shared-mime-info - en to be translation catalogue (828 entries)

en: 3D Studio image
be: выява 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
be: мультымедыйны файл 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
be: мультымедыйны файл 3GPP2

en: 3MF document
be: дакумент 3MF

en: 7-zip archive
be: архіў 7-zip

en: AAC audio
be: аўдыя AAC

en: ACE archive
be: архіў ACE

en: AIFC audio
be: аўдыя AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
be: аўдыя AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
be: аўдыя AMR

en: AMR-WB audio
be: аўдыя AMR-WB

en: ANIM animation
be: анімацыя ANIM

en: AR archive
be: архіў AR

en: ARC archive
be: архіў ARC

en: ARJ archive
be: архіў ARJ

en: ASF video
be: відэа ASF

en: ASP page
be: старонка ASP

en: ASTC texture
be: тэкстура ASTC

en: ATK inset
be: устаўка ATK

en: AVI video
be: відэа AVI

en: AVIF image
be: выява AVIF

en: AWK script
be: скрыпт AWK

en: AbiWord document
be: дакумент AbiWord

en: Ada source code
be: зыходны код Ada

en: Adobe DNG negative
be: Adobe DNG Negative

en: Adobe FrameMaker MIF document
be: дакумент Adobe FrameMaker MIF

en: Adobe FrameMaker document
be: дакумент Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
be: шрыфт Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
be: дакумент Adobe Illustrator

en: Adobe PageMaker document
be: дакумент Adobe PageMaker

en: Adobe font metrics
be: метрыкі шрыфту Adobe

en: Alzip archive
be: архіў Alzip

en: AmazonMP3 download file
be: файл спампоўвання AmazonMP3

en: Amiga SoundTracker audio
be: аўдыя Amiga SoundTracker

en: Amiga disk image
be: вобраз дыска Amiga

en: Android package
be: пакет Android

en: Animated PNG image
be: анімаваная выява PNG

en: Annodex audio
be: аўдыя Annodex

en: Annodex exchange format
be: фармат абмену Annodex

en: Annodex video
be: відэа Annodex

en: AportisDoc document
be: дакумент AportisDoc

en: AppImage application bundle
be: пакет праграмы AppImage

en: Apple Keynote 5 presentation
be: прэзентацыя Apple Keynote 5

en: Apple Numbers spreadsheet
be: электронная табліца Apple Numbers

en: Apple Pages document
be: дакумент Apple Pages

en: Apple Wallet pass
be: пропуск Apple Wallet

en: Apple disk image
be: вобраз дыска Apple

en: AppleWorks document
be: дакумент AppleWorks

en: Application log
be: журнал праграмы

en: Applix Graphics image
be: выява Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
be: электронная табліца Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
be: дакумент Applix Words

en: Atom syndication feed
be: канал сіндыкацыі Atom

en: Audible Enhanced audio
be: аўдыя Audible Enhanced

en: Audible.Com audio
be: аўдыя Audible.Com

en: Audio CD
be: аўдыя CD

en: Audio DVD
be: аўдыя DVD

en: Author credits
be: звесткі пра аўтараў

en: Author list
be: спіс аўтараў

en: AutoCAD image
be: выява AutoCAD

en: BCPIO archive
be: архіў BCPIO

en: BDF font
be: шрыфт BDF

en: BPS patch
be: патч BPS

en: Backup file
be: рэзервовая копія файла

en: BibTeX document
be: дакумент BibTeX

en: Binary differences between files
be: бінарныя адрозненні паміж файламі

en: Bink Video
be: відэа Bink

en: BitTorrent seed file
be: файл раздачы BitTorrent

en: Blank Blu-ray disc
be: чысты дыск Blu-ray

en: Blank CD disc
be: чысты дыск CD

en: Blank DVD disc
be: чысты дыск DVD

en: Blank HD DVD disc
be: чысты дыск HD DVD

en: Blender scene
be: сцэна Blender

en: Block device
be: блокавая прылада

en: Blu-ray video disc
be: відэадыск Blu-ray

en: Blueprint source code
be: зыходны код Blueprint

en: Bzip2 archive
be: архіў bzip2

en: Bzip3 archive
be: архіў bzip3

en: C header
be: загаловачны файл C

en: C shell script
be: скрыпт C shell

en: C source code
be: зыходны код C

en: C# source code
be: зыходны код C#

en: C++ header
be: загаловачны файл C++

en: C++ source code
be: зыходны код C++

en: CBOR Data
be: даныя CBOR

en: CCITT G3 fax image
be: выява факса CCITT G3

en: CCMX color correction file
be: файл карэкцыі колеру CCMX

en: CD Table Of Contents
be: табліца змесціва CD

en: CD image cuesheet
be: табліца разметкі вобраза CD

en: CGM image
be: выява CGM

en: CHM document
be: дакумент CHM

en: CMU raster image
be: растравая выява CMU

en: CMake source code
be: зыходны код CMake

en: COBOL source code
be: зыходны код COBOL

en: CPIO archive
be: архіў CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
be: архіў CPIO (сцісканне gzip)

en: CSS stylesheet
be: табліца стыляў CSS

en: CSV Schema document
be: дакумент CSV Schema

en: CSV document
be: дакумент CSV

en: Canon CR2 raw image
be: неапрацаваная выява Canon CR2

en: Canon CR3 raw image
be: неапрацаваная выява Canon CR3

en: Canon CRW raw image
be: неапрацаваная выява Canon CRW

en: Certificate revocation list
be: спіс адкліканых сертыфікатаў

en: ChangeLog document
be: дакумент zafiksavanych źmienaŭ ChangeLog

en: Character device
be: сімвальная прылада

en: Cisco VPN settings
be: налады Cisco VPN

en: Citrix ICA settings file
be: файл налад Citrix ICA

en: CoffeeScript document
be: дакумент CoffeeScript

en: Comic book archive (7z container)
be: архіў comic book (кантэйнер 7z)

en: Comic book archive (rar container)
be: архіў comic book (кантэйнер rar)

en: Comic book archive (tar container)
be: архіў comic book (кантэйнер tar)

en: Comic book archive (zip container)
be: архіў comic book (кантэйнер zip)

en: Commodore 64 audio
be: аўдыя Commodore 64

en: Common Lisp source code
be: зыходны код Common Lisp

en: Compound document
be: складаны дакумент

en: Compound documents
be: складаныя дакументы

en: Compressed CD image
be: сціснуты вобраз CD

en: Compressed FictionBook document
be: сціснуты дакумент FictionBook

en: Compressed GIMP image
be: сціснутая выява GIMP

en: Compressed SVG image
be: сціснутая выява SVG

en: Compressed Tracker audio
be: сціснутае аўдыя Tracker

en: Corel Draw drawing
be: рысунак Corel Draw

en: Crystal source code
be: зыходны код Crystal

en: D source code
be: зыходны код D

en: D-Bus service file
be: файл сэрвісу D-Bus

en: DAR archive
be: архіў DAR

en: DCL script
be: скрыпт DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
be: сертыфікат X.509, закадаваны праз DER/PEM/Netscape

en: DIB image
be: выява DIB

en: DICOM image
be: выява DICOM

en: DOS font
be: шрыфт DOS

en: DOS/Windows batch file
be: выконвальны файл DOS/Windows

en: DOS/Windows executable
be: выконвальны файл DOS/Windows

en: DPX image
be: выява DPX

en: DSDIFF audio
be: аўдыя DSDIFF

en: DSF audio
be: аўдыя DSF

en: DSSSL document
be: дакумент DSSSL

en: DTD file
be: файл DTD

en: DTS audio
be: аўдыя DTS

en: DTS-HD audio
be: аўдыя DTS-HD

en: DV video
be: відэа DV

en: DXF vector image
be: вектарная выява DXF

en: Dart source code
be: зыходны код Dart

en: Debian package
be: пакет Debian

en: Desktop entry
be: запіс desktop

en: Detached OpenPGP signature
be: адлучаны подпіс OpenPGP

en: Detached S/MIME signature
be: адлучаны подпіс S/MIME

en: Devicetree source code
be: зыходны код Devicetree

en: Dia diagram
be: дыяграма Dia

en: Dia shape
be: фігура Dia

en: Differences between files
be: адрозненні паміж файламі

en: Digital photos
be: лічбавыя фатаграфіі

en: Digital raw image
be: неапрацаваная лічбавая выява

en: DirectDraw surface
be: паверхня DirectDraw

en: DjVu document
be: дакумент DjVu

en: DjVu image
be: выява DjVu

en: DocBook document
be: дакумент DocBook

en: Dolby Digital audio
be: аўдыя Dolby Digital

en: Doom WAD file
be: файл Doom WAD

en: Dreamcast disc image
be: вобраз дыска Dreamcast

en: E-book reader
be: электронная кніга

en: ECMAScript program
be: праграма ECMAScript

en: EMF image
be: выява EMF

en: EPS image
be: выява EPS

en: EPS image (gzip-compressed)
be: выява EPS (сцісканне gzip)

en: ERIS Link
be: спасылка ERIS

en: EXR image
be: выява EXR

en: Egon Animator animation
be: анімацыя Egon Animator

en: Eiffel source code
be: зыходны код Eiffel

en: Electron Archive (ASAR)
be: архіў Electron (ASAR)

en: Electronic book document
be: электроннай кніга

en: Electronic business card
be: электронная візітная картка

en: Elixir source code
be: зыходны код Elixir

en: Emacs Lisp source code
be: зыходны код Emacs Lisp

en: Email headers
be: паштовыя загалоўкі

en: Email message
be: электронны ліст

en: Empty document
be: пусты дакумент

en: Encrypted message
be: зашыфраванае паведамленне

en: Enlightenment theme
be: тэма Enlightenment

en: Enriched text document
be: дакумент з фарматаваннем enriched text

en: Erlang source code
be: зыходны код Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
be: двайковая электронная табліца Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
be: электронная табліца Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
be: шаблон электроннай табліцы Excel 2007

en: Excel add-in
be: надбудова Excel

en: Excel spreadsheet
be: электронная табліца Excel

en: Excel spreadsheet template
be: шаблон электроннай табліцы Excel

en: Executable
be: выконвальны файл

en: FITS document
be: дакумент FITS

en: FLAC audio
be: аўдыя FLAC

en: FLIC animation
be: анімацыя FLIC

en: FLTK Fluid file
be: файл FLTK Fluid

en: FPX image
be: выява FPX

en: FastTracker II audio
be: аўдыя FastTracker II

en: FastTracker II instrument
be: інструмент FastTracker II

en: FictionBook document
be: дакумент FictionBook

en: Fish shell script
be: скрыпт Fish shell

en: Flash video
be: відэа Flash

en: Flatpak application bundle
be: пакет праграмы Flatpak

en: Flatpak repository description
be: апісанне рэпазіторыя Flatpak

en: Flatpak repository reference
be: спасылкая рэпазіторыя Flatpak

en: Floppy disk image
be: вобраз гнуткага дыска

en: Folder
be: папка

en: Font collection
be: калекцыя шрыфтоў

en: Fortran source code
be: зыходны код Fortran

en: Fuji RAF raw image
be: неапрацаваная выява Fuji RAF

en: G-code Extended file
be: файл G-code Extended

en: G-code file
be: файл G-code

en: GD-ROM image cuesheet
be: табліца разметкі вобраза GD-ROM

en: GDBM database
be: база даных GDBM

en: GDScript script
be: скрыпт GDScript

en: GEDCOM family history
be: гісторыя сям'і GEDCOM

en: GIF image
be: выява GIF

en: GIMP brush
be: пэндзаль GIMP

en: GIMP brush pipe
be: самаробны пэндзаль GIMP

en: GIMP image
be: выява GIMP

en: GIMP pattern
be: узор GIMP

en: GML document
be: дакумент GML

en: GNU Oleo spreadsheet
be: электронная табліца GNU Oleo

en: GNU mail message
be: электронны ліст GNU

en: GNUnet search file
be: файл пошуку GNUnet

en: GPX geographic data
be: геаграфічныя даныя GPX

en: GSM 06.10 audio
be: аўдыя GSM 06.10

en: GTK+ Builder interface document
be: дакумент інтэрфейсу GTK+ Builder

en: GTKtalog catalog
be: каталог GTKtalog

en: GameCube disc image
be: вобраз дыска GameCube

en: Generic font file
be: файл тыповага шрыфту

en: Genie source code
be: зыходны код Genie

en: GeoJSON geospatial data
be: геапрасторавыя даныя GeoJSON

en: Gerber file
be: файл Gerber

en: Gerber job file
be: працоўны файл Gerber

en: Gherkin document
be: дакумент Gherkin

en: Glade project
be: праект Glade

en: GnuCash financial data
be: фінансавыя даныя GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
be: электронная табліца Gnumeric

en: Gnuplot document
be: дакумент Gnuplot

en: Go source code
be: зыходны код Go

en: Godot Engine project
be: праект Godot Engine

en: Godot Engine resource
be: рэсурс Godot Engine

en: Godot Engine scene
be: сцэна Godot Engine

en: Godot Engine shader
be: шэйдар Godot Engine

en: Google Video Pointer shortcut
be: ярлык Google Video Pointer

en: Gradle script
be: скрыпт Gradle

en: Graphite scientific graph
be: навуковы граф Graphite

en: Graphviz DOT graph
be: граф Graphviz DOT

en: Groovy source code
be: зыходны код Groovy

en: Gzip archive
be: архіў gzip

en: HD DVD video disc
be: відэадыск HD DVD

en: HDF document
be: дакумент HDF

en: HEIF image
be: выява HEIF

en: HFE floppy disk image
be: вобраз гнуткага дыска HFE

en: HPGL file
be: файл HPGL

en: HTML document
be: дакумент HTML

en: Haansoft Hangul document
be: дакумент Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
be: шаблон дакумента Haansoft Hangul

en: Haskell source code
be: зыходны код Haskell

en: Help page
be: старонка даведкі

en: ICC profile
be: профіль ICC

en: IDL document
be: дакумент IDL

en: IEF image
be: выява IEF

en: IFF file
be: файл IFF

en: IGES document
be: дакумент IGES

en: ILBM image
be: выява ILBM

en: IPS patch
be: патч IPS

en: ISI video
be: відэа ISI

en: IT 8.7 color calibration file
be: файл каліброўкі колеру IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
be: аўдыя Impulse Tracker

en: Installation instructions
be: інструкцыі для ўсталявання

en: Internet shortcut
be: ярлык інтэрнэту

en: JAD document
be: дакумент JAD

en: JBuilder project
be: праект JBuilder

en: JET database
be: база даных JET

en: JNG image
be: выява JNG

en: JNLP file
be: файл JNLP

en: JPEG XL image
be: выява JPEG XL

en: JPEG XR image
be: выява JPEG XR

en: JPEG image
be: выява JPEG

en: JPEG-2000 JP2 image
be: выява JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPM image
be: выява JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 JPX image
be: выява JPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 MJ2 video
be: відэа JPEG-2000 MJ2

en: JPEG-2000 codestream
be: плынь кода JPEG-2000

en: JRD document
be: дакумент JRD

en: JSON document
be: дакумент JSON

en: JSON patch
be: патч JSON

en: JSON schema
be: схема JSON

en: JSON-LD document
be: дакумент JSON-LD

en: Java JCE keystore
be: сховішча ключоў Java JCE

en: Java archive
be: архіў Java

en: Java byte code
be: байт-код Java

en: Java class
be: клас Java

en: Java keystore
be: сховішча ключоў Java

en: Java source code
be: зыходны код Java

en: JavaFX video
be: відэа JavaFX

en: JavaScript program
be: праграма JavaScript

en: Julia source code
be: зыходны код Julia

en: Jupyter notebook document
be: дакумент Jupyter notebook

en: KChart chart
be: графік KChart

en: KFormula formula
be: формула KFormula

en: KIllustrator drawing
be: рысунак KIllustrator

en: KML geographic compressed data
be: сціснутыя геаграфічныя даныя KML

en: KML geographic data
be: геаграфічныя даныя KML

en: KPovModeler scene
be: сцэна KPovModeler

en: KPresenter presentation
be: прэзентацыя KPresenter

en: KSpread spreadsheet
be: электронная табліца KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
be: электронная табліца KSpread (зашыфравана)

en: KSysV init package
be: пакет ініцыялізацыі KSysV

en: KWord document
be: дакумент KWord

en: KWord document (encrypted)
be: дакумент KWord (зашыфраваны)

en: Kaitai Struct definition file
be: файл азначэння Kaitai Struct

en: Karbon14 drawing
be: рысунак Karbon14

en: Kexi database file
be: база даных Kexi

en: Kexi settings
be: налады Kexi

en: Kexi shortcut
be: ярлык Kexi

en: Khronos texture image
be: выява тэкстуры Khronos

en: Kindle book document
be: дакумент кнігі Kindle

en: Kivio flowchart
be: блок-схема Kivio

en: Kodak DCR raw image
be: неапрацаваная выява Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
be: неапрацаваная выява Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
be: неапрацаваная выява Kodak KDC

en: Kontour drawing
be: рысунак Kontour

en: Kotlin source code
be: зыходны код Kotlin

en: Krita document
be: дакумент Krita

en: Kugar document
be: дакумент Kugar

en: LDIF address book
be: адрасная кніга LDIF

en: LHA archive
be: архіў LHA

en: LHS source code
be: зыходны код LHS

en: LHZ archive
be: архіў LHZ

en: LIBGRX font
be: шрыфт LIBGRX

en: LMDB database
be: база даных LMDB

en: LZ4 archive
be: архіў LZ4

en: LZMA archive
be: архіў LZMA

en: LZO archive
be: архіў LZO

en: LibreOffice Calc spreadsheet
be: электронная табліца LibreOffice Calc

en: LibreOffice Calc template
be: шаблон LibreOffice Calc

en: LibreOffice Draw drawing
be: рысунак LibreOffice Draw

en: LibreOffice Draw template
be: шаблон LibreOffice Draw

en: LibreOffice Impress presentation
be: прэзентацыя LibreOffice Impress

en: LibreOffice Impress template
be: шаблон LibreOffice Impress

en: LibreOffice Math formula
be: формула LibreOffice Math

en: LibreOffice Writer document
be: дакумент LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer global document
be: глабальны дакумент LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer template
be: шаблон LibreOffice Writer

en: Libtool shared library
be: агульная бібліятэка libtool

en: License terms
be: умовы карыстання

en: LightWave object
be: аб'ект LightWave

en: LightWave scene
be: сцэна LightWave

en: Lilypond music sheet
be: нотны запіс Lilypond

en: Linux PSF console font
be: шрыфт кансолі PSF для Linux

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
be: шрыфт кансолі PSF для Linux (сцісканне gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
be: электронная табліца Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
be: дакумент Lotus AmiPro

en: Lotus Word Pro document
be: дакумент Lotus Word Pro

en: Lrzip archive
be: архіў Lrzip

en: Lua script
be: скрыпт Lua

en: LyX document
be: дакумент LyX

en: Lzip archive
be: архіў Lzip

en: M4 macro
be: макрас M4

en: MAME compressed hard disk image
be: сціснуты вобраз цвёрдага дыска MAME

en: MATLAB file
be: файл MATLAB

en: MDI image
be: выява MDI

en: MHTML web archive
be: вэб-архіў MHTML

en: MIDI audio
be: аўдыя MIDI

en: MJPEG video stream
be: плынь відэа MJPEG

en: MNG animation
be: анімацыя MNG

en: MOF file
be: файл MOF

en: MP2 audio
be: аўдыя MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
be: плэй-ліст MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
be: аўдыя MP3

en: MPEG video
be: відэа MPEG

en: MPEG-2 transport stream
be: транспартная плынь MPEG-2

en: MPEG-4 audio
be: аўдыя MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
be: аўдыякніга MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
be: мелодыя выкліку MPEG-4

en: MPEG-4 video
be: відэа MPEG-4

en: MRML playlist
be: плэй-ліст MRML

en: MXF video
be: відэа MXF

en: MacOS X icon
be: значок MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
be: растравая выява MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
be: файл з кадаваннем Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
be: файл з кадаваннем Macintosh BinHex

en: Macintosh MacBinary file
be: файл Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
be: рысунак Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
be: прэзентацыя MagicPoint

en: Mail delivery report
be: справаздача пра дастаўку пошты

en: Mail disposition report
be: справаздача пра дзеянні з поштай

en: Mail system report
be: справаздача паштовай сістэмы

en: Mailbox file
be: файл паштовай скрынкі

en: Makefile build file
be: файл зборкі Makefile

en: Manual page
be: старонка даведкі

en: Manual page (compressed)
be: старонка даведкі (сціснутая)

en: Markaby script
be: скрыпт Markaby

en: Markdown document
be: дакумент Markdown

en: MathML document
be: дакумент MathML

en: Mathematica Notebook file
be: файл Mathematica Notebook

en: Matroska 3D video
be: відэа Matroska 3D

en: Matroska audio
be: аўдыя Matroska

en: Matroska stream
be: плынь Matroska

en: Matroska video
be: відэа Matroska

en: Maven description file
be: файл апісання Maven

en: Media playlist
be: плэй-ліст мультымедыя

en: Meson source code
be: зыходны код Meson

en: Message catalog
be: каталог паведамленняў

en: Message digest
be: дайджэст паведамлення

en: Message in several formats
be: паведамленне ў некалькіх фарматах

en: Metalink file
be: файл Metalink

en: MicroDVD subtitles
be: субцітры MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
be: плэй-ліст Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
be: архіў Microsoft Cabinet

en: Microsoft Office 2007 theme
be: тэма Microsoft Office 2007

en: Microsoft Publisher document
be: дакумент Microsoft Publisher

en: Microsoft Visio document
be: дакумент Microsoft Visio

en: Microsoft Windows Thumbnail Cache
be: пакет тэмы Microsoft Windows

en: Microsoft Windows theme pack
be: пакет тэмы Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
be: дакумент Microsoft Works

en: MiniPSF audio
be: аўдыя MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
be: неапрацаваная выява Minolta MRW

en: Mobile XMF audio
be: аўдыя MXMF

en: Mobipocket e-book
be: электронная кніга Mobipocket

en: Modelica model
be: мадэль Modelica

en: Monkey's audio
be: аўдыя Monkey's

en: Mount point
be: пункт мантавання

en: Mozilla bookmarks
be: закладкі Mozilla

en: Multi-page TIFF image
be: шматстаронкавая выява TIFF

en: Mup musical composition document
be: дакумент музычнай кампазіцыі Mup

en: Musepack audio
be: аўдыя Musepack

en: NFO document
be: дакумент NFO

en: NIFF image
be: выява NIFF

en: Nautilus link
be: спасылка Nautilus

en: Network packet capture
be: захопленыя сеткавыя пакеты

en: NewzBin usenet index
be: індэкс usenet NewzBin

en: Nikon NEF raw image
be: неапрацаваная выява Nikon NEF

en: Nikon NRW raw image
be: неапрацаваная выява Nikon NRW

en: Nim source code
be: зыходны код Nim

en: Nimscript source code
be: зыходны код Nimscript

en: Nintendo 3DS Executable
be: выконвальны файл Nintendo 3DS

en: Nintendo FDS disk image
be: вобраз дыска Nintendo FDS

en: Nu shell script
be: скрыпт Nu shell

en: NullSoft video
be: відэа NullSoft

en: OBJ 3D model
be: мадэль OBJ 3D

en: OBJ 3D model material library
be: бібліятэка матэрыялаў мадэлі OBJ 3D

en: OCL file
be: файл OCL

en: OCaml source code
be: зыходны код OCaml

en: ODA document
be: дакумент ODA

en: ODB database
be: база даных ODB

en: ODC chart
be: дыяграма ODC

en: ODC template
be: шаблон ODC

en: ODF formula
be: формула ODF

en: ODF template
be: шаблон ODF

en: ODG drawing
be: рысунак ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
be: рысунак ODG (плоскі XML)

en: ODG template
be: шаблон ODG

en: ODI image
be: выява ODI

en: ODM document
be: дакумент ODM

en: ODP presentation
be: прэзентацыя ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
be: прэзентацыя ODP (плоскі XML)

en: ODP template
be: шаблон ODP

en: ODS spreadsheet
be: электронная табліца ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
be: электронная табліца ODS (плоскі XML)

en: ODS template
be: шаблон ODS

en: ODT document
be: дакумент ODT

en: ODT document (Flat XML)
be: дакумент ODT (плоскі XML)

en: ODT template
be: шаблон ODT

en: OGM video
be: відэа OGM

en: OLE2 compound document storage
be: сховішча складаных дакументаў OLE2

en: OOC source code
be: зыходны код OOC

en: OPML syndication feed
be: канал сіндыкацыі OPML

en: OSTree software updates
be: абнаўленні ПЗ OSTree

en: OTH template
be: шаблон OTH

en: OVF disk image
be: вобраз дыска OVF

en: OWL XML file
be: файл OWL XML

en: Object code
be: аб'ектны код

en: Objective-C source code
be: зыходны код Objective-C

en: Objective-C++ source code
be: зыходны код Objective-C++

en: Office Open XML Visio drawing
be: рысунак Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio stencil
be: трафарэт Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio template
be: шаблон Office Open XML Visio

en: Office drawing
be: рысунак Office

en: Ogg FLAC audio
be: аўдыя Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
be: аўдыя Ogg Speex

en: Ogg Theora video
be: відэа Ogg Theora

en: Ogg Vorbis audio
be: аўдыя Ogg Vorbis

en: Ogg audio
be: аўдыя Ogg

en: Ogg multimedia file
be: мультымедыйны файл Ogg

en: Ogg video
be: відэа Ogg

en: Olympus ORF raw image
be: неапрацаваная выява Olympus ORF

en: OpenCL source code
be: зыходны код OpenCL

en: OpenOffice.org extension
be: пашырэнне OpenOffice.org

en: OpenRaster image
be: выява OpenRaster

en: OpenType font
be: шрыфт OpenType

en: OpenVPN profile
be: профіль OpenVPN

en: OpenXPS document
be: дакумент OpenXPS

en: OpenZIM file
be: файл OpenZIM

en: Opus audio
be: аўдыя Opus

en: Org-mode file
be: файл Org-mode

en: PAK archive
be: архіў PAK

en: PBM image
be: выява PBM

en: PCD image
be: выява PCD

en: PCF font
be: шрыфт PCF

en: PCL file
be: файл PCL

en: PCM audio
be: аўдыя PCM

en: PCX image
be: выява PCX

en: PDF document
be: дакумент PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
be: дакумент PDF (сцісканне XZ)

en: PDF document (gzip-compressed)
be: дакумент PDF (сцісканне gzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
be: дакумент PDF (сцісканне lzip)

en: PEF executable
be: выконвальны файл PEF

en: PGM image
be: выява PGM

en: PGN chess game notation
be: запіс шахматнай партыі PGN

en: PGP keys
be: ключы PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
be: загаловак паведамлення з шыфраваннем PGP/MIME

en: PHP script
be: скрыпт PHP

en: PKCS#10 certification request
be: запыт сертыфікацыі PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
be: пакет сертыфікатаў PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
be: пакет сертыфікатаў PKCS#7

en: PKCS#7 file
be: файл PKCS#7

en: PKCS#8 private key
be: закрыты ключ PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
be: закрыты ключ PKCS#8 (зашыфраваны)

en: PNG image
be: выява PNG

en: PNM image
be: выява PNM

en: PPM image
be: выява PPM

en: PSF audio
be: аўдыя PSF

en: PSFlib audio library
be: аўдыябібліятэка PSFlib

en: Pack200 Java archive
be: архіў Pack200 Java

en: Packed font file
be: запакаваны файл шрыфту

en: Padus DiscJuggler CD image
be: вобраз CD Padus DiscJuggler

en: Palm OS database
be: база даных Palm OS

en: Panasonic raw image
be: неапрацаваная выява Panasonic

en: Parchive archive
be: архіў Parchive

en: Partial email message
be: частка электроннага ліста

en: Partially downloaded file
be: часткова спампаваны файл

en: Pascal source code
be: зыходны код Pascal

en: Pathetic Writer document
be: дакумент Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
be: неапрацаваная выява Pentax PEF

en: Perl script
be: скрыпт Perl

en: Photoshop image
be: выява Photoshop

en: Pipe
be: канал

en: PkiPath certification path
be: шлях сертыфікацыі PkiPath

en: Plain text document
be: звычайны тэкст

en: PlanPerfect spreadsheet
be: электронная табліца PlanPerfect

en: Plucker document
be: дакумент Plucker

en: Pocket Word document
be: дакумент Pocket Word

en: Portable audio player
be: партатыўны аўдыяплэер

en: PostScript document
be: дакумент PostScript

en: PostScript document (gzip-compressed)
be: дакумент PostScript (сцісканне gzip)

en: PostScript type-1 font
be: шрыфт PostScript type-1

en: PowerPoint 2007 presentation
be: прэзентацыя PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
be: шаблон прэзентацыі PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
be: паказ слайдаў PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
be: слайд PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
be: надбудова PowerPoint

en: PowerPoint presentation
be: прэзентацыя PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
be: шаблон прэзентацыі PowerPoint

en: PowerPoint slide
be: слайд PowerPoint

en: Profiler results
be: вынікі прафіліроўшчыка

en: Program crash data
be: даныя пра збой праграмы

en: Pyspread spreadsheet
be: электронная табліца Pyspread

en: Python 3 script
be: скрыпт Python 3

en: Python bytecode
be: байт-код Python

en: Python script
be: скрыпт Python

en: QEMU QCOW disk image
be: вобраз дыска QEMU QCOW

en: QEMU QED disk image
be: вобраз дыска QEMU QED

en: Qpress archive
be: архіў Qpress

en: Qt Designer interface document
be: дакумент інтэрфейсу Qt Designer

en: Qt MOC file
be: файл Qt MOC

en: Qt Markup Language file
be: файл Qt Markup Language

en: QtiPlot document
be: дакумент QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
be: электронная табліца Quattro Pro

en: QuickTime image
be: выява QuickTime

en: QuickTime playlist
be: плэй-ліст QuickTime

en: QuickTime video
be: відэа QuickTime

en: Quicken document
be: дакумент Quicken

en: RAML document
be: дакумент RAML

en: RAR archive
be: архіў RAR

en: RDF file
be: файл RDF

en: README document
be: дакумент README

en: RELAX NG XML schema
be: XML-схема RELAX NG

en: RGB image
be: выява RGB

en: RIFF audio
be: аўдыя RIFF

en: RIFF container
be: кантэйнер RIFF

en: RLE bitmap image
be: растравая выява RLE

en: RPM package
be: пакет RPM

en: RPM spec file
be: файл спецыфікацыі RPM

en: RSS summary
be: зводка RSS

en: RTF document
be: дакумент RTF

en: Raw CD image
be: Неапрацаваны вобраз CD

en: Raw disk image
be: неапрацаваны вобраз дыска

en: Raw disk image (XZ-compressed)
be: неапрацаваны вобраз дыска (сцісканне XZ)

en: ReStructuredText document
be: дакумент reStructuredText

en: RealAudio document
be: дакумент RealAudio

en: RealMedia document
be: дакумент RealMedia

en: RealMedia playlist
be: плэй-ліст RealMedia

en: RealPix document
be: дакумент RealPix

en: RealText document
be: дакумент RealText

en: RealVideo document
be: дакумент RealVideo

en: Reference to remote file
be: спасылка на выдалены файл

en: Rejected patch
be: адхілены патч

en: Resource location
be: размяшчэнне рэсурсу

en: Rich text document
be: дакумент у фармаце RTF

en: Ruby script
be: скрыпт Ruby

en: Rust source code
be: зыходны код Rust

en: SAMI subtitles
be: субцітры SAMI

en: SAP Thomson floppy disk image
be: вобраз гнуткага дыска SAP Thomson

en: SC/Xspread spreadsheet
be: электронная табліца SC/Xspread

en: SCSS pre-processor file
be: файл прэпрацэсара SCSS

en: SCons configuration file
be: файл канфігурацыі SCons

en: SDP multicast stream file
be: файл шматадраснай плыні SDP

en: SGF record
be: запіс SGF

en: SGI image
be: выява SGI

en: SGI video
be: відэа SGI

en: SGML document
be: дакумент SGML

en: SIS package
be: пакет SIS

en: SISX package
be: пакет SISX

en: SMAF audio
be: аўдыя SMAF

en: SMIL document
be: дакумент SMIL

en: SPARQL query
be: запыт SPARQL

en: SPARQL query results
be: вынікі запыту SPARQL

en: SPSS data file
be: файл даных SPSS

en: SPSS portable data file
be: файл пераносу даных SPSS

en: SQL code
be: код SQL

en: SQLite2 database
be: база даных SQLite2

en: SQLite3 database
be: база даных SQLite3

en: SSA subtitles
be: субцітры SSA

en: STL 3D model
be: мадэль STL 3D

en: SV4 CPIO archive
be: архіў SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
be: архіў SV4 CPIO (z CRC)

en: SVG image
be: выява SVG

en: SageMath script
be: скрыпт SageMath

en: Sass CSS pre-processor file
be: файл прэпрацэсара Sass CSS

en: Scala source code
be: зыходны код Scala

en: Scheme source code
be: зыходны код Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
be: аўдыя Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
be: аўдыя Scream Tracker

en: Sega CD disc image
be: вобраз CD-дыска Sega

en: Sega Saturn disc image
be: вобраз дыска Sega Saturn

en: Setext document
be: дакумент Setext

en: Shared library
be: агульная бібліятэка

en: Shell archive
be: архіў абалонкі

en: Shell script
be: скрыпт абалонкі

en: Shockwave Flash file
be: файл Shockwave Flash

en: Shorten audio
be: аўдыя Shorten

en: Siag spreadsheet
be: электронная табліца Siag

en: Sieve mail filter script
be: скрыпт паштовага фільтра Sieve

en: Sigma X3F raw image
be: неапрацаваная выява Sigma X3F

en: Signed message
be: падпісанае паведамленне

en: Skencil document
be: дакумент Skencil

en: Smacker Video
be: відэа Smacker

en: Snap package
be: пакет Snap

en: Socket
be: сокет

en: Software
be: праграмнае забеспячэнне

en: Sony ARW raw image
be: неапрацаваная выява Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
be: неапрацаваная выява Sony SR2

en: Sony SRF raw image
be: неапрацаваная выява Sony SRF

en: Source RPM package
be: пакет RPM з зыходным кодам

en: Speedo font
be: шрыфт Speedo

en: Speex audio
be: аўдыя Speex

en: Spreadsheet interchange document
be: дакумент для абмену электроннымі табліцамі

en: Squashfs filesystem image
be: вобраз файлавай сістэмы Squashfs

en: Stampede package
be: пакет Stampede

en: StarCalc spreadsheet
be: электронная табліца StarCalc

en: StarChart chart
be: дыяграма StarChart

en: StarDraw drawing
be: рысунак StarDraw

en: StarImpress presentation
be: прэзентацыя StarImpress

en: StarMail email
be: Email StarMail

en: StarMath formula
be: формула StarMath

en: StarWriter document
be: дакумент StarWriter

en: Stream of data (server push)
be: плынь даных (ад сервера)

en: StuffIt X archive
be: архіў StuffIt X

en: StuffIt archive
be: архіў StuffIt

en: SubRip subtitles
be: субцітры SubRip

en: SubViewer subtitles
be: субцітры SubViewer

en: Sun raster image
be: выява Sun raster

en: SunOS News font
be: шрыфт SunOS News

en: Super NES ROM
be: Super Nintendo ROM

en: Symbolic link
be: сімвалічная спасылка

en: SystemVerilog header
be: загаловак SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
be: зыходны код SystemVerilog

en: Systemd unit file
be: файл адзінкі systemd

en: T602 document
be: дакумент T602

en: TAK audio
be: аўдыя TAK

en: TDPFR font
be: шрыфт TDPFR

en: TGA image
be: выява TGA

en: TGIF document
be: дакумент TGIF

en: TIFF image
be: выява TIFF

en: TNEF message
be: паведамленне TNEF

en: TOML document
be: дакумент TOML

en: TSV document
be: дакумент TSV

en: Tar archive
be: архіў tar

en: Tar archive (LZ4-compressed)
be: архіў tar (сцісканне LZ4)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
be: архіў tar (сцісканне LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
be: архіў tar (сцісканне LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
be: архіў tar (сцісканне XZ)

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
be: архіў tar (сцісканне Zstandard)

en: Tar archive (bzip3-compressed)
be: архіў tar (сцісканне bzip3)

en: Tar archive (compressed)
be: архіў tar (сціснуты)

en: Tar archive (gzip-compressed)
be: архіў tar (сцісканне gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
be: архіў tar (сцісканне lrzip)

en: Tar archive (lzip-compressed)
be: архіў tar (сцісканне lzip)

en: Tcl script
be: скрыпт Tcl

en: TeX DVI document
be: дакумент TeX DVI

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
be: дакумент TeX DVI (сцісканне gzip)

en: TeX document
be: дакумент TeX

en: TeX font
be: шрыфт TeX

en: TeX font metrics
be: метрыкі шрыфту TeX

en: TeXInfo document
be: дакумент TeXInfo

en: Theme
be: тэма

en: Thomson Mémo7 cartridge
be: картрыдж Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
be: касета Thomson

en: ToutDoux document
be: дакумент ToutDoux

en: Translated messages (machine-readable)
be: перакладзеныя паведамленні (для чытання камп'ютарам)

en: Translation file
be: файл перакладу

en: Translation template
be: шаблон перакладу

en: TriG RDF document
be: дакумент TriG RDF

en: Troff ME input document
be: уваходны дакумент Troff ME

en: Troff MM input document
be: уваходны дакумент Troff MM

en: Troff MS input document
be: уваходны дакумент Troff MS

en: Troff document
be: дакумент Troff

en: TrueAudio audio
be: аўдыя TrueAudio

en: TrueType XML font
be: шрыфт TrueType XML

en: TrueType font
be: шрыфт TrueType

en: Turtle document
be: дакумент Turtle

en: Twig template
be: шаблон Twig

en: Typst document
be: дакумент Typst

en: UFRaw ID image
be: выява UFRaw ID

en: ULAW (Sun) audio
be: аўдыя ULAW (Sun)

en: UNIX software
be: ПЗ UNIX

en: UNIX-compressed file
be: файл сціснуты UNIX

en: USAC audio
be: аўдыя USAC

en: Unidata NetCDF document
be: дакумент Unidata NetCDF

en: Unknown
be: невядома

en: Usenet news message
be: навіна Usenet

en: Ustar archive
be: архіў ustar

en: V font
be: шрыфт V

en: VBScript program
be: праграма VBScript

en: VCS/ICS calendar
be: каляндар VCS/ICS

en: VDI disk image
be: вобраз дыска VDI

en: VHD disk image
be: вобраз дыска VHD

en: VHDL source code
be: зыходны код VHDL

en: VHDX disk image
be: вобраз дыска VHDX

en: VMDK disk image
be: вобраз дыска VMDK

en: VOC audio
be: аўдыя VOC

en: VRML document
be: дакумент VRML

en: Vala source code
be: зыходны код Vala

en: Verilog source code
be: зыходны код Verilog

en: Video CD
be: відэа CD

en: Video DVD
be: відэа DVD

en: Video playlist
be: плэй-ліст відэа

en: Vivo video
be: відэа Vivo

en: WAIS source code
be: зыходны код WAIS

en: WAV audio
be: аўдыя WAV

en: WBMP image
be: выява WBMP

en: WIM disk image
be: вобраз дыска WIM

en: WMF image
be: выява WMF

en: WML document
be: дакумент WML

en: WMLScript program
be: праграма WMLScript

en: WOFF font
be: шрыфт WOFF

en: WOFF2 font
be: шрыфт WOFF 2

en: WPL playlist
be: плэй-ліст WPL

en: WRI document
be: дакумент WRI

en: WWF document
be: дакумент WWF

en: WarpScript source code
be: зыходны код WarpScript

en: WavPack audio
be: аўдыя WavPack

en: WavPack audio correction file
be: файл аўдыякарэкцыі WavPack

en: Wavelet video
be: відэа Wavelet

en: Web application cache file
be: файл кэша вэб-праграмы

en: WebM audio
be: аўдыя WebM

en: WebM video
be: відэа WebM

en: WebP image
be: выява WebP

en: WebVTT subtitles
be: субцітры WebVTT

en: Wii disc image
be: вобраз дыска Wii

en: WiiWare bundle
be: пакет WiiWare

en: WinHelp help file
be: файл даведкі WinHelp

en: Windows BMP image
be: выява Windows BMP

en: Windows Installer package
be: пакет Windows Installer

en: Windows Media Station file
be: файл Windows Media Station

en: Windows Media audio
be: аўдыя Windows Media

en: Windows Media video
be: відэа Windows Media

en: Windows Registry extract
be: элемент рэгістру Windows

en: Windows animated cursor
be: анімаваны курсор Windows

en: Windows cursor
be: курсор Windows

en: Windows icon
be: значок Windows

en: Windows software
be: ПЗ Windows

en: Word 2007 document
be: дакумент Word 2007

en: Word 2007 document template
be: шаблон дакумента Word 2007

en: Word document
be: дакумент Word

en: Word document template
be: шаблон дакумента Word

en: Word template
be: шаблон Word

en: WordPerfect document
be: дакумент WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
be: выява WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
be: выява X window

en: X-Motif UIL table
be: табліца X-Motif UIL

en: X.509 certificate
be: сертыфікат X.509

en: X11 cursor
be: курсор X11

en: XAR archive
be: архіў XAR

en: XBEL bookmarks
be: закладкі XBEL

en: XBM image
be: выява XBM

en: XFig image
be: выява XFig

en: XHTML page
be: старонка XHTML

en: XLIFF translation file
be: файл перакладу XLIFF

en: XMCD CD database
be: база даных кампакт-дыскаў XMCD

en: XMF audio
be: аўдыя XMF

en: XMI file
be: файл XMI

en: XML document
be: дакумент XML

en: XML entities document
be: дакумент сутнасцей XML

en: XPInstall installer module
be: модуль усталёўшчыка XPInstall

en: XPM image
be: выява XPM

en: XPS document
be: дакумент XPS

en: XSL FO file
be: файл XSL FO

en: XSLT stylesheet
be: табліца стыляў XSLT

en: XSPF playlist
be: плэй-ліст XSPF

en: XUL interface document
be: дакумент інтэрфейсу XUL

en: XZ archive
be: архіў XZ

en: Xbase document
be: дакумент Xbase

en: YAML document
be: дакумент YAML

en: YouTube media archive
be: архіў мультымедыя YouTube

en: Zip archive
be: архіў zip

en: Zlib archive
be: архіў Zlib

en: Zoo archive
be: архіў zoo

en: Zpaq Archive
be: архіў Zpaq

en: Zstandard archive
be: архіў Zstandard

en: eMusic download package
be: пакет спампоўвання eMusic

en: glTF model
be: мадэль glTF

en: iMelody ringtone
be: мелодыя выкліку iMelody

en: iPod firmware
be: убудаванае ПЗ iPod

en: iRiver playlist
be: плэй-ліст iRiver

en: iptables configuration file
be: файл канфігурацыі iptables

en: txt2tags document
be: дакумент txt2tags

en: uuencoded file
be: файл, закадаваны uuencode
