video
bg: Видео — Matroska 3D

en: Matroska audio
bg: Аудио — Matroska

en: Matroska stream
bg: Поток — Matroska

en: Matroska video
bg: Видео — Matroska

en: Maven description file
bg: Модел — Maven

en: Meson source code
bg: Изходен код — Meson

en: Metalink file
bg: Изтегляне — Metalink

en: MicroDVD subtitles
bg: Субтитри — MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
bg: Списък за изпълнение — Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
bg: Архив — Microsoft Cabinet

en: Microsoft Publisher document
bg: Документ — Microsoft Publisher

en: Microsoft Visio document
bg: Документ — Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
bg: Пакет с тема — Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
bg: Документ — Microsoft Works

en: MiniPSF audio
bg: Аудио — MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
bg: Изображение — Minolta MRW raw

en: Mobipocket e-book
bg: Е-книга — Mobipocket

en: Modelica model
bg: Модел — Modelica

en: Monkey's audio
bg: Аудио — Monkey

en: Mozilla bookmarks
bg: Отметки — Mozilla

en: Multi-page TIFF image
bg: Изображение — TIFF, много страници

en: Mup musical composition document
bg: Музикална композиция — Mup

en: Musepack audio
bg: Аудио — Musepack

en: NES ROM
bg: ROM — NES

en: NFO document
bg: Документ — NFO

en: NIFF image
bg: Изображение — NIFF

en: Nautilus link
bg: Връзка — Nautilus

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
bg: ROM — Neo-Geo Pocket Color

en: Neo-Geo Pocket ROM
bg: ROM — Neo-Geo Pocket

en: NewzBin usenet index
bg: Индекс — Usenet, NewzBin

en: Nikon NEF raw image
bg: Изображение — Nikon NEF raw

en: Nintendo DS ROM
bg: ROM — Nintendo DS

en: Nintendo FDS disk image
bg: Диск — Nintendo FDS

en: Nintendo64 ROM
bg: ROM — Nintendo64

en: NullSoft video
bg: Видео — NullSoft

en: OCL file
bg: Файл — OCL

en: OCaml source code
bg: Изходен код — OCaml

en: ODA document
bg: Документ — ODA

en: ODB database
bg: База от данни — ODB

en: ODC chart
bg: Диаграма — ODC

en: ODC template
bg: Шаблон за диаграми — ODC

en: ODF formula
bg: Формула — ODF

en: ODF template
bg: Шаблон за формули — ODF

en: ODG drawing
bg: Чертеж — ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
bg: Чертеж — ODG (само XML)

en: ODG template
bg: Шаблон за чертежи — ODG

en: ODI image
bg: Изображение — ODI

en: ODM document
bg: Документ — ODM

en: ODP presentation
bg: Презентация — ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
bg: Презентация — ODP (само XML)

en: ODP template
bg: Шаблон за презентации — ODP

en: ODS spreadsheet
bg: Таблица — ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
bg: Таблица — ODS (само XML)

en: ODS template
bg: Шаблон за таблици — ODS

en: ODT document
bg: Документ — ODT

en: ODT document (Flat XML)
bg: Документ — ODT (само XML)

en: ODT template
bg: Шаблон за документи — ODT

en: OGM video
bg: Видео — OGM

en: OLE2 compound document storage
bg: Съставен документ-хранилище — OLE2

en: OOC source code
bg: Изходен код — OOC

en: OPML syndication feed
bg: Емисия — OPML

en: OSTree software updates
bg: Обновление — OSTree

en: OTH template
bg: Шаблон за страници — OTH

en: OWL XML file
bg: Файл — OWL XML

en: Objective-C source code
bg: Изходен код — Objective C

en: Office Open XML Visio drawing
bg: Чертеж — Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio stencil
bg: Образци — Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio template
bg: Шаблон за чертеж — Office Open XML Visio

en: Office drawing
bg: Чертеж — Office

en: Ogg FLAC audio
bg: Аудио — Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
bg: Аудио — Ogg Speex

en: Ogg Theora video
bg: Видео — Ogg Theora

en: Ogg Vorbis audio
bg: Аудио — Ogg Vorbis

en: Ogg audio
bg: Аудио — Ogg

en: Ogg multimedia file
bg: Мултимедия — Ogg

en: Ogg video
bg: Видео — Ogg

en: Olympus ORF raw image
bg: Изображение — Olympus ORF raw

en: OpenCL source code
bg: Изходен код — OpenCL

en: OpenOffice.org extension
bg: Приставка — OpenOffice

en: OpenRaster image
bg: Изображение — OpenRaster

en: OpenType font
bg: Шрифт — OpenType

en: Opus audio
bg: Аудио — Opus

en: PAK archive
bg: Архив — PAK

en: PBM image
bg: Изображение — PBM

en: PC Engine ROM
bg: ROM — PC Engine

en: PCD image
bg: Изображение — PCD

en: PCF font
bg: Шрифт — PCF

en: PCL file
bg: Файл — PCL

en: PCM audio
bg: Аудио — PCM

en: PCX image
bg: Изображение — PCX

en: PDF document
bg: Документ — PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
bg: Документ — PDF, компресиран с XZ

en: PDF document (gzip-compressed)
bg: Документ — PDF, компресиран с gzip

en: PDF document (lzip-compressed)
bg: Документ — PDF, компресиран с Lzip

en: PEF executable
bg: Изпълним файл — PEF

en: PGM image
bg: Изображение — PGM

en: PGN chess game notation
bg: Игра шах — PGN

en: PGP keys
bg: Ключове — PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
bg: Заглавна част на шифрирано съобщение — PGP/MIME

en: PHP script
bg: Скрипт — PHP

en: PKCS#10 certification request
bg: Заявка за сертификат — PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
bg: Пакет със сертификати — PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
bg: Пакет със сертификати — PKCS#7

en: PKCS#7 file
bg: Файл за PKCS#7

en: PKCS#8 private key
bg: Ключ — PKCS#8, частен

en: PKCS#8 private key (encrypted)
bg: Ключ — PKCS#8, частен, шифриран

en: PNG image
bg: Изображение — PNG

en: PNM image
bg: Изображение — PNM

en: PPM image
bg: Изображение — PPM

en: PSF audio
bg: Аудио — PSF

en: PSFlib audio library
bg: Аудио библиотека — PSFlib

en: Pack200 Java archive
bg: Архив — Java Pack200

en: Palm OS database
bg: База от данни — Palm OS

en: Panasonic raw image
bg: Изображение — Panasonic raw

en: Parchive archive
bg: Архив — parchive

en: Partially downloaded file
bg: Частично изтеглен файл

en: Pascal source code
bg: Изходен код — Pascal

en: Pathetic Writer document
bg: Документ — Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
bg: Изображение — Pentax PEF raw

en: Perl script
bg: Скрипт — Perl

en: Photoshop image
bg: Изображение — Photoshop

en: Picture CD
bg: Picture CD — изображения

en: PkiPath certification path
bg: Сертификационна верига — PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
bg: Таблица — PlanPerfect

en: Plucker document
bg: Документ — Plucker

en: Pocket Word document
bg: Документ — Pocket Word

en: PostScript document
bg: Документ — PostScrip

en: PostScript document (gzip-compressed)
bg: Документ — PostScript, компресиран с gzip

en: PostScript type-1 font
bg: Шрифт — PostScript type-1

en: PowerPoint 2007 presentation
bg: Презентация — PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
bg: Шаблон за презентации — PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
bg: Презентация-шоу — PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
bg: Кадър — PoerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
bg: Приставка — PowerPoint

en: PowerPoint presentation
bg: Презентация — PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
bg: Шаблон за презентация — PowerPoint

en: PowerPoint slide
bg: Кадър — PowerPoint

en: Python 3 script
bg: Скрипт — Python 3

en: Python bytecode
bg: Байт код — Python

en: Python script
bg: Скрипт — Python

en: Qpress archive
bg: Архив — Qpress

en: Qt Designer interface document
bg: Документ — интерфейс, Qt Designer

en: Qt MOC file
bg: Файл — Qt MOC

en: Qt Markup Language file
bg: Интерфейс — Qt Markup

en: QtiPlot document
bg: Документ — QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
bg: Таблица — Quattro Pro

en: QuickTime image
bg: Изображение — QuickTime

en: QuickTime playlist
bg: Списък за изпълнение — QuickTime

en: QuickTime video
bg: Видео — QuickTime

en: Quicken document
bg: Документ — Quicken

en: RAML document
bg: Документ — RAML

en: RAR archive
bg: Архив — RAR

en: RDF file
bg: Файл — RDF

en: README document
bg: Документ — „Да се прочете“

en: RELAX NG XML schema
bg: Схема за XML — RELAX NG

en: RGB image
bg: Изображение — RGB

en: RIFF audio
bg: Аудио — RIFF

en: RIFF container
bg: Контейнер — RIFF

en: RLE bitmap image
bg: Изображение — RLE bitmap

en: RPM package
bg: Пакет — RPM

en: RPM spec file
bg: Файл — спецификация за RPM

en: RSS summary
bg: Обобщение за сайтове — RSS

en: RTF document
bg: Документ — RTF

en: Raw disk image
bg: Диск — raw

en: Raw disk image (XZ-compressed)
bg: Диск — raw, компресиран с xz

en: RealAudio document
bg: Документ — RealAudio

en: RealMedia document
bg: Документ — RealMedia

en: RealMedia playlist
bg: Списък за изпълнение — RealMedia

en: RealPix document
bg: Документ — RealPix

en: RealText document
bg: Документ — RealText

en: RealVideo document
bg: Документ — RealVideo

en: Ruby script
bg: Скрипт — Ruby

en: Rust source code
bg: Изходен код — Rust

en: SAMI subtitles
bg: Субтитри — SAMI

en: SAP Thomson floppy disk image
bg: Диск — флопи, SAP Thomson

en: SC/Xspread spreadsheet
bg: Таблица — SC/Xspread

en: SCSS pre-processor file
bg: Директиви за препроцесора — SCSS

en: SCons configuration file
bg: Настройки — SCons

en: SDP multicast stream file
bg: Поток — SDP multicast

en: SG-1000 ROM
bg: ROM — SG-1000

en: SGF record
bg: Запис — SGF

en: SGI image
bg: Изображение — SGI

en: SGI video
bg: Видео — SGI

en: SGML document
bg: Документ — SGML

en: SIS package
bg: Пакет — SIS

en: SISX package
bg: Пакет — SISX

en: SMAF audio
bg: Аудио — SMAF

en: SMIL document
bg: Документ — SMIL

en: SPSS data file
bg: Данни — SPSS

en: SPSS portable data file
bg: Данни — SPSS, преносими

en: SQL code
bg: Код — SQL

en: SQLite2 database
bg: База от данни — SQLite2

en: SQLite3 database
bg: База от данни — SQLite3

en: SSA subtitles
bg: Субтитри — SSA

en: STL 3D model
bg: Модел — STL 3D

en: SV4 CPIO archive
bg: Архив — SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
bg: Архив — SV4 CPIO, проверка за грешки CRC

en: SVG image
bg: Изображение — SVG

en: Sass CSS pre-processor file
bg: Директиви за препроцесора — Sass CSS

en: Scala source code
bg: Изходен код — Scala

en: Scheme source code
bg: Изходен код — Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
bg: Аудио — Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
bg: Аудио — Scream Tracker

en: Sega CD disc image
bg: Диск — Mega-CD (Sega)

en: Sega Pico ROM
bg: ROM — Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
bg: Диск — Sega Saturn

en: Setext document
bg: Документ — Setext

en: Shockwave Flash file
bg: Файл — Shockwave Flash

en: Shorten audio
bg: Аудио — Shorten

en: Siag spreadsheet
bg: Таблица — Siag

en: Sieve mail filter script
bg: Скрипт-филтър за пресяване на поща

en: Sigma X3F raw image
bg: Изображение — Sigma X3F raw

en: Skencil document
bg: Документ — Skencil

en: Snap package
bg: Пакет — Snap

en: Sony ARW raw image
bg: Изображение — Sony ARW raw

en: Sony SR2 raw image
bg: Изображение — Sony SR2 raw

en: Sony SRF raw image
bg: Изображение — Sony SRF raw

en: Source RPM package
bg: Пакет — RPM с изходен код

en: Speedo font
bg: Шрифт — Speedo

en: Speex audio
bg: Аудио — Speex

en: Squashfs filesystem image
bg: Диск — Squashfs

en: Stampede package
bg: Пакет — Stampede

en: StarCalc spreadsheet
bg: Таблица — StarCalc

en: StarChart chart
bg: Диаграма — StarChart

en: StarDraw drawing
bg: Чертеж — StarDraw

en: StarImpress presentation
bg: Презентация — StarImpress

en: StarMail email
bg: Електронно писмо — StarMail

en: StarMath formula
bg: Формула — StarMath

en: StarWriter document
bg: Документ — StarWriter

en: StuffIt archive
bg: Архив — StuffIt

en: SubRip subtitles
bg: Субтитри — SubRip

en: SubViewer subtitles
bg: Субтитри — SubViewer

en: Sun raster image
bg: Изображение — Sun raster

en: SunOS News font
bg: Шрифт — SunOS News

en: Super NES ROM
bg: ROM — Super NES

en: Super Video CD
bg: CD — супер видео

en: SystemVerilog header
bg: Заглавен файл — SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
bg: Изходен код — SystemVerilog

en: T602 document
bg: Документ — T602

en: TGA image
bg: Изображение — TGA

en: TGIF document
bg: Документ — TGIF

en: TIFF image
bg: Изображение — TIFF

en: TNEF message
bg: Съобщение — TNEF

en: TSV document
bg: Документ — TSV

en: Tar archive
bg: Архив — tar

en: Tar archive (LZ4-compressed)
bg: Архив — tar, компресиран с LZ4

en: Tar archive (LZMA-compressed)
bg: Архив — tar, компресиран с LZMA

en: Tar archive (LZO-compressed)
bg: Архив — tar, компресиран с LZO

en: Tar archive (XZ-compressed)
bg: Архив — tar, компресиран с XZ

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
bg: Архив — tar, компресиран със Zstandard

en: Tar archive (compressed)
bg: Архив — tar, компресиран

en: Tar archive (gzip-compressed)
bg: Архив — tar, компресиран с gzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
bg: Архив — tar, компресиран с lrzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
bg: Архив — tar, компресиран с Lzip

en: Tcl script
bg: Скрипт — Tcl

en: TeX DVI document
bg: Документ — TeX DVI

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
bg: Документ — TeX DVI, компресиран с gzip

en: TeX document
bg: Документ — TeX

en: TeX font
bg: Шрифт — TeX

en: TeX font metrics
bg: Шрифтова метрика — TeX

en: TeXInfo document
bg: Документ — TeXInfo

en: Thomson Mémo7 cartridge
bg: Касета — Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
bg: Касета — Thomson

en: ToutDoux document
bg: Документ — ToutDoux

en: TriG RDF document
bg: Документ — TriG RDF

en: Troff ME input document
bg: Изходен документ — Troff ME

en: Troff MM input document
bg: Изходен документ — Troff MM

en: Troff MS input document
bg: Изходен документ — Troff MS

en: Troff document
bg: Документ — Troff

en: TrueAudio audio
bg: Аудио — TrueAudio

en: TrueType XML font
bg: Шрифт — TrueType XML

en: TrueType font
bg: Шрифт — TrueType

en: Turtle document
bg: Документ — Turtle

en: Twig template
bg: Шаблон — Twig

en: UFRaw ID image
bg: Изображение — UFRaw ID

en: ULAW (Sun) audio
bg: Аудио — ULAW, Sun

en: UNIX software
bg: Софтуер — UNIX

en: UNIX-compressed file
bg: Файл — компресиран за UNIX

en: USAC audio
bg: Аудио — USAC

en: Unidata NetCDF document
bg: Документ — Unidata NetCDF

en: Usenet news message
bg: Съобщение — Usenet

en: Ustar archive
bg: Архив — ustar

en: V font
bg: Шрифт — V

en: VCS/ICS calendar
bg: Календар — VCS/ICS

en: VHDL source code
bg: Изходен код — VHDL

en: VOC audio
bg: Аудио — VOC

en: VRML document
bg: Документ — VRML

en: Vala source code
bg: Изходен код — Vala

en: Verilog source code
bg: Изходен код — Verilog

en: Video CD
bg: CD — видео

en: Virtual Boy ROM
bg: ROM — Virtual Boy

en: Vivo video
bg: Видео — Vivo

en: WAIS source code
bg: Изходен код — WAIS

en: WAV audio
bg: Аудио — WAV

en: WBMP image
bg: Изображение — WBMP

en: WIM disk image
bg: Диск — WIM

en: WMF image
bg: Изображение — WMF

en: WML document
bg: Документ — WML

en: WMLScript program
bg: Програма — WMLScript

en: WOFF font
bg: Шрифт — WOFF

en: WOFF2 font
bg: Шрифт — WOFF2

en: WPL playlist
bg: Списък за изпълнение — WPL

en: WRI document
bg: Документ — WRI

en: WWF document
bg: Документ — WWF

en: WarpScript source code
bg: Изходен код — WarpScript

en: WavPack audio
bg: Аудио — WavPack

en: WavPack audio correction file
bg: Файл за корекции на аудио — WavPack

en: Wavelet video
bg: Видео — Wavelet

en: Web application cache file
bg: Кеш — уеб приложение

en: WebM audio
bg: Аудио — WebM

en: WebM video
bg: Видео — WebM

en: WebP image
bg: Изображение — WebP

en: WebVTT subtitles
bg: Субтитри — WebVTT

en: Wii disc image
bg: Диск — Wii

en: WiiWare bundle
bg: Програмен пакет — WiiWare

en: WinHelp help file
bg: Помощен файл — WinHelp

en: Windows BMP image
bg: Изображение — Windows BMP

en: Windows Installer package
bg: Пакет — инсталация за Windows

en: Windows Media Station file
bg: Файл — Windows Media Station

en: Windows Media audio
bg: Аудио — Windows Media

en: Windows Media video
bg: Видео — Windows Media

en: Windows Registry extract
bg: Извадка от регистъра на Windows

en: Windows animated cursor
bg: Курсор — Windows, анимиран

en: Windows cursor
bg: Курсор — Windows

en: Windows icon
bg: Икона — Windows

en: Windows software
bg: Софтуер — Windows

en: Word 2007 document
bg: Документ — Word 2007

en: Word 2007 document template
bg: Шаблон за документи — Word 2007

en: Word document
bg: Документ — Word

en: Word document template
bg: Шаблон за документ — Word

en: Word template
bg: Шаблон за документи — Word

en: WordPerfect document
bg: Документ — WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
bg: Изображение — WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
bg: Изображение — X Window

en: X-Motif UIL table
bg: Таблица — X-Motif UIL

en: X.509 certificate
bg: Сертификат — X.509

en: X11 cursor
bg: Курсор — X11

en: XAR archive
bg: Архив — XAR

en: XBEL bookmarks
bg: Отметки — XBEL

en: XBM image
bg: Изображение — XBM

en: XFig image
bg: Изображение — XFig

en: XHTML page
bg: Страница — XHTML

en: XLIFF translation file
bg: Превод — XLIFF

en: XMCD CD database
bg: База от данни за CD-та — XMCD

en: XMF audio
bg: Аудио — XMF

en: XMI file
bg: Файл — XMI

en: XML document
bg: Документ — XML

en: XML entities document
bg: Документ — заместващи последователности в XML

en: XPInstall installer module
bg: Пакет — инсталация XPInstall

en: XPM image
bg: Изображение — XPM

en: XPS document
bg: Документ — XPS

en: XSL FO file
bg: Форматиращ файл — XSL FO

en: XSLT stylesheet
bg: Стилове — XSLT

en: XSPF playlist
bg: Списък за изпълнение — XSPF

en: XUL interface document
bg: Документ — интерфейс, XUL

en: XZ archive
bg: Архив — XZ

en: Xbase document
bg: Документ — Xbase

en: YAML document
bg: Документ — YAML

en: YouTube media archive
bg: Медиен архив — YouTube

en: Zip archive
bg: Архив — zip

en: Zlib archive
bg: Архив — Zlib

en: Zoo archive
bg: Архив — zoo

en: Zstandard archive
bg: Архив — Zstandard

en: eMusic download package
bg: Пакет за сваляне — eMusic

en: iMelody ringtone
bg: Аудио — iMelody

en: iPod firmware
bg: Фърмуер — iPod

en: iRiver playlist
bg: Списък за изпълнение — iRiver

en: iptables configuration file
bg: Настройки за iptables

en: txt2tags document
bg: Документ — txt2tags

en: uuencoded file
bg: Файл — кодиран с uuencode
