grep 3.10.12 - en to bg translation catalogue (116 entries)

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
bg: 
    Контрол върху контекста:
      -B, --before-context=БРОЙ извеждане на този БРОЙ предхождащи редове
      -A, --after-context=БРОЙ  извеждане на този БРОЙ следващи редове
      -C, --context=БРОЙ        извеждане на този БРОЙ предхождащи и следващи
                                редове

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
bg: 
    Разни:
      -s, --no-messages         без съобщения за грешки
      -v, --revert-match        извеждане на несъвпадащите редове
      -V, --version             извеждане на информация за версията и изход
          --help                извеждане на помощна информация и изход

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
bg: 
    Управление на резултата:
      -m, --max-count=БРОЙ      спиране след този БРОЙ избрани редове
      -b, --byte-offset         извеждане на отместването в байтове за всеки ред
      -n, --line-number         извеждане на номерата на редовете
          --line-buffered       буфериране по редове
      -H, --with-filename       извеждане на името на файла при всяко съвпадение
      -h, --no-filename         без извеждане на името на файла за всяко съвпадение
          --label=ЕТИКЕТ        използване на ЕТИКЕТ като име за стандартния вход

en: 
    grep -P uses PCRE2 %s
bg: 
    „grep -P“ ползва „PCRE %s“

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
bg:       --include=ШАБЛОН_ЗА_ИМЕ
                                търсене само във файлове с имена, напасващи
                                ШАБЛОНа_ЗА_ИМЕ
          --exclude=ШАБЛОН_ЗА_ИМЕ
                                пропускане на файлове с имена, напасващи
                                ШАБЛОНа_ЗА_ИМЕ
          --exclude-from=ФАЙЛ   пропускане на файлове с имена, напасващи на
                                шаблоните в този ФАЙЛ
          --exclude-dir=ШАБЛОН_ЗА_ИМЕ
                                пропускане на директории с имена, напасващи
                                ШАБЛОНа_ЗА_ИМЕ

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
bg:   -E, --extended-regexp     ШАБЛОНите са разширени регулярни изрази
      -F, --fixed-regexp        ШАБЛОНите са дословни низове
      -G, --basic-regexp        ШАБЛОНите са основни регулярни изрази (стандартно)
      -P, --perl-regexp         ШАБЛОНите са регулярни изрази на Perl

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
bg:   -I                        същото като „--binary-files=without-match“
      -d, --directories=ДЕЙСТВИЕ
                                ДЕЙСТВИЕ при директориите. То може да е:
                                „read“ (изчитане), „recurse“ (рекурсивно търсене)
                                или „skip“ (пропускане)
      -D, --devices=ДЕЙСТВИЕ    ДЕЙСТВИЕ за специалните файлове, програмните канали
                                и гнездата. То може да е „read“ (изчитане) или
                                „skip“ (пропускане)
      -R, -r, --recursive       същото като „--directories=recurse“

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
bg:   -L, --files-without-match извеждане само на имената на файлове без съвпадения
      -l, --files-with-matches  извеждане само на имената на файлове със съвпадения
      -c, --count               извеждане само на броя съвпадащи редове във файл
      -T, --initial-tab         подравняване на табулациите при необходимост
      -Z, --null                извеждане на знак NULL след всяко име на файл

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --group-separator=SEP  print SEP on line between matches with context
          --no-group-separator  do not print separator for matches with context
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
bg:   -БРОЙ                     същото като --context=БРОЙ
          --group-separator=РАЗД
                                извеждане на този РАЗДелител на отделен ред между
                                съвпаденията с контекст
          --no-group-separator  без извеждане на този РАЗДелител между съвпаденията
          --color[=КОГА]
          --colour[=КОГА]       оцветяване на съвпадащите низове. КОГА е „always“
                                (винаги), „never“ (никога) или „auto“ (автоматично)
      -U, --binary              знаците „CR“ в края на реда да се запазват
                                (DOS/Windows)

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
bg:   -e, --regexp=ШАБЛОН       ШАБЛОН за регулярен израз
      -f, --file=ФАЙЛ           изчитане на ШАБЛОНите от ФАЙЛ
      -i, --ignore-case         без разлика между главни и малки букви
          --no-ignore-case      със разлика между главни и малки букви (стандартно)
      -w, --word-regexp         съвпадане само с цели думи
      -x, --line-regexp         съвпадане само с цели редове
      -z, --null-data           редовете завършват с NULL, а не със знак за нов ред

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
bg:   -o, --only-matching       извеждане само на съвпадението, а не целия ред
      -q, --quiet, --silent     нищо не се извежда, само се задава изходен код
          --binary-files=ВИД    двоичните файлове да се третират като такъв ВИД
                                ВИДът може да „binary“ (двоичен), „text“ (текстов),
                                или „without-match“ (без съвпадение).
      -a, --text                същото като „--binary-files=text“

en: %s home page: <%s>
bg: Уеб страница на „%s“: <%s>

en: %s: PCRE detected recurse loop
bg: %s: „PCRE“ засече цикъл в рекурсията

en: %s: binary file matches
bg: „%s“: двоичният файл напасва

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
bg: %s: максималният брой връщания при рекурсия на „PCRE“ е превишен

en: %s: exceeded PCRE's heap limit
bg: %s: превишен е максимумът на паметта за „PCRE“

en: %s: exceeded PCRE's nested backtracking limit
bg: %s: максималният брой вложени връщания при рекурсия на „PCRE“ е превишен

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
bg: %s: паметта за стека за изпълнение на шаблоните за „PCRE“ свърши

en: %s: input file is also the output
bg: „%s“: входният файл е и изходен

en: %s: internal PCRE error: %d
bg: %s: вътрешна грешка на „PCRE“: %d

en: %s: invalid option -- '%c'
bg: %s: неправилна опция — „%c“

en: %s: memory exhausted
bg: %s: паметта е изчерпана

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ се използва без аргументи

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна. Възможности:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ изисква аргумент

en: %s: option requires an argument -- '%c'
bg: %s: опцията изисква аргумент — „%c“

en: %s: unrecognized option '%s%s'
bg: %s: непозната опция „%s%s“

en: %s: warning: recursive directory loop
bg: „%s“: зацикляне при рекурсивна обработка на директориите

en: '
bg: “

en: (C)
bg: ©

en: (standard input)
bg: (стандартен вход)

en: * at start of expression
bg: „*“ в начало на израз

en: + at start of expression
bg: „+“ в начало на израз

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
bg: опцията „-P“ изисква локалът да е с еднобайтово кодиране или UTF-8

en: -P supports only unibyte locales on this platform
bg: опцията „-P“ изисква локалът да е с еднобайтово кодиране на тази платформа

en: ? at start of expression
bg: „?“ в начало на израз

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
bg: Пример: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    Може да използвате по един ШАБЛОН на ред.
    
    Избор на шаблона и интерпретация:

en: General help using GNU software: <%s>
bg: Обща помощ за програмите на GNU: <%s>

en: Invalid back reference
bg: Неправилна препратка към съвпадение

en: Invalid character class name
bg: Неправилно име на клас знаци

en: Invalid collation character
bg: Неправилен знак за подредба

en: Invalid content of \{\}
bg: Неправилно съдържание в „\{\}“

en: Invalid preceding regular expression
bg: Предхождащият регулярен израз е неправилен

en: Invalid range end
bg: Неправилен край на диапазон

en: Invalid regular expression
bg: Неправилен регулярен израз

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
bg: Лиценз — Общ публичен лиценз на GNU (GNU GPL), както е публикуван от Фондацията
    за свободен софтуер — версия 3 на лиценза или (по ваше решение) по-късна версия.
    <%s>
    Тази програма е свободен софтуер. Можете да я разпространявате и/или променяте.
    Тя се разпространява БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ доколкото е позволено от закона.

en: Memory exhausted
bg: Паметта свърши

en: No match
bg: Няма съвпадения

en: No previous regular expression
bg: Няма предхождащ регулярен израз

en: Packaged by %s
bg: Пакетирано от %s

en: Packaged by %s (%s)
bg: Пакетирано от %s (%s)

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
bg: Липсва поддръжка на шаблони по Perl — текущата команда е компилирана с
    опцията „--disable-perl-regexp“.

en: Premature end of regular expression
bg: Ранен край на регулярен израз

en: Regular expression too big
bg: Регулярният израз е прекалено голям

en: Report %s bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в „%s“ на адрес: %s

en: Report bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в програмата на адрес: %s
    Докладвайте грешки в превода на адрес: <dict@ludost.net>

en: Search for PATTERNS in each FILE.
bg: Търсене на текст, напасващ с ШАБЛОНите във всеки зададен ФАЙЛ.

en: Success
bg: Успех

en: Trailing backslash
bg: Самотна „\“ накрая

en: Try '%s --help' for more information.
bg: За повече информация изпълнете „%s --help“.

en: Unknown system error
bg: Неизвестна системна грешка

en: Unmatched ( or \(
bg: „(“ или „\(“ без еш

en: Unmatched ) or \)
bg: „)“ или „\)“ без еш

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
bg: „[“, „[^“, „[:“, „[.“ или „[=“ без еш

en: Unmatched \{
bg: „\{“ без еш

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
bg: Употреба: %s [ОПЦИЯ]… ШАБЛОН… [ФАЙЛ]…

en: Valid arguments are:
bg: Възможните аргументи са:

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
bg: Когато ФАЙЛът е „-“ се чете стандартният вход.  Без ФАЙЛ се чете текущата
    директория „.“.  Ако са зададени по-малко от два ФАЙЛа, се предполага „-h“.
    Изходният код на grep е 0 при поне един напаснат ред и 1 във всички останали
    случаи.  Ако не е зададена опцията „-q“ и възникне грешка, изходният код е 2.

en: Written by %s and %s.
bg: Създадено от %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s и др.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s
    и %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s и %s.

en: Written by %s.
bg: Създадено от %s.

en: Written by Mike Haertel and others; see
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.
bg: Създадено от Mike Haertel и др., вижте
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.

en: `
bg: „

en: ambiguous argument %s for %s
bg: аргументът „%s“ на опцията „%s“ не е еднозначен

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
bg: клас знаци се указва чрез „[[:ИМЕ:]]“, а не „[:ИМЕ:]“

en: conflicting matchers specified
bg: зададените изрази за съвпадение са в конфликт

en: exceeded PCRE's line length limit
bg: максималният размер на реда за „PCRE“ е превишен

en: failed to return to initial working directory
bg: не може да се върне към първоначалната работна директория

en: failed to set file descriptor text/binary mode
bg: неуспешно задаване на вид на файла като текстов/двоичен

en: input is too large to count
bg: входните данни са прекалено големи, за да бъдат преброени

en: invalid argument %s for %s
bg: аргументът „%s“ на опцията „%s“ е неправилен

en: invalid character class
bg: неправилен клас знаци

en: invalid content of \{\}
bg: неправилно съдържание в „\{\}“

en: invalid context length argument
bg: неправилен размер на контекста

en: invalid matcher %s
bg: неправилен израз „%s“

en: invalid max count
bg: неправилен максимален брой

en: memory exhausted
bg: паметта е изчерпана

en: no syntax specified
bg: не е зададен синтаксис

en: program error
bg: програмна грешка

en: regular expression too big
bg: прекалено голям регулярен израз

en: stack overflow
bg: препълване на стека

en: stray \
bg: излишен знак „\“

en: stray \ before %lc
bg: излишен знак „\“ пред „%lc“

en: stray \ before unprintable character
bg: излишен знак „\“ пред непечатим знак

en: stray \ before white space
bg: излишен знак „\“ пред празен знак

en: the -P option only supports a single pattern
bg: опцията „-P“ поддържа само един шаблон

en: unable to record current working directory
bg: не може да се запише коя е текущата работна директория

en: unbalanced (
bg: „(“ без еш

en: unbalanced )
bg: „)“ без еш

en: unbalanced [
bg: „[“ без еш

en: unfinished \ escape
bg: незавършена екранираща последователност чрез „\“

en: unknown binary-files type
bg: непознат вид двоичен файл

en: unknown devices method
bg: неизвестен метод за обработка на специалните файлове

en: warning: %s
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: %s

en: warning: --unix-byte-offsets (-u) is obsolete
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: опцията „--unix-byte-offsets“ („-u“) е остаряла

en: warning: GREP_COLOR='%s' is deprecated; use GREP_COLORS='mt=%s'
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: вариантът „GREP_COLOR='%s'“ е остарял, вместо него ползвайте „GREP_COLORS='mt=%s'“

en: write error
bg: грешка при запис

en: {...} at start of expression
bg: „{…}“ начало на израз
